JOJA
27.08.04,12:02
Uzavierame pracovný pomer s pracovníkom, ktorý bude domácky zamestnanec.
V ZP som sa dočítala, že sa na neho nevzťahujú určité ustanovenia, mimo iného aj nepatrí mu náhrada mzdy od zamestnávateľa s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka. Vie mi niekto presne povedať, na čo má nárok a na čo nie?
Má nárok na dovolenku s náhradou mzdy, na stravu.....???
Ďakujem
Ervin
27.08.04,12:10
Mám za to, že na zamestnanca v právnom postavení domáckeho zamestnanca sa vzťahujú všetky ustanovenia o pracovnom pomere s výnimkami ust. v § 52 ods. 1 a), b), c).
Miro77
27.08.04,12:56
Tiež ma zaujíma táto téma.
Rád by som vedel aké to má pre firmu ďalšie následky.
Mala by mať firma zriadenú (nahlásenú) u tohto zamestnanca doma svoju prevádzku ?
Ak je poisť.diler ?
Ak predáva melóny ?
Ak opravuje autá ?
Ako je to s hygienickými, požiarnými, bezpečnostnými a inými predpismi ?
Môžu prísť tieto "milé návštevi" k takémuto zamestnancovi domov ?
7Ingrid7
03.03.06,14:10
Ako je to s dodrzanim zakona o minimalnej mzde (mzd. narokoch) u domackeho zamestnanca? :(

Priklad:
- zamestnanec ma polovicny uvazok, t. j. 20 h./tyzd.
- je odmenovany ukolovo
- jeho ukolova mzda moze dosiahnut za mesiac Sk 700,-

Ma narok na doplatenie do min. mzdy alebo nie???? :confused:
sklenkova
03.03.06,14:53
pokial viem má nárok na dohodnutú mzdu,prac.čas nemá určený,nemá nárok na zaplatenie sviatkov,dovolenky,príplatky so-ne,stravné-pretože nie je možné ho kontrolovať,výpoveď 15 dní, dohoda.
môže byť odmeňovaný aj od výkonu
Tweety
03.03.06,14:56
Ako je to s dodrzanim zakona o minimalnej mzde (mzd. narokoch) u domackeho zamestnanca? :(
Priklad:
- zamestnanec ma polovicny uvazok, t. j. 20 h./tyzd.
- je odmenovany ukolovo
- jeho ukolova mzda moze dosiahnut za mesiac Sk 700,-

Ma narok na doplatenie do min. mzdy alebo nie???? :confused:
§ 52
Domácky zamestnanec

(1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý nevykonáva prácu na pracovisku zamestnávateľa, ale podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve pre neho vykonáva dohodnutú prácu doma alebo na inom dohodnutom mieste v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje (ďalej len "domácky zamestnanec"), sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:

a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí.

(2) Zamestnanec, ktorý príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním vykonáva svoju prácu ako zamestnanec doma alebo na inom ako obvyklom mieste výkonu práce, za predpokladu, že druh práce, ktorý zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy, to umožňuje, nepovažuje sa za domáckeho zamestnanca.
7Ingrid7
03.03.06,15:14
§ 52
Domácky zamestnanec

(1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý nevykonáva prácu na pracovisku zamestnávateľa, ale podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve pre neho vykonáva dohodnutú prácu doma alebo na inom dohodnutom mieste v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje (ďalej len "domácky zamestnanec"), sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:

a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí.

(2) Zamestnanec, ktorý príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním vykonáva svoju prácu ako zamestnanec doma alebo na inom ako obvyklom mieste výkonu práce, za predpokladu, že druh práce, ktorý zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy, to umožňuje, nepovažuje sa za domáckeho zamestnanca.

--------------------------------------------
:) zial z tohto § neviem vycitat, ci sa ho tyka doplatok do min. mzdy alebo nie. Na zaklade toho viem potom dalej posudit, aky VZ bude mat na ZDR a SOC, ked jeho mzda bude 700 Sk za mesiac....atd Tento zamestnanec ma polovicny fond prac. doby.

Mna skor trapi zak. c. 90/96 o min. mzde § 4:
"U domackych zamestnancov sa na ucely tohto zakona povazuje za odpr. hodinu odvedena hodina prace podla normy spotreby prace ustanovenej zamestnavatelom."

A normovanie prace podla § 133 ZP je tazko pouzitelne, ak zamestnanec doma predava napr. autoprislusenstvo a jeho odmena sa odvyja od poctu predaneho prislusenstva ... :confused:
Zuzana12
11.02.08,09:59
Aj ja mám otázku::) Ako je to s PN-kou, ak maródi dlhšie....Prepláca sa mu to alebo nie????? Pretože takýto domácky zamestnanec nemá nárok na Paragraf....ako to teda je.....PROSÍM=oboznámte má s tým.....Ďakujééém:D