osky
12.05.11,17:44
ahojte,prosim o radu,mame trochu problem.

moja mama zdedila kus zeme po svojich rodicoch.dedicko zomrel,babicka este zije ale dedictsvo sa vybavilo este pocas zivota oboch,aby neskor neboli potiaze pre majetky.babicka,hoci zije,uz nemoze nic zmenit.
pozemok,ktory zdedila aj moja mama je rozdeleny na 4 rovnake diely a okrem mojej mamy su vlastnikmi este dve jej sestry a jeden z bratov.kazdy sa stara o svoj diel zeme.
tato zem sa vsak nachadza vzadu,vpredu ma postaveny rodinny dom mamin bratranec/jeho mama bola sestrou mojej babicke/.k nasmu pozemku musime chodit popri jeho pozemku,vlastne vpodstate cez jeho pozemok-musel nam vsetkym styrom umoznit pristup k nasim dielom pozemku.odjakziva s tym boli trochu problemy,ale ked nechapal ze si nema fazulu sadit na cestu,chodili sme aj po fazuli,rovnako ako stari rodicia.......ved sa museli dako dostat na zahradku.

tento bratranec,akonahle sme si tam postavili koly na plot a zacali sme tam castejsie chodit/kupili sme cez vikend prave taku chatku,ktoru sme tam chceli postavit/,si prave pri nase koly postavil ule so vcelami.vcely su teda priamo na hranici jeho a nasho pozemku a neskutocne stipu.neda sa tam byt.len za tu "chvilu" co otec pokosil nas kus pozemku,dostal 4 vpichy a mama jeden.mame opuchla ruka a maju bolavu.to sa stalo prevcerom.
neviem,kde ich cely zivot mal,ked na nasom pozemku bola velka zahrada,ktoru babicka s dedickom denne obrabali a nemali problemy so vcelami.ale on je ako kolevicny kon a okamzite tam tie vcely dal,ked videl,ze by sme tam chceli byt castejsie.vcely su najblizsie k nam ale samozrejme ze lietaju aj ovela dalej a aj ostatni vlastnici dalsich dielov spominaneho pozemku maju s tym problemy.skratka sa tam neda existovat.
ma vsak pravo mat ich na svojom pozemku,kde chce,ci nie?
este sme sa s nim o tom neodhodlali rozpravat,pretoze ho pozname a je jasne,ze presne o to mu aj islo.aby nas odtial dostal prec.
zaujima ma,ak by tie vcely po rozhovore nechcel premiestnit na bezpecne miesto,co mozeme podniknut.mame dake prava?na koho sa obratit?na sud ho ale preto davat nechceme,samozrejme.da sa to vybavit nejak diplomatickejsie?
dakujem.
hubatá
12.05.11,15:57
Napíšte sťažnosť všetci na Obecný úrad - veď tie včely ako hovoríš vadia aj ostatným. Aj keď na obhajobu včiel musím povedať že do záhrady patria a sú užitočné. To je ako aj s ostatnými zvieratami napr. so psom: majiteľ je zodpovedný za ne a musí úle postaviť a včely chovať tak aby neohrozoval ostatných.
Dáša_
12.05.11,16:27
http://korzar.sme.sk/c/4616541/pytate-sa-pravnika.html
http://cadca.vcelari.sk/content/umiest%C5%88ovanie-v%C4%8Delstievv%C3%BDber-stanovi%C5%A1%C5%A5
http://www.cvzv.sk/doc/vcelyproblem.pdf

treba zistiť, či nemáte v obci VZN, ktoré takéto niečo rieši

A potom už len na hranicu pozemku nasadiť niečo rýchlorastúce a vysoké, aby včely lietali ponad
arizona
12.05.11,16:28
ahojte,prosim o radu,mame trochu problem.

moja mama zdedila kus zeme po svojich rodicoch.dedicko zomrel,babicka este zije ale dedictsvo sa vybavilo este pocas zivota oboch,aby neskor neboli potiaze pre majetky.babicka,hoci zije,uz nemoze nic zmenit.
pozemok,ktory zdedila aj moja mama je rozdeleny na 4 rovnake diely a okrem mojej mamy su vlastnikmi este dve jej sestry a jeden z bratov.kazdy sa stara o svoj diel zeme.
tato zem sa vsak nachadza vzadu,vpredu ma postaveny rodinny dom mamin bratranec/jeho mama bola sestrou mojej babicke/.k nasmu pozemku musime chodit popri jeho pozemku,vlastne vpodstate cez jeho pozemok-musel nam vsetkym styrom umoznit pristup k nasim dielom pozemku.odjakziva s tym boli trochu problemy,ale ked nechapal ze si nema fazulu sadit na cestu,chodili sme aj po fazuli,rovnako ako stari rodicia.......ved sa museli dako dostat na zahradku.
Mate na "papieri" zriadene vecne bremeno,alebo je to iba nejaka ustna dohoda? Ak nevies, over si v zmluve,alebo katasterportaly.

nieco o vec. bremene ,napr.
http://www.tvojdom.sk/dom-stavba/pozemky/zmluva-o-zriadeni-vecneho.aspx
http://mojdom.zoznam.sk/cl/100509/166579/Vlastnit---185--nedotknutelnost-alebo-Kratke-rozpravanie-o-vecnych-bremenach


tento bratranec,akonahle sme si tam postavili koly na plot a zacali sme tam castejsie chodit/kupili sme cez vikend prave taku chatku,ktoru sme tam chceli postavit/,si prave pri nase koly postavil ule so vcelami.vcely su teda priamo na hranici jeho a nasho pozemku a neskutocne stipu.neda sa tam byt.len za tu "chvilu" co otec pokosil nas kus pozemku,dostal 4 vpichy a mama jeden.mame opuchla ruka a maju bolavu.to sa stalo prevcerom.
neviem,kde ich cely zivot mal,ked na nasom pozemku bola velka zahrada,ktoru babicka s dedickom denne obrabali a nemali problemy so vcelami.ale on je ako kolevicny kon a okamzite tam tie vcely dal,ked videl,ze by sme tam chceli byt castejsie.vcely su najblizsie k nam ale samozrejme ze lietaju aj ovela dalej a aj ostatni vlastnici dalsich dielov spominaneho pozemku maju s tym problemy.skratka sa tam neda existovat.
ma vsak pravo mat ich na svojom pozemku,kde chce,ci nie?
este sme sa s nim o tom neodhodlali rozpravat,pretoze ho pozname a je jasne,ze presne o to mu aj islo.aby nas odtial dostal prec.
zaujima ma,ak by tie vcely po rozhovore nechcel premiestnit na bezpecne miesto,co mozeme podniknut.mame dake prava?na koho sa obratit?na sud ho ale preto davat nechceme,samozrejme.da sa to vybavit nejak diplomatickejsie?
dakujem.
Mrk sem :
http://www.porada.sk/t848-vcely-pravna-uprava.html

Zisti si aj vo VZN vasho mesta,ako upravuju chov vciel a postavenie ulov
buchač
12.05.11,16:38
Vo VZN obciach spravidla sa uvádzajú podmienky pre chov včiel v intraviláne obce. Obvykle je určená vzdialenosť od obytnej zóny 100m, 1 včelia rodina na 100m2 pozemku, súhlas susedov s chovom atď. Podmienky je potrebné si zistiť na obecnom úrade.

alebo aj http://www.vcely.sk/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=39
legolas
12.05.11,17:22
..tie včely na tej záhrade môžu byť a netreba mať od suseda žiaden súhlas, lenže včelstvá musí mať majiteľ nasmerované do svojho pozemku a osoba ktorá ich vlastní musí do voľného priestoru zabezpečiť barieru vysokú 2,3m aby včely nadlietavali nad susedný pozemok ak majú v tom smere otvorený priestor, ..

.. doplňam ešte toto: včelstva majú byť umiestnené od susedovho plota 2m smerom do vnútra jeho pozemku..

..ak toto všetko dotyčný majiteľ dodrží, nie je príčina ho žalovať, nakoľko urobil všetko preto, aby jeho včely neobťažovali ostatných majiteľov pozemkov..:rolleyes:
osky
12.05.11,19:31
vecne bremeno je na papieri odjakziva a on to velmi dobre vie.
tie vcely su asi otocene smerom k nam-aj som si myslela ze to ma nieco aj s tym,a pravdepodobne tam ma ul s matkou-vtedy su vraj vcely velmi bojovne.
nebola som pri tom ked stipali-stazovali sa mi rodicia po telefone,ked som po prichode zo slovenska volala uz z rakuska nasim.
dakujem vam vsetkym,volaco skusime poriesit.
Dáša_
13.05.11,03:28
vecne bremeno je na papieri odjakziva a on to velmi dobre vie.
tie vcely su asi otocene smerom k nam-aj som si myslela ze to ma nieco aj s tym,a pravdepodobne tam ma ul s matkou-vtedy su vraj vcely velmi bojovne.
nebola som pri tom ked stipali-stazovali sa mi rodicia po telefone,ked som po prichode zo slovenska volala uz z rakuska nasim.
dakujem vam vsetkym,volaco skusime poriesit.


len na okraj, matka musí byť v každom úli, inak by včely zahynuli
expeert
13.05.11,04:51
len na okraj, matka musí byť v každom úli, inak by včely zahynuli

A keď sú matky dve, tak vtedy sú včely bojovné a roja sa :)
legolas
13.05.11,05:05
:) verím, že si to nemyslel vážne:)