Roman.S
08.01.06,17:16
Mame takuto vec. Zivnostnik chce zrusit zivnost a zalozit s.r.o. Ako zivnostnik vyhral verejnu sutaz na zabezpecenie urcitych sluzieb a chce v tejto praci pokracovat ako eserocka. Ako sa to da, aby vyherca verejneho obstarania (zivnostnik) pokracoval v praci ako pravnicka osoba ?
/este len chce eserocku zalozit, no nevie, ci musi byt konatel, alebo ako to urobit - chcem mu preto poradit/
Diki za rady.
KEJKA
08.01.06,16:34
záleží na to tom, kedy vyhral, súťaž a čo sa odvtedy udialo. Má už uzavretú zmluvu? Vykonáva tie ráce? Obávam sa, že pri sro pôjde o nový obchodný vzťah, takže až do ukončenia by mal ako SZČO pokračovať v začatých dodávkach a pokúsiť sa v nejakej etape alebo pri opakovanej činnosti uzavrieť zmluvu ako sro.
Dovtedy by sro mohla byť subdodávateľom pre SZČO. t,j, živnostník a sro by fungovali súbežne. Má to svoje výhody, aj nevýhody. Ja vidím skôr výhody.
Roman.S
08.01.06,18:15
Živnostník verejnú súťaž vyhral pred pár rokmi, funguje podľa rámcovej zmluvy už dlhodobo. Teraz chce založiť eseročku, a chce pokračovať ako právnická osoba - výherca obstarania. Nechce prísť o robotu tým, že by sa musela znovu robiť verejná súťaž. Preto špekuluje, ako tú eseročku založiť - či by to vyriešil predaj firmy-živnosti eseročke, alebo konateľstvo v s.r.o., alebo aká iná finta.
Ide o to, aby to legislatívne bolo OK podľa zákona (o verejnom obstaraní?)
KEJKA
08.01.06,19:00
no veď - na to som myslela. Právne ide o iný subjekt. Aj ked to bude jednoosobová sro-čka, kde spoločník i konateľ bude bývalý SZČO, opakujem právne bude sro iný subjekt.
Takže pod fintou by som myslela to, že SZČO zostane - naďalej bude vystupovať ako dodávateľ. Celá činnosť sa však prenesie na sro-subdodávateľa. Tam sú vzťahy už riešené mimo firmy=odberateľa.

Ak právnik dokáže vyriešiť tento prechod na sro, aby nebolo napadnuteľné zo strany konkurentov - budem len rada.
Roman.S
09.01.06,11:08
Práveže živnosť chce úplne zrušiť. Viete niekto, ako sa to dá ?
KEJKA
09.01.06,18:03
Práveže živnosť chce úplne zrušiť. Viete niekto, ako sa to dá ?
ved sa ti práve pokúšam vysvetliť, že to nejde...
teda nie bez rizika nového verejného obstarávania.
Ak FO zanikne, odberateľ stratí dodávateľa a bude musieť vypísať novú súťaž.
Ak ju nevypíše a potichu sa dohodne s konateľom s.r.o., môže to niekto napadnúť.
ajobs
09.01.06,18:15
Mame takuto vec. Zivnostnik chce zrusit zivnost a zalozit s.r.o. Ako zivnostnik vyhral verejnu sutaz na zabezpecenie urcitych sluzieb a chce v tejto praci pokracovat ako eserocka. Ako sa to da, aby vyherca verejneho obstarania (zivnostnik) pokracoval v praci ako pravnicka osoba ?
/este len chce eserocku zalozit, no nevie, ci musi byt konatel, alebo ako to urobit - chcem mu preto poradit/
Diki za rady.

Veľmi záleží na skutočnosti, aká to je (bola) verejná súťaž, kto je obstarávateľ, a akú sumu v danom obstarávaní ide, ako aj o spôsob zverejnenia údajov súťaže - či išlo o verejnú súťaž s medzinárodným prvkom alebo nie. Tam by mohli byť dôsledky oveľa nepríjemnejšie pri uzatvorení dohody medzi obstarávateľom a dnešným dodávateľom (SZČO).

Ak ide o bežnú súťaž, stačí podľa mňa dohoda s obstarávateľom, ale tak aby bola aj táto zverejnená. Je potrebná konzultácia s právnikom špecializovaným na tento druh práva.

Ak napíšeš viac, možno odpoviem konkrétnejšie.
michelle
09.01.06,19:29
no veď - na to som myslela. Právne ide o iný subjekt. Aj ked to bude jednoosobová sro-čka, kde spoločník i konateľ bude bývalý SZČO, opakujem právne bude sro iný subjekt.
Takže pod fintou by som myslela to, že SZČO zostane - naďalej bude vystupovať ako dodávateľ. Celá činnosť sa však prenesie na sro-subdodávateľa. Tam sú vzťahy už riešené mimo firmy=odberateľa.

Ak právnik dokáže vyriešiť tento prechod na sro, aby nebolo napadnuteľné zo strany konkurentov - budem len rada.

Lida, ale ak bude SZCO aj s.r.o. tá istá jedna osoba + konateľ, má to zase nevýhody pri odvodoch do poisťovní , platí 2x, jedine, že by v s.r.o. nebol zamestnatný ale iba konateľ za nulovú odmenu a vlastník, ktorý berie až podiely na zisku, potom zostávajú odvody iba SZCO
ozaj, je možné aby konateľ mal nulovú odmenu? nezmenili sa náhodou pravidlá?
KEJKA
09.01.06,19:39
Lida, ale ak bude SZCO aj s.r.o. tá istá jedna osoba + konateľ, má to zase nevýhody pri odvodoch do poisťovní , platí 2x, jedine, že by v s.r.o. nebol zamestnatný ale iba konateľ za nulovú odmenu a vlastník, ktorý berie až podiely na zisku, potom zostávajú odvody iba SZCO
ozaj, je možné aby konateľ mal nulovú odmenu? nezmenili sa náhodou pravidlá?
konateľ môže mať nulovú odmenu.
Ale môže byť aj 100% zamestnaný. Ako SZČO by nemal príjem - bol by len právnym subjektom-nositeľom úlohy. Toto je však už úloha pre právnika.
Ako zamestnanec by mal mzdu a odvody podľa svojho uváženia a zisk by si zobral bez povinnosti ďaľčích odvodov. Dá sa to zoptimalizovať.
Po novom sumár odvodov SZČO je vyšší ako sumár odvodov zamestnávateľa+zamestnanca.
michelle
09.01.06,20:11
Lida, OK, súhlasím, ale "právny subjekt - nositeľ úlohy, čiže SZCO" má zákazku, ktorú dodavateľským spôsobom zrealizuje - cez novú s.r.o., ale nemusí si náhodou prihodiť aj primeraný zisk? nemôžeš iba tak prijať "niečo" za určitú cenu a presne za tú istú to aj predať, musíš mať primeraný zisk (ten však každý chápe inak, ale to je o inom), a potom už máš príjmy na oboch stranách atď.....
Lida, mám ešte jednu otázku, ako je to s odvodmi konateľa? Teda konkrétne: jedna s.r.o. = 3 spoločníci, z nich 2 konatelia a z nich 1 úplne výkonný. Zatiaľ budú poberať iba odmeny konateľov ale žiadnu mzdu, aby sa firma rozbehla. Ani jeden nebude mať zatiaľ zamestnanecký pomer iba budú makať. Je toto právne možné? Potom časom sa uvažuje (pol roka), že by sa stali aj zamestnancami. ďa-ku-jem
KEJKA
09.01.06,20:57
Lida, OK, súhlasím, ale "právny subjekt - nositeľ úlohy, čiže SZCO" má zákazku, ktorú dodavateľským spôsobom zrealizuje - cez novú s.r.o., ale nemusí si náhodou prihodiť aj primeraný zisk? nemôžeš iba tak prijať "niečo" za určitú cenu a presne za tú istú to aj predať, musíš mať primeraný zisk (ten však každý chápe inak, ale to je o inom), a potom už máš príjmy na oboch stranách atď.....
áno, ale dá sa to optimalizovať. Ak SZČO bude mať nejaký príjem, zisk, bude mať aj výdavky, opakujem dá sa to optimalizovať. Treba zvážiť a porovnať túto možnosť s rizikom straty zákazky.

Lida, mám ešte jednu otázku, ako je to s odvodmi konateľa? Teda konkrétne: jedna s.r.o. = 3 spoločníci, z nich 2 konatelia a z nich 1 úplne výkonný. Zatiaľ budú poberať iba odmeny konateľov ale žiadnu mzdu, aby sa firma rozbehla. Ani jeden nebude mať zatiaľ zamestnanecký pomer iba budú makať. Je toto právne možné? Potom časom sa uvažuje (pol roka), že by sa stali aj zamestnancami. ďa-ku-jem
Je možno všetko, spoločníci pracujú-makajú pre spoločnosť aby ju vybudovali a tak sa zrieknu príjmu... dočasne. Ked postavia firmu na nohy, odmenu si priznajú. Už som sa s tým stretla a nie raz.
michelle
10.01.06,07:08
ďakujem, len som si to ešte chcela potvrdiť aj názorom ostatných
Evanka
10.01.06,08:11
Mame takuto vec. Zivnostnik chce zrusit zivnost a zalozit s.r.o. Ako zivnostnik vyhral verejnu sutaz na zabezpecenie urcitych sluzieb a chce v tejto praci pokracovat ako eserocka. Ako sa to da, aby vyherca verejneho obstarania (zivnostnik) pokracoval v praci ako pravnicka osoba ?
/este len chce eserocku zalozit, no nevie, ci musi byt konatel, alebo ako to urobit - chcem mu preto poradit/
Diki za rady.
Jedná sa o postúpenie práv poskytovania určitých služieb fyzickej osoby firme – s.r.o.
Ja by som to riešila takto: Postúpením práv novej s.r.o. a dodatkom k pôvodnej zmluve medzi s.r.o. objednávateľom a novou s.r.o. - poskytovateľom.
1. Ako FO by som postúpila právo poskytovania určitej konkrétnej služby firme – s.r.o (zmluva medzi FO a s.r.o. - suma za akú postupuje právo nemusí byť v zmluve obsiahnutá, môže byť riešená v inom dodatku).
2. Urobila by som Dodatok, kde by bol Objednávateľ a Poskytovateľ -nová s.r.o.
Dodatok k zmluve by obsahoval túto preambulu
V dodatku Dňa xxxxxx bola uzatvorená medzi FO - xxxxx IČO: xxxxx, adresa, a obchodnou spoločnosťou xxxxxxx, s.r.o., IČO: xxxx, adresa, Zmluva o xxxxxxxxxxxxxx na základe ktorej sa xxxxxx, s.r.o. stala výhradným subjektom poskytovať xxxxxxxxx.
Na základe uvedeného sa vyššie identifikované zmluvné strany dohodli na tomto dodatku k Zmluve xxxxxx zo dňa xxxxxxxx:

Ak by sa niečo ešte menilo, mohlo by to byť v tomto dodatku vyjadrené. V tomto prípade nie je nutné uzatvárať novú zmluvu na služby s s.r.o. Ak by sa uzatvárala nová zmluva s s.r.o., bolo by potrebné vyhlásiť znova konkurzné konanie. Dodatok musia podpísať obe zmluvné strany.
KEJKA
10.01.06,18:39
príspevok Evanky s mi páči. Len či to nie je práve to obídenie potreby verejného obstarávania. Nemúže to tretia strana = záujemca o poskytovanie týchto služie (konkurent) napadnúť?
facetku
23.02.12,14:42
Zdravim, nachadzam tuto komunikaciu a rad by som sa opytal, ci sa po 6-ich rokoch v tomto smere nieco zmenilo a ci ma niekto na otazku Romana S. riadnu odpoved. Mame totiz aktualne podobny problem ako Roman S. Dakujem. Pali