Nella_2
17.05.11,17:18
a keď sa to dozvieme, niečo sa aj zmení???
veronikasad
17.05.11,15:19
Misoft, načo nám tieto (neaktuálne) informácie budú o tri roky ?
Tweety
17.05.11,15:23
No predsa na to, aby sme sa mohli pozrieť na to, akí sme boli vtedy chudobní, a akí sme teraz....
misoft
17.05.11,15:25
... sprostí, že ich ešte stále živíme :D:D:D a sme ešte chudobnejší.
Gapo
17.05.11,15:27
BTW pamätáte sa na informáciu o tom, že v nejakej značke mobilného telefónu sa nachádzalo niečo čo umožňuje zber určitých informácií? Môžeme si byť istý, že niečo také sa nenachádza v iných elektrospotrebičoch? Netvrdím že to je tak, ale čo ak to tak je, potom načo nejaké obavy zo sčítavania.
Po 89-tom, radi ukazovali mocipáni komunistické zariadenia na odposluch a tvrdili, že sa to zlikviduje, výsledok? Sú ešte dokonalejšie a aj také o akých sa nám ani nesníva. Že sa hovory, sms-ky a aj mailová komunikácia skladuje, pre prípadnú potrebu, predsa vieme všetci. Takže žiaden strach, že prezradíme niečo na seba. Veľký brat naslouchááááááá - furt:cool::D:D
Paula
17.05.11,15:30
Lidičky, jen žádnou paniku!



Panika o stratu odmeny predpokladám nechytí tých, ktorí robili školenia a ich "žiaci" na hodine spali. Naša teta sčítačka minulý týždeň rozdala papiere a dnes večer mienila vyplnené pozbierať. Asi zajtra túžila do Mexika. Niekto alebo niečo jej odlet odložilo. Občan sčítanec ju poučil, alebo napokon našla nejaký svoj zápisok zo školenia a tým pádom sa na nástenke v baráku objavilo neznámou osobou (žeby tou istou tetou sčítačkou?) vycapené, že zber sa bude konať až 25.5.11. Hlavne, že sme zdraví :cool:
Tweety
17.05.11,15:42
Panika o stratu odmeny predpokladám nechytí tých, ktorí robili školenia a ich "žiaci" na hodine spali. Naša teta sčítačka minulý týždeň rozdala papiere a dnes večer mienila vyplnené pozbierať. Asi zajtra túžila do Mexika. Niekto alebo niečo jej odlet odložilo. Občan sčítanec ju poučil, alebo napokon našla nejaký svoj zápisok zo školenia a tým pádom sa na nástenke v baráku objavilo neznámou osobou (žeby tou istou tetou sčítačkou?) vycapené, že zber sa bude konať až 25.5.11. Hlavne, že sme zdraví :cool:
Pauli, ale veď ona len tak skúšala, či ste dostatočne informovaní,:cool: a čo vy na to jej rozhodnutie,:cool: ale teda u vás jednoznačne nepochodila.:)
veronikasad
17.05.11,15:49
Tu sú sčítacie hárky z roku 2001. Chceli o nás vedieť podstatne viac ...

http://sodb.infostat.sk/scitanie/sk/2001/form2001.htm
Rozalka
17.05.11,15:51
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=35671

PRAVDA O ANONYMITE SČÍTANIA

K dezinformáciami šíriacim sa na sociálnych sieťach, ktoré "strašia" obyvateľov zneužitím údajov zisťovaných na účely sčítania, vydáva Štatistický úrad Slovenskej republiky nasledujúce stanovisko:
Odporcovia sčítania sa odvolávajú na zákon o ochrane osobných údajov, ktorý zakazuje spracúvať osobné údaje odhaľujúce rasový alebo etnický pôvod, politické názory, náboženskú vieru alebo svetonázor, členstvo v politických stranách alebo politických hnutiach, členstvo v odborových organizáciách a údaje týkajúce sa zdravia alebo pohlavného života. Je pravda, že Štatistický úrad Slovenskej republiky pri sčítaní zisťuje niektoré z týchto údajov, ale ich ochranu zabezpečuje zákonom o sčítaní a zákonom o štátnej štatistike. Nielen osobné, ale všetky zisťované údaje chráni ako dôverné štatistické údaje. Odporcovia sčítania účelovo "zabúdajú" na paragraf 6 odseky 3 a 4 a paragraf 10 odsek 3 zákona o ochrane osobných údajov, ktoré umožňujú spracovanie takto zhromaždených osobných údajov na historické, vedecké alebo štatistické účely vo verejnom záujme. Štatistický úrad takto získané údaje anonymizuje a po ukončení sčítania ich zlikviduje v súlade s osobitnými zákonmi.
Sčítací formulár neobsahuje meno, priezvisko, rodné číslo, presnú adresu obyvateľa a obyvateľ ho nebude podpisovať. To znamená, že sčítacie formuláre aj po vyplnení zostanú anonymné. Sčítací komisár má k dispozícii osobitný formulár s predtlačenými menami a priezviskami obyvateľov v jeho sčítacom obvode. Potrebuje ho na to, lebo má povinnosť klásť obyvateľom aj otázky súvisiace so vzťahmi medzi členmi domácnosti. Mená a priezviská obyvateľov z tohto osobitného formuláru sa však nebude ďalej spracúvať, budú použité iba na vytvorenie vzťahov medzi členmi domácnosti.
Zákon o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 v paragrafe 8 priamo uvádza povinnosť vytvoriť pre sčítanie číselný identifikátor obyvateľa na vyplnenie sčítacieho tlačiva a zabezpečiť doručenie úradne pridelených číselných identifikátorov obyvateľov do obce. Súčasťou Opatrenia Štatistického úradu SR č.438 z novembra 2010, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o charakteristikách, základných znakoch a štruktúre zisťovaných údajov a vydáva sa vzor sčítacieho tlačiva pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 je príloha č 2 - Vzory sčítacích formulárov, kde je už priamo zobrazené aj miesto pre čiarový kód. Opatrenie prešlo riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním a vyšlo v Zbierke zákonov v čiastke 162. Teda už v novembri 2010 bolo jasné, ako budú sčítacie formuláre vyzerať a že ich súčasťou bude aj identifikátor.
Sčítať sa bude možné v tomto roku prvýkrát v histórii nielen klasicky - vyplnením tlačeného sčítacieho formuláru, ale aj elektronicky - vyplnením sčítacieho formuláru na internete. Práve z tohto dôvodu bolo potrebné vytvoriť identifikátory výlučne na účel sčítania. Ich funkciou je zabrániť vzniku duplicít pri sčítaní, ak by sa náhodou niekto sčítal obidvoma spôsobmi (v listinnej podobe aj v elektronickej forme), respektíve, ak by sa sčítal v mieste trvalého bydliska na originálny identifikátor a zároveň v mieste, kde sa obvykle zdržiava, na rezervný identifikátor. Preto Štatistický úrad SR potrebuje mať na istý nevyhnutný čas spojený sčítací formulár s identifikátorom, presne dovtedy, kým sa tieto duplicity, obrazne povedané, "nevytriedia", t. j. do termínu vytvorenia primárnej zdrojovej databázy výsledkov sčítania. K spárovaným údajom má prístup len presne vymedzený okruh zamestnancov Štatistického úradu SR a dodávateľa projektu automatizovaného spracovania výsledkov sčítania, ktorí sú viazaní obmedzeniami vyplývajúcimi z príslušných zákonov (zákona o sčítaní a zákona o štátnej štatistike) a prísnym režimom bezpečnostného projektu. Pre korektné spracovanie zistených údajov, ako aj pre samotné elektronické sčítanie je identifikátor nevyhnutný.
Štatistický úrad Slovenskej republiky ubezpečuje obyvateľov Slovenskej republiky, že pri sčítaní nehrozí žiadne zneužitie údajov, ktoré majú povinnosť poskytnúť na účely sčítania. Štatistický úrad Slovenskej republiky nevylučuje, že proti šíriteľom rôznych dezinformácií podnikne príslušné právne kroky v súlade so zákonom.
Bionda
17.05.11,16:15
... a teraz teta zo štatistiky - v správach TN povedala, že oni si každého skontrolujú či sa zapojil do sčítania a nie je to anonymné... , vraj aby sme sa aj dvakrát nezapojili... poznáte niekoho, kto by bol až tak prudko agilný? :D ....
alaya1
17.05.11,16:15
Takze nam priniesli aj harky pre moju uz 20 rokov nebohu svokru.
Stefan2005
17.05.11,16:36
....Štatistický úrad Slovenskej republiky ubezpečuje obyvateľov Slovenskej republiky, že pri sčítaní nehrozí žiadne zneužitie údajov...

..... pri samotnom sčítaní asi nehrozí obzvlášť veľké riziko


...Rôzne obavy z prezradenia anonymity - ako to kdesi prezentoval tzv. bezpečnostný konzultant Kropáček Ľubomír - to je strašenie ľudí....jeho tvrdenia sú trochu katastrofické a nelogické.

ale po ich sumirizácii už áno - ak mi niekto bude tvrdiť, že čo sa raz elektronicky nahrá a spracuje sa nedá stratiť, ukradnúť, zneužiť - tak podľa môjho skromného názoru tiež zavádza...

Len pre oživenie pamäti niekoľko drobností:

http://www.monitorujem.sk/z-domova/231290/ministerstvo-vysetruje-unik-informacii
http://app2.7p.iway.sk/zahranicie/unik-informacii-sposobili-americania-nie-assange.html
http://www.smahu.com/spravy/sprava-3810351/Pentagon-bude-skumat-unik-informacii-niekolko-tyzdnov/
http://fin-magazin.sk/tatra-banka-unik-zakaznickych-dat-cez-iphone-aplikaciu/
http://www.webnoviny.sk/slovensko/magala-nevysvetlil-podrobne-unik-inform/96016-clanok.html

ale i napr. tzv. Mečiarove CD-čko s klientmi nebankových subjektov, ŠTB zoznamy, .... atď, atď....

takže apriori sa staviam k takýmto snahám rezervovane...
220870
17.05.11,17:23
Takze nam priniesli aj harky pre moju uz 20 rokov nebohu svokru.
Som zvedavý ako to tá svokra vyplní.;)
Gapo
17.05.11,17:25
Stefan2005 má pravdu, dokument v papierovej forme je relatívne bezpečný, ale......,
v elektronickej forme je oveľa viac zraniteľný, "vykukov" trebárs iba zvedavých, je veľa.
T-comu unikla databáza emailových adries, musel som zrušiť tú svoju, pretože ma zaplavovala spústa spamov, nestratil som bankomatovú kartu a aj tak som prišiel o 40000 Sk, v hre bol pracovník firmy čo mala niečo do činenia s kartami.
Takže ak sme raz v systéme sme zraniteľný. To je aj môj názor.
lujza.j
17.05.11,17:28
...ja už sa na tom ich sčítavaní len smejem... vyplním, doplním, pripíšem, zapíšem, pripnem, napr. doma ešte mám : "večný prievan v peňaženke", "zopár deravých ponožiek", "zo tri obschnuté rožky", "trošku múch", "zvírený prach", "večne špinavý riad" ....

a nech im "štatistické makovice hrkocú a počítajú" až do skončenia sveta... :D:D;)

u nás aj veľa chlpov, mám napísať, že náš pes teraz veľmi plzne ?:D:D:---
Zita5
17.05.11,17:31
U nás ešte žiaden sčítací komisár nebol , ako mi je len strašne ľúto :rolleyes:;)
lujza.j
17.05.11,17:39
u nás bola teta ščítačka včera, a predstavte si ,že moja dcéra narodená v r.1999 nebola v evidencii,dali jej náhradnú obálku bez toho neuveriteľne blbého čísla,dcéra bola z toho veľmi nešťastná,že neexistuje.Nie je to ojedinelý prípad,aj susedkin syn taktiež r.1999 neexistuje,taktiež syn ďalšej susedy r.2010.To som zistila len dve susedy okolo,ktovie koľko tých "mrtvych"duší ešte je,ale hlavne,že keď platím za odpad,tak presne vedia koľko nás je doma

takých prípadov je veľa, decká do 15r väčšinou neexistujú:(teda až do vydania prvého OP,poprípade do vydania CP
Zimama
17.05.11,17:52
No, tak my už patríme k tým šťastnejším :) - pred večerom zazvonila teta sčítačka, a keďže jej otvoril môj starý, rovno ho aj určila za "osobu na čele bytovej domácnosti". Keď mi to hovoril, aj som sa chcela najprv uraziť - veď čo keby to bol v skutočnosti papagáj? (ale papagája doma nemáme :mee:) A teraz už vôbec nie som urazená - ako osoba na čele bude musieť vyplniť aj ten hárok o byte, tak nech si hľadá výmer, aby poctivo napísal metre štvorcové. :D
A čo keby sme ich zmiatli - napíšeme, že bývame v normálnom činžiaku, ale nemáme splachovací záchod alebo že v byte vôbec nemáme záchod? :---
Zimama
17.05.11,18:03
Celkovo som ale sklamaná - myslela som, že sa budú viac do hĺbky pýtať, napr. nielen, že či máme auto - čo keď ich máme v rodine 5? Veď to je podstatný rozdiel! Aj počítače môžeme mať každý člen rodiny aj po 2 kusy, a o mobiloch ani nehovorím... Takže anonymita-neanonymita, za žiadnu z tých otázok resp. odpovedí sa nemusím hanbiť (dokonca ani za zamestnávateľa :D), ani zatajovať ich nemusím.
Akurát nad niektorými rozmýšľam, čo z tých odpovedí (a za tri roky...) vyčítajú? Veď to je už aká otázka - "štát a miesto narodenia" a v zátvorke "bydlisko matky v čase vášho narodenia" ??? :confused: To čo si od tých odpovedí sľubujú - čo chcú vlastne vedieť? Že 0,5% matiek v čase nášho narodenia žilo napr. v Poprade? To už by bolo logickejšie vedieť, ako sú vyťažené jednotlivé pôrodnice, keď už sa toľko oháňajú tým (v reklame tuším), že podľa výsledkov sčítania budú pre nás stavať nemocnice a školy... :D:D:D
A že Veľký brat sa pozerá... z bankových účtov nás majú zmapovaných oveľa lepšie a zásadnejšie... to je riziko dnešného sveta, ale kto žije tak, že sa nemá za čo hanbiť ani čoho sa báť... :D:);)
Paula
17.05.11,18:14
to je už aká otázka - "štát a miesto narodenia"



Tak tak tak . Štát, v ktorom som sa narodila, neexistuje. A nikto sa ma nepýtal, či súhlasím, aby mi ho vygumovali. Som bezštátovec jasný:).
evelin57
17.05.11,18:25
Vďaka Števko, toto by si mal prečítať nielen každý poraďák, ale aj každý občan tejto republiky.
... žasnem a nevychádzam z údivu ....
charonme
17.05.11,19:20
Takto sa aspoň (i keď len čiastočne ) dozvieme, koľko obyvateľov určitej charakteristiky (každý si to musí domyslieť) musia živiť obyvatelia normálnej charakteristiky Ti, ktori si tuto informaciu cenia na tolke miliony sa radsej na nu mohli pozbierat sami. Okrem toho som presvedceny, ze takato informacia sa da ovela presnejsie, relevantnejsie a rychlejsie zistit inymi ovela lacnejsimi a korektnejsimi sposobmi. Dalo by sa zacat napr. tu (http://www.socpoist.sk/pocet-poberatelov-davok-v-nezamestnanosti/1662s)
misoft
17.05.11,22:19
charonme: žiaľ - to sú len dávky v nezamestnanosti, ostatné sociálne dávky ta už asi nie sú. Potom číslo cca 45000 stúpne na 100000!
pepsikova
18.05.11,01:19
u nás aj veľa chlpov, mám napísať, že náš pes teraz veľmi plzne ?:D:D:---.

mimotemy...lui, pošlem ti na tie chlpy ufona...aj tak, kedykolvek sa na neho pozriem, je mi do plaču....ale nesmieš ho zapísať, lebo ufo ešte nie je bežný štandard...:D
KoxXxo
18.05.11,01:58
charonme
18.05.11,07:35
2 otazky na komisarov: 1) doplni komisar spravny kod na harok, ktory mu obyvatel odovzdal bez toho, aby nalepil svoj kod?
2) vieme, ze komisar sa ma pokusit zistit aspon nejake udaje o obyvatelovi, ktory si neprevzal harok. Bude toto komisar robit dodatocne aj v pripade, ze si obyvatel sice harok prevzal, ale ho neodovzdal?
zk24
18.05.11,09:43
My to pride take komicke toto vsetko riesenie ohladne scitania. Vcera mi dosli tie papiere domov a nie je tam nic co by som sa bala vyplnit...

ako co? ze som sa narodila v Bratislave, ze sa nehlasim k ziadnemu vierovyznaniu, ze mam VS vzdelanie a ze mam surodenca? Pripadne ze mam byt v osobnom vlastnictve, mam auto a aj mobil?

ludia robia okolo toho take halo, az mi je to smiesne. Najvacsie halo robia taki, co maju na fasbuku vycapene polonahe fotky na dovolenke, fotky noveho auta, prerabku baraku, pochvalia sa novym mobilom, fotky svojich deti a podobne...

Trapne. Su to vsetko veci ktore o mne uz davno vsetci vedia. Ze mam byt? Staci pozriet katasterportal.sk, ze mam auto? staci pozriet na nete. Ze mam mobil? Omg.....
evuš
18.05.11,09:57
My to pride take komicke toto vsetko riesenie ohladne scitania. Vcera mi dosli tie papiere domov a nie je tam nic co by som sa bala vyplnit...

ako co? ze som sa narodila v Bratislave, ze sa nehlasim k ziadnemu vierovyznaniu, ze mam VS vzdelanie a ze mam surodenca? Pripadne ze mam byt v osobnom vlastnictve, mam auto a aj mobil?

ludia robia okolo toho take halo, az mi je to smiesne. Najvacsie halo robia taki, co maju na fasbuku vycapene polonahe fotky na dovolenke, fotky noveho auta, prerabku baraku, pochvalia sa novym mobilom, fotky svojich deti a podobne...

Trapne. Su to vsetko veci ktore o mne uz davno vsetci vedia. Ze mam byt? Staci pozriet katasterportal.sk, ze mam auto? staci pozriet na nete. Ze mam mobil? Omg.....

zK24, no sú i takí ľudia /patrím medzi nich/, ktorí nemajú nič s fasbúčkom :D ani inými "sociálnymi sieťami"... A keď všetko o mne vedia, načo je potom to akože sčítanie ??? :confused:
No čo, už som sa na túto tému vyjadrila včera, a už nemám chuť to ďalej rozpitvávať... Je krásny slnečný deň, mám iné starosti i radosti a nebudem sa nejakými štatistikami "vyvádzať z miery"... :D:):)
zk24
18.05.11,10:00
zK24, no sú i takí ľudia /patrím medzi nich/, ktorí nemajú nič s fasbúčkom :D ani inými akože "sociálnymi sieťami"... A keď všetko o mne vedia, načo je potom to akože sčítanie ??? :confused:
No čo, už som sa na túto tému vyjadrila včera, a už nemám chuť to ďalej rozpytvávať... Je krásny slnečný deň, mám iné starosti i radosti a nebudem sa nejakými štatistikami "vyvádzať z miery"... :D:):)

Ja tiez nemam fasbuk. Ale su to vsetko infomracie ktore su verejne dostupne. nemam problem to vyplnit. Ci suhlasim s tym ze to stoji tolko a tolko penazi je ina tema. Obsah otazok ma nepoburuje a urcite ich vyplnim.

A dufam ze mi dojde este v priebehu tohto tyzdna 10 tych mailov o tom ze nemam lepit ciarovy kod na papier, lebo mimozemstania by mohli zneuzit to ze mam mobil nahodou
willma
18.05.11,10:35
Su to vsetko veci ktore o mne uz davno vsetci vedia. Ze mam byt? Staci pozriet katasterportal.sk, ze mam auto? staci pozriet na nete. Ze mam mobil? Omg.....
Prepáč že som skrátila - Veď práve o toto ide - mali spraviť mrk do databáz a bolo by stačilo jedno tlačivko s pár otázkami, ušetrené kvantum papiera, a peňazí.:)
zk24
18.05.11,10:44
Prepáč že som skrátila - Veď práve o toto ide - mali spraviť mrk do databáz a bolo by stačilo jedno tlačivko s pár otázkami, ušetrené kvantum papiera, a peňazí.:)

S tym suhlasim. O peniazoch na scitanie nerozpravam. Len ma dnes znova "vytocil" ten mail ktory nabada na to aby sa nevyplnali tie tlaciva a aby sa nelepili tie ciarove kody, lebo niekto sa o mne dozvie ze mam mobil...
Uz ked to je, uz s tym nic nezmenim, tak to nebudem sabotovat a vypnim to popravde.
mlisa
18.05.11,11:33
Prepáč že som skrátila - Veď práve o toto ide - mali spraviť mrk do databáz a bolo by stačilo jedno tlačivko s pár otázkami, ušetrené kvantum papiera, a peňazí.:)
mrk do databaz moze fungovat inde, na slovensku skonsolidovat udaje z matriky, SP, pripadne DU do jednej mi pride ako tazke sci-fi, navyse by na to urcite bol potrebny nejaky tender a finalne by to vyslo ovela ovela drahsie...:rolleyes:
katalóg
18.05.11,12:02
mrk do databaz moze fungovat inde, na slovensku skonsolidovat udaje z matriky, SP, pripadne DU do jednej mi pride ako tazke sci-fi, navyse by na to urcite bol potrebny nejaky tender a finalne by to vyslo ovela ovela drahsie...:rolleyes:
...Drahšie, ale p r a v d i v o.
Keď mohlo v STV, verejnoprávnej TV, odznieť to čo odznelo verejne v jednej diskusnej relácii venovanej sčítaniu...
Asi málokto by si robil problém čo s vypĺňaním.
mlisa
18.05.11,12:08
...Drahšie, ale p r a v d i v o.
Keď mohlo v STV, verejnoprávnej TV, odznieť to čo odznelo verejne v jednej diskusnej relácii venovanej sčítaniu...
Asi málokto by si robil problém čo s vypĺňaním.
fakt pravdivo? Lebo uradom predsa nikto nic netaji :-)
V kazdom pripade, vzhladom na ucel scitania, sa to "drahsie ale pravdivo" podla mna neoplati. Pretoze to by znamenalo naozajstne zreorganizovanie celej statnej spravy z hladiska databaz, co je sice potrebne a vsetci o tom snivame, ale chcelo by to cas, ludi, peniaze a volu. A to rozhodne chyba.
katalóg
18.05.11,12:30
fakt pravdivo? Lebo uradom predsa nikto nic netaji :-)
V kazdom pripade, vzhladom na ucel scitania, sa to "drahsie ale pravdivo" podla mna neoplati. Pretoze to by znamenalo naozajstne zreorganizovanie celej statnej spravy z hladiska databaz, co je sice potrebne a vsetci o tom snivame, ale chcelo by to cas, ludi, peniaze a volu. A to rozhodne chyba.
A to je chyba. Prečo nie?
Štát si má určiť priority.
Prečo sa dáva priestor manipulácii a uvádzaniu nepravdivých údajov?
Je až tak podstatné, koľko človek vlastní nehnuteľností, hnuteľností a iných maličkostí?
Keď sčítanie obyvateľstva ide v iných štátoch aj bez obyvateľstva,prečo nie aj u nás?
charonme
18.05.11,14:07
som myslel ze to tlacitko "uzitocne" je pre prispevky, ktore su uzitocne...

http://img830.imageshack.us/img830/4919/neuzitocne.gif
Zimama
18.05.11,15:33
Prepáč že som skrátila - Veď práve o toto ide - mali spraviť mrk do databáz a bolo by stačilo jedno tlačivko s pár otázkami, ušetrené kvantum papiera, a peňazí.:)


mrk do databaz moze fungovat inde, na slovensku skonsolidovat udaje z matriky, SP, pripadne DU do jednej mi pride ako tazke sci-fi, navyse by na to urcite bol potrebny nejaky tender a finalne by to vyslo ovela ovela drahsie...:rolleyes:

Prosím vás, už ste videli úradníka, ktorý by prešiel do susednej kancelárie alebo nebodaj o poschodie vyššie či nižšie, aby si od kolegu zobral informácie? :eek: To radšej bude kontaktovať a preháňať občana, aby mu doniesol nové a nové potvrdenia, hoci presne tie isté už má kolega vedľa...

Aj podľa mňa na tých otázkach nie je nič takého, čo by o nás už nevedeli alebo nevedeli by si to zistiť, keby veľmi chceli - mňa skôr poburuje to, že viaceré tie otázky nemajú (podľa môjho názoru) žiadnu výpovednú hodnotu, a sú úplne zbytočné - za toľké peniaze...
dana99
18.05.11,15:52
Zdravím všetkých poraďákov.

Dnes k nám prišli pozbierať vyplnené hárky. A ja, že nemám, že ešte nebolo 20. A oni na mňa - "šak Vám nehrozí, že by sa Vám do piatka narodilo bábatko":eek:
Nella_2
18.05.11,15:54
Ja som v r. 1991 robila sčítaciu komisárku (vtedy sa to ale tuším tak nevolalo) a otázky boli podobné (dokonca chceli vedieť, či ľudia majú mrazničku, automatickú pračku, chalupu...), uvádzalo sa aj rodné číslo a podpisom potvrdzovali správnosť vyplnených údajov. Nespomínam si, že by sa ma niekto pýtal, či to musí vyplniť a či je za nevyplnenie nejaká pokuta... bola taká doba.:rolleyes:

Hárky vyzerali takto:

Zdroj: http://sodb.infostat.sk/scitanie/sk/1991/form1991.htm
misomiso
18.05.11,15:57
Mna najviac dorazilo, ze treba definovat osobu na cele domacnosti. Teda nejakeho vodcu stada, alebo vceliu kralovnu. S tym, ze su rodiny, kde sa vsetci citia rovnopravni asi neratali. Ze by ich zaujimalo, kto byva pri sexe castejsie navrchu, alebo ako to chapat?
simbata
18.05.11,15:58
hmm práve mi niekto poslal na mail nejaký príspevok, že aké je protiprávne to sčítanie... Ja Vám neviem, ale veď v dnešnej dobe sú o každom z nás také záznamy, že nejaké poondiate sčítanie ľudu je podľa mňa slabý odvar. Lekár vás má v systéme, banka vie o pohybe každého centu, sociálka, zdravotka, mobilný operátor, daňové úrady. Všetky údaje sú v systéme, pod menom, dátumom narodenia, rodnými číslami... podľa mňa v tom sčítaní sa žiadne nové prevratné info nedozvedia, ktoré už nie sú zaznamenané niekde inde, len to je pre nich pohodlnejšie.
Úplne sa mi páči príspeok od "zimama", že to nie je nič, čo by už o nás nevedeli, ale vidím, že názory sa na to sčítanie dosť rôznia...
Bionda
18.05.11,16:12
?? ... no neviem, veď teraz nedávno sme riešili údajných dlžníkov SP, ZP a v skutočnosti neboli... to nesvedčí vôbec o tom, že vedia to, čo im doslova na podnose pod nos donesieme ( hlavné nezrovnalosti 97-99) a tiež si myslím okrem toho čo som uviedla, že kedy neboli leniví- majú kataster, SP, ZP, DU ....
... a ja vôbec nepoznám tlačivá, čo tu uvádzate, že sme vypisovali v predchádzajúcich sčítaniach... ja som tuším asi "chýbala" ... :) alebo sme sa sťahovali... ale mne vadí , že chcú vedieť dôvod sťahovania- je to podľa mňa len a len moja vec! ... no ale moje výhrady som už uviedla...
Toť všetko - pekný večer ešte...
Nella_2
18.05.11,16:23
Mna najviac dorazilo, ze treba definovat osobu na cele domacnosti. Teda nejakeho vodcu stada, alebo vceliu kralovnu. S tym, ze su rodiny, kde sa vsetci citia rovnopravni asi neratali. Ze by ich zaujimalo, kto byva pri sexe castejsie navrchu, alebo ako to chapat?
Bohužiaľ je to požiadavka nariadenia EÚ ("vzťahy medzi členmi domácnosti"). Asi chcú zistiť, či v jednej domácnosti žije viac generácií alebo či dospelé deti žijú s rodičmi...
Nella_2
18.05.11,16:27
?? ... no neviem, veď teraz nedávno sme riešili údajných dlžníkov SP, ZP a v skutočnosti neboli... to nesvedčí vôbec o tom, že vedia to, čo im doslova na podnose pod nos donesieme ( hlavné nezrovnalosti 97-99) a tiež si myslím okrem toho čo som uviedla, že kedy neboli leniví- majú kataster, SP, ZP, DU ....
... a ja vôbec nepoznám tlačivá, čo tu uvádzate, že sme vypisovali v predchádzajúcich sčítaniach... ja som tuším asi "chýbala" ... :) alebo sme sa sťahovali... ale mne vadí , že chcú vedieť dôvod sťahovania- je to podľa mňa len a len moja vec! ... no ale moje výhrady som už uviedla...
Toť všetko - pekný večer ešte...
Chýbala? Tak potom si mala ešte veľmi málo rôčkov a vypísali to za teba rodiča... či? :);)
Dôvod sťahovania sa v nariadení neuvádza (aspoň ja som to z neho nevyčítala) a takisto v ňom nie je otázka o kuchyni či klimatizácii.
gilda
18.05.11,16:36
Bohužiaľ je to požiadavka nariadenia EÚ ("vzťahy medzi členmi domácnosti"). Asi chcú zistiť, či v jednej domácnosti žije viac generácií alebo či dospelé deti žijú s rodičmi...

... údaje poputujú do centrálneho počítadla ...
barunkamarek
18.05.11,16:37
Dobry den
Nakolko za nachadzam v zahranici a aj tu som podal scitanie ludu , tak aj na slovensku by som podal ale elektronickou postou i to zda hlupe podavat dva krat to same ked me uz tej unii ale nechcem nikoho poverovat aby zamna vypisoval papiere a hlavne nie moja rodina a ani rodicia tym uz nedoverujem a mam obavu ze tie papiere vypisu zamna co si neprajem .Pisal som im SMS nakolko mi pisali ze treba poslat adresu zamestavatela a stym nesuhlasim nakolko som si neni isty ci to niekdo nepouzije na ine uceli mam zle skusenosti a je smutne ze s rodinou .Ale pisal som im aby mi poslali ten kod na scitanie ludu co patri mne ale do dnesneho dna som ho nedostal.Teraz mi poradte co mam robit ak niekdo bez toho aby som suhlasil vypisal a odovzdal zamna scitanie ludu .a kde mozem ziskat ten moj kod. Kde mozem nahlasit ze mam podozrenie ze zamna bez mojho suhlasu vypise niekdo scitanie ludu a tiez kde by som ziskal ten kod a na koho sa mozem obratit aby som zabranil ludom podat listiny zamna dakujem za rady
Bionda
18.05.11,16:58
Chýbala? Tak potom si mala ešte veľmi málo rôčkov a vypísali to za teba rodiča... či? :);)
Dôvod sťahovania sa v nariadení neuvádza (aspoň ja som to z neho nevyčítala) a takisto v ňom nie je otázka o kuchyni či klimatizácii.

... no som už 20rokov vydatá :D tak hádam nie rodičia :D ...
v tlačive údaj o obyvateľovi je predchádzajúce bydlisko a dôvod a klimatizácie s podlahovou plochou kuchyne sú v údajoch o dome ...
Ozaj, viete niekto aký má zmysel koľko poschodový je dom a aká veľká je kuchyňa? ... žeby pri malých poskytnú väčšiu? :D
Nella_2
18.05.11,17:06
... no som už 20rokov vydatá :D tak hádam nie rodičia :D ...
v tlačive údaj o obyvateľovi je predchádzajúce bydlisko a dôvod a klimatizácie s podlahovou plochou kuchyne sú v údajoch o dome ...
Ozaj, viete niekto aký má zmysel koľko poschodový je dom a aká veľká je kuchyňa? ... žeby pri malých poskytnú väčšiu? :D
viem, že je to v tlačivách (dôvod presťahovania, m2 kuchyne aj tá klimatizácia) - len v nariadení EÚ 763/2008 (ktoré nám nariaďuje toto sčítanie a témy, ktoré majú v ňom byť spracované) sa nič o kuchyni, klimatizácii ani dôvode presťahovania neuvádza... takže toto je už iniciatíva nášho štátu. :D
Tie poschodia tiež nemchápem...
misomiso
18.05.11,17:06
... no som už 20rokov vydatá :D tak hádam nie rodičia :D ...
v tlačive údaj o obyvateľovi je predchádzajúce bydlisko a dôvod a klimatizácie s podlahovou plochou kuchyne sú v údajoch o dome ...
Ozaj, viete niekto aký má zmysel koľko poschodový je dom a aká veľká je kuchyňa? ... žeby pri malých poskytnú väčšiu? :D

No napriklad zaujimave je, ze plocha kuchyne ich zaujima a plocha kupelne (napriklad) nie. Alebo z ineho pohladu - pytaju sa na plochu kuchyne ale info o tom, ci sa tam naozaj vari (alebo chodia na obedy) naziadaju.
Tweety
18.05.11,17:13
No napriklad zaujimave je, ze plocha kuchyne ich zaujima a plocha kupelne (napriklad) nie. Alebo z ineho pohladu - pytaju sa na plochu kuchyne ale info o tom, ci sa tam naozaj vari (alebo chodia na obedy) naziadaju.
Vo veľkej kuchyni sa aj veľa varí, ( obyv. netrpia chudobou) na druhej strane, aj v malej kúpelni sa dá často kúpať.(ale to sa môže kúpať aj chudoba):---
marleau
18.05.11,18:27
Niekto tu napísal,že už len kvôli tomu,že v databázach majú veľa chýb a nepresností,treba tie zdrapy vyplniť.Naozaj si niekto myslí,že z týchto zdrapov budú presnejšie informácie ako sú tie v databázach,aj keď s chybami?
Poprosím opakovane zástancov sčítania,nech mi napíšu aspoň jeden rozumný dôvod,prečo sa to robí,pretože doteraz mi to nik nenapísal.Stačí len jeden,ale nie typu,veď aj inde vo svete to takto robia.
Urobil som chybu,že som sa predtým,ako som tú obálku roztrhal a hodil do ohňa,aspoň nepozrel,čo všetko ich zaujíma...na druhej strane ma to aspoň netrápi,dosť som výbušný.
Flinstone
18.05.11,19:38
http://www.iseco.sk/scitanie-2011/

názor bezpečnostného konzultanta
zk24
18.05.11,20:15
http://www.iseco.sk/scitanie-2011/

názor bezpečnostného konzultanta

to je to co mi doslo uz 20x mailom a co mi pride strasne smiesne a komicke
Lubaba
18.05.11,20:21
to je to co mi doslo uz 20x mailom a co mi pride strasne smiesne a komicke
a prečo?
ja fakt už neviem, ako sa mám "spočítať"
Kvaka
18.05.11,20:37
Prosím vás, už ste videli úradníka, ktorý by prešiel do susednej kancelárie alebo nebodaj o poschodie vyššie či nižšie, aby si od kolegu zobral informácie? :eek: To radšej bude kontaktovať a preháňať občana, aby mu doniesol nové a nové potvrdenia, hoci presne tie isté už má kolega vedľa...

Aj podľa mňa na tých otázkach nie je nič takého, čo by o nás už nevedeli alebo nevedeli by si to zistiť, keby veľmi chceli - mňa skôr poburuje to, že viaceré tie otázky nemajú (podľa môjho názoru) žiadnu výpovednú hodnotu, a sú úplne zbytočné - za toľké peniaze...
To máš pravdu, mne to pripadá ako písanie životopisov každý rok za totáča, som mala kolegyňu, ktorá raz napísala,: Môj životopis sa od minulého roku nezmenil. A bolo. Nikto nič nepovedal, ale bola aspoň sranda.
Oliwa
18.05.11,21:45
Aáále zmenil ;) - zostarla o jeden rok... :D
gilda
19.05.11,03:38
Niekto tu napísal,že už len kvôli tomu,že v databázach majú veľa chýb a nepresností,treba tie zdrapy vyplniť.Naozaj si niekto myslí,že z týchto zdrapov budú presnejšie informácie ako sú tie v databázach,aj keď s chybami?
Poprosím opakovane zástancov sčítania,nech mi napíšu aspoň jeden rozumný dôvod,prečo sa to robí,pretože doteraz mi to nik nenapísal.Stačí len jeden,ale nie typu,veď aj inde vo svete to takto robia.
Urobil som chybu,že som sa predtým,ako som tú obálku roztrhal a hodil do ohňa,aspoň nepozrel,čo všetko ich zaujíma...na druhej strane ma to aspoň netrápi,dosť som výbušný.

"Rozumnú" odpoveď a najmä od zástancov sčítania nedostaneš. Opakovane sa pýtaš, potom sa vráť na s. 23 (tvoj prvý pokus) a porozmýšľaj.
srska
19.05.11,04:00
To máš pravdu, mne to pripadá ako písanie životopisov každý rok za totáča, som mala kolegyňu, ktorá raz napísala,: Môj životopis sa od minulého roku nezmenil. A bolo. Nikto nič nepovedal, ale bola aspoň sranda.
ja som dával dole dovetok: kto toto bude čítať tomu dám 100 kčs. nikto sa zatiaľ neprihlásil.:)
gilda
19.05.11,04:59
pre marleau: posielam pomôcku http://www.protiprudu.info/diskusia/index.php?subpage=forum&s=posts&f=1&t=2697 , v niektorých reakciách nájdeš odpoveď.
Ajk&
19.05.11,05:25
Mne príde až smiešne ako sme boli za totáča sčitovaní rýchlo, spoľahlivo, bez počítačov a hlavne všetci vrátane rómov.
Tí ako budú sčítaní? Navrhujem zadržať im o deň vyplácanie sociálnych dávok - a na druhý deň budú všetci do jedného vrieskať na ÚPSVaR aj so všetkými rodinnými príslušníkmi - to by bolo presné sčítanie !!!!
Nella_2
19.05.11,05:32
Mne príde až smiešne ako sme boli za totáča sčitovaní rýchlo, spoľahlivo, bez počítačov a hlavne všetci vrátane rómov.
Tí ako budú sčítaní? Navrhujem zadržať im o deň vyplácanie sociálnych dávok - a na druhý deň budú všetci do jedného vrieskať na ÚPSVaR aj so všetkými rodinnými príslušníkmi - to by bolo presné sčítanie !!!!
Len aby sme neboli prekvapkaní, že tu Rómov vôbec nemáme. :D
V správach minule bola reportáž, ako ich presviedčajú, aby uviedli rómsku národnosť. Ale oni sa dušovali, že nechcú... že on sa narodil ako Slovák, tak chce aj zomrieť ako Slovák. A ďalší sa vyjadril, že keby bola možnosť vybrať si "Slovenský róm", tak to by bral...:D:)
srska
19.05.11,05:44
Mne príde až smiešne ako sme boli za totáča sčitovaní rýchlo, spoľahlivo, bez počítačov a hlavne všetci vrátane rómov.
Tí ako budú sčítaní? Navrhujem zadržať im o deň vyplácanie sociálnych dávok - a na druhý deň budú všetci do jedného vrieskať na ÚPSVaR aj so všetkými rodinnými príslušníkmi - to by bolo presné sčítanie !!!!
frau nicholson má určite nejakú hlbokú myšlienku
marleau
19.05.11,05:54
Vraj... "...ľahšie sa bude rozhodovať,kde treba postaviť nové byty alebo urobiť cestu"... ...lebo doteraz sme to vobec nevedeli a teraz to budeme vedieť úplne presne,že?My vieme,kde a čo treba,problém je inde.
Vyhodené peniaze toto.
gilda
19.05.11,05:57
Vraj... "...ľahšie sa bude rozhodovať,kde treba postaviť nové byty alebo urobiť cestu"... ...lebo doteraz sme to vobec nevedeli a teraz to budeme vedieť úplne presne,že?My vieme,kde a čo treba,problém je inde.
Vyhodené peniaze toto.

UŽ SI NAŠIEL ODPOVEĎ?
marleau
19.05.11,06:07
UŽ SI NAŠIEL ODPOVEĎ?
Ja som ju poznal aj predtým.
Ako je možné,že 34 "mudrcov v parlamente" dokáže najjednoduchší možný hlasovací lístok (výber z 2 možností) pokaziť tak,že je neplatný?Prečo oni nepriznajú kto ako volí?Od nás chcú vyplňovať blbosti na pol dňa oni to robia takto?
gilda
19.05.11,06:23
Ja som ju poznal aj predtým.
Ako je možné,že 34 "mudrcov v parlamente" dokáže najjednoduchší možný hlasovací lístok (výber z 2 možností) pokaziť tak,že je neplatný?Prečo oni nepriznajú kto ako volí?Od nás chcú vyplňovať blbosti na pol dňa oni to robia takto?

Keby si ju poznal, tak sa tu nevzrušuješ. Ale v rámci srandy kľudne pokračuj. Blbosti, ako pre koho, pekne okódované a hlavne sústerdené v jednom centre... Maj sa, Beštiu treba nakŕmiť.
Ajuška
19.05.11,06:32
...že je dôslednosť dodržiavania zákonov v našej republike jednosmerná, nie je žiadnym tajomstvom... však spoluovčania???... ;):---
http://www.scitanie2011.szm.com/
Stefan2005
19.05.11,07:33
Včera zazvonila neznáma ml. pani (nikdy ju predtým nevidela, kontakt nenechala) a strčila manželke (nemala okuliare) do ruky obálky a sčítacie hárky. Večer mi ich podáva - vraj mám ich vyplniť. Beriem ich do ruky - a prekvapenie: sčítacie hárky nie sú slovensky... Nič nemám proti jazykom národ. menšín, ale som povinný prekladať si odborné termíny, aby to bolo správne, alebo mám vyplňovať cudzojazyčné tlačivo po slovensky :rolleyes:?
veronikasad
19.05.11,07:40
Štefan, to nemyslíš vážne ? Slováci na národnostne zmiešanom území sa budú povinne učiť jazyk národnostnej menšiny ?
ela77
19.05.11,07:52
Len aby sme neboli prekvapkaní, že tu Rómov vôbec nemáme. :D
V správach minule bola reportáž, ako ich presviedčajú, aby uviedli rómsku národnosť. Ale oni sa dušovali, že nechcú... že on sa narodil ako Slovák, tak chce aj zomrieť ako Slovák. A ďalší sa vyjadril, že keby bola možnosť vybrať si "Slovenský róm", tak to by bral...:D:)
Toto mi dnes prišlo meilom a možno aj vám:

Podľa posledných informácií z internetu máme šancu mnohé zmeniť.
Ak pri sčítaní obyvateľstva, ktoré prebehne v tomto roku, napíšete, že patríte k rómskej populácii a nakoniec ich vďaka sčítaniu bude väčšina, stratia tak štatút menšiny a tým aj celú radu sociálnych výhod, pretože sa ich veľa diskriminačných a iných nezmyslov nebude týkať a obídu nakrátko !!!!http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
charonme
19.05.11,07:54
UŽ SI NAŠIEL ODPOVEĎ? tento problem bol vyrieseny (http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_calculation_problem) a pochovany uz pred niekolkymi desatrociami. Len uradnici, ktori stale potrebuju budit dojem svojej potrebnosti, sa jeho zombiu stale pokusaju vykopat z hrobu a ozivit.

Skratene povedane, centralne planovanie principialne nemoze fungovat, ani keby sme mali coake superpocitace a coako presne scitania.
trisestri
19.05.11,08:31
ta aspon dajte narodnost babylonska,nech to sčítanie okoreníme trošku:D:D:D
mlisa
19.05.11,08:45
Ja som ju poznal aj predtým.
Ako je možné,že 34 "mudrcov v parlamente" dokáže najjednoduchší možný hlasovací lístok (výber z 2 možností) pokaziť tak,že je neplatný?Prečo oni nepriznajú kto ako volí?Od nás chcú vyplňovať blbosti na pol dňa oni to robia takto?
Co tam chces vypisovat pol dna? Ja som to vyplnila vcera pri telke pocas reklamy... Dokonca si dovolim tvrdit ze pisanie komentov len do tejto otazky ti trvalo viac ako by si venoval vyplneniu formularov, takze o case to rozhodne nie je :)
Uznavm ze to beries ako princip, a just nebudes vyplnat cokolvek co nemusis... V poho, nechces nechaj tak, slobodnu volu ti nikto neberie:)
Ja zase nevidim problem v tom odpovedat na par otazok, to ze sa tie info dali zistit aj inak - to uz teraz naozaj nikto neovplyvni, to bolo treba protestovat ked sa prijmal pred par rokmi prislusny zakon. Meditovat teraz o tom naco to je a ako sa to mohlo urobit lepsie - to mi pripada vacsia strata casu ako to vyplnenie, ta lod uz davno odplavala :)
Ajk&
19.05.11,09:11
Pôvodca textu príspevku: marleau http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t168161-p32-scitanie-ludu.html#post1745988)
Vraj... "...ľahšie sa bude rozhodovať,kde treba postaviť nové byty alebo urobiť cestu"...

Tak tieto dôvody sú mi už úplne na smiech: novopostavené byty ktoré stavajú monopolní developeri sú - p r á z d n e !!!!
Všetci mladí sa sťahujú do starých socialistických bytov "králikární" ktoré odumrú babky alebo rodičia a to z jednoduchého dôvodu: na drahé byty developerov nemajú euráče, úplne im stačí úver na 30 rokov, ktorí musia splatiť banke. A aj tak ho pomáhajú splácať rodičia z oboch strán a nedajbože že niekto stratí ešte aj robotu, tak sú v .......

A pokiaľ viem tak sa stavajú diaľnice, ale na cesty medzi jednotlivými dedinami nie sú jednoducho peniaze, vie mi niekto povedať v ktorej dedine sa od čias socíka postavila jedna nová cesta alebo kompletne aspoň poopravovala? Ktorá je to tá šťastná dedina?

Takže ešte raz: komuže toto sčítanie má slúžiť - aby bol prehľad kde sú potrebné nové byty a cesty ?????
katalóg
19.05.11,10:16
Pôvodca textu príspevku: marleau http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t168161-p32-scitanie-ludu.html#post1745988)
Vraj... "...ľahšie sa bude rozhodovať,kde treba postaviť nové byty alebo urobiť cestu"...

Tak tieto dôvody sú mi už úplne na smiech: novopostavené byty ktoré stavajú monopolní developeri sú - p r á z d n e !!!!
Všetci mladí sa sťahujú do starých socialistických bytov "králikární" ktoré odumrú babky alebo rodičia a to z jednoduchého dôvodu: na drahé byty developerov nemajú euráče, úplne im stačí úver na 30 rokov, ktorí musia splatiť banke. A aj tak ho pomáhajú splácať rodičia z oboch strán a nedajbože že niekto stratí ešte aj robotu, tak sú v .......

A pokiaľ viem tak sa stavajú diaľnice, ale na cesty medzi jednotlivými dedinami nie sú jednoducho peniaze, vie mi niekto povedať v ktorej dedine sa od čias socíka postavila jedna nová cesta alebo kompletne aspoň poopravovala? Ktorá je to tá šťastná dedina?

Takže ešte raz: komuže toto sčítanie má slúžiť - aby bol prehľad kde sú potrebné nové byty a cesty ?????
Poslúži každému, kto bude mať v budúcnosti záujem obísť pravdivé údaje a využije údaje zo sčítania pre svoju manipuláciu. Bolo by vhodné to zobrať v širších súvislostiach, nesústreďovať sa na svoj dvorček.
T.j. každý si urve čo bude môcť.
katalóg
19.05.11,10:22
Co tam chces vypisovat pol dna? Ja som to vyplnila vcera pri telke pocas reklamy... Dokonca si dovolim tvrdit ze pisanie komentov len do tejto otazky ti trvalo viac ako by si venoval vyplneniu formularov, takze o case to rozhodne nie je :)
Uznavm ze to beries ako princip, a just nebudes vyplnat cokolvek co nemusis... V poho, nechces nechaj tak, slobodnu volu ti nikto neberie:)
Ja zase nevidim problem v tom odpovedat na par otazok, to ze sa tie info dali zistit aj inak - to uz teraz naozaj nikto neovplyvni, to bolo treba protestovat ked sa prijmal pred par rokmi prislusny zakon. Meditovat teraz o tom naco to je a ako sa to mohlo urobit lepsie - to mi pripada vacsia strata casu ako to vyplnenie, ta lod uz davno odplavala :)

Odplávala, ešte neznamená že doplávala.
Prítomnosťou si vytvárame budúcnosť.
MariaH...
19.05.11,10:25
Bolo by vhodné to zobrať v širších súvislostiach, nesústreďovať sa na svoj dvorček.
T.j. každý si urve čo bude môcť.

Keď chcete vidieť aj širšie súvislosti, prečo sčítanie má význam, tak čítajte:
http://blog.etrend.sk/pavel-sibyla/2011/05/18/ovce-sme-aj-bez-scitania/
katalóg
19.05.11,10:35
Keď chcete vidieť aj širšie súvislosti, prečo sčítanie má význam, tak čítajte:
http://blog.etrend.sk/pavel-sibyla/2011/05/18/ovce-sme-aj-bez-scitania/
Mne postačila jedna publicistická relácia na STV ešte v dostatočnom predstihu pred sčítaním. Prítomní nemali najmenší problém vo verejnoprávnej televízii hovoriť o tom, že budú mať snahu, aby sa vypĺňali údaje nepravdivo.
Išlo o závažné a podstatné údaje.
Stefan2005
19.05.11,10:37
Keď chcete vidieť aj širšie súvislosti, prečo sčítanie má význam, tak čítajte:
http://blog.etrend.sk/pavel-sibyla/2011/05/18/ovce-sme-aj-bez-scitania/

citujem z článku:

"Štát nemá všetky údaje a tie, ktorými disponuje, nemusia byť aktuálne.... Druhý protiargument je ten, že pri súčasnej miere informatizácie verejnej správy pochybujem, že by štát dokázal zozbierať všetky údaje skôr ako za dva roky. A údaj starý 24 mesiacov by mi ako ministrovi/úradníkovi bol užitočný asi tak, ako kurz chorvátskej kuny z roku 2008 pri plánovaní tohtoročnej dovolenky."

... toto som si vytipol z argumentácie daného článku. Argument logický, ovšem "zabíja" sám seba - výsledky majú byť štatistickým úradom definitívne spracované v r. 2014 - takže údaje budú nie 24, ale aspoň 36 mesiacov staré... A za ten čas (podľa autora za dva roky) by tie údaje by sa dali zozbierať aj bez účasti občanov...
veronikasad
19.05.11,10:41
Kto bude spracovávať sčítacie hárky ? samospráva - alebo priamo štatistický úrad ?
srska
19.05.11,10:50
citujem z článku:

"Štát nemá všetky údaje a tie, ktorými disponuje, nemusia byť aktuálne.... Druhý protiargument je ten, že pri súčasnej miere informatizácie verejnej správy pochybujem, že by štát dokázal zozbierať všetky údaje skôr ako za dva roky. A údaj starý 24 mesiacov by mi ako ministrovi/úradníkovi bol užitočný asi tak, ako kurz chorvátskej kuny z roku 2008 pri plánovaní tohtoročnej dovolenky."

... toto som si vytipol z argumentácie daného článku. Argument logický, ovšem "zabíja" sám seba - výsledky majú byť štatistickým úradom definitívne spracované v r. 2014 - takže údaje budú nie 24, ale aspoň 36 mesiacov staré... A za ten čas (podľa autora za dva roky) by tie údaje by sa dali zozbierať aj bez účasti občanov...
stefan, veľmi by si sa nepomýlil:) +2,2% hrk voči eur
Stefan2005
19.05.11,11:08
stefan, veľmi by si sa nepomýlil:) +2,2% hrk voči eur

... veď práve; ale to treba povedať autorovi článku; nemám rád, keď sa blbosti obhajujú ešte väčšími blbosťami.
trisestri
19.05.11,11:13
pri dnešnej ere vypočtovej techniky výsledky až v roku 2014?
Aj tak sa nedozvieme kolko presne máme ,,diskriminovaných,,osadníkov-neviem načo dobre sčítanie,iba ak na to aby nám politici ukazali ako sa máme podla štatistik dobré,lebo každý ma farebný tv.
katalóg
19.05.11,11:16
Kto bude spracovávať sčítacie hárky ? samospráva - alebo priamo štatistický úrad ?
http://aktualne.centrum.sk/domov/kauzy/clanek.phtml?id=1230776
Sčítanie spracujú súkromníci, hoci štát má vlastný úrad
Sčitanie spracuje súkromná firma
00:00 | 15.4.2011 | Jakub Filo (http://aktualne.centrum.sk/autori/clanek.phtml?id=241617)
Bratislava - Automatizované spracovanie výsledkov Sčítania obyvateľov domov a bytov bude mať na starosti súkromná spoločnosť.
Štatistický úrad, ktorý za sčítanie zodpovedá, však má zriadenú príspevkovú organizáciu Infostat, ktorý pre nich spracováva napríklad údaje z rôznych slovenských volieb.
Infostat realizoval základné časti automatizovaného spracovania sčítania obyvateľov v roku 2001. Teraz sa do tendra prihlásiť nemohol - nespĺňal totiž niektoré podmienky tendra, ako napríklad výšku ročného obratu.
Spracovanie výsledkov bude po tohtoročnom sčítaní na základe súťaže vykonávať spoločnosť IBM, ktorá za túto zákazku dostane 6,8 milióna eur bez DPH.

Nemohli sa prihlásiť
Do tendra, ktorú vypísal zriaďovateľ Infostatu Štatistický úrad, sa prihlásili štyri spoločnosti. Kritéria boli nastavené tak, že sa Infostat prihlásiť nemohol. S pomedzi ponúk napokon vybrali tú najlacnejšiu, teda IBM.

"Víťazná ponuka bola vyhodnotená podľa kritérií stanovených verejným obstarávateľom cena a úroveň technického riešenia. Všetky hodnotené ponuky spĺňali požiadavku verejného obstarávateľa na predmet zákazky opísaný v súťažných podkladoch. Víťazná ponuka bola zároveň aj najlacnejšia," povedala Aktuálne.sk hovorkyňa Štatistického úradu Eva Kelemenová.
katalóg
19.05.11,11:27
Ešte plus z predchádzajúceho článku:
Infostat nevie, či by to vedel
Riaditeľ Infostatu Tibor Papp tvrdí, že nevie odhadnúť, akú cenu by mohla jeho organizácia ponúknuť v súťaži. "Keďže Infostat nepozná presné znenie zadania na spracovanie sčítania, bolo by nekorektné odhadovať jeho cenu," povedal pre Aktuálne.sk.
Na druhej strane však dodal, že podľa neho ani IBM nebude schopné zrealizovať spracovanie samé a bude musieť viaceré súčasti získať od subdodávateľov. "Aj v minulosti v roku 2001 využíval Infostat služby subkontraktorov na dodanie spracovania," povedal.
Ančika
19.05.11,12:30
Paula v tých ľajstrách sú obálky s heslami, bez ktorých sa sčítať cez internet nedá :-) Mne je napríklad srdečne jedno, kto si čo prizná :-) Tiež sa čudujem tej "anonymite", ale že to štatistický úrad bude používať iba pre seba a neposkytne to tretej strane... Myslíte?
Ha-ha-ha:D:D:D
Ančika
19.05.11,12:41
Už "vidím" :eek:, ako doma za stolom sedia Slota, Mečiar, Mikloš, Pór, Rezeš, Široký, Babinský, Rusko, Rozin, Tkáč, Kočner, Počiatek, Kollár,Talapka, Vareha, učiteľ Marhuľa /Majský/ a stovky im podobných a spolu so svojimi minulými, súčasnými či budúcimi manželkami vyplňajú sčítacie hárky... :rolleyes: Mám síce dosť bujnú fantáziu, ale toto si teda ani pri najlepšej vôli predstaviť nedokážem, aj keby som ako chcela... :(
Ale aby feministky neprotestovali, že len samí muži - spomenula som si aspoň na dve ženy - občianku Nagyovú a občianku Mojsejovú - to bude radosti, keď na Pereši zazvoní sčítací komisár... :)
Hu! To je ale zbierka! Tá tvoja fantázia je skutočne super:---
Ančika
19.05.11,12:46
Čo sa plašíte, možno 21.5. už nebudeme mať čo sčitovať...
New York zahltil plagátmi: Koniec sveta 21. mája!

...skôr 21.5 si to vychutnáme a vylížeme až do dna (sčítanie)
Možno sa to v tom Novom Yorku odvíja od tej super akcie u nás. Zmizne Slovensko, lebo sa nesčíta - zhavaruje celý štatistický systém, potom ako pri epidémii zmizne Európa a následne celý svet a finito:mee::mee::mee:, koniec sveta!
srska
19.05.11,12:46
Ale aby feministky neprotestovali, že len samí muži - spomenula som si aspoň na dve ženy - občianku Nagyovú a občianku Mojsejovú - to bude radosti, keď na Pereši zazvoní sčítací komisár... :)
to si ešte viem predstaviť ale čo také občianky daniela+veronika, tina, .....
Didaktik_Si
19.05.11,14:01
aké sú sankcie za neodovzdanie? nikde to nemôžem nájsť...
Nella_2
19.05.11,14:47
aké sú sankcie za neodovzdanie? nikde to nemôžem nájsť...
Vraj žiadne :)

http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1232932
marleau
19.05.11,14:51
Moj brat v Nemecku priznal,že je katolík a na konci roka zaplatil kresťanskú daň 700,- eur.Len píšte a priznávajte.
marleau
19.05.11,14:53
Na rok nám budú dávať na uši také plastové tabuľky ako mávajú kravy v maštali.Určite bude kód na nich zhodný s týmto tu...
misoft
19.05.11,15:18
Na rok nám budú dávať na uši také plastové tabuľky ako mávajú kravy v maštali.
Prosím si zelenú :D
ela77
19.05.11,16:36
Pýtam radu:možno si poviete, že z toho robím vedu, ale keby to všetko bolo také jednoznačne bezpečné a potrebné, neboli by polemiky okolo toho.
1/ nestačí udať rok narodenia? Keď je to anonymné, tak načo deň a mesiac.
2/ v bode č.10 -zamestnanie, č.11: postavenie v zamestnaní a bod č.12: odvetvie ekonomickej činnosti (vyplniť snáď iba vtedy keď v bode č.11 budem ako podnikateľ a nie zamestnanec., preto kolonky v bode 12 preškrtnem, mohol by n iekto doplniť.
3./ môžem prečiarknuť pre prípad možného zneužitia položky, ktoré nemusím vypĺňať, napr.náboženské vyznanie bod.23., alebo bod. č.7, čo koho do toho či som sa presťahovala a kedy.
Heni
19.05.11,16:40
Pýtam radu:možno si poviete, že z toho robím vedu, ale keby to všetko bolo také jednoznačne bezpečné a potrebné, neboli by polemiky okolo toho.
1/ nestačí udať rok narodenia? Keď je to anonymné, tak načo deň a mesiac.
2/ v bode č.10 -zamestnanie, č.11: postavenie v zamestnaní a bod č.12: odvetvie ekonomickej činnosti (vyplniť snáď iba vtedy keď v bode č.11 budem ako podnikateľ a nie zamestnanec., preto kolonky v bode 12 preškrtnem, mohol by n iekto doplniť.
3./ môžem prečiarknuť pre prípad možného zneužitia položky, ktoré nemusím vypĺňať, napr.náboženské vyznanie bod.23., alebo bod. č.7, čo koho do toho či som sa presťahovala a kedy.

podľa mňa, aby to bolo nedoplniteľné niekým cudzím, tak by si mala pri každej odpovedi, ktorú nechceš uviesť, začiarkať to políčko ako je na vzore že "chybný údaj" - proste takú machuľu urobiť, vtedy tam už určite nikto nedoplní nič...
ináč, podľa rozhovoru so sčítacou komisárkou čo bola u nás - pár bytov je neobývaných a pár ľudí nenašla - "ona to vyplní za nich aby mala od mesta a Štatist.úradu pokoj" :mad:
Zita5
19.05.11,16:42
U nás ešte žiaden sčítací komisár nebol , ako mi je len strašne ľúto :rolleyes:;)

Pre niekoho je to zábavné a pre niekoho do plaču :):D Ja fakt nebudem v rámci sčítania obyvateľstva v sumáre?Ani TV ani pripojenie na net ani mobil, ani ....nič ? Však ja tie hárky ešte stále nemám :cool:.Ja čakám, že mi ich niekto prinesie :D nuž čo tak asi mám robiť ? :rolleyes:


No a teraz snáď si niekto nemyslí, že ja budem strácať čas s behaním po úradoch :D:rolleyes:

Čo robiť ak nedostanete sčítacie tlačivo?
Sčítanie obyvateľov Slovenskej republiky sa realizuje od piatka 13. mája. Sčítací komisári sa však pri odovzdávaní tlačív stretávajú s ťažkosťami pri údajoch o trvalom bydlisku občanov. Tie totiž štatistický úrad čerpal z roku 2009.


Odovzdávanie sčítacích tlačív obyvateľom by malo byť ukončené 20. mája 2011.
Zdroj
http://www.mikulas24.sk/clanky?extend.97548_Co-robit-ak-nedostanete-scitacie-tlacivo?.109
KATA50
19.05.11,16:47
Nie je to anonymné!!!!! Iba na prvý pohľad. Identifikačný čiarový kód, ktorý je potrebné nalepiť vpravo hore na sčítací hárok, vlastne nahrádza meno a priezvisko, presnú adresu, na ktorú vám boli sčítacie hárky doručené. Na príslušnom mieste ( neviem kde ) v serveri, sa ľahko kódy dekódujú. Uvedomujem si ale, že bez týchto kódov by mohli vzniknúť falošné hárky od neexistujúcich ľudí. A to už by len bola "štatistika ".
durisovad
19.05.11,17:19
Prosim vas, vie mi niekto dat zrozumitelnu odpoved na moju povodnu otazku? Vyplnenie harkov sa blizi a neviem, co mam napisat do tej kolonky.
ela77
19.05.11,17:29
Prosim vas, vie mi niekto dat zrozumitelnu odpoved na moju povodnu otazku? Vyplnenie harkov sa blizi a neviem, co mam napisat do tej kolonky.

Keď si pozrieš Zbierka zákonov č. 438/2010, príloha č.1/23, tak mi pre teba vychádza iba ---iné---
Nella_2
19.05.11,17:29
Prosim vas, vie mi niekto dat zrozumitelnu odpoved na moju povodnu otazku? Vyplnenie harkov sa blizi a neviem, co mam napisat do tej kolonky.
Podľa mňa by to mala byť možnosť "bez vyznania"

Ateista je totiž vlastne tiež druh "vyznania" - neverí v existenciu Boha (a taká kolonka na sčítacom hárku ani nie je)
srska
19.05.11,17:37
nedomyslené formuláre - pre taľafatku (réca) a jemu podobných, okná pre dvojmiestne číslo v kolonke počet obytných miestností je málo:)
marleau
19.05.11,17:38
Takto je to tiež len štatistika,do ktorej chcú zapojiť celú republiku.
EÚ sa potrebuje dozvedieť,či nám nepožičiava "zbytočne"...
durisovad
19.05.11,17:47
Podľa mňa by to mala byť možnosť "bez vyznania"

Ateista je totiž vlastne tiež druh "vyznania" - neverí v existenciu Boha (a taká kolonka na sčítacom hárku ani nie je)

Lenze ja nie som ateista, verim, ze Boh existuje, ale nechcem byt napojena na ziadnu cirkev.
ela77
19.05.11,17:47
K tomu náboženstvu mám otázku aj ja. Ste pokrstený bez vášho vedomia, lebo ste boli novorodenec. Zostali ste ďalej evidovaný v cirkvi, ktorá vás má evidovaných pod krstom??? hoci ste sa už viac nezúčastňovali na kresťanských aktivitách??? tak ste stále viazaný s cirkvou, keďže ste nežiadali o vystúpenie z nej???
ela77
19.05.11,17:49
Lenze ja nie som ateista, verim, ze Boh existuje, ale nechcem byt napojena na ziadnu cirkev.
pozri si toho ich pomocníka ako som uviedla v predošlom príspevku:
Zbierka zákonov č. 438/2010, príloha č.1/23,
Tweety
19.05.11,17:56
Lenze ja nie som ateista, verim, ze Boh existuje, ale nechcem byt napojena na ziadnu cirkev.
Išla by som podľa toho, kde ma pokrstili.
durisovad
19.05.11,17:56
Asi zaskrtnem koliecko INE.
Nella_2
19.05.11,18:04
Lenze ja nie som ateista, verim, ze Boh existuje, ale nechcem byt napojena na ziadnu cirkev.
Práve preto by som teda dala "bez vyznania". To že Ty vo svojom vnútri si veriaca, to je v poriadku... ale keď táto otázka vlastne súvisí s podporou cirkví, tak by som dala "bez vyznania". Však kontrolovať to nebudú. :D
Nella_2
19.05.11,18:05
Asi zaskrtnem koliecko INE.
Keď dáš iné, mala by si to tam špecifikovať - jedine, že by si dala napr. "vlastné presvedčenie". :D:)
Stanislav 1975
19.05.11,18:06
Lenze ja nie som ateista, verim, ze Boh existuje, ale nechcem byt napojena na ziadnu cirkev.

Sprav kompromis- napíš, že si moslimka a máš vybavený problém...
Nella_2
19.05.11,18:10
Hej, a do roka nám tu postavia mešitu...
durisovad
19.05.11,18:23
Stanislav, nezartuj. Koran som sice citala, je tam vela dobrych podnetov, ale s vodcami moslimov, ktori su teraz na scene sa nemozem ani pri najlepsej voli stotoznit, tak isto ako ani s vodcami tunajsich cirkvi.
Stanislav 1975
19.05.11,18:25
Stanislav, nezartuj. Koran som sice citala, je tam vela dobrych podnetov, ale s vodcami moslimov, ktori su teraz na scene sa nemozem ani pri najlepsej voli stotoznit, tak isto ako ani s vodcami tunajsich cirkvi.

Prečo? U nás sa už situácia zlepšila- ja som teraz celkom spokojný, keď odišiel ten vagabund Sokol...-už je to lepšie...
durisovad
19.05.11,18:30
Nemyslim, ze bol jediny, este je tam majitel DRUKOSU a kadejaki ini.
srska
19.05.11,18:47
Keď dáš iné, mala by si to tam špecifikovať - jedine, že by si dala napr. "vlastné presvedčenie". :D:)

iné: náboženský spolok poraďákov :)
LUBY
19.05.11,18:49
Komisárka nás sčítala, má poznačené koľkí bývame v byte a dotazníky nevypĺňam...
durisovad
19.05.11,18:51
iné: náboženský spolok poraďákov :)
Tato rada sa mi veeeelmi paci. Dakujem.
bupi
19.05.11,19:12
ináč, podľa rozhovoru so sčítacou komisárkou čo bola u nás - pár bytov je neobývaných a pár ľudí nenašla - "ona to vyplní za nich aby mala od mesta a Štatist.úradu pokoj" :mad:

Dobre to maju vymyslene, zaplatili si bonzakov...
a inak, ked tlacivo nevyplnime a odovzdame, tak tam mozu podoplnat hocico, snad len uplne zacmarat, ale podla mna potom vezmu nove tlacivo a doplnia nove, urcite maju nahradne...
ela77
20.05.11,04:51
Keby boli tie sčítacie hárky normálne, nevznikli by pochybnosti a rôzne polemiky medzi ľudmi. Keby to nenazvali anonymné a potom nedali do hárkov rôzne identifikátory a presné dátumy narodení a ešte aj zamestnávateľov, ľudia by to boli vyplnili bez toho že by im to v niektorých prípadoch zdvíhalo adrenalín. Veď by stačilo napr. rok narodenia (na to ale majú matriky), zamestnanie (či som zamestnaná a v akom odvetví, štátna správa, poľnohosp. a pod.na to sú daňové úrady a pod.), bývanie rod. dom, bytový dom (na to sú obecné úrady. A možnosť napr. popíš zamestnanie ako to spracuje nejaký softvér, ak mu nezadajú napr. možnosti z nejakého registra názvov. Som amatér, ale toľko si viem domyslieť, že štatistiku bez vybratia možností, ktoré potom majú dať dokopy nie je možné urobiť. A ešte by ma zaujímalo, ako sčítajú bezdomovcov, mnohí pre tento štát určite urobili (než sa dostali pod most) viac, ako naša chránená nedotknuteľná skupina neprispôsobivých, ktorých už aj v susedných krajinách sa boja nazvať cigánmi. Doteraz to bolo etnikum a zrazu je to národnosť. Pri počte izieb v byte a dome ma napadla jedna epizóda s Vaclavovou a Andrášim (čo dokáže ulica či ako sa to volalo, obaja predstavovali cigánsku rodinu), ako ich úradník z obce chcel ponúknuť obyvateľom do rodinných domov, že veď majú dosť izieb.
Tweety
20.05.11,05:07
Hádanka: stojí to 30 miliónov eur, ľudia sú z toho otrávení, cirkev a ateisti rozhádaní, sociológovia znechutení. Čo je to?
ela77
20.05.11,05:22
o čo sa hrá???
dumap
20.05.11,05:45
Hádanka: stojí to 30 miliónov eur, ľudia sú z toho otrávení, cirkev a ateisti rozhádaní, sociológovia znechutení. Čo je to?

Odpoveď: no predsa sčítanie ľudu. čo som vyhrala??? :D:D:D
Tweety
20.05.11,05:46
Odpoveď: no predsa sčítanie ľudu. čo som vyhrala??? :D:D:D
Možnosť zúčastníť sa.:---:---:---
dumap
20.05.11,05:48
no díky broňa :)
Tweety
20.05.11,05:49
no díky broňa :)
A čo si čakala? Šak si aspoň užiješ.:---
arizona
20.05.11,06:04
Je tu niekto, kto odovzdal tlaciva bez identifikatorov? Aka bola reakcia?
Tweety
20.05.11,06:06
Je tu niekto, kto odovzdal tlaciva bez identifikatorov? Aka bola reakcia?
Tlačivá sa ešte nemôžu odovzdávať, podstatný je stav na prelome dneška a zajtrajška.
Zitulda
20.05.11,06:21
My ešte ani do teďkom (9,22 AM) sme nedostali nič. Ak neprídu nič sa mi (nám 90 bytom) nestane:)
evuš
20.05.11,06:23
...fúha, ja som si ich ešte neprebrala z trvalého bydliska...:rolleyes:, však ja to nestihnééééééém :eek::mee::mee::mee:, až mi je z toho do plaču, že si nesplním túto "pradôležitú" zákonnú povinnosť :D:D:D
arizona
20.05.11,06:24
Tlačivá sa ešte nemôžu odovzdávať, podstatný je stav na prelome dneška a zajtrajška.
Ten nas scitavak povedal, ze pride v pondelok,alebo utorok.A doteraz neprisiel :eek:..a ja ze na nas zabudol :D
charonme
20.05.11,06:31
http://portal.statistics.sk/files/vysv.skobyv.pdf

23. Náboženské vyznanie
Náboženským vyznaním sa rozumie účasť na náboženskom
živote niektorej cirkvi (náboženskej spoločnosti) alebo vzťah
k nej.
Vyznačte podľa vlastného rozhodnutia.
Ak vyznačíte možnosť iné, zapíšte náboženské vyznanie
slovom.Z ich (re)definicie "vyznania" vyplyva, ze ak nie ste aktivni v ziadnej nabozenskej organizacii ani k ziadnej nemate "vztah", date "bez vyznania".

Cize este raz, ak aj niekto veri v nejake nabozenstvo, ale neucastni sa v ziadnej nabozenskej organizacii, moze dat v tomto formulari s pokojnym svedomim "bez vyznania".

Podla toho ich vysvetlenia je jasne, ze toto uradnicke formularove "bez vyznania" nie je to iste ako normalne "bez vyznania" v beznom chapani. Normalne vyznanie mozte mat napr. krestanske, aj ked nie ste aktivni v ziadnej organizacii. Ale v tomto istom pripade treba to statisticko-planovacsko-uradnicke "vyznanie" vyplnit ako "bez vyznania". Logiku v tom nehladajte, to su uradnici.
marleau
20.05.11,06:34
Je tu niekto, kto odovzdal tlaciva bez identifikatorov? Aka bola reakcia?
Ja som odovzdal identifikátor bez tlačiva.
Oliwa
20.05.11,06:40
Celý týždeň som striehla, či na nás štát zabudne :rolleyes:... Nezabudol :D... Večer sme boli s mužom v záhrade a syn kričí z okna: mamíí, nejaké tety zvonia... Kým som prišla k bráne, manžel už mal v ruke tlačivá a tety sa nejako rýchlo porúčali... A že budúci týždeň si po "to" prídu... Ani som sa nestihla nič spýtať... A ešte bolo počuť, ako protestujú susedia /tiež boli práve v záhrade - keďže bol podvečer, polievalo sa :)/, keď im dávali 4 obálky namiesto dvoch... Dôchodcovia žijú sami, dcéry sú roky-rokúce vydaté v Amerike a v Nórsku... Škoda, že sčítanie nebolo pred mesiacom - vtedy tu boli práve na návšteve - boli by vyplnili aj oni svoje majetkové pomery v zahraničí... :D:D:D - nech štát aj firma IBM vie, ako sa im vodí... :---:---:---
Oliwa
20.05.11,06:42
Ja som odovzdal identifikátor bez tlačiva.
A? :rolleyes:Teta ho normálne prijala? A v predstihu? :)
Ja asi odovzdám tlačivo bez identifikátora... Tie hádam náhradné nemajú - alebo majú? :eek:
bupi
20.05.11,06:43
Ked sa ma scitat cez 21-22, na papieri a tie zozbieraju, elektronicky az 25-29, kde je ta logika, ku ktoremu datumu sa teda scitava? Aked sa nepodari elektronicky, tak potom sa da este dopocitat papierovo- to ale az po tom 29 tom????,co je to za blbost?
A nie je to zvlastne, ze ani vzdelani ludia, najvyssia inteligencia tohto statu nevie co si s tymto pocat, kam az bude siahat tato chobotnica? Ludia sa budu vzajomne udavat, ze kto co kedy kde s kym... nonsens toto:confused: ako scifi

marle, odovzdala si len identifikator? tlaciva nie? to akoze do poctu???
Žabinka
20.05.11,06:53
Je tu niekto, kto odovzdal tlaciva bez identifikatorov? Aka bola reakcia?
Ja sa chystám odovzdať bez identifikátorov, som nachystaná na búrlivú diskusiu s komisármi :D, argumenty mám pripravené :D. Ak to nebudú chcieť takto prevziať, aspoň budem mať čím na chalúpke zakúriť :D, formuláre sú z kvalitného papiera :D.
KoxXxo
20.05.11,07:01
Je to v poriadku ak komisár bude zbierať tlačivá 21.05? Zdá sa mi to nejako skoro.
Žabinka
20.05.11,07:14
Je to v poriadku ak komisár bude zbierať tlačivá 21.05? Zdá sa mi to nejako skoro.
Rozhodujúci okamih sčítania
Sčítanie sa vykoná na celom území Slovenskej republiky k 21. máju 2011.
Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z piatka 20. mája 2011 na sobotu 21.mája 2011. Údaje aktuálne k tomuto dátumu sa budú zapisovať do sčítacích formulálov.
Všetky udalosti, akými sú napr. narodenie dieťaťa, sobáš, sťahovanie, zmena zamestnania a pod., ktoré sa udejú do polnoci 20. mája 2011, budú občania zapisovať do sčítacích formulárov.
Všetky udalosti, ktoré sa udejú po polnoci 20. mája 2011, budú už predmetom zisťovania v ďalšom sčítaní.
http://www.scitanie2011.sk/wp-content/uploads/rozhodujuci-okamih-300x258.jpg (http://www.scitanie2011.sk/wp-content/uploads/rozhodujuci-okamih.jpg)Zväčšiť obrázok


Čas sčítania
Čas sčítania je doba, počas ktorej sa sčítanie vykoná.
Vláda Slovenskej republiky svojím nariadením ustanovila čas sčítania
od 13. mája 2011 do 6. júna 2011.
Formuláre v listinnej podobe sa budú vypĺňať od 21. mája 2011 do 6. júna 2011.
Údaje v elektronickej forme sa budú zisťovať od 21. mája 2011 do 29. mája 2011.
Čas sčítania je obdobie, počas ktorého sčítací komisári budú navštevovať všetky domácnosti vo svojom sčítacom obvode a uskutočnia zber údajov. Pred rozhodujúcim okamihom sčítací komisári rozdajú vo všetkých domácnostiach vo svojom sčítacom obvode sčítacie tlačivá, poučia obyvateľov o spôsobe ich vyplnenia a pod.
Po rozhodujúcom okamihu sčítania sčítací komisári zozbierajú vyplnené tlačivá. Obyvateľov, ktorí sa budú chcieť sčítať elektronicky, ale nakoniec túto možnosť nevyužijú, navštívia sčítací komisári opäť, aby ich požiadali o vyplnenie sčítacích tlačív v listinnej podobe.


Podľa tohto článku 21.5 sa môžu začať zbierať formuláre.
marleau
20.05.11,07:22
Ja sa chystám odovzdať bez identifikátorov, som nachystaná na búrlivú diskusiu s komisármi :D, argumenty mám pripravené :D. Ak to nebudú chcieť takto prevziať, aspoň budem mať čím na chalúpke zakúriť :D, formuláre sú z kvalitného papiera :D.
Oni majú vraj rezervné,takže kto sa nechce dať sčítať,nech neodovzdáva formulár,teda informácie o sebe.Kód si možu nechať,lebo vám ho oni dávajú,oni potrebujú informácie.
EÚ žiada len údaje,ktoré sú ľahko dostupné na úradoch,takže to,čo sa pýtajú,je niečie maslo.A že nás stým zosobňujú,je drzánstvo.Najväčšou bombou je,že info bude spracovávať súkromná firma.
Ak si niekto myslí,že veď čo tam je také,čo by sa nemohli opýtať,tak mu odpoviem,že minimálne z princípu to nebudem robiť.Keby som sa na ulici opýtal ženy,akého je znamenia,tak ma pošle do.....A takúto info ja asi ťažko zneužijem.
Ivana 1511
20.05.11,07:28
Ak odovzdáte tlačivá bez nalepených identifikátorov, komisár ich v pohode prevezme. Kódy tam potom sám dopíše. Majú totiž ich zoznam. / to vám ale žiaden komisár nepovedal že? /. Keď som pri preberaní tlačív protestovala proti nalepovaniu kodov bolo mi povedané, že ich tam nemusím nalepiť. Volajako mi to nedalo a tak som trošku pátrala až som sa dozvedela here uvedené.
Oliwa
20.05.11,07:30
Rozhodujúci okamih sčítania
Sčítanie sa vykoná na celom území Slovenskej republiky k 21. máju 2011.
Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z piatka 20. mája 2011 na sobotu 21.mája 2011. Údaje aktuálne k tomuto dátumu sa budú zapisovať do sčítacích formulálov.
Všetky udalosti, akými sú napr. narodenie dieťaťa, sobáš, sťahovanie, zmena zamestnania a pod., ktoré sa udejú do polnoci 20. mája 2011, budú občania zapisovať do sčítacích formulárov.
Všetky udalosti, ktoré sa udejú po polnoci 20. mája 2011, budú už predmetom zisťovania v ďalšom sčítaní.
http://www.scitanie2011.sk/wp-content/uploads/rozhodujuci-okamih-300x258.jpg (http://www.scitanie2011.sk/wp-content/uploads/rozhodujuci-okamih.jpg)Zväčšiť obrázok


Čas sčítania
Čas sčítania je doba, počas ktorej sa sčítanie vykoná.
Vláda Slovenskej republiky svojím nariadením ustanovila čas sčítania
od 13. mája 2011 do 6. júna 2011.
Formuláre v listinnej podobe sa budú vypĺňať od 21. mája 2011 do 6. júna 2011.
Údaje v elektronickej forme sa budú zisťovať od 21. mája 2011 do 29. mája 2011.
Čas sčítania je obdobie, počas ktorého sčítací komisári budú navštevovať všetky domácnosti vo svojom sčítacom obvode a uskutočnia zber údajov. Pred rozhodujúcim okamihom sčítací komisári rozdajú vo všetkých domácnostiach vo svojom sčítacom obvode sčítacie tlačivá, poučia obyvateľov o spôsobe ich vyplnenia a pod.
Po rozhodujúcom okamihu sčítania sčítací komisári zozbierajú vyplnené tlačivá. Obyvateľov, ktorí sa budú chcieť sčítať elektronicky, ale nakoniec túto možnosť nevyužijú, navštívia sčítací komisári opäť, aby ich požiadali o vyplnenie sčítacích tlačív v listinnej podobe.


Podľa tohto článku 21.5 sa môžu začať zbierať formuláre.
Já neviem - nemohlo sa to sčítavanie robiť o polnoci - na Silvestra? :rolleyes:
Vtedy je väčšina občanov aj tak hore :D - a komisári by mohli chodiť pekne od domu k domu aj nový rok popriať :), aj šampanské by im domáci ponúkli, aj o sebe čo-to navyše prezradili - taká priateľská atmosféra by to bola :---:---:--- - nie ako teraz... :(
TinaL
20.05.11,07:32
[QUOTE=Žabinka;1747023]Rozhodujúci okamih sčítania
Sčítanie sa vykoná na celom území Slovenskej republiky k 21. máju 2011.
Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z piatka 20. mája 2011 na sobotu 21.mája 2011. Údaje aktuálne k tomuto dátumu sa budú zapisovať do sčítacích formulálov.
Všetky udalosti, akými sú napr. narodenie dieťaťa, sobáš, sťahovanie, zmena zamestnania a pod., ktoré sa udejú do polnoci 20. mája 2011, budú občania zapisovať do sčítacích formulárov.
Všetky udalosti, ktoré sa udejú po polnoci 20. mája 2011, budú už predmetom zisťovania v ďalšom sčítaní.
http://www.scitanie2011.sk/wp-content/uploads/rozhodujuci-okamih-300x258.jpg (http://www.scitanie2011.sk/wp-content/uploads/rozhodujuci-okamih.jpg)Zväčšiť obrázok

Už sa musím len modliť, aby si to malý v mojom bruchu nerozmyslel a nenarodil sa skôr. Aspoň nie do polnoci. Lebo by som musela vypĺňať o jedno tlačivo viac.

Inak mám jeden technický problém, my máme RD s 2 bytmi (lebo je to tak zapísané na liste vlastníctva), ale dostali sme len jeden hárok pre byt. :) Máme uvádzať údaje z toho chudobnejšieho? ;)
GabiZ
20.05.11,07:32
Ja sa chystám odovzdať bez identifikátorov, som nachystaná na búrlivú diskusiu s komisármi :D, argumenty mám pripravené :D. Ak to nebudú chcieť takto prevziať, aspoň budem mať čím na chalúpke zakúriť :D, formuláre sú z kvalitného papiera :D.

To isté som rozhodnutá urobiť aj ja. Aj keď je na zváženie, či ich vôbec odovzdať. Nech mi nikto nehovorí, že nie je porušený zákon o ochrane osobných údajov, keď vyplním názov zamestnávateľa, miesto, okres a dátum narodenia, že z tohto sa nedá zistiť, kto vlastne som. Koľko ľudí na konkrétnom mieste u toho zamestnávateľa, ktorého tam zadám tam robí s rovnakým dátumom narodenia? :rolleyes: A je tam veľa takých vecí, ktoré sa dajú zistiť aj bez toho, aby som tam identifikátor nalepila. A komisári? Z tých by som si ťažkú hlavu nerobila. S tým papierom je to dobrý nápad, ale u nás chodia vykupovať papier s tým, že ho vymieňajú za toaletný papier, takže ten človek ho môže aspoň efektívne zúžitkovať:D
Oliwa
20.05.11,07:43
to si ešte viem predstaviť ale čo také občianky daniela+veronika, tina, .....
Daniela s Veronikou môžu priznať akurát tak svoje silikónové prsíčka :):) :D:D a neúspech na Eurovízii... :(
Všetok svoj majetok vrážajú do hudby, aby prerazili...
Ale taká občianka Anna Nagyová, kedysi šéfka úradu vlády - to je už iné kafe... :rolleyes:
GabiZ
20.05.11,07:49
Ak odovzdáte tlačivá bez nalepených identifikátorov, komisár ich v pohode prevezme. Kódy tam potom sám dopíše. Majú totiž ich zoznam. / to vám ale žiaden komisár nepovedal že? /. Keď som pri preberaní tlačív protestovala proti nalepovaniu kodov bolo mi povedané, že ich tam nemusím nalepiť. Volajako mi to nedalo a tak som trošku pátrala až som sa dozvedela here uvedené.


Tak to je sila. Mám pocit, že asi nebudem doma. Poznačili si, že mi ho odovzdali, kódy nás presne vedia identifikovať, tak vedia, že existujeme, okrem toho mnohé z otázok sa dajú zistiť aj z iných úradov,tak nás môžu sčítať aj bez hárkov. :cool:
KoxXxo
20.05.11,08:02
srska
20.05.11,08:05
plada
20.05.11,08:23
Tak ako to je? Nalepiť, či nenalepiť identifikátor? Vraj sčítací komisári, ak ho nenalepíš, tak Ti ho pripíšu.
Alebo radšej neodovzdať celý hárok?
Je to trestné či nie je?
Je tu veľa rád, len sa neviem z toho vysomáriť.
Ono mne sa nezdala už tá prvá otázka, keď mi doniesli tie sčítacie hárky - kto je hlavný člen domácnosti?
A čo my žijeme v matriarcháte alebo v patriarcháte?
Veď ak sú manželia, tak sú rovní, či nie?
Milí poraďáci, poraďte čo s tými hárkami!
Alebo čo urobíte Vy?
srska
20.05.11,08:32
Tak ako to je? Nalepiť, či nenalepiť identifikátor? Vraj sčítací komisári, ak ho nenalepíš, tak Ti ho pripíšu.
Alebo radšej neodovzdať celý hárok?
Je to trestné či nie je?
Je tu veľa rád, len sa neviem z toho vysomáriť.
Ono mne sa nezdala už tá prvá otázka, keď mi doniesli tie sčítacie hárky - kto je hlavný člen domácnosti?
A čo my žijeme v matriarcháte alebo v patriarcháte?
Veď ak sú manželia, tak sú rovní, či nie?
Milí poraďáci, poraďte čo s tými hárkami!
Alebo čo urobíte Vy?
mne bolo na túto otázku doma odpovedané, že ja to niesom:)
GabiZ
20.05.11,08:33
Tak ako to je? Nalepiť, či nenalepiť identifikátor? Vraj sčítací komisári, ak ho nenalepíš, tak Ti ho pripíšu.
Alebo radšej neodovzdať celý hárok?
Je to trestné či nie je?
Je tu veľa rád, len sa neviem z toho vysomáriť.
Ono mne sa nezdala už tá prvá otázka, keď mi doniesli tie sčítacie hárky - kto je hlavný člen domácnosti?
A čo my žijeme v matriarcháte alebo v patriarcháte?
Veď ak sú manželia, tak sú rovní, či nie?
Milí poraďáci, poraďte čo s tými hárkami!
Alebo čo urobíte Vy?

Zákon č. 263/2008 Z.z. o sčítaní obyvateľov domov a bytov v roku 2011 vo svojom ustanovení §3 ods. 1 hovorí síce o povinnosti občanov poskytnúť údaje v uvedenom zozname (je prílohou zákona a obsahujú ich tie sčítacie hárky), ale nie je nikde ustanovené a bolo to potvrdené aj v správach, že za nesplnenie tejto povinnosti by hrozila niekomu nejaká sankcia. V niektorých iných štátoch tie sankcie majú sú to spravidla pokuty.
Nella_2
20.05.11,08:37
Zákon č. 263/2008 Z.z. o sčítaní obyvateľov domov a bytov v roku 2011 vo svojom ustanovení §3 ods. 1 hovorí síce o povinnosti občanov poskytnúť údaje v uvedenom zozname (je prílohou zákona a obsahujú ich tie sčítacie hárky), ale nie je nikde ustanovené a bolo to potvrdené aj v správach, že za nesplnenie tejto povinnosti by hrozila niekomu nejaká sankcia.
Hárky sa nepodpisujú a tak je kľudne možné, že ak niečo nevyplníte, doplní to za vás sčítací komisár...:rolleyes:
Paula
20.05.11,08:46
Hárky sa nepodpisujú a tak je kľudne možné, že ak niečo nevyplníte, doplní to za vás sčítací komisár...:rolleyes:


A v krížovke bude vyriešená (vylúštená) aj tajnička. :cool:
Ivuchak
20.05.11,08:53
Neviem, ci sa tu objavil prispevok podobneho razu, ale vcera doniedol kmomisar obalky a doniesol formulare aj pre 26 rokov mrtveho pribuzneho...to v tom maju chaos alebo...?
A co ked neodovzdam vyplneny formular?
Poviem, ze to vyplnim elektronicky a nevyplnim to vobec...je zab to nejaky postih?

Jasne že majú chaos. Pred rokom bol manžel vybavovať dcére pas a na polícii mu tvrdili, že nie je ženatý. Tak sa chvíľu vytešoval, ale doma som ho zrušila, vytiahla svadobný list, že to mám čierne na bielom :):D a bolo po radosti :D.
arizona
20.05.11,09:02
Jasne že majú chaos. Pred rokom bol manžel vybavovať dcére pas a na polícii mu tvrdili, že nie je ženatý. Tak sa chvíľu vytešoval, ale doma som ho zrušila, vytiahla svadobný list, že to mám čierne na bielom :):D a bolo po radosti :D.
mimotemyMoj syn ma zas v rodnom liste uvedene pohlavie "zenske":D
Katy a R
20.05.11,09:15
Môj muž zase bol "celý vytešený" :D:D;) .. keď v nedeľu prišiel sčítací komisár akurát cez hokej :):eek: .. a nakoniec akurát jeho ani v hárkoch nenašiel.:confused::confused: - pol hodiny to riešili :mad:
tak teraz veru neviem, či náhodou nepatrí do inej domácnosti :confused: (s nejakou mladou kočkou):mee::D;)

..a doplním ešte ... sčítavali sme sa spolu už ani neviem koľko-krát;)
Paula
20.05.11,09:23
..a doplním ešte ... sčítavali sme sa spolu už ani neviem koľko-krát;)


No vidííííííš, možno vám teta štatistika kúpi novú kalkulačku :rolleyes:. Len dopíšte veľkými čísmenkami na voľný flek, že by sa zišla.
rodina1
20.05.11,09:34
Tak, dnes som sa rozhodla, že idem to sčítanie vyplniť elektronicky. Reku, nech to mám za sebou :) Otvorím si tú elektronickú stránku a hľadám, hľadám, že kde sa to mám prihlásiť. Vypisujú tam, že ešte jeden deň ... Hovorím si, že čo im šibe, šak to je už dnes ... asi im zavolám, nech tú stránku konečne sprístupnia, že nie sú aktuálni ... Vtom ma napadne, že koľkáteho to dnes je? :D Pozriem do mobilu a tam svieti dátum: 20. mája ... ešte šťastie, že som nikde nevolala, vyzerala by som ako blb :D:D:D
Ivuchak
20.05.11,09:39
mimotemyMoj syn ma zas v rodnom liste uvedene pohlavie "zenske":D

a ako to znáša?:D
912
20.05.11,09:58
Mne sa aj tak asi najviac páči otázka č. 5 Štát a miesto narodenia (bydlisko matky v čase Vášho narodenia). To táto otázka má aký zmysel? Neodporuje si to trošku? Tak buď chcú odo mňa kde som sa narodila alebo chcú odkiaľ mama utekala do pôrodnice ... :rolleyes:
Nella_2
20.05.11,10:01
Mne sa aj tak asi najviac páči otázka č. 5 Štát a miesto narodenia (bydlisko matky v čase Vášho narodenia). To táto otázka má aký zmysel? Neodporuje si to trošku? Tak buď chcú odo mňa kde som sa narodila alebo chcú odkiaľ mama utekala do pôrodnice ... :rolleyes:
Tiež som sa nad tým pozastavila... o čo im vlastne ide?
pivko
20.05.11,10:16
Tak toto je naozaj zaujímavé:mee:
Vylepšené praktiky ŠtB - sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011

Dnes mi na adresu môjho tvalého bydliska priniesol sčítací komisár sadu "fízlovských" tlačív.

Prečo fízlovských? Dobre si pozrite všetky dokumenty a tlačivá, ktoré dostanete:

A: ÚDAJE O OBYVATEĽOVI
B: ÚDAJE O BYTE (ak vlastníte byt)
C: ÚDAJE O DOME (ak vlastníte dom)

A ku každému tlačivu "bonusová" obálka a práve táto je kľúčová. Obálka je na meno k tlačivu A a na nehnuteľnosť B, C s úplne presnou identifikáciou a k tomu:

čiarový kód = jedinečný identifikátor
login a heslo ak sa rozhodnete sčítať elektronicky
V čom je problém?

Štát si praktikami hodnými organizovaného zločinu, dovolil brutálne prekočiť veľmi krehkú hranicu a bez zábran vtrhol občanovi do súkromia.

Čo to znamená?

Štatistický úrad oficiálne tvrdí že:

Štatistické údaje získané zo sčítania obyvateľov, domov a bytov sú užitočné pre štátnu správu, samosprávu, ako aj pre súkromnú sféru. Na základe týchto údajov sa bude lepšie a ľahšie kompetentným rozhodovať, kde postavia napríklad byty, kde je potrebná škola, nemocnica či cesta. Štatistické údaje zo sčítania dajú odpoveď aj na otázky súvisiace s podnikaním; kde a v akej oblasti sa oplatí podnikať, do ktorého regiónu je vhodné investície nasmerovať a vytvoriť tam nové pracovné miesta, prípadne udržať pracovnú silu.

...aj pre súkromnú sféru??? Prečo má občan poskytovať akékoľvek údaje pre potreby nejakých súkromných subjektov???

Sčítanie je čistá štatistika a štatistika ako veda je presné počítanie s nepresnými číslami.

Prečo ale štatistický úrad vyžaduje priamu identifikáciu sčítaného subjektu???

Nerozumiete?

Občan dostane obálku na meno, v nej je na samolepke jedinečný identifikátor (číslo, ktoré bolo subjektu - občanovi pridelené z databázy centrálneho registra obyvateľov), tento čiarový kód sa má nalepiť na sčítací formulár. Keď sa subjekt sčíta online, je to ešte jednoduchšie, lebo identifikátor = login!!!

No a?

Problém je, že ak má občan postupovať podľa zákona, ktorý hovorí že: "Každý, kto je povinný poskytnúť údaje podľa odsekov 1 až 7, ich poskytne úplne, správne, pravdivo a včas", tak na seba dobrovoľne nahlási údaje ako:

postavenie v zamestnaní
sídlo zamestnávateľa
odvetvie ekonomickej činnosti
spôsob dopravy do zamestnania
počet živonarodených detí
náboženské vyznanie
počítačové znalosti
atď atď atď

Pri nehnuteľnosti je toho ešte podstatne viac, na čo keby sa občana s úctou k vlastnému súkromiu ktokoľvek opýtal, odpoveď by asi bola v štýle: "čo je ťa do toho!!!".

Komu tieto údaje v skutočnosti slúžia a prečo nie sú anonymné??? Zákon č. 428/2002 Z.z. v §8 odst.1) priamo zakazuje spracúvať "osobitné kategórie" osobných údajov, "...ktoré odhaľujú rasový alebo etnický pôvod, politické názory, náboženskú vieru alebo svetonázor, členstvo v politických stranách alebo politických hnutiach, členstvo v odborových organizáciách a údaje týkajúce sa zdravia alebo pohlavného života...".

Sčítanie obyvateľov je teda v jeho súčasnej podobe (neanonymná forma) v priamom rozpore so Zákonom na ochranu osobných údajov!

Pre štatistické účely totiž nie je identifikácia subjektu vôbec potrebná!!!

Spárovať konkrétneho občana s konkrétnym sčítacím hárkom, nie je problém a presne to sa aj bude diať! (kvôli tej nenápadnej nálepke s čiarovým kódom...)

Komu ide o tieto údaje? Daňovej správe? Spravodajskej službe? Polícií? Nadnárodným korporáciám?

Ako z toho von a neporušiť zákon?

Jednoducho - nelepiť na sčítacie tlačivo žiaden čiarový kód a hlavne NEPREPADNÚŤ POHODLNOSTI A NESČÍTAŤ SA ONLINE!!!

Zákon č. 263/2008 Z.z. nehovorí absolútne nič o tom, že sčítacie tlačivo musí byť opatrené jedinečným identifikátorom kvôli identifikácií sčítaného subjektu.

Podľa môjho názoru sa štát snaží iba využiť "stádovitosť" a apatiu ľudí, napísali návod na použitie z ktorého vôbec nie je jednoznačne jasné, či sa musí nejaká nálepka niekam lepiť alebo nie, skratka len holou vetou oznamili: "Po vyplnení formuláru nalepíte identifikátor do pravého horného rohu tlačiva".

Sčítacie tlačivo bez čiarového kódu je platné - tak hovorí zákon, resp. nehovorí nič o tom, že by bez čiarového kódu bolo tlačivo neplatné!!!

Pri týchto praktikách by boľševická ŠtB úplne bledla závisťou a v porovnaní s dnešnou úrovňou fízlovania, boli ich metódy len trápne amatérske pokusy...

Téma štátneho fízlovania bola živá aj pred 10 rokmi - Siouxovia proti Leviathanovi a v susednej Českej republike dokonca Český štatistický úrad uznal Rytierov rádu Jedi za oficiálne náboženstvo, tiež ako dôsledok nesúhlasu so štátnym fízlovaním - štatisticky významná skupina českých občanov to celé poňala ako recesiu.

Vyhadzovanie desiatok miliónov EUR týmto spôsobom do žumpy, aby si štatistici mohli hrať svoje matematické olympiády, mi nepripadá ako rozumné nakladanie s peniazmi daňových poplatníkov a z tohto uhlu pohľadu mi to nepripadá ani vtipné.

Ľubomír Kopáček
bezpečnostný konzultant
witch
20.05.11,10:18
Ja som v rádiu počula, že istá skupina obyvateľstva by chcela pridať do hárkov možnosť prihlásiť sa k Eskimákom, pretože pôvodní Slováci z nich pochádzajú. Poukazuje na to náš štátny znak, kde biele kopčeky nie sú Matra, Tatra a Fatra, ale 3 eskimácke iglu. :rolleyes::cool::D:D:D
srska
20.05.11,10:20
Ja som v rádiu počula, že istá skupina obyvateľstva by chcela pridať do hárkov možnosť prihlásiť sa k Eskimákom, pretože pôvodní Slováci z nich pochádzajú. Poukazuje na to náš štátny znak, kde biele kopčeky nie sú Matra, Tatra a Fatra, ale 3 eskimácke iglu. :rolleyes::cool::D:D:D
je to možné, lebo julia ormond (stopy vo snehu) mi pripadá ako slovenka:) aj keď je gb
marleau
20.05.11,10:21
Tiež som sa nad tým pozastavila... o čo im vlastne ide?
Možno chcú vedieť,či mama keď nás rodila,nemala aj natáčky vo vlasoch.
Nella_2
20.05.11,10:30
Možno chcú vedieť,či mama keď nás rodila,nemala aj natáčky vo vlasoch.
Všade som doteraz uvádzala miesto narodenia, ktoré mám v rodnom liste. Nikdy som ale neuvažovala nad tým (a ani sa ma to zatiaľ nikto nepýtal), či sa zhoduje s bydliskom mojej mamy v čase môjho narodenia.
Oni chcú dosiahnuť ešte väčší chaos v tých údajoch, aký existuje teraz. :D:D:D:D
linko1
20.05.11,10:39
Všade som doteraz uvádzala miesto narodenia, ktoré mám v rodnom liste. Nikdy som ale neuvažovala nad tým (a ani sa ma to zatiaľ nikto nepýtal), či sa zhoduje s bydliskom mojej mamy v čase môjho narodenia.
Oni chcú dosiahnuť ešte väčší chaos v tých údajoch, aký existuje teraz. :D:D:D:D

ja im tam teda ani tie dátumy narodenia nebudem vypisovať
912
20.05.11,10:42
Všade som doteraz uvádzala miesto narodenia, ktoré mám v rodnom liste. Nikdy som ale neuvažovala nad tým (a ani sa ma to zatiaľ nikto nepýtal), či sa zhoduje s bydliskom mojej mamy v čase môjho narodenia.
Oni chcú dosiahnuť ešte väčší chaos v tých údajoch, aký existuje teraz. :D:D:D:D


Neviem, či sa dá ešte dosiahnuť väčší chaos, snáď už len sa spýtať, kde sa nachádzal otec v čase môjho narodenia, tri dni po mojom narodení a ako dlho "zapíjal" prvorodenú dcéru a samozrejme aj adresu, číslo popisné, okres a kraj krčmy v ktorej to roztočil ... bože a zabudla som, že koľkio utratil. BTW, idem mu asi hneď zavolať, len či si ešte po toľkých rokoch bude pamätať :rolleyes:
912
20.05.11,10:44
Ja som sa inak rozhodla odpovedať štýlom - nemám, nedám, nepožičiam, neviem, som nezamestnaná a nikdy predtým som žiadne zamestnanie ani nemala.

A ešte ma tak napadlo, že prečo sa nespýtali aj koľkokrát do týždňa, ako dlho, ako často, s kým, o koľkej ... aby si vedeli vypočítať demografickú vývojovú krivku.
babicka1
20.05.11,10:48
ahoj chcela by som vediet načo musíme odovzdat aj obálky čo nám priniesli ked sme kody z obálok nalepili na spisy na čo sú im tie obálky vy to odovzdávate tiež je to zákonné dakujem za odpoved
Paula
20.05.11,10:48
Mne sa aj tak asi najviac páči otázka č. 5 Štát a miesto narodenia (bydlisko matky v čase Vášho narodenia). To táto otázka má aký zmysel? Neodporuje si to trošku? Tak buď chcú odo mňa kde som sa narodila alebo chcú odkiaľ mama utekala do pôrodnice ... :rolleyes:


Vieš, pri niekoľkonásobnom čítaní tejto otázky moje načisto zavrkočené závity dospeli už len ku konštatovaniu, že číslo 5 z filmu má vyššie IQ, než jej spoluator .
arizona
20.05.11,10:48
a ako to znáša?:D
mimotemyS humorom, inak sa neda... ale nosi vlasy po plecia,aby to zamaskoval:D:D
Inak,prisli sme na to v 17.rokoch,dovtedy si to nikto nevsimol,ani na uradoch:rolleyes::confused::D
Ajk&
20.05.11,10:56
My sme bývali na horárni v okrese Senica, mamu odviezli do pôrodnice v Bratislave a narodila som sa 31.12.
Katarína Cigánová
20.05.11,11:00
Moja rodina dodnes nemá sčítacie hárky . A neviem ani či nás vôbec nájdu .
Totiž : v byte , kde mám trvalý pobyt nebývam , ani tento byt nevlastním .
Bývam v byte , ktorý nevlastním.
Dom , ktorý síce vlastním , tak v ňom nebývam .
tak som zvedavá ako sa z tohoto sčítacia teta alebo ujo vysomári :)
Manžel :
býva v byte , ktorý nevlastí .
V byte , v ktorom má trvalý pobyt nebýva .
a vlastne nevlastní nič - iba mňa :)
Syn :
býva v byte , ktorý síce vlastní ,ale nemá v nom trvalý pobyt
v byte , kde má trvalý pobyt - nebýva
- no väščia sranda asi ani neexistuje ...:)))
:) a teraz nás hladajte :)
doplnenie :):) a ešte na dôvažok : bývalý sa nechce vzdat trvalého pobytu - takže má trvalý pobyt v byte , ktorý síce už nevlastním ani ja , ale ani bývalý v ňom nebýva :) - tak na tom sa už aj ja zabávam :)
a teraz som už všetko vykecala a komisár všetko o mne vie:)
adi11
20.05.11,11:13
..takze ziadne spochybnovanie..jasne :D len pravdu a nic len pravdu..:D
http://www.sav.sk/?lang=sk&charset=&doc=services-news&news_no=3893
Halli
20.05.11,11:28
..len pravdu a nič len pravdu..:D
amen...:D
Katy a R
20.05.11,11:38
Mne sa aj tak asi najviac páči otázka č. 5 Štát a miesto narodenia (bydlisko matky v čase Vášho narodenia). To táto otázka má aký zmysel? Neodporuje si to trošku? Tak buď chcú odo mňa kde som sa narodila alebo chcú odkiaľ mama utekala do pôrodnice ... :rolleyes:

.. však voľakedy sa deti rodili doma .. nebol žiaden rozdiel v mieste narodenia a bydliska matky.

Si myslím, že miesto narodenia, ako sa teraz uvádza - kde je pôrodnica je trošku zavádzajúce.:confused: Možno aj na dokladoch by bolo lepšie mať uvedené, kde mala rodina (resp matka) trvalý pobyt v čase pôrodu.:confused:

Moje deti majú napr ako "rodisko" - miesto narodenia, uvedené mesto, v ktorom hádam ani jeden deň neprespali, nieto ešte žeby tam bývali. (okrem toho pobytu v pôrodnici)
Zvalik
20.05.11,11:39
prepáčte, my sme neboli doma keď rozdávali hárky, dala nám to suseda... kedy tie hárky zbierajú! Ďakujem...
srska
20.05.11,11:45
.. však voľakedy sa deti rodili doma
ee, ja napr.: parcela registru E - trvalé trávnaté porasty, parcelné číslo 174/1 ....:D
Katy a R
20.05.11,11:52
ee, ja napr.: parcela registru E - trvalé trávnaté porasty, parcelné číslo 174/1 ....:D

.. veru, stávalo sa :D ... tiež som sa vlastne len nedávno dozvedela "presné miestoô svojho narodenia ;)mimotemy
srska
20.05.11,11:57
.. veru, stávalo sa :D ... tiež som sa vlastne len nedávno dozvedela "presné miestoô svojho narodenia ;)mimotemy
mimotemyv prírode, to je ono. a sme zdraví;)

http://www.youtube.com/watch?v=LT1j1_Wy3C0
rotvik1965
20.05.11,12:05
pri tychto scitacich harkoch mam taky pocit ako ked boli volby a museli sme komunistov zaskrtnut. presne sa vedelo kto co v tajnom hlasovani dal do urny. tak aj tu sa presne vie kto co zaskrtol. je to drzost.
Nella_2
20.05.11,12:14
.. však voľakedy sa deti rodili doma .. nebol žiaden rozdiel v mieste narodenia a bydliska matky.

Si myslím, že miesto narodenia, ako sa teraz uvádza - kde je pôrodnica je trošku zavádzajúce.:confused: Možno aj na dokladoch by bolo lepšie mať uvedené, kde mala rodina (resp matka) trvalý pobyt v čase pôrodu.:confused:

Moje deti majú napr ako "rodisko" - miesto narodenia, uvedené mesto, v ktorom hádam ani jeden deň neprespali, nieto ešte žeby tam bývali. (okrem toho pobytu v pôrodnici)
...ale v podstate je to ich "miesto narodenia"... keby sa Ti narodili napr. v USA, tak im to tak zapíšu aj do rodného listu... či?
Žabinka
20.05.11,13:29
Vypĺňam formulár B o byte, a to čo za stupidita: Poloha bytu v dome-suterén/pivnica/prízemie/poschodie. Vlastný záchod, kúpeľňa, klimatizácia, telefón, internet, atď, tak to by som ešte pochopila, chceme porovnať úroveň bývania s inými krajinami, ale komu a ako pomôže údaj, na ktorom poschodí je byt? Žeby potrebujeme zistiť aké vysoké bytové domy sa stavajú? Alebo sú v pláne nejaké mrakodrapy? Neviem.
srska
20.05.11,13:38
Vypĺňam formulár B o byte, a to čo za stupidita: Poloha bytu v dome-suterén/pivnica/prízemie/poschodie. Vlastný záchod, kúpeľňa, klimatizácia, telefón, internet, atď, tak to by som ešte pochopila, chceme porovnať úroveň bývania s inými krajinami, ale komu a ako pomôže údaj, na ktorom poschodí je byt? Žeby potrebujeme zistiť aké vysoké bytové domy sa stavajú? Alebo sú v pláne nejaké mrakodrapy? Neviem.
nás sa pýtali pri preberaní formulárov aj na číslo bytu - tak nech mi nikto nehovorí, že to všetko nepôjde do nejakej centrálnej evidencie
Žabinka
20.05.11,13:44
nás sa pýtali pri preberaní formulárov aj na číslo bytu - tak nech mi nikto nehovorí, že to všetko nepôjde do nejakej centrálnej evidencie
Keď som preberala formuláre, pani skonštatovala a zaznačila si: číslo bytu 15. Ale my sme č.b. 14, pšššt, nikomu to nepovedzte :D:D.
marleau
20.05.11,13:48
Možno by nebola v hárkoch pre pigmentovejších zlá otázka,či ich matka bola plnoletá,keď sa ráčili narodiť.
srska
20.05.11,13:50
Možno by nebola v hárkoch pre pigmentovejších zlá otázka,či ich matka bola plnoletá,keď sa ráčili narodiť.
dobrá otázka. a otcom či není starší brat
willma
20.05.11,13:54
tak ja neviem aj keď som mala v úmysle riadne rebelovať čo sa týka sčítania sama od seba, tak mi k rebéli pomáha aj sčítací/ia kominár. Dofčileky u mňa neboli a za takú hodinku kľudne nech len prídu - nacengajú sa :D
Vincentka
20.05.11,14:04
Čo robiť ak nedostanete sčítacie tlačivo?
tu plačete, že ste tlačivá nedostali, ja zas plačem lebo som dostala...:(

Sčítanie obyvateľov Slovenskej republiky sa realizuje od piatka 13. mája. Sčítací komisári sa však pri odovzdávaní tlačív stretávajú s ťažkosťami pri údajoch o trvalom bydlisku občanov. Tie totiž štatistický úrad čerpal z roku 2009.

no, asi to s tymi adresami celkom pravda nebude, lebo my sme takmer "čerstvo" presťahovaní a tetuška si ma aj tak našla. (A načo majú matriky a odd.polície?)
willma
20.05.11,14:08
Vincentka a kto hovorí, že mi je z toho do plaču? Hááá? :D, A mimochodom na súčasnej adrese mám TP od r. 1996
Vincentka
20.05.11,14:11
Počujte ľuďkovia, papiere som dostala, ale nechcem vyplniť, nechcem odovzdať... (všetko, čo o mne potrebujú vedieť si vedia nájsť-SP, ZP, Banka atď. a ostatné nemusí nikoho zaujímať.)
čo by sa stalo, kedy som jednoducho tie papiere neodovzdala?
willma
20.05.11,14:15
noo keby si prelúskala celú túto tému, tak by si sa dozvedela, že vlastne nič sa nestane, ono všade naokolo (myslím EÚ) je to finančne postihnuteľné, len u nás nehrozí žiaden postih.
Vincentka
20.05.11,14:18
Vincentka a kto hovorí, že mi je z toho do plaču? Hááá? :D, A mimochodom na súčasnej adrese mám TP od r. 1996

To nehovorím, len mi to ak príde ;).
Ja by som bola radšej, keby si ma neboli "vylovili" z toho možstva obyvateľov... :(
Vincentka
20.05.11,14:21
noo keby si prelúskala celú túto tému, tak by si sa dozvedela, že vlastne nič sa nestane, ono všade naokolo (myslím EÚ) je to finančne postihnuteľné, len u nás nehrozí žiaden postih.

Ano, prečitala som to cele, ale akosi tomu nemozem uverit... a radsej si to nakoniec napisem sama (podla moznosti pravdivo), nez by si mala tetuška nieco povymyslat, len aby splnila "kvotu":)
TinaL
20.05.11,15:10
Katy a R
20.05.11,17:29
Má zmysel vypĺňať tie hárky, keď zajtra má byť toto:

http://www.topky.sk/cl/11/1275885/Strasna-predpoved--Zajtra-nastane-koniec-sveta--apokalypsa-potrva-5-mesiacov-

mimotemy.. však preto som ja ešte tie hárky ani nepozrela .. iba čo sem-tam nakuknem do tejto témy;) .. ak by náhodou predsalen bolo treba vyplniť:confused:, nech som v obraze;)
.. no neviem, neviem ... už začína hrmieť :mad::mee: .. ten zlomový okamih uz začína
marleau
20.05.11,17:32
Má zmysel vypĺňať tie hárky, keď zajtra má byť toto:

http://www.topky.sk/cl/11/1275885/Strasna-predpoved--Zajtra-nastane-koniec-sveta--apokalypsa-potrva-5-mesiacov-
To načo som v pondelok okná umýval?
Oliwa
20.05.11,17:38
ee, ja napr.: parcela registru E - trvalé trávnaté porasty, parcelné číslo 174/1 ....:D
...mať zrodila v poli syna /pardon, srsku/, :D:D:D
trávovú plachtu porozvíjala,
z buka na buk ju pripína... :):):)

Srska, po prečítaní Tvojho "curiculum vitae" ;):--- som hneď reagovala a až teraz som našla to video, čo si k tomu zavesil - presne to sa mi vybavilo... :):D:--- Nezabudnuteľní Martin Gregor, Július Pántik, Mikuláš Huba, Karol L. Zachar, Ondrej Jariabek... v podaní Miška Dočolomanského... :mee:
Oliwa
20.05.11,17:53
tak ja neviem aj keď som mala v úmysle riadne rebelovať čo sa týka sčítania sama od seba, tak mi k rebéli pomáha aj sčítací/ia kominár. Dofčileky u mňa neboli a za takú hodinku kľudne nech len prídu - nacengajú sa :D
Willma a čo ich plánuješ - opiť...?! ;):D:D:D:D:D:D:D:D
A koho vlastne čakáš :rolleyes: - komisára či kominára? Alebo oboch? :):)
srska
20.05.11,17:59
...mať zrodila v poli syna /pardon, srsku/, :D:D:D
trávovú plachtu porozvíjala,
z buka na buk ju pripína... :):):)

Srska, po prečítaní Tvojho "curiculum vitae" ;):--- som hneď reagovala a až teraz som našla to video, čo si k tomu zavesil - presne to sa mi vybavilo... :):D:--- Nezabudnuteľní Martin Gregor, Július Pántik, Mikuláš Huba, Karol L. Zachar, Ondrej Jariabek... v podaní Miška Dočolomanského... :mee:
mať žne, a kto to dieťa čičíka? "no ďusko pokračuj":D
Stefan2005
20.05.11,18:00
vývoj v anonymite sčítania:

" Úrad na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR vyzval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, aby bezodkladne informoval obyvateľov, že pri nadchádzajúcom sčítaní obyvateľov, domov a bytov nepôjde o anonymné zisťovanie údajov. Ako uviedol vo svojom stanovisku, nalepením číselného identifikátora obyvateľa na sčítací formulár, ktorý osoba vyplnila, sa osoba stáva priamo určená a osobné údaje nachádzajúce sa v sčítacom formulári možno priradiť konkrétnej fyzickej osobe.
ŠÚ SR podľa ÚOOÚ neúplne a nesprávne informuje obyvateľov, keď tvrdí, že sčítací formulár neobsahuje meno a priezvisko. "V konečnom dôsledku sa tieto údaje na sčítací formulár dostanú prilepením číselného identifikátora," poukázal. Úrad na ochranu osobných údajov preto vyzval na zváženie upustenia od povinnosti nalepiť číselný identifikátor obyvateľa na sčítací formulár a nechal túto možnosť na slobodnom rozhodnutí obyvateľa. "Ak tento postup ŠÚ SR v tomto štádiu sčítania neuplatní, je pravdepodobné, že vystaví celé sčítanie možnému spochybňovaniu," píše sa v stanovisku."


citované zo:

http://hnonline.sk/c1-51896170-urad-na-ochranu-osobnych-udajov-spochybnil-anonymitu-scitania
lachim1
20.05.11,18:07
Chcm byť "sčítaný " ,ale nechcem poskytnúť údaje niekomu nekompetentnému .Vie niekto poradiť ako znehodnoťiť čiarový kod a identifikátor aby sa nedalo zistiť kto a kde to vyplnil??,
Oliwa
20.05.11,18:08
mať žne, a kto to dieťa čičíka? "no ďusko pokračuj":D
... šum lístia storočných dubov... ;):D
A k akej piesni chlapča privyká...? :rolleyes:
Tweety
20.05.11,18:10
Chcm byť "sčítaný " ,ale nechcem poskytnúť údaje niekomu nekompetentnému .Vie niekto poradiť ako znehodnoťiť čiarový kod a identifikátor aby sa nedalo zistiť kto a kde to vyplnil??,
Nemusíš ho znehodnotiť, stačí ho len neodovzdať, takže žiadne nalepovanie na hárky,nechať ho jednoducho doma na pamiatku.
Oliwa
20.05.11,18:10
Chcm byť "sčítaný " ,ale nechcem poskytnúť údaje niekomu nekompetentnému .Vie niekto poradiť ako znehodnoťiť čiarový kod a identifikátor aby sa nedalo zistiť kto a kde to vyplnil??,
... zjesť ho? :rolleyes::D:D:D
Tweety, kurátenko moje zlaté - nestačí... :(
Tweety
20.05.11,18:13
... zjesť ho? :rolleyes::D:D:D
Tweety, kurátenko moje zlaté - nestačí... :(
Prečo nestačí? šak ho nikomu nedám, poklad môj identifikačný.:---
Stefan2005
20.05.11,18:14
...Vie niekto poradiť ako znehodnoťiť čiarový kod a identifikátor aby sa nedalo zistiť kto a kde to vyplnil??,

... stálo by za to počkať ešte pár dní, aký bude vývoj situácie (teda neodovzdávať tlačivá hneď zajtra) - ak sa potvrdí názor UOOU, tak potom identifikátory nelepiť, prípadne už nalepené prelepiť, fixou zatmaviť,...
marleau
20.05.11,18:17
Chcm byť "sčítaný " ,ale nechcem poskytnúť údaje niekomu nekompetentnému .Vie niekto poradiť ako znehodnoťiť čiarový kod a identifikátor aby sa nedalo zistiť kto a kde to vyplnil??,
To nejde,oni majú náhradný.
Oliwa
20.05.11,18:21
Tak ako to je? Nalepiť, či nenalepiť identifikátor? Vraj sčítací komisári, ak ho nenalepíš, tak Ti ho pripíšu.
Alebo radšej neodovzdať celý hárok?
Je to trestné či nie je?
Je tu veľa rád, len sa neviem z toho vysomáriť.
Ono mne sa nezdala už tá prvá otázka, keď mi doniesli tie sčítacie hárky - kto je hlavný člen domácnosti?
A čo my žijeme v matriarcháte alebo v patriarcháte?
Veď ak sú manželia, tak sú rovní, či nie?
Milí poraďáci, poraďte čo s tými hárkami!
Alebo čo urobíte Vy?


mne bolo na túto otázku doma odpovedané, že ja to niesom:)

Ak má byť len jeden člen domácnosti hlavný, ostatní sú potom akí - pohlavní? :rolleyes::D:D:D
marleau
20.05.11,18:21
Prečo nestačí? šak ho nikomu nedám, poklad môj identifikačný.:---
Lebo majú náhradný.
Ľudia,oni vám dali prázdny hárok a kód.Od vás potrebujú osobné info,to je to,čo máte doplniť.Ak nechcete byť sčítaní,alebo identifikovaní,tak jedinou cestou je ten zdrap nevyplniť.
Mne sa zdá,že národ mal byť "dobehnutý" a možno by sa z toho urobila o pár mesiacov malá aférka.No zdá sa,že národ sa KONEČNE zavčasu postavil na zadné,inak si to neviem vysvetliť,hlavne to,že tí,ktorí to majú na starosti,zrazu nevedia presne čo a ako (anonymita,trest ap).Asi nečakali odpor národa.
Zita5
20.05.11,18:24
AKTUALIZOVANÉ 21:00

Sčítanie nie je anonymné
Sčítanie rozhádalo úradníkov, Navzájom sa vinia z porušenia zákona.
BRATISLAVA. Anonymita v sčítaní obyvateľov nie je zaručená, informoval včera popoludní Úrad na ochranu osobných údajov.
Spravil tak len niekoľko hodín predtým, ako majú ľudia začať s vyplňaním formulárov. Včerajšia polnoc bola časom, ku ktorému majú občania vypĺňať údaje, a už sa začne so zberom formulárov, ktorý potrvá do 6. júna.
Úrad odporúča štatistikom, aby bezodkladne zrušili povinnosť nalepovať na formuláre číselný kód, ktorý pridelili každému obyvateľovi. Spätne je podľa neho možné každého identifikovať.
Štatistický úrad včera večer odporúčanie označil za účelové, a za ohrozenie sčítania. Úradu na ochranu osobných údajov pohrozil podnetom na Generálnu prokuratúru.
Sčítanie ľudu sa opakuje raz za desať rokov, to aktuálne stojí vyše 30 miliónov eur.




Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5901754/scitanie-nie-je-anonymne.html#ixzz1MvEmvrkw
marleau
20.05.11,18:24
Stále nechápem zmysel sčítavania.Poprosím niekoho,nejakého zástancu tejto frašky,nech mi prezradí aspoň jeden ROZUMNÝ dovod.Čakám...
adi11
20.05.11,18:37
Stále nechápem zmysel sčítavania.Poprosím niekoho,nejakého zástancu tejto frašky,nech mi prezradí aspoň jeden ROZUMNÝ dovod.Čakám...
..a tento dovod od vedeckej obce ti nepostacuje ?.. :D
http://www.sav.sk/?lang=sk&charset=&doc=services-news&news_no=3893
marleau
20.05.11,18:42
..a tento dovod od vedeckej obce ti nepostacuje ?.. :D
http://www.sav.sk/?lang=sk&charset=&doc=services-news&news_no=3893
To je dovod???
Čo nevieme?Kde je zlá alebo chýba cesta?Kde treba nemocnicu?
Niečo konkrétnejšie,na takéto taľafatky-frázy typu PRE DOBRO OBČANOV už nikto neverí.
Stefan2005
20.05.11,18:43
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=35671 Štatistický úrad Slovenskej republiky nevylučuje, že proti šíriteľom rôznych dezinformácií podnikne príslušné právne kroky v súlade so zákonom.


... Štatistický úrad včera večer odporúčanie označil za účelové, a za ohrozenie sčítania. Úradu na ochranu osobných údajov pohrozil podnetom na Generálnu prokuratúru....Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5901754/scitanie-nie-je-anonymne.html#ixzz1MvEmvrkw

... Čo na tom, že je bordel v sčítacích obvodoch, že zlyháva distribúcia tlačív, že v čisto slovenských obciach sa vydávajú tlačivá nie v slovenskom jazyku, čo na tom, že anonymita je "na hrane" zákona, že ŠÚ bude (ako to uvádza na svojom WEBe) predávať výsledky sčítania tretím stranám, .... vinníci sú zrejmí
marleau
20.05.11,18:46
Pýtajú sa ľudí,ako chodia do roboty.
To mi príde smiešne,keď pred pol rokom sa rušili aj posledné a jediné spoje do určitých oblastí,napriek tomu,že ľudia protestovali a pýtali sa,ako budú dochádzať do roboty a do škol.To je prieskum!A čo urobili?Pravý opak.
Teraz ma napadlo,či nechcú zrušiť spoje tam,kde ich ľudia najviac používajú na dochádzku do práce,veď keď zničiť národ,tak takýmto sposobom...
Oliwa
20.05.11,18:53
... Čo na tom, že je bordel v sčítacích obvodoch, že zlyháva distribúcia tlačív, že v čisto slovenských obciach sa vydávajú tlačivá nie v slovenskom jazyku, čo na tom, že anonymita je "na hrane" zákona, že ŠÚ bude (ako to uvádza na svojom WEBe) predávať výsledky sčítania tretím stranám, .... vinníci sú zrejmí
Na vine je človek-milión... :rolleyes:
Keď som kedysi na strednej čítala od J.C.Hronského: Jozefa Maka - človeka milióna tuším z obdobia po prvej svetovej vojne, ani vo sne mi nenapadlo, aká aktuálna bude tá myšlienka stále - aj v treťom tisícročí, v elektronickej dobe počítačov... :(:(
Oliwa
20.05.11,19:21
Mne sa aj tak asi najviac páči otázka č. 5 Štát a miesto narodenia (bydlisko matky v čase Vášho narodenia). To táto otázka má aký zmysel? Neodporuje si to trošku? Tak buď chcú odo mňa kde som sa narodila alebo chcú odkiaľ mama utekala do pôrodnice ... :rolleyes:
Veď je to choré... Dovolím si tvrdiť, že väčšina našich občanov sa narodila v štáte, ktorý neexistuje... Písal sa tuším rok 1992, boli sme v Jasnej na chate a pamätám si ako dnes, keď sme na zrnitom TV obraze videli Čalfu s Mečiarom, ako sedeli neformálne vo svetroch pod nejakým stromom a "rokovali" o rozdelení štátu... Vtedy sa nás nikto na nič nepýtal... :mad: Ani referendum nepotrebovali... :(
Ajk&
21.05.11,04:37
éééééé ..... jéžišmárja:
my sme bývali na horárni v okrese Senica (informácia pre tých čo chodia na hríby - dnes je tam streľnica) a odtiaľ som v mamine bola prevezená narodiť sa do Bratislavy a ešte sa to stalo 31.12. Uverí mi to štatistika ???
Ajk&
21.05.11,04:38
Idem sa popýtať do témy "zatuchuté uteráky" ......
Gapo
21.05.11,05:21
Závidím tým čo nemajú prerobené jadro (kúpeľňu), môžu napísať, že majú latrínu. :D Ja by som to napísal, pretože to tak vlastne je. Nech majú úradníci chaos v hlavách.:cool:
Trápi ma, že nechcú vedieť koľko mám topánok alebo spoďárov.:D
Ešte počkám, možno sa úrady pobijú a nebude treba nič vypĺňať.:D:D:D
ela77
21.05.11,05:44
Niekto si možno pri čítaní tých našich pochybností povie, ale veď sa nič nedeje, ale ono sa deje v tomto našom štáte bezprávnom, keď sa občan nemôže dovolať spravodlivosti a práva, chránení sú vagabundi a zločinci a ty čestný občan ty sa nemôžeš brániť. O tom to je. Inak čiarový kód hore v rohu na tlačivách, to je myslím iba označenie témy o ktorú ide, či o dom, či byt, alebo osobu. To si môžte skontrolovať, to je pre čítačku témy. Len ten identifikačný je sporný ako sú nezmyselné aj niektoré položky. Akú veľkú kuchyňu mám, k čomu to je, chcem ju prerábať, žeby mi prispeli??? Aké mám WC?? obce nemajú na kanalizáciu, tak načo, veď o tom hore vedia, že sa pýtajú peniaze a ostatok??? už som to písala a nielen ja, na počet sú matriky, na príjmy daňováci a sociálka s dôchodkovým. Chcú stavať školy???pochybujem, veď aj tie čo sú postavené na ich opravu nie sú financie. Všetky tvrdenia z ich strany sú neopodstatnené, tak nech sa nedivia, že sa občan stavia na zadné, lebo doteraz sa pre neho nerobilo nič a ani sa nebude. Auto ???stačia štatistiky od policajtov, netreba na mená iba počty a môžu robiť priemerku???že niekto ich má 10 to je dôvod na urobenie priemeru??? To je tak ako s dôchodkami a platmi, keď sa robí priemer. K čomu slúži, že niekto nevie čo od rozkoše a niekto obracia v ruke peniažky a nevie či kúpiť celý alebo polovicu chleba. Toť vsjo.
Zita5
21.05.11,05:48
Sčítanie obyvateľov 2011: Vojna medzi úradmi
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/JULIÁNA BIELIKOVÁ 21. máj 2011, 06:00

Strhla sa vojna. Na identifikátory, ktoré musíme lepiť na hárky pri sčítaní, sa zniesla vlna kritiky. Ľudia ich totiž dostávajú v obálke na meno. Hoci štatistici tvrdia, že sčítanie je anonymné, Úrad na ochranu osobných údajov im včera odkázal, aby od identifikátorov upustili! Porovnajte si ich vyhlásenia.
Zdroj http://www.pluska.sk/slovensko/spolocnost/scitanie-obyvatelov-2011-vojna-medzi-uradmi.html
Stefan2005
21.05.11,06:45
http://www.pluska.sk/slovensko/spolocnost/scitanie-obyvatelov-2011-vojna-medzi-uradmi.html

"Identifikátory slúžia podľa Kelemenovej len na to, aby sa vylúčilo napríklad zdvojené započítanie"

Ak by sa vydalo 5 milionov indentifikárov (t.j. vygenerovalo by sa takéto množstvo jedinečných kódov, hesiel, alebo znakov - nazvime to ako chceme) - BEZ väzby na konktrétnu osobu, zdvojené započítanie by bolo rovnako spoľahlivo vylúčené - do spracovania by sa mohol dostať iba kód, ktorý je v databáze, a iba jeden jedinýkrát... Aký cieľ sledovali pridelením identifikátora konkrétnej osoby, sa asi nedozvieme.
bagymatrix
21.05.11,06:45
zdravim vas,

rada by som sa dopracovala k odpovedi k nasledovnej otazke>

je povinne pri scitani, pri odovzdavani tlaciv nalepit tam ciarovy kod?

ak ho nenalepim, porusim tym nejaky zakon?

dakujem
Heni
21.05.11,07:01
http://www.pluska.sk/slovensko/spolocnost/scitanie-obyvatelov-2011-vojna-medzi-uradmi.html

"Identifikátory slúžia podľa Kelemenovej len na to, aby sa vylúčilo napríklad zdvojené započítanie"

....

zaujímavé, že o to sa boja, aby ľud nebol príliš iniciatívny a nechcel sa sčítať jeden človek viac-krát...

ale napríklad, mne v mieste pobytu pani sčítačka povedala, že ja sa mám sčítať v mieste trvalého bydliska - a v mieste trvalého bydliska že sa mám sčítať v mieste pobytu...

takže ja budem dvojito nezapočítaná, aspoň sa vyriešila moja dilema, či mám nenalepiť identifikátor alebo vôbec neodovzdať hárok :D
Stefan2005
21.05.11,07:11
a aby sme necitovali len články z "bulváru", tu je stanovisko priamo zo stránok UOOU:

http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/docs/Stanovisko_Uradu_k_scitaniu.pdf?buxus=f948b40c195c b313b143a4391169a25f
Nella_2
21.05.11,07:54
a aby sme necitovali len články z "bulváru", tu je stanovisko priamo zo stránok UOOU:

http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/docs/Stanovisko_Uradu_k_scitaniu.pdf?buxus=f948b40c195c b313b143a4391169a25f

Paráda... ale tiež sa mohli zobudiť skôr :)
marleau
21.05.11,08:02
Prečo sa trápite,ľudia?
Ja som sa tak najedol,že neviem,či ma neroztrhne skor ako príde ten na dnes avízovaný koniec sveta.
Napokon,rozlišujte medzi evidenciou a štatistikou.Nič nie je povinné,nič sa nikomu nestane.Zdrapy do koša a hor sa do prírody.
ela77
21.05.11,09:01
Štátne orgány, ktoré by mali spolupracovať s tým majú problémy a divia sa, že obyčajný radový občan sa ohlási. Inak k tým štatistikám, som si spomenula na nedávnu štatistiku o tom akí sú Slováci málo čistotní. Ten údaj vznikol na základe odpisov z Vodárenských spoločností???? alebo z čoho. Že si nenapustím 100 l vody do vane a neležím tam, ale mi na očistu stačí 10-20 l vody zo sprchy, to ešte neznamená, že chodím špinavá. Ak im k takému výplodu stačili údaje od vodárenských spoločností, tak im k tomuto sčítaniu musia stačiť štátne inštitúcie, ktoré nás evidujú od narodenia a majetok???dnes ho mám a zajtra ho má banka a exekútor ak prídem o robotu a finančný príjem a nepatrím k mafii, kde budem mať dobrého obhajcu.
220870
21.05.11,09:09
Štátne orgány, ktoré by mali spolupracovať s tým majú problémy a divia sa, že obyčajný radový občan sa ohlási. Inak k tým štatistikám, som si spomenula na nedávnu štatistiku o tom akí sú Slováci málo čistotní. Ten údaj vznikol na základe odpisov z Vodárenských spoločností???? alebo z čoho. Že si nenapustím 100 l vody do vane a neležím tam, ale mi na očistu stačí 10-20 l vody zo sprchy, to ešte neznamená, že chodím špinavá. Ak im k takému výplodu stačili údaje od vodárenských spoločností, tak im k tomuto sčítaniu musia stačiť štátne inštitúcie, ktoré nás evidujú od narodenia a majetok???dnes ho mám a zajtra ho má banka a exekútor ak prídem o robotu a finančný príjem a nepatrím k mafii, kde budem mať dobrého obhajcu.
ella 77 ono je to štatistický priemer.Taký cigáň neminie za celý život ani kvapku od vodárenských spoločností a je ich 10% .po druhé v priemere je zahrnutých aj 400 000 - 700 000 tisíc občanov tohto štátu ktorý pracujú v zahraničí,takže sa doma na Slovensku majú minimálnu spotrebu.
ela77
21.05.11,09:22
ella 77 ono je to štatistický priemer.Taký cigáň neminie za celý život ani kvapku od vodárenských spoločností a je ich 10% .po druhé v priemere je zahrnutých aj 400 000 - 700 000 tisíc občanov tohto štátu ktorý pracujú v zahraničí,takže sa doma na Slovensku majú minimálnu spotrebu.
to ich ale neoprávňuje dať do éteru konštatovanie, že sme národ, ktorý sa nestará o hygienu. Mňa to uráža takéto tvrdenia.
Bionda
21.05.11,09:23
... áno a čím bude nižšia spotreba, tým bude vyššia cena, lebo tú ich priemernú spotrebu finančne potrebujú vybrať od občana - spotrebiteľa... ;)
trisestri
21.05.11,09:45
som zvedavý ako dopadne toto fiasko z akože sčítanim voči ktorému je dost averzie
220870
21.05.11,10:23
to ich ale neoprávňuje dať do éteru konštatovanie, že sme národ, ktorý sa nestará o hygienu. Mňa to uráža takéto tvrdenia.
no ale za to v spotrebe alkoholu,liekov,kradnutí sme špička.Neuráža ma to,nekradnem, lieky neužívam ani nechlascem.:)
tetrisss
21.05.11,10:55
No a teraz si predstav,ako sa kvoli takym ako ty, musia ti druhi snazit!:D:---
terezamaria
21.05.11,11:12
trisestri
21.05.11,11:16
Marína
21.05.11,11:55
http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/docs/Stanovisko_Uradu_k_scitaniu.pdf
Terezka, ďakujem, veľmi užitočné. Vyberám časť, aj keď všetky v tomto dokumente sú dôležité:

Úrad na ochranu osobných údajov SR týmto vyzýva Štatistický úrad SR, aby bezodkladne

2) zvážil upustenie od povinnosti nalepiť číselný identifikátor obyvateľa na sčítací formulár a nechal túto možnosť na slobodnom rozhodnutí obyvateľa (ak identifikátor nalepí alebo sa elektronicky sčíta, vyjadrí s takýmto spracúvaním súhlas), ako aj od akéhokoľvek iného spôsobu stotožnenia vyplneného sčítacieho formulára s osobou napríklad prostredníctvom úkonu sčítacieho komisára, a informoval o tom obyvateľov prostredníctvom médií. Ak tento postup Štatistický úrad SR v tomto štádiu sčítania neuplatní (nevie uplatniť), je pravdepodobné, že vystaví celé sčítanie možnému spochybňovaniu,
saskia26
21.05.11,12:10
Využijete v tomto prípade možnosť sčítania sa elektronicky?
tetrisss
21.05.11,12:10
Neviem z kade vy vsetci ste, ale ja z maleho mesta a ked sa niekto chce dozvediet, kto som, nepotrebuje ziadny moj kod, pretoze podla zlozenia domacnosti, veku, miesta a datumu narodenia, zamestnania, fuuu, to je identifikacia uplne jasna, ked bude niekto chciet.
rodina1
21.05.11,12:11
Po stanovisku Úradu na ochranu osobných údajov som sa rozhodla, že sa nebudem ani elektronicky a už potom ani papierovo sčitovať ...
trisestri
21.05.11,12:13
toto je pekná vizitka, ked ešte ani sčítanie neprebehlo a už sa uradnici sporia-ten identifikator sa my zdá zbytočný,ale možné sú aj iné sposoby stotožnenia,ale na druhej strane nejaké možnosti zneužitia údajov nevidím,sčítanie tu bolo aj predtým,len bolo lepšie pripravené.
saskia26
21.05.11,12:15
Mne sa to tiež tak zdá, a ešte dátum narodenia uviesť, zamestnávateľa...
ela77
21.05.11,12:15
Toto už nie je otázka, to už si robíme iba prču, lebo to vypĺňame celá rodina. Najskôr sme sa pohádali, potom sme mali z toho srandu a zostali sme na bode -kuchyňa-a teraz babo raď. Čo je spoločná kuchyňa. Kuchyňa je výsostné moje miesto zamestnania a pobytu dostatočne dlhého denne, tak aká spoločná. Je mojahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif, je síce na druhej strane vysvetlenie ale to iba ako perlička, lebo sa mi rozum zastavuje pri čítaní tých bodov a možností.
saskia26
21.05.11,12:18
Toto už nie je otázka, to už si robíme iba prču, lebo to vypĺňame celá rodina. Najskôr sme sa pohádali, potom sme mali z toho srandu a zostali sme na bode -kuchyňa-a teraz babo raď. Čo je spoločná kuchyňa. Kuchyňa je výsostné moje miesto zamestnania a pobytu dostatočne dlhého denne, tak aká spoločná. Je mojahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif, je síce na druhej strane vysvetlenie ale to iba ako perlička, lebo sa mi rozum zastavuje pri čítaní tých bodo v a možností.

Pri otázke "kuchyne" sme sa pobavili aj my doma :rolleyes:
srska
21.05.11,12:18
som sa pobavil:
Sčítať sa elektronicky vám umožní identifikátor, ktorý slúži ako prihlasovacie meno. V zalepenej obálke spolu s overovacím heslom vám ho na meno doručil sčítací komisár. Identifikátor je jedinečný, bezvýznamový, náhodne vygenerovaný reťazec znakov, ktorý zabezpečuje anonymitu vašich osobných údajov a chráni ich pred zneužitím. Nezverejňujte ho preto cudzím osobám.
terezamaria
21.05.11,12:38
Terezka, ďakujem, veľmi užitočné. Vyberám časť, aj keď všetky v tomto dokumente sú dôležité:

Úrad na ochranu osobných údajov SR týmto vyzýva Štatistický úrad SR, aby bezodkladne

2) zvážil upustenie od povinnosti nalepiť číselný identifikátor obyvateľa na sčítací formulár a nechal túto možnosť na slobodnom rozhodnutí obyvateľa (ak identifikátor nalepí alebo sa elektronicky sčíta, vyjadrí s takýmto spracúvaním súhlas), ako aj od akéhokoľvek iného spôsobu stotožnenia vyplneného sčítacieho formulára s osobou napríklad prostredníctvom úkonu sčítacieho komisára, a informoval o tom obyvateľov prostredníctvom médií. Ak tento postup Štatistický úrad SR v tomto štádiu sčítania neuplatní (nevie uplatniť), je pravdepodobné, že vystaví celé sčítanie možnému spochybňovaniu,


Marína toto isté, ale ešte s väčším dôrazom bolo včera v správach na Markíze. Jednoznačne Úrad pre ochranu osobných údajov zhodnotil tento postup ako ohrozujúci občana. Jednoznačne odporúčali nelepiť čiarový kód.
K elektornickému sčítaniu sa Štatistický úrad vôbec nevedel vyjadriť.
Neide o to, že údaje by použil štatistický úrad, ale v prípade nabúrania sa do systému by dotyčný " veľmi šikovný človek - ľudia " dokázali použiť k svojej činnosti údaje, ktoré potrebujú. Jednoznačne trapas za ťažké peniaze nás všetkých.:cool::rolleyes::eek:
lujza.j
21.05.11,14:57
naša domácnosť nie je sčítaná, nik k nám neprišiel asi preplačem zvyšok víkendu:D:D:D a to nebývam "na samote u lesa",;)