Ema1
13.05.11,17:28
Prosím, poraďte mi,
pracujem v školstve ako majsterka odborného výcviku 25 rokov, vzhľadom na roky, ktoré za ten čas ubehli sa odbory zmenili a dnes už nemám kvalifikáciu na odbory, ktoré na škole zostali. Poľnohospodárske smery, ktoré som vyučovala nezostali a škola sa zaoberá odbormi napr. podnikanie a uvedenú školu rušia, respektíve združujú s inou školou, kde takisto nebude využitá moja kvalifikácia. Z uvedeného dôvodu som zostala nekvalifikovaná na dané odbory a dostanem výpoveď, ale zamestnávateľ mi povedal, že mi nevyplatí odstupné. Má právo na nevyplatenie?
Tweety
13.05.11,15:38
Prosím, poraďte mi,
pracujem v školstve ako majsterka odborného výcviku 25 rokov, vzhľadom na roky, ktoré za ten čas ubehli sa odbory zmenili a dnes už nemám kvalifikáciu na odbory, ktoré na škole zostali. Poľnohospodárske smery, ktoré som vyučovala nezostali a škola sa zaoberá odbormi napr. podnikanie a uvedenú školu rušia, respektíve združujú s inou školou, kde takisto nebude využitá moja kvalifikácia. Z uvedeného dôvodu som zostala nekvalifikovaná na dané odbory a dostanem výpoveď, ale zamestnávateľ mi povedal, že mi nevyplatí odstupné. Má právo na nevyplatenie?
Čo na to ZP?
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Takže, podstatné je to, ako bude formulovaná výpoveď.
Ema1
13.05.11,16:00
Viete mi prosím poradiť ako sa mám brániť, keby výpoveď znela v môj neprospech, prípadne na čo si mám dať pozor.
Za rady ďakujem
veronikasad
13.05.11,16:03
Viete mi prosím poradiť ako sa mám brániť, keby výpoveď znela v môj neprospech, prípadne na čo si mám dať pozor.
Za rady ďakujem
ak dostaneš výpoveď podla § 63 odst. 1 písm d) 1 - nárok na odstupné nemáš ...

Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
Ema1
13.05.11,16:59
To znamená, že keď organizácia, teda škola postupne vypúšťala odbory, v ktorých som pracovala tak teraz môže využiť paragraf a nepriznať mi odstupné?
Ďakujem
Tweety
13.05.11,17:00
To znamená, že keď organizácia, teda škola postupne vypúšťala odbory, v ktorých som pracovala tak teraz môže využiť paragraf a nepriznať mi odstupné?
Ďakujem
Áno, môže postupovať aj takto.
veronikasad
13.05.11,17:14
To znamená, že keď organizácia, teda škola postupne vypúšťala odbory, v ktorých som pracovala tak teraz môže využiť paragraf a nepriznať mi odstupné?
Ďakujem
akú funkciu máš v pracovnej zmluve ?
Ema1
13.05.11,17:16
majster odborného výcviku
veronikasad
13.05.11,17:20
majster odborného výcviku
záleží na vedení školy a asi aj (ne)dostatku mzdových prostriedkov na odstupné. Či budeš mať výpovedný dôvod nadbytočnosť - a nárokom na odstupné, alebo nesplňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce (bez odstupného)

Aj keď by som ti veľmi priala, aby to bol ten prvý dôvod ...
Ema1
13.05.11,18:17
Ďakujem veľmi pekne za radu aj za vysvetlenie
robovi
14.05.11,05:35
Ohoho, tak to teda zamestnavatel tvoj trochu pochybil v tom, ak ti uviedol paragraf 63 ods. 1 d). Pretoze ty si nezmenila svoju odbornost, ale tvoj zamestnavatel zmenil svoje ulohy podla pism. a) toho isteho paragrafu.

To pismeno d) by platilo, ak by si bola trebars vodicom vysokozdviz. vozika a nesla na pravidelne preskolenie, cim by si stratila odborne predpoklady na uvedenu cinnost.

To by potom kazdy zamestnavatel, ked potrebuje niekoho prepustit mohol zvysit narok na kvalifikaciu na konkretne prac miesto a dotycny by letel bez odstupneho. Podla mna po prvej intervencii na UPaSVR im to riadne vysvetlia v skole a ty o odstupne neprides. A ked nie, tak to sudnou cestou z nich vymlatis.
mimotemyAka nespravodlivost dnes vladne svetom, to je sila.mimotemy
Tweety
14.05.11,05:37
Ohoho, tak to teda zamestnavatel tvoj trochu pochybil v tom, ak ti uviedol paragraf 63 ods. 1 d). Pretoze ty si nezmenila svoju odbornost, ale tvoj zamestnavatel zmenil svoje ulohy podla pism. a) toho isteho paragrafu.

To pismeno d) by platilo, ak by si bola trebars vodicom vysokozdviz. vozika a nesla na pravidelne preskolenie, cim by si stratila odborne predpoklady na uvedenu cinnost.

To by potom kazdy zamestnavatel, ked potrebuje niekoho prepustit mohol zvysit narok na kvalifikaciu na konkretne prac miesto a dotycny by letel bez odstupneho. Podla mna po prvej intervencii na UPaSVR im to riadne vysvetlia v skole a ty o odstupne neprides. A ked nie, tak to sudnou cestou z nich vymlatis.
mimotemyAka nespravodlivost dnes vladne svetom, to je sila.mimotemy
Ešte nedostala výpoveď, zvažovali sme len možné dôvody, keďže povedal, že odstupné nebude.. :)
robovi
14.05.11,06:11
Ešte nedostala výpoveď, zvažovali sme len možné dôvody, keďže povedal, že odstupné nebude.. :)

Mno joo, ale uz to ma na spadnutie.:)