Decem
13.05.11,19:16
Dobry den

Prosim Vas o pomoc. Zivnost som si zalozil este minuly rok v oktobri. Predmetom zivnosti je maloobchod velkoobchod. Mam aj IC DPH nakolko nakupujem tovar zo zahranicia.

K otazke :
Dodal som do Belgicka, na 98% platcovi DPH graficke prace (vizualizacie interierov) v hodnote cca 5500eur. Samozrejme chce odomna fakturu a zaplatit mi peniaze prevodom. Tu ale nechapem, ci sa musim registrovat resp. pridat si do ziv. listu aj graficke prace a ci je to podmiene prijatim platby. Ako je to potom s danovym priznanim. Potrebujem robit vykazy stvrtrocne ak planujem tieto sluzbi popri predaji tovaru poskytovat dalej ? Spadaju graficke prace vobec pod registraciu? Co viem, tak taketo sluzby mozu poskytovat aj ludia bez zivnosti s tym, ze si riadne podaju dan. priznanie nakoklo ide o prijem.

Viete mi v tomto pomoct ? Mam zapal pluc a nemozem behat po uradoch tak to skusam tu.

DAKUJEM.
Decem
13.05.11,17:25
popripade som ochotny zaplatit niekomu, kto sa mi povenuje polhodinku napr. na skype.

vdaka
veronikasad
13.05.11,17:26
Decem
13.05.11,17:27
zatial cakam na jeho VAT number
Decem
13.05.11,17:38
Takze prijat platbu za danu sluzbu musim odlozit, zaregistrovat sa a az potom poziadat o zaplatenie ? ako je to potom v marci s danovym priznanim ?
KEJKA
13.05.11,17:40
marec? ved už je máj.
Decem
13.05.11,17:41
marec? ved už je máj.

mal som na mysli 2012 kedze sme v 2011

poprosil by som o obsiahlejsiu odpoved nakolko taketo strucne otazky mi moc nepomozu kedze do uctovnictva sa totalne nevyznam.
KEJKA
13.05.11,17:45
Ty si už platiteľ DPH, ked máš ičDPH..SK2020xxxxxx
takže dalsiu registráciu nepotrebuješ.
Poškaj na jeho VAT a normálne mu vystav faktúru bez DPH s dovetkom že službu dodaňuje príjemca=odberateľ.
Presné znenie aj napr. v AJ nájdeš v inej téme.
Nemusíš čakať na platbu-ak si mu to dodal, atk to dotiahni do konca.
Súhrnný výkaz podáš za 2.Q. do 20.7.
a DPH priznanie asi robiš pravidelne.
KEJKA
13.05.11,17:48
mal som na mysli 2012 kedze sme v 2011
no ja som zasa mala na mysli DP DPH, prepáč.
Daň z príjmu? DP podáš so všetkými príjmami aj za tie graf.práce.
To či to robíš podľa autorského zákona - bez živnosti, alebo musíš mať živnosť si budeš musieť zistiť sám - určite sú témy aj na Porade, použi vyhľadávač, alebo daj otázku na ŽÚ, alebo sa ešte niekto ozve.
KEJKA
13.05.11,17:49
mal som na mysli 2012 kedze sme v 2011

poprosil by som o obsiahlejsiu odpoved nakolko taketo strucne otazky mi moc nepomozu kedze do uctovnictva sa totalne nevyznam.
a kto ti účtovníctvo robí? ved sa poraď aj s účtovníčou.
Decem
13.05.11,17:52
pokial viem, registroval som si IC DPH pre nakup tovaru v zahranici za ucelom predaja v tuzemsku. Cize platca som len pri nakupe v EU, v tuzemsku neplatca ak sa nemylim.

Co sa tyka uvedenych cinnosti v mojej zivnost, momentalne tam graficke prace nemam, len spominany nakup tovaru a predaj (velkoobchod maloobchod). Je v tom problem alebo mozem platbu prijat a dalsiu cinnost si do zivnosti pripisem neskor.
KEJKA
13.05.11,18:17
tak si potom registrovaný podľa §7, ale to je jedno.
áno si v SR neplatiteľ a na tie služby budeš musieť podať súhrnný výkaz.
a tie graf.práce - môžeš ísť podľa autorského zákona? Máš na to nejaké osvedčenie? V tomro ti neporadím. Skús si čím skôr vybaviť živnosť - pri opakovanej činnosti by si mohol byť sankcionovaný pre nepovolené podnikanie bez živn.oprávnenia.
Decem
13.05.11,18:23
Skús si čím skôr vybaviť živnosť - pri opakovanej činnosti by si mohol byť sankcionovaný pre nepovolené podnikanie bez živn.oprávnenia.

mysleli ste co najskor si pridat danu cinnost (graf. prace) do zoznamu cinnosti v ziv. liste.
Martasch
13.05.11,18:49
Zoznam živnosti je uvedený tu: www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259 a grafické služby medzi nimi nie sú.
Myslím, že tu ide o slobodné povolanie, povinnosti sú uvedené tu: http://www.podnikam.webnoviny.sk/formy-podnikania/ako-podnikat-bez-zivnosti-slobodne-povolania/11904 - a to už máš v podstate splnené.
Decem
13.05.11,19:18
takze ak to spravne chapem, ziadny SV netreba podavat, staci ak zahrniem prijem z grafiky do danoveho priznania spolu s prijmami s obchodnej cinnosti a predaja tovaru
Decem
13.05.11,19:43
Zoznam živnosti je uvedený tu: www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259 a grafické služby medzi nimi nie sú.
Myslím, že tu ide o slobodné povolanie, povinnosti sú uvedené tu: http://www.podnikam.webnoviny.sk/formy-podnikania/ako-podnikat-bez-zivnosti-slobodne-povolania/11904 - a to už máš v podstate splnené.

takze nakoniec som v zozname zivnosti nasiel :

23.2.1.2 Animácia a vizualizácia pomocou výpočtovej technicky

to je presne to co robim, 3d vizualizacie interierov.

takze ?
KEJKA
13.05.11,21:50
takže rozšírenie živností o uvedenú.
a SV je súhrnný výkaz - ked poskytuješ služby do EU, podávaš SV.
§15úods.1 Z_DPH. Niektoré netreba , ale táto pravdepodobne spadí do tej povinnosti.
Decem
14.05.11,08:47
takže rozšírenie živností o uvedenú.
a SV je súhrnný výkaz - ked poskytuješ služby do EU, podávaš SV.
§15úods.1 Z_DPH. Niektoré netreba , ale táto pravdepodobne spadí do tej povinnosti.

Dakujem

Aby som to upresnil, to co robim je uzko spate s klientom. Tj. konzultacie, porady do neskorych vecernych hodin na Skype/Mail kde vlastne ide o to ze klientovi ujasnujem predstavu co chce, preco to chce tak, predavam mu svoje napady,svoj cas,svoje idei a vizualizacia je uz len finalny produkt aby si klient ujasnil "ano takto to chcem". Vsetko prebieha elektronicky, s klientom mam dobry vztah cize nejde o ziadnu "hmatatelnu" sluzbu. V podstate je to blizko slobodneho povolania.

Grafika je siroky odbor a rad by som si do zivnosti pridal nieco, cim by som sa SV vyhol. Neverim ze niekto si pri kontrole sadne ku mne a bude ma cely den pozorovat a na zaklade toho vyhodnoti, co robim a ci mam povynnost SV podavat. Myslim ze v mojom pripade nie je 100% jasne ci sa ma SV tyka.
Poctivo si platim ZP,SP, platim dane a takato "buzeracia" drobnych zivnostnikov mi pride nechutna.

Mam vela znamych, ktori sa ggrafikou zivia a ziadne SV nepodavaju. V marci si spravia DP a to je vsetko. To co robim ja je grafika,poradenstvo,predaj napadov a idei,konzultacia. Nie je to cista strojova grafika typu sprav mi katalog, vytlac a posli mi to.

V podstate posledna otazka je, co z grafiky nespada pod SV
teplomer
15.05.11,11:42
Zaujimava tema, externe studujem nieco podobneho zamerania a tiez by som chcel vediet ako sa da "vyhnut" SV.:confused:

co viem, tak pred dodanim sluzby do EU neplatca DPH udava na fakturu sumu bez dph (v podstate ako jednu ciastku, pre neplatcu neexistuje s dph alebo bez dph ak sa nemylim) a danova povinnost spada na objednavatela.
Na fakture musi byt odvolavka podla zakona o DPH ze miestom dodania je iny clensky stat eu.
Cize v tuzemsku zarobok spada uz len pod dan z prijmu v marcovom DP.

Len mam pochybnosti o tom ci sa SV da vyhnut kedze vsetko co sa fakturuje do EU sa povazuje za sluzbu...jedine zeby to slo bez faktury ??? Lenze potom si objednavatel nemoze dat zaplatenu sumu do nakladov.

rozoberali sme to v skole tak dufam ze moje domnienky su spravne.
teplomer
15.05.11,11:50
Zoznam živnosti je uvedený tu: a grafické služby medzi nimi nie sú.
Myslím, že tu ide o slobodné povolanie, povinnosti sú uvedené tu: - a to už máš v podstate splnené.

Grafiku som tam nenasiel, ale ak by sa zakladatel tejto temy chcel vyhnut SV tak by musel na fakturu uviest napr. nieco v style "graficky dizajn" namiesto "interierova vizualizacia" kedze graf. dizajn sa tam nenechadza ale vizualizacia ano. Spravne ? to je potom asi na dohode s klientom.

A ked sa teda grafika pobera ako slobodne povolanie, netreba si do zivnosti nic pridavat ? staci riadne platit odvody, prijem z grafiky zahrnut do marcoveho DP bez toho aby musel riesit suhrnny vykaz ?
KEJKA
15.05.11,12:42
...................
Myslím, že tu ide o slobodné povolanie, povinnosti sú uvedené tu: http://www.podnikam.webnoviny.sk/formy-podnikania/ako-podnikat-bez-zivnosti-slobodne-povolania/11904 - a to už máš v podstate splnené.
v článku sú nepresnosti, hlavne čo sa týka povinných odvodov.
teplomer
15.05.11,12:50
K tym 2 prispevkom by si sa vedela vyjadrit KEJKA ?

Mozno by len pomohla odpoved, ci predaj autorskych prav (resp. ak sa klientovi vyfakturuje predaj autorskych prav na pouzivanie napr. mnou vytvorenej grafiky) spada pod povinnost podavat suhrnne vykazy.

v zozname volnych zivnosti som predaj autorskych prav nenasiel cize v podstate si do zivnosti netreba pridavat ziadnu cinnost a clovek to moze robit i ked tam ma dajme tomu predaj tovaru, kedze ide o predaj dusevneho vlastnictva.

Vdaka
KEJKA
15.05.11,12:57
konkrétne neviem, ale pre SV platí §15/1, ak poskytuješ služby /podľa mňa aj ako slobodné povolanie/ podľa tohto ustanovenia Z_DPH, tak podávaš SV.
teplomer
15.05.11,13:46
tak ale predaj autorskych prav nie je sluzba (moj nazor).
Sluzba je ak niekomu napr. vizualizaciu niekomu vytvorim na jeho ziadost. ak sa s klientom dohodnem ze predavam mu len "autorske pravo" na to aby obrazky mohol dalej pouzivat, tak o sluzbu by nemuselo ist. A nemyslim si ze pri kontrole by niekto skumal ci som mu predal obrazok alebo autorske prava. ak bude na fakture "image copyright and all intelecual rights" tak je to jasne.