m.kolo
13.05.11,20:37
Dobrý deň..
Objednal som si z Číny 5 tričiek....zásielka bola zadržaná za účrlom colného konania...poslal som im výpis z učtu + všetko, čo chceli a prišla mi nato odpoveď:

Dobry den
Vzhľadom na podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva tovarom vo Vašej zásielke, v súlade s čl. 238 posledný odsek nariadenia Komisie (EHS) č. 2454/93, ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (EHS) č. 2913/92, ktorým sa ustanovuje Colný kódex spoločenstva, určujeme za účelom začatia colného konania predloženie colného vyhlásenia v písomnej forme podľa platných predpisov (jednotný colný doklad – JCD).

Čo s tým? Ako postupovať? Ďakujem vopred za každú info!
Mária27
14.05.11,06:46
JCD je písomné colné vyhlásenie, ktoré sa používa pri vyplňovaní colných formalít pri dovoze (od 1.7.2009 nie je možné použiť JCD na vývoz) tovaru z tretích krajín na územie EÚ. Na základe JCD sa vymeriava colný dlh (clo + DPH). Colný dlh uhradí colnému úradu. Povinnosť vystaviť JCD sa viaže k tovaru s hodnotou nad 22 EUR.

JCD je potrebné vystaviť aj v takom prípade, ak tovar je síce prepravovaný v rámci EÚ, avšak krajina pôvodu tovaru je non-EÚ. Príkladom je notebook vyrobený v Číne, ktorý ide zo Slovenska do Nemecka.
m.kolo
14.05.11,08:00
Zdravím, objednal som nejaké oblečenie z ebay.com a zadržali mi ho na colnej pošte v Bratislave.
Najskôr ma vyzvali o doloženie faktúry alebo objednávky. To som im zaslal, následne mi však prišiel email v znení:
Dobry den
Vzhľadom na podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva tovarom vo Vašej zásielke, v súlade s čl. 238 posledný odsek nariadenia Komisie (EHS) č. 2454/93, ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (EHS) č. 2913/92, ktorým sa ustanovuje Colný kódex spoločenstva, určujeme za účelom začatia colného konania predloženie colného vyhlásenia v písomnej forme podľa platných predpisov (jednotný colný doklad – JCD).
Stačí mi tento doklad /JCD/ vyplniť, preskenovať a poslať? Alebo musím ísť na colnú poštu do BA?

Oblečenie som bral na svoju vlastnú spotrebu.



Nazdar, ja som si objednal z ebay.com slnecne okuliare a tiez mi ho zadrzali na colnej poste v BA. Pondelok som iseil tam, ukazal som fakturu, ale colnik mi povedal, ze je to falzifikat, teda porusenie prav dus. vlast. blabla. A ze mam dve moznosti: 1. podpisem ten papier, ze zasielku neprijimam a potom oni to poslu spat(alebo ho nechaju pre seba :D).
2. moznost je, ze vyplnim ten doklad, ale v tom pripade budem musiet platit za skladovanie min. 33€ mesacne, kym sa nenazbiera viac kusov podobneho tovaru. Potom oni zavolaju niekoho, kto im potvrdi, ci je to naozaj falzifikat a ak to je, tak to bude zniceny. Takze nakoniec som si zvolil tu prvu moznost a pisal som predajcovi, nech mi posle peniaze spat.

toto som nasiel na jednom fore...
m.kolo
16.05.11,08:58
funguje to naozaj tak ako to pise v tom prispevku hore?
srska
16.05.11,10:13
podaním jcd začne colné konanie a potom môžu postupovať napr. podľa §7a zákona č.200/2004 z.z. - o opatreniach proti porušovaniu práv duševného vlastníctva pri dovoze,......:

§7a
Zjednodušený postup
(1) Colný úrad, ktorý zaistil tovar pre podozrenie z porušenia
práva duševného vlastníctva alebo prerušil
colné konanie pre podozrenie z porušenia práva duševného
vlastníctva, môže použiť zjednodušený postup, ak
a) oprávnená osoba v lehote ustanovenej osobitným
predpisom20a) predloží colnému úradu svoj písomný
súhlas so zničením tohto tovaru a
b) sú splnené podmienky podľa osobitného predpisu.
20a)
(2) Na účely odseku 1 colný úrad vyzve v oznámení
o zaistení tovaru pre podozrenie z porušovania práva
duševného vlastníctva20b) oprávnenú osobu, aby sa v lehote
ustanovenej osobitným predpisom20a) písomne vyjadrila,
či súhlasí so zničením tovaru na základe zjednodušeného
postupu.
(3) Colný úrad v rozhodnutí o zaistení tovaru podľa
§ 6 ods. 2 vyzve deklaranta, vlastníka tovaru alebo iného
držiteľa tovaru, aby sa v lehote ustanovenej osobitným
predpisom20a) písomne vyjadril, či súhlasí so zničením
tovaru na základe zjednodušeného postupu. Colný
úrad v tomto rozhodnutí zároveň upozorní deklaranta,
vlastníka tovaru alebo iného držiteľa tovaru, že neuplatnenie
písomných námietok voči zničeniu tovaru na
základe zjednodušeného postupu v lehote ustanovenej
osobitným predpisom20a) sa považuje za súhlas so zničením
tovaru.
(4) Súhlas so zničením tovaru na základe zjednodušeného
postupu nemožno vziať späť a po vyjadrení takéhoto
súhlasu nemožno uplatniť námietky voči zničeniu
tovaru.
(5) Colný úrad zabezpečí zničenie tovaru podľa odseku
1 pod colným dohľadom za podmienok ustanovených
v osobitnom predpise.20a) O zničení tovaru colný
úrad spíše záznam.
chivasregal1
17.05.11,19:36
Povinnosť podať písomné colné vyhlásenie je uvedená v colnom zákone a v colnom kódexe. Tam sú uvedené dôvody kedy je osoba povinná podať písomné colné vyhlásenie, ale nad všetkymi dôvodmi prevažuje dôvod ten, že colný orgán vyzve osobu na podanie písomného colného vyhlásenia a vtedy môže byť hodnota tovaru aj jeden cent.. Ako je vyššie popísane dôvodom výzvy na podanie písomného colného vyhlásenia je podozrenie z porušenia práv duševného vlastnictva. Z podaného písomného colného vyhlásenia colný orgán rozhodne o ďalšom postupe v colnom konaní. Buď tovar prepustí do voľného obehu alebo tovar zaisti a informuje opravnenú osobu o takomto prípade. Opravnená osoba osoba pokiaľ v SR požiadala o opatrenie na ochranu jej práv ma 10 pracovných dni na to aby konala. Buď sa dohodne s dovozcom tovaru na zničení tohto tovaru ako je vyššie uvedene uplatni sa takzvaný zjednodušený postup, alebo poda návrh na súd na konanie. V prípade pokiaľ v týchto desiatich dňoch opravnená osoba nekoná colný organ prepusti tovar do voľného obehu. Na žiadosť opravnenej osoby je tuto lehotu možne ešte raz predlžiť o ďalších 10 pracovných dni. No asi je tu veľa falzifikatov keď colnici si uplatňujú tieto kompetencie. Asi za chviľku tu nenakupíme športové oblečenie ABIBAS za 15 €
mirdzi1
18.05.11,10:20
Dobrý den, mám rovnaký problem. Chcu odo mna JCD koli podozreniu z porušovania prava duš. vlastníctva.
Prosím odpíšte mi čo ste spravili a či Vám zásielku vydali, zhabali alebo čo. Objednal som si 20 okuliarov ktoré su zrejme fake a ako tak čitam rozumnejsie bude nepriajat zásielku a odoslat ju spat....i ked silne pochybujem že čínani mi vrátia peniaze...
Dakujem
srska
19.05.11,05:08
Povinnosť podať písomné colné vyhlásenie je uvedená v colnom zákone a v colnom kódexe. Tam sú uvedené dôvody kedy je osoba povinná podať písomné colné vyhlásenie, ale nad všetkymi dôvodmi prevažuje dôvod ten, že colný orgán vyzve osobu na podanie písomného colného vyhlásenia a vtedy môže byť hodnota tovaru aj jeden cent.. Ako je vyššie popísane dôvodom výzvy na podanie písomného colného vyhlásenia je podozrenie z porušenia práv duševného vlastnictva. Z podaného písomného colného vyhlásenia colný orgán rozhodne o ďalšom postupe v colnom konaní. Buď tovar prepustí do voľného obehu alebo tovar zaisti a informuje opravnenú osobu o takomto prípade. Opravnená osoba osoba pokiaľ v SR požiadala o opatrenie na ochranu jej práv ma 10 pracovných dni na to aby konala. Buď sa dohodne s dovozcom tovaru na zničení tohto tovaru ako je vyššie uvedene uplatni sa takzvaný zjednodušený postup, alebo poda návrh na súd na konanie. V prípade pokiaľ v týchto desiatich dňoch opravnená osoba nekoná colný organ prepusti tovar do voľného obehu. Na žiadosť opravnenej osoby je tuto lehotu možne ešte raz predlžiť o ďalších 10 pracovných dni. No asi je tu veľa falzifikatov keď colnici si uplatňujú tieto kompetencie. Asi za chviľku tu nenakupíme športové oblečenie ABIBAS za 15 €
ďakujem za spresnenie môjho príspevku. je to presne tak ako píšeš. riešil som takto burbery a nike (napodobeniny) - obidva na zjednodušený postup pričom colná správa zaistila tovar už prepustený do voľného obehu pri kontrole na predajni.
chivasregal1
19.05.11,18:40
No colna správa podľa zákona 200/2004 Z.z. v oblasti práv duševného vlastnictva ma práva nielen v dovoze a vývoze tovaru ale aj na vnutornom trhu. A v tedy je to jedno či tie napodobneniny boli vyrobené na Slovensku alebo dovezené z tretich krajin.
srska
19.05.11,18:47
No colna správa podľa zákona 200/2004 Z.z. v oblasti práv duševného vlastnictva ma práva nielen v dovoze a vývoze tovaru ale aj na vnutornom trhu. A v tedy je to jedno či tie napodobneniny boli vyrobené na Slovensku alebo dovezené z tretich krajin.
našťastie to nebol môj tovar (riešené s cú na základe plnej moci).
homolko
20.05.11,07:16
Zdravím, mám podobnú situáciu teraz. Smiem sa spýtať či to už niekto z Vás vyriešil? A dal nejakú radu ako postupovať?
Denisatko
19.05.14,10:45
Ahojte,
ja mám tiež podobný problém, objednala som si botasky a zaistili mi ich, ale ja nemusím žiaden JCD vyplniť, chcela by som vedieť, aký je rozdiel medzi podaním odvolania a podaním námietky voči zničeniu tovaru, volala som aj na colný úrad a ten pracovník mi povedal, že keď podám odvolanie, tak asi budem musieť platiť aj nejaké poplatky a odporúčal mi podať námietku voči zničeniu, lenže mi nevedel resp. nemohol povedať, či budem aj za to platiť, lebo že nemôže proti svojmu zamestnávateľovi vystupovať, či niečo v takom zmysle, tak sa chcem uistiť, aby som potom ešte zbytočne neplatila za zničenie tovaru, lebo viem, že už peniaze sa mi od "šikmookého" nevrátia...Ďakujem.