kalinka
08.01.06,19:04
Nie je mi celkom jasné, či môžem odpočítať daňovníkovi 12 000,- Sk zo základu dane pri sporení na dôchodok, ak zaplatil ročne 9600,- Sk alebo musí zaplatiť aspoň 12 000,- Sk. Všetky ostatné podmienky na odpočet sú splnené.
Tweety
08.01.06,18:07
Nie je mi celkom jasné, či môžem odpočítať daňovníkovi 12 000,- Sk zo základu dane pri sporení na dôchodok, ak zaplatil ročne 9600,- Sk alebo musí zaplatiť aspoň 12 000,- Sk. Všetky ostatné podmienky na odpočet sú splnené.

Ak tých 12000.- nezaplatil, tak má nárok iba na sumu, ktorú skutočne zaplatil, teda 9600( ak splnil všetky podmienky na odpočet).;) :) :eek:
andrej_rv
08.01.06,18:15
Ak tých 12000.- nezaplatil, tak má nárok iba na sumu, ktorú skutočne zaplatil, teda 9600( ak splnil všetky podmienky na odpočet).;) :) :eek:
Doplním - ak ide o zamestnanca, nestačí, ak je suma príspevku na DDP, životné či kapitálové sporenie zrazená zo mzdy, ale musí byť aj odvedená zamestnávateľom na príslušné účty dôchodkovej sporiteľne, banky či poisťovne.
kalinka
08.01.06,18:27
Vďaka za odpovede. Zamestnanci si to platia sami. Len sa spýtam. Nemusia mi doniesť doklady o skutočne zaplatenej sume ak mám od nich podpísanú žiadosť o vykonanie výpočtu dane, kde si to žiadajú uplatniť? Zodpovednosť si nesú sami.
andrej_rv
08.01.06,18:41
Len sa spýtam. Nemusia mi doniesť doklady o skutočne zaplatenej sume ak mám od nich podpísanú žiadosť o vykonanie výpočtu dane, kde si to žiadajú uplatniť? Zodpovednosť si nesú sami.
V zmysle § 37 ods 1. písm. a) ZDP o spôsobe preukazovania nároku na zníženie základu dane je zamestnanec povinný preukázať svoj nárok aj pri uplatnovaní zníženia dane podľa § 11 ods. 5 (DDP, kapitálové a životné sporenie) "..predložením dokladu...vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa § 2 pís. u) a v)..". Takže musia.
LubenaK
08.01.06,18:55
Mám takú informáciu, že poisťovne by mali sami posielať tieto potvrdenia, pretože vedia, že ich daňovníci budú potrebovať.
kalinka
08.01.06,19:55
Ešte raz vďaka. Moc ste mi pomohli.
ajobs
08.01.06,19:57
Vďaka za odpovede. Zamestnanci si to platia sami. Len sa spýtam. Nemusia mi doniesť doklady o skutočne zaplatenej sume ak mám od nich podpísanú žiadosť o vykonanie výpočtu dane, kde si to žiadajú uplatniť? Zodpovednosť si nesú sami.

Musia samozrejme splniť podmienky trvania dĺžky sporenia (poistenia) a veku, po ktorom má nastať plnenie.
anet
09.01.06,13:14
Mám takú informáciu, že poisťovne by mali sami posielať tieto potvrdenia, pretože vedia, že ich daňovníci budú potrebovať.

Dnes som bola v DDP Tatry-Sympatia (KE) ohladom potvrdenia nezdanitelnej casti ZD.
Pani v DDP mi povedala, ze ona mi nic potvrdit nesmie, vsetko sa posiela do BA:D a samozrejme si za to potvrdenie uctuju 35,-Sk.:eek:
Uvazujem, ze DDP posiela taky vypis z uctu, tak asi ho jednoducho ofotim a pripnem k ziadosti o RZD.:rolleyes: