NKN
14.05.11,10:49
Dobrý deň. Prosím poraďte. Mal som založené združenie 2 FO. Po novom roku som predložil kolegovi papier o mojom vystúpení zo združenia, ktorý nepodpísal, ale dohodli sme sa, že k 31. 12. 2010 vystupujem zo združenia. Dohodli sme sa aj na rozdelení strojov a náradia. Osobne bol pri mojom vysťahovaní. Ja som moje vystúpenie zo združenia hneď oznámil aj na DU s tým, že od 1. 1. 2011 pokračujem v tejto istej činnosti sám. Vo februári si to môj bývalý kolega všetko rozmyslel. Nechce pristúpiť na ukončenie združenia k 31.12. Prosím poraďte mi čo mám robiť. Čo všetko musím mať od neho podpísané? Kedy je vystúpenie zo združenia platné? Aké ďalšie dokumenty sú potrebné, aby som mohol v kľude ďalej podnikať a nemusel mať strach s čím ešte príde?
Zita5
14.05.11,11:42
Dobrý deň. Prosím poraďte. Mal som založené združenie 2 FO. Po novom roku som predložil kolegovi papier o mojom vystúpení zo združenia, ktorý nepodpísal, ale dohodli sme sa, že k 31. 12. 2010 vystupujem zo združenia. Dohodli sme sa aj na rozdelení strojov a náradia. Osobne bol pri mojom vysťahovaní. Ja som moje vystúpenie zo združenia hneď oznámil aj na DU s tým, že od 1. 1. 2011 pokračujem v tejto istej činnosti sám. Vo februári si to môj bývalý kolega všetko rozmyslel. Nechce pristúpiť na ukončenie združenia k 31.12. Prosím poraďte mi čo mám robiť. Čo všetko musím mať od neho podpísané? Kedy je vystúpenie zo združenia platné? Aké ďalšie dokumenty sú potrebné, aby som mohol v kľude ďalej podnikať a nemusel mať strach s čím ešte príde?

Občiansky zákonník
§ 838
(1) Každý účastník môže zo združenia vystúpiť, nie
však v nevhodnej dobe a na ujmu ostatných účastníkov
združenia. Z vážnych dôvodov však môže zo združenia
vystúpiť kedykoľvek, a to aj keď bola dohodnutá výpovedná
lehota.

Vhodnú či nevhodnú dobu musíte zvážiť sám ako aj spoločnú zodpovednosť ......


Ak ste mu dali dokument a nebolo to v nevhodnej dobe ..... v ktorom mu píšete , že vystupujete zo združenia ku dňu xy , tak on mal podpísať prevzatie dokumentu resp. vyjadriť sa k nemu .

Ak to touto formou neprebehlo(nakoľko druhá strana nemala záujem), tak ste mali dokument (Oznámenie )zaslať poštou do vlastných rúk s návratkou .

Ak sa tak nestalo , a dohodli ste sa ústne na základe čoho, ste už aj Daňovému úradu oznámili ukončenie vykonávania činnosti formou združenia FO, tak to všetko ešte raz spíšte , pripojte pôvodný prvý oznam(ktorý Vám odmietol prevziať),fotokópiu listu na DU a všetky potrebné doklady a pošlite mu to poštou do vlastných rúk .Nezabudnite poznamenať, že po neúspešnom prvom písomnom pokuse ste sa ústne dohodli na vystúpení zo združenia k 31.12.2010 a tento dátum beriete za smerodatný (Neviem ako to je s vysporiadaním, kto bol poverený vedením účtovníctva , ale všetko musí prebehnúť regulérne a podľa zákona) .

................... netreba zabudnúť , že ak tvrdíte, že ste sa dohodli na dátume 31.12.2010 , tak malo prebehnúť ku dňu vystúpenia zo združenia resp.ku dňu rozpadu združenia majetkové vysporiadanie .Ak sú dvaja členovia združenia FO a jeden z nich ukončí činnosť v združení, tak združenie sa vlastne rozpadá ......a v tejto súvislosti sa mala zostaviť závierka účtovníctva a malo nastať majetkové vysporiadanie - pohľadávky,záväzky,zostatok v pokladni , zostatok na bankovom účte ,zostatok materiálu na sklade, zostatok tovaru na sklade, krátkodobý majetok, dlhodobý majetok atď...... . Výstup zo združenia mal byť zohľadnený minimálne u Vás vo Výkazoch o majetku a záväzkoch k 31.12.2010 a to nehovorím o dopade delenia príjmov a výdavkov spoločne dosiahnutých ku dňu rozpadu združenia taktiež k dátumu 31.12.2010 .Môže tu byť aj dopad daňových sankcií, nevidím do Vášho spoločného podnikania ani do účtovníctva poverenej osoby .

Takže teraz to musíte skúsiť dotiahnúť do konca spoločnými silami , inak potom jedine súdnou cestou.
Zita5
14.05.11,11:59
Dobrý deň. Prosím poraďte. Mal som založené združenie 2 FO. Po novom roku som predložil kolegovi papier o mojom vystúpení zo združenia, ktorý nepodpísal, ale dohodli sme sa, že k 31. 12. 2010 vystupujem zo združenia. Dohodli sme sa aj na rozdelení strojov a náradia. Osobne bol pri mojom vysťahovaní. Ja som moje vystúpenie zo združenia hneď oznámil aj na DU s tým, že od 1. 1. 2011 pokračujem v tejto istej činnosti sám. Vo februári si to môj bývalý kolega všetko rozmyslel. Nechce pristúpiť na ukončenie združenia k 31.12. Prosím poraďte mi čo mám robiť. Čo všetko musím mať od neho podpísané? Kedy je vystúpenie zo združenia platné? Aké ďalšie dokumenty sú potrebné, aby som mohol v kľude ďalej podnikať a nemusel mať strach s čím ešte príde?

Ešte chcem doplniť, hrubo vyznačené som nejako prehliadla .Chcem však poznamenať, že takého veci sa neriešia po .....ale mali sa riešiť pred 31.12.2010 .To by som povedala, že to bol dosť závažný nedostatok v prvotnom Vašom postupe .

Ak sa celá vec nachádza vlastne v takej forme, ako ste ju popísali v zadaní , tak pripomínam jednu vetičku , ktorá je veľmi dôležitá pri spoločnom podnikaní formou združenia a to je ......spoločne a nerozdielne .Vo Vašom prípade nedoriešeného výstupu zo združenia ak nebude vôľa sa dohodnúť tak spoločne a nerozdielne ručíte za záväzky vzniknuté až do času, pokiaľ sa podnikanie formou združenia neukončí oficiálne .

Tento problém sa nedá vystihnúť dvomi,tromi či dvadsiatimi vetami na internetovej stránke , je to komplex problémov, kedy pri ich riešení všetky osobné problémy treba dať bokom a treba chcieť sa dohodnúť.
NKN
14.05.11,18:06
Zitka, ďakujem Vám. Chcem Vás poprosiť, viete mi poradiť čo by som teraz mal podniknúť? Boli sme stolárska firma (17 rokov) a účtovníctvo aj s daňovým priznaním nám robila účtovnícka firma. Vôbec týmto veciam nerozumiem, takže neviem, ktoré kroky mám urobiť a na koho sa obrátiť. Rovnako neviem ako mám urobiť závierku. Dá sa to urobiť pomocou dokladov, ktoré sú súčasťou daňového priznania, tam mám aj výkaz o majetku. Budem Vám veľmi vďačný za čo najpodrobnejší popis. Ďakujem
Zita5
15.05.11,13:06
Zitka, ďakujem Vám. Chcem Vás poprosiť, viete mi poradiť čo by som teraz mal podniknúť? Boli sme stolárska firma (17 rokov) a účtovníctvo aj s daňovým priznaním nám robila účtovnícka firma. Vôbec týmto veciam nerozumiem, takže neviem, ktoré kroky mám urobiť a na koho sa obrátiť. Rovnako neviem ako mám urobiť závierku. Dá sa to urobiť pomocou dokladov, ktoré sú súčasťou daňového priznania, tam mám aj výkaz o majetku. Budem Vám veľmi vďačný za čo najpodrobnejší popis. Ďakujem

Účtujem združenie FO , ale už som mala možnosť sa stretnúť s vylúčením zo združenia , s výstupom zo združenia, z rozpadom združenia FO atď. Každé ukončenie takejto spolupráce nesie so sebou určité špecifiká a kopec mravenčej práce z pohľadu účtovníctva . Niekedy mám pocit , že by nestačil k týmto prípadom ani fenomén z tejto oblasti .Každý prípad je špecifický, nedá sa to tak popísať akoby ste chceli Vy bez poznania problematiky Vašej spolupráce v rámci združenia FO.
Neviem o čo sa konkrétne jedná, nevidím do Vašich problémov .
Ak si neviete radu ,možno by stálo za to obrátiť sa na právnika, ktorý by Vás usmernil,dali by ste mu k nahliadnutiu doklady , ktoré máte a potom sa obrátiť na účtovnícku firmu, ktorá Vám robila účtovníctvo .
Zatiaľ to vidím tak, že Vy si myslíte, že činnosť v združení ste ukončili, stroje a náradie máte, vysťahovali ste sa ...mne tam niečo dôležité chýba.
Preto Vás odporúčam na právnika, aby posúdil právnu stránku Vašej (ústnej )dohody, ktorá podľa Vás nastala 31.12.2010 .Bez právneho posúdenia sa z miesta nepohnete .Síce Vám vyššie píšem, aby ste to všetko dali na papier a poslali kolegovi písomne, ale obávam sa,že veci sa majú úplne inak .


Vždy na začiatku musí byť:

- rozhodnutie o ukončení vykonávania spoločnej podnikateľskej činnosti formou združenia FO jednotlivého člena
- písomný oznam ostatným členom združenia
- Dohoda(nie ústna ale písomná ) o ukončení resp.rozpade združenia a zároveň aj o majetkovom vysporiadaní konkrétne po položkách
- súčasne by malo prebiehať uzatvorenie účtovných kníh ...rozdelenie príjmov a výdavkov ,inventarizácia ....atď. v účtovníctve u osoby , ktorá bola poverená a na ktorej IČO a DIČ sa viedlo účtovníctvo (toto by Vám mala vedieť spraviť účtovnícka firma ).
Toto by mali vedieť v účtovníckej firme, ak ich za ich služby platíte .

Podľa týchto bodov to vyzerá jednoducho, ale .........v prvom rade treba preštudovať Vašu Zmluvu o združení , ako táto zmluva rieši prípady vystúpenia člena resp. rozpad združenia .Ak sa rozhodnete pre právnika, tak samozrejme vziať aj Zmluvu o združení so všetkými jej možnými dodatkami (ak boli uzatvorené ).

Máte aspoň nejaké dokumenty z dôvodu rozdelenia strojov a náradia , odovzdania tohto majetku a prevzatia tohto majetku ?Alebo aj to sa riešilo len ústne za prítomnosti kolegu ? Boli ste platitelia DPH? Na koho sa viedlo účtovníctvo ?

Asi som Vás veľmi nepotešila.
Doplnenie :

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=64067

TU prikladám link z oblasti združenia FO
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html