Maro4
14.05.11,13:18
dobrý deň, odkedy som sa presťahoval do vlastného, mám problém s tým, že mi uteráky zatuchnú viacmenej okamžite po opraní, respektíve po vysušení. už som sa pokúšal vymeniť aviváže (uprednostňujem tie so sladšou vôňou, les a ihličie mi príliš nesedí na veciach), takže či silan, či lenor, uterák po tom čo sa do neho utriem prvýkrát zasmradne ... nie je problém v tom, že by som ho následne dostatočne nevysušil, rovnako dostatočne vetrám

neviem čo s tým a je to skutočne neúnosné keď môžem jednu osušku použiť maximálne raz ... ďakujem za radu
betrix
14.05.11,14:24
Stáva sa to, podľa mňa, ak je vlhko v kúpeľni, a ak máš tie uteráky a osušky príliš hrubé, lebo sú aj hrubšie aj tenšie. Aspoň ja som to tak spozorovala aj u nás. Skús dať osušku vysušiť hneď po kúpaní niekde na balkón a nenechávať v kúpeľni, len tak zistíš, či je príčinou prílišná vlhkosť v kúpeľni.
video1983
14.05.11,14:37
ake pouzivas osusky? material % ??
terezamaria
14.05.11,17:47
Aviváže Silan a Lenor sa dosť často pobijú s prachmi ako Ariel a Persil. Cítiť to ako píšeš, až po utretí a znovunavlhnutí uteráka.
Od istého času používam aviváž Coccolino, nie je žiadny problém.:)

Určite nebude u Teba problém, že často nevymieňaš uteráky, resp. nedávaš ich riadne presušiť. Vyskúšaj zmeniť aviváž.
hubatá
14.05.11,17:57
Mne sa to stalo pri hrubšej teplákovej súprave: pršalo, tak som tepláky nechala sušiť v kúpeľni a trvalo to cca 2 dni. V kúpeľni stuchli a nezostalo mi nič iné, len ich znovu oprať. Zrejme tie uteráky sú hrubšie a stuchnú tým že sa dlhšie sušia - bez čerstvého vzduchu a nie je na vine aviváž alebo prášok.
arizona
14.05.11,18:42
ak ti zatuchnu iba uteraky,ale ostatne pradlo nie, tak asi nebudu na vine prasky,ci avivaze. Skus ich davat po pouziti preschnut napr. von na balkon,uvidis, ci nie je na vine vlhko v kupelke
srska
14.05.11,19:28
ak ti zatuchnu iba uteraky,ale ostatne pradlo nie, tak asi nebudu na vine prasky,si avivaze. Skus ich davat po pouziti preeschnut napr. von na balkon,uvidis, ci nie je na vine vlhko v kupelke
je na vine vlhkosť v kúpeľni. preto sú napr. teraz v novostavbách ventilované kúpeľne nonstop (ventilátor na min. otáčkach)
Maro4
15.05.11,09:19
dakujem za tolko postrehov ... ide prave o to, ze aj po tom co dam uteraky vysusit na susiak, dokonca von na vzduch, pricom su castokrat suche v priebehu niekolkych minut, po dalsom utreti a navlhnuti zacnu zapachat ... nepredpokladam, ze by to bolo mnou, preto to nechapem
lujza.j
15.05.11,09:30
skús dať pri praní dupľovanú vodu,možno dáš do bubna viac prádla a tým sa môže stať, že zle prepláchané.
Lubaba
15.05.11,09:36
...vyberáš prádlo hneď po vypratí?, mne sa stalo, že som išla vyberať neskôr a musela som ešte raz prepláchať s avivážou...
niemand156
15.05.11,16:03
Skus vyprat na 90°C, nechat poriadne preschnut na vzduchu, malo by to pomoct - aj my sme mali taky problem a toto zabralo
Maro4
16.05.11,08:56
parkrat som ho mozno nechal po vybrati mozno trochu dlhsie v lavore ... a skusim vacsinou pouzivat tie tensie uteraky, nie frote, aby sa to lahsie presusilo ... a dnes sa chytam kupit tu avivaz Coccolino :) ... mam ale problem s holubmi na balkone, musim este to vyriesit

tak dik este raz vsetkym
Tweety
16.05.11,08:58
parkrat som ho mozno nechal po vybrati mozno trochu dlhsie v lavore ... a skusim vacsinou pouzivat tie tensie uteraky, nie frote, aby sa to lahsie presusilo ... a dnes sa chytam kupit tu avivaz Coccolino :) ... mam ale problem s holubmi na balkone, musim este to vyriesit

tak dik este raz vsetkym
Cocolino je dobré, a je aj rovnaký prípravok na žehlenie, fajne prevonia prádlo a uľahčuje žehlenie. Skús mokrý uterák ihneď vyvesiť na balkón a až po uschnutí dať do pračky.
emma01
16.05.11,09:04
Mám podobnú skúsenosť so zatuchnutou osuškou po prvom použití. A mám pocit, že to je materiálom, z ktorého je osuška vyrobená, pretože pri ostatných osuškách ani inom prádle, tento problém nemám.
nela07
16.05.11,09:06
My sme mali ten istý problém. Priateľ robí v elektre a bol na školení na práčky. Tam sa dozvedel, že práčky testujú s práškovými pracími prostriedkami a že do gélových dávajú zložky, aby dobre vyprali, ale že sa nie celkom dobre vyplavujú pri plákaní a to potom zatuchne po určitom čase. Zmenili sme gél za prášok, nepoužívam už ani aviváž a problém zmizol. Možno len náhoda.
Ingrid Ondruskova
16.05.11,09:24
...aj ja som ako "moderná žena!!!" začala používať gél na pranie /špeciálne ten v kapsuliach/ a od toho času mi práčka akosi čudne páchne, potom som prešla na klasický prášok a všetko je zase O.K.
Tweety
16.05.11,09:26
...aj ja som ako "moderná žena!!!" začala používať gél na pranie /špeciálne ten v kapsuliach/ a od toho času mi práčka akosi čudne páchne, potom som prešla na klasický prášok a všetko je zase O.K.
Asi to v tom len nebude, mne nepáchlo prádlo ani vtedy, keď som používala prášok, ani terazky, keď som ho vymenila za gélové vankúšiky. Zdá sa mi, že to bude len a len v technike prania.
lujza.j
16.05.11,09:41
ja uteráky periem na 90-stke,biele určite a farebné minimálne na 70-stke.
hlavne pre likvidovanie možných baktérii.
prášok používam prachový od 90-70 stup. na menšie teploty tekutý-podľa farby a druhu textilu.
jess
16.05.11,09:54
... mam ale problem s holubmi na balkone, musim este to vyriesit

Tiež som mala problém s holubami. Chodili mi v zime randiť do prázdnych truhlíkov so zeminou. Odkedy som vypratala balkón a nemajú kde hniezdiť, tak je pokoj. Vyprac všetko nepotrebné z balkóna....odídu aj sami.
Jana1303
16.05.11,10:15
...aj ja som mala problém so zapáchajúcimi uterákmi, kúpila som práčku so sušičkou a odkedy ich suším v sušičke už nepáchnu a dokonca sú i mäkšie ako keď sa sušili voľne na sušiaku...
beba13
17.05.11,20:46
My sme mali ten istý problém. Priateľ robí v elektre a bol na školení na práčky. Tam sa dozvedel, že práčky testujú s práškovými pracími prostriedkami a že do gélových dávajú zložky, aby dobre vyprali, ale že sa nie celkom dobre vyplavujú pri plákaní a to potom zatuchne po určitom čase. Zmenili sme gél za prášok, nepoužívam už ani aviváž a problém zmizol. Možno len náhoda.
.to nebude asi gélom,pretože já používam prášky na pranie a tiež uteráky páchnu,ale len vtedy ked sa sušia v kúpelni,lebo je tam vlhko,ked su vonku tak nepáchnu
marleau
18.05.11,18:39
Mne páchli uteráky aj vonku na balkóne,tam nesvieti slnko,lebo je zo severu.
Oliwa
20.05.11,21:32
dobrý deň, odkedy som sa presťahoval do vlastného, mám problém s tým, že mi uteráky zatuchnú viacmenej okamžite po opraní, respektíve po vysušení. už som sa pokúšal vymeniť aviváže (uprednostňujem tie so sladšou vôňou, les a ihličie mi príliš nesedí na veciach), takže či silan, či lenor, uterák po tom čo sa do neho utriem prvýkrát zasmradne ... nie je problém v tom, že by som ho následne dostatočne nevysušil, rovnako dostatočne vetrám

neviem čo s tým a je to skutočne neúnosné keď môžem jednu osušku použiť maximálne raz ... ďakujem za radu
Už Ti tu radili odušu... Ja Ti poviem, čo s tým: ožeň sa! :D:D:D
Nová žena, nová práčka, nová výbava a nové - starosti... ;):):---
avalik
22.05.11,17:54
Na uteráky ani utierky sa nemá používať aviváž. Aviváž vytvorí na bavlnených vláknach tenký film, ktorý bráni satiu vlhkosti. Aviváž tiež podporuje tvorbu hrčiek. Sušenie vonku robí froté zvlášť mäkké a nadýchané. Froté sušené na horúcich radiátoroch sa stane veľmi tuhé až drsné.
Niektorí výrobcovia odporúčajú v prípade potreby použiť namiesto aviváže obyčajný kuchynský ocot. Pridajte jednu šálku bieleho octu (nie jablčný!) do posledného pláchania - bielizeň bude biela, ustáli farebné oblečenie, zbaví statickej elektriny, bude mäkká a voňavá a zabije baktérie. Pach octu vyprchá.
ja.nus.ka34
23.05.11,15:33
chcela by som vedieť,či sa dá kúpiť aviváž coccolino aj na slovensku v drogérii...ďakujem :-))
Tweety
23.05.11,15:35
chcela by som vedieť,či sa dá kúpiť aviváž coccolino aj na slovensku v drogérii...ďakujem :-))
U nás som ju ešte nevidela a rovnako ani prípravok na žehlenie.
Oliwa
23.05.11,18:52
chcela by som vedieť,či sa dá kúpiť aviváž coccolino aj na slovensku v drogérii...ďakujem :-))
To je nejaká aviváž Made in Italy a vyrába to Ciccolina, či čo...? ;):D:D:D
terezamaria
23.05.11,18:56
chcela by som vedieť,či sa dá kúpiť aviváž coccolino aj na slovensku v drogérii...ďakujem :-))

Majú ju v drogériách vo všetkých farbách a vôňach. Treba asi nájsť tie drogérie, kde je dostupná.:)
ja.nus.ka34
24.05.11,15:31
terezamaria ja som pozerala v DM drogerii a aj v tevose ...zatial som na nu nenatrafila :-((
charonme
24.05.11,15:40
ani zehlicka nepomoze?
terezamaria
24.05.11,18:55
terezamaria ja som pozerala v DM drogerii a aj v tevose ...zatial som na nu nenatrafila :-((

http://www.starstyle.sk/index.php?m=detail&id=2431
http://www.orientfood.eu/drogeria/sk/sortiment.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=209&category_id=36&vmcchk=1

Nachema ju bežne dodává do drogérií, možno by stačilo, aby si povedala v drogérii, že máš o ňu záujem a oni Ti ju objednajú. Trochu som zagooglila, ale ponúk je naozaj veľa.:)
ja.nus.ka34
25.05.11,13:45
no skúsim sa poopytovať...dakujem :-))
workerka
29.05.11,11:41
ak môžem poradiť ... uteráky môžu zasmradnúť aj žehlením. Neviem či uteráky žehlíš, alebo len usušené poskladáš. Ak žehlíš s naparovaním, je treba nechať ešte uteráky "vydýchať" a zbaviť sa vody zo žehlenia. Ja to tak robím s každým prádlom. Nažehlím, naukladám a ešte aspoň do druhého dňa nechám vonku a až potom dávam do skríň. S týmto mám bohaté skúsenosti, čo sa týka zatuchnutého prádla a žehlania s naparovaním :-D A to mi pripomína, aj keď nerada, ale musím ísť žehliť!
ja.nus.ka34
30.05.11,12:15
workerka ja uteráky nežehlím,ale teraz cez víkemd sa mi stalo,že som nemohla prádlo povešať von,lebo pršalo a tak ostalo vnútri na sušiaku...a zas ostalo smradlavé,ale len niektoré kusy,hlavne tmavé prádlo...tak som ho hned v nedeľu ráno dávala von,nech ho slnko riadne presuší...bude to tým sušením,lebo v zime ked som prádlo sušila vnútri pri krbe,tak nezosmradlo...
Katarina
30.05.11,15:16
Neviem, či to bude sušením. Celú zimu, už roky suším prádlo v paneláku v predsieni.Nemám také skúsenosti, že by smrdelo. Je pravda, že žmýcham na vysokých obrátkach 900-1000. Do rána mám prádlo suché.
workerka
31.05.11,04:50
Akože mne je jasné, že to môže byť aj pomalým sušením kedy prádlo zatuchne. Len som chcela upozorniť aj na vlhkosť zo žehlenia, lebo som s týmto mala problém :-) Je pravda, že prádlo by mal vyschnúť dostatočne rýchlo. Hlavne uteráky a ak sú z kvalitnej bavlny a hrubé, tak schnú pomaly. Mám jednu osušku, ktorú sa odvážim použiť a prať len v horúcom lete, aby mi nezatuchla, lebo keď nie je vonku viac ako 30 stupňov v tieni, tak ju neperiem :-D
Dreamka
31.05.11,06:58
aj mne sa to stávalo- konkrétne s utierkami a osuškami... v zime to bola pohoda keď sme topili tak som to dala na radiator, vyschlo to a nebol smrad.. ale teraz ked mokrá utierka je celý deň bez osušenia tak smrdí, ja som to vyriešila tak, že ich dávam častejšie prať :D
arizona
25.04.14,12:19
maša
25.04.14,12:36
Ja by som ešte skúsila dať pred praním do pračky aspoň 2dcl octu, môže byť aj počas prania prádla. Ocot vyťahuje pachy a ešte k tomu osviežuje farby. Prádlo hneď po praní možno bude cítiť octom, ale ten rýchlo vyprchá. Alebo len dať do pračky 0,5 - 1 liter octu a spustiť prázdnu na 60-90°C - to tak na prečistenie pračky. Inak niektoré druhy tkanín sa neznášajú s niektorým druhom prášku a po vypratí bez aviváže zapáchajú. Mám niektoré také pulóvre.
alaya1
25.04.14,12:45
Bojujete so zapáchajúcimi uterákmi? Pomôže jednoduchý a pritom účinný trik!

http://casprezeny.azet.sk/clanok/108761/bojujete-so-zapachajucimi-uterakmi-pomoze-jednoduchy-a-pritom-ucinny-trik.html?fb_action_ids=388310817973387&fb_action_types=og.likes

Robim to podobne, ale neperiem, ale namocim do vedra a tam prilejem horucu vodu s pripravkom octu a potom sody b. Sem ta zamiesam- usetrim za elektriku pri prani, davam len preplachovat.
cacka
25.04.14,12:49
Tiež som našla celkom dobrý článok ako sa starať o uteráky.
http://www.pluska.sk/ipeknebyvanie/servis-reality/prakticka-domacnost-rady-tipy-aby-boli-uteraky-makke-vonave.html

Aj som prestala používať aviváž a periem v doma vyrobenom slize, ale uteráky už mám prastaré, tak sú trošku drsnejšie...chystám sa na nákup nových...
alaya1
25.04.14,13:52
Tiež som našla celkom dobrý článok ako sa starať o uteráky.
http://www.pluska.sk/ipeknebyvanie/servis-reality/prakticka-domacnost-rady-tipy-aby-boli-uteraky-makke-vonave.html

Aj som prestala používať aviváž a periem v doma vyrobenom slize, ale uteráky už mám prastaré, tak sú trošku drsnejšie...chystám sa na nákup nových...

ja do kazdeho prania pridavam len polovicu davky avivaze, zvysok nahradzam octom, vsetko je makke a neviem preco ovela intenzivnejsie vonaju.