up4anything
14.05.11,18:23
Pred casom som predal auto aj napriek mojmu prilisnemu chceniu som nenatrafil na poctiveho kupcu a teraz sa snazi co najviac vytazit z nedokonalosti noriem upravujucich postup pri prepise vozidla do ineho okresu..

takze v den predaja sme spisali kupno - predajnu zmluvu, dal som mu vozidlo + "maly technicak" + ostatne doklady k vozidlu, ktore k odhlaseniu neboli potrebne a s "velkym technicakom" som nasledujuci den navstivil DI, kedze strankove dni su len pon, str, pia .Vozidlo som nasledne odhlasil na noveho majitela a zrusil PZP v poistovni. Velky technicak s menom noveho majitela som poslal dotycnemu aby si ho mohol prihlasit. Po viac nez 2 tyzdnoch od odhlasenia mi postou prisiel od noveho majitela technicak spat so sprievodnym listom ktory ma dost znepokojil. Vraj to auto neprihlasil pretoze ho predal ako mi udajne povedal /o predaji tretej osobe som nevedel a dozvedel sa az v spominanom liste/. Odtrhlo sa mu totiz koleso v zakrute a sposobil skodu na nejakom plote. Auto predal a za peniaze z predaja opravil spominany plot. A tymto ma ziada aby som auto prihlasil znova na seba a prehlasil na pana ktoremu auto predal. A tu nastava koren problemu. Udajna nehoda sa vraj stala v ten isty den ako auto kupil a zaroven ho v ten isty den aj stihol predat. No vecer toho dna som s dotycnym telefonoval a vraj bez problemov dosiel domov. / zeby si az po 15 dnoch od odhlasenia si uvedomil ze pred viac nez dvoma tyzdnami havaroval a je potrebne to riesit ?! /


pri mojej uvahe nad danou situaciou mi z toho vyplynulo :

- vozidlo sa stalo jeho majetkom pri podpise kupno-predajnej zmluvy teda ak ho chcel posunut dalej - predat, najprv mal povinnost si ho prihlasit a az nasledne po prihlaseni prepisat na majitela ktoremu vozidlo predal

- ak by sa aj dana nehoda udiala spominana "nehoda" preco mi to neoznamil hned v den nehody a nasledneho predaja ale az po 15 dnoch od odhlasenia vozidla ? / zakon stanovuje povinnost noveho majitela prihlasit vozidlo do 15 dni od odhlasenia /


Cela situacia vyznieva dojmom :

1,

ze sa ziadna nehoda nestala a auto len chce rozobrat na suciastky, prihlasit na noveho majitela, ktory o tom mozno ani nema potuchy..teda to prihlasenie na noveho majitela mam urobit ja - i ked uz nie som majitelom vozidla, co je tiez trocha scestne / sucasna legislativa neumoznuje odhlasit vozidlo z evidencie, bud prepisat na noveho majitela alebo ekologicky zlikvidovat a s potvrdenim o jeho likvidacii nasledne odhlasit /

2,

nehoda sa udiala nedavno no vozidlo este /nanestastie pre mna/ nebolo prihlasene na noveho majitela



Vsetky svoje povinnosti spojene s predajom a naslednym prepisom auta som si splnil teda by sa ma uvedena vec nemala tykat. No ako som si uz stacil zvyknut, dnes je uz mozne vsetko a tak mam obavy ci voci mne dotycny nemoze podniknut urcite pravne kroky a tak sa niecoho domahat /aj ked ma nenapada coho :eek: /

Este dodam, ze novy majitel vozidla pri podpise zmluvy suhlasil aj so stavom vozidla, vyskusal si ho a dokladne prezrel dokonca aj riadenie a kolesa skontroloval mechanicky .

Prosim poradte mi ako by som mal v tejto situacii reagovat a ci sa vzniknutou situaciou vobec zatazovat.

DAKUJEM
bubkoch
14.05.11,16:27
nic neries, problem sa ta uz vobec netyka ... urobil si presne to co bolo treba a presne tak ako bolo treba ... posli mu velky TP naspat a zabudni na neho, problemy ma uz len on, nie ty ...
up4anything
14.05.11,16:32
nic neries, problem sa ta uz vobec netyka ... urobil si presne to co bolo treba a presne tak ako bolo treba ... posli mu velky TP naspat a zabudni na neho, problemy ma uz len on, nie ty ...

a nemoze argumentovat nejakou skrytou vadou alebo tak podobne ?
bubkoch
14.05.11,16:36
a nemoze argumentovat nejakou skrytou vadou alebo tak podobne ?
to ze auto malo vadu, o ktorej mohol predavajuci vediet a pri predaji ju zamlcal, by musel kupujuci preukazt znaleckym posudkom ... :)
up4anything
18.05.11,15:32
este by ma zaujimalo ci proti mne moze pouzit to, ze som mu zveril vozidlo ktore nebolo schopne prevadzky na pozem. komunik. ? V stadiu riesenia kupy / predaja som totiz dotycnemu spominal ze auto nie je schopne prevadzky v dosledku niektorych vad a ze ho bude potrebne odtiahnut .. No auto bolo pojazdne a tak ho neodtiahol ale odfrcal na nom prec ...
up4anything
18.05.11,17:28
posuvam...
up4anything
25.05.11,08:22
No tak technicak som poslal spat a dnes sa mi ozval a vyhraza sa sudom lebo mojim autom bola sposobena skoda .. ze ked sa so mnou neda dohodnut tak ma zajtra nahlasi na policii
bubkoch
25.05.11,09:15
No tak technicak som poslal spat a dnes sa mi ozval a vyhraza sa sudom lebo mojim autom bola sposobena skoda .. ze ked sa so mnou neda dohodnut tak ma zajtra nahlasi na policii
prosim ta prestan uz zo seba robit nesvojpravneho ...
ak je to pravda co pises tak sa nad tym len pousmej a hod za hlavu ... vsak to je cele smiešne ...
co chce nahlasit na policii ? ze havaroval auto ktore soferoval on a ktore este bolo prihlasene na teba ? vsak to na koho bolo prihlasene je irelevantne ... okrem toho bola pri udajnej nehode policia ? ak ano, tak je zaznam kedy sa stala, ak nebola, tak duplom kašli na jeho rozpravky ...

alebo nieco zamlčujes ? ze auto malo poruchu o ktorej si mu nepovedal a ktora sposobola udajnu nehodu ? #3 a #5 by tomu nasvedčoval ... tam by som uz videl možny zarodok problemu pre teba, ale to by zasa on musel dokazovat ...
ak poškodil nejaky plot, prečo by chcel hradit opravu zo svojho a nie z PZP ktore este v den pred prepisom platilo ? ak ale sposobil udajnu nehodu po tvojom prepise, a auto nemalo novu PZP tak ma problem on ... vela nezmyslov a otaznikov je v pripade ...
aaproblem
02.12.11,07:14
Mam podobny problem a tiez prosim o radu a pomoc.
Predala som auto do bazaru.Pri predaji som odvozdala všetky papiere od auta + plnu moc na prepis auta majiteľovi bazaru.
Majiteľ bazaru teraz nie je ochotny auto prehlasiť na seba!!!!Auto je stale pisane na mňa a jazdi po cestach pod mojim menom!!!!Pomôžte mi prosím čo sa s tým dá robiť.Majiteľ bazáru nie je ochotný auto prepísať.Ak pojdem na políciu spísať o tom nejaký zápis je on ako kupujúci povinný do nejakého termínu potom to auto prepísať alebo čo sa s tým dá robiť????
Od kupujúceho čiže majiteľa bazáru mám iba kúpno-predajnú zmluvu kde je napísané, že svojim podpisom zároveň potvrdzuje, že prebral vozidlo.
Kto je teraz v prípade nehody za auto zodpovedný???Ja lebo on ho NECHCE prepísať????POMOC
tictac7
02.12.11,07:30
...ja som 2-krát predávala auto cez bazár (ale taký veľký), a bola som spokojná. Čo ja viem, tak bazár si auto neprihlasuje na seba, ale až na nového kupujúceho (o tom som potom dostala info, keď ho predali, poslali kópiu TP, že je odhlásené). Pri predaji len dali potvrdenie na PZP, že od toho dňa si oni platia PZP a to bolo všetko.
Inak, toto je teraz fakt zaujímavé, keď sa tým autom spácha dopravný priestupok, kto bude zodpovedný?! V TP je predsa ešte pôvodný majiteľ......
aaproblem
03.12.11,12:52
no ibaze on mi nedal ani ziaden papier,aby som mohla zrusit na auto poistku a chce aby som zaplatila poistku za auto JA kedze je na mna este stale napisane.Bez potvrdenia o prepise auta na noveho majitela nemozem zrusit poistku....ak ano nepreda ani za pol roka tak ja musim pol roka platit poistku za auto ktore uz davno nie je moje....pritom som sa docitala,ze pri predaji auta je novy majitel zo zakona povinny ho do 15 dni prepisat!akze co mi ine zostava iba ho nahlasit na policiu!?
bubkoch
03.12.11,15:14
no ibaze on mi nedal ani ziaden papier,aby som mohla zrusit na auto poistku a chce aby som zaplatila poistku za auto JA kedze je na mna este stale napisane.Bez potvrdenia o prepise auta na noveho majitela nemozem zrusit poistku....ak ano nepreda ani za pol roka tak ja musim pol roka platit poistku za auto ktore uz davno nie je moje....pritom som sa docitala,ze pri predaji auta je novy majitel zo zakona povinny ho do 15 dni prepisat!akze co mi ine zostava iba ho nahlasit na policiu!?

nie ... povinnost prihlasit auto ma do 15 dni od odhlasenia ..
truch
13.12.11,08:13
Prosím Vás , pomôžte mi s riešením tejto situácie: Na základe KPZ sme predali auto typu N1. V KPZ je napísané, že nový majiteľ je oboznámený s technickým stavom vozidla, auto osobne vyskúšal. Zaplatil, dali sme mu notárom overené splnomocnenie na prepis. Teraz sa ozval, že chce zľavu, lebo auto je 4-miestne a on potrebuje 5-miestne, že ho musí dať precertifikovať, vraj si to pri kúpe neuvedomil:( /teraz je N1-štvormiestné/. S ďaľšou zľavou nesúhlasíme, auto je totiž v perfektnom technickom stave, nový majiteľ si ho dal prezrieť a vraj zaplatil za prehliadku. Jazdí na našom aute už týždeň a denne telefonuje aj 10x, že chce zľavu. Čo môžeme urobiť? Auto nechce vrátiť, vraj zaplatil za tú prehliadku a chce ešte ďaľšiu zľavu, aby mohol auto dať precertifikovať.
Má právo takto postupovať?
Letko
13.12.11,08:32
Môj oco kúpil vo štvrtok auto (Suzuki Jimmy) a včera som v jeho TP zistil, že aute je dvojmiestne.
V roku 2008 som kúpil motorku a v TP bolo len jedno miesto aj keď motorka bola pre dvoch. Motorku som predal a je po starostiach.
bubkoch
13.12.11,08:37
Prosím Vás , pomôžte mi s riešením tejto situácie: Na základe KPZ sme predali auto typu N1. V KPZ je napísané, že nový majiteľ je oboznámený s technickým stavom vozidla, auto osobne vyskúšal. Zaplatil, dali sme mu notárom overené splnomocnenie na prepis. Teraz sa ozval, že chce zľavu, lebo auto je 4-miestne a on potrebuje 5-miestne, že ho musí dať precertifikovať, vraj si to pri kúpe neuvedomil:( /teraz je N1-štvormiestné/. S ďaľšou zľavou nesúhlasíme, auto je totiž v perfektnom technickom stave, nový majiteľ si ho dal prezrieť a vraj zaplatil za prehliadku. Jazdí na našom aute už týždeň a denne telefonuje aj 10x, že chce zľavu. Čo môžeme urobiť? Auto nechce vrátiť, vraj zaplatil za tú prehliadku a chce ešte ďaľšiu zľavu, aby mohol auto dať precertifikovať.
Má právo takto postupovať?

si dalsi co sa nechal ojebabrat a pustil z ruky TP ...
on ta moze vydierat tym ze auto neprehlasi a ty budes dalej platit PZP az zosedivieš ...
riesenie existuje ale je to na dlhe lakte a uz sa tu o tom popisalo dost ...
k tvojej otazke: nie si povinny mu davat dodatočne ziadnu zlavu
Mária27
13.12.11,09:34
Prosím Vás , pomôžte mi s riešením tejto situácie: Na základe KPZ sme predali auto typu N1. V KPZ je napísané, že nový majiteľ je oboznámený s technickým stavom vozidla, auto osobne vyskúšal. Zaplatil, dali sme mu notárom overené splnomocnenie na prepis. Teraz sa ozval, že chce zľavu, lebo auto je 4-miestne a on potrebuje 5-miestne, že ho musí dať precertifikovať, vraj si to pri kúpe neuvedomil:( /teraz je N1-štvormiestné/. S ďaľšou zľavou nesúhlasíme, auto je totiž v perfektnom technickom stave, nový majiteľ si ho dal prezrieť a vraj zaplatil za prehliadku. Jazdí na našom aute už týždeň a denne telefonuje aj 10x, že chce zľavu. Čo môžeme urobiť? Auto nechce vrátiť, vraj zaplatil za tú prehliadku a chce ešte ďaľšiu zľavu, aby mohol auto dať precertifikovať.
Má právo takto postupovať?

Ako odôvodňuje to, že vy by ste mali platiť za jeho nevšímavosť?
Počet sedadiel nie je vada veci, navyše sú sedadlá viditeľné. To ste mu mali vymenovať, že auto má 4 sedadlá, 4 kolesá a jeden volant? Skutočne neviem, o čo sa chce kupujúci oprieť pri požiadavke zľavy.


Občiansky zákonník
§ 597 (Dodatočne zistené vady)
(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým