jusike
14.05.11,20:26
Bývam v klasickom 8 poschodovom paneláku. Pri pohľade z vonku je možné napočítať 8 poschodí. Hlavný vstup je cez 2 schodíky smerom hore, výťah, resp. jeho vstupné dvere, je priamo na úrovni hlavného vstupu do paneláku. Na tom istom "poschodí" sú pivnice, byty sú až od poschodia vyššie. Výťah ide až po najvyššie poschodie. Tak prečo je to najspodnejšie poschodie vo výťahu pomenované -1 a najvyššie 7? Podľa mňa by to malo začínať prízemím a najvyššie by malo byť 8. Je na to nejaká norma?
Možno si poviete, že je to jedno, ale nie je. Pokiaľ niekomu poviem, že bývam na treťom a on ide peši, tak je to OK, ale ak ide výťahom, tak zastane o poschodie vyššie. Je to takto aj vo vedľajších vchodoch, no podľa mňa je to len niečia hlúposť, že to takto vymyslel. Ani pri sčítaní neviem čo mám uviesť do kolónky poschodie. Poradí niekto odborne? Prečo je to tak?
220870
15.05.11,04:50
Pivnice so vstupom sú 0 prízemie. -1 tam nemá čo hľadať.Potom sa ráta prvé nadzemné,druhé až 7.
marleau
15.05.11,05:52
My to máme takisto,každému poviem,vo výťahu stlač 2 a hotovo.
andiablo
15.05.11,09:07
no často krát je to pooznačované hala bala. Ale malo by to byť podľa STN920201-2 kde to je takto definované:
a) Prvé nadzemné podlažie je najnižšie podlažie, ktorého povrch podlahy nie je nižšie ako 1,5m pod najnižšou úrovňou priľahlého terénu do vzdialenosti 3m od stavby - jednoduché
b) za prvé nadzemné podlažie možno považovať aj podlažie, ktoré je nižšie ako 1,5 pod najvyššou úrovňou priľahlého terénu vo vzdialenosti 3m od staby, ak parameter odvetrania je najmenej 0,025m-1/2 alebo súčiniteľ odvetrania je najviac 1,25 - toto je už iba v mimoriadnych prípadoch a vyžaduje si to posudky a výpočty
c) ak polohu prvého nadzemného podlažia nejde určiť podľa a alebo b, prvé nadzemné podlažie sa určuje podľa vstupu do stavby, ku ktorému vedie prístupová komunikácia pre zásahovú jednotku požiarnej ochrany.
Ak má prvé nadzemné podlažie niekoľko výškových úrovní možno tento objekt rozdeliť a určiť rôzne podlažia pre jednotlivé úseky.
Pripojil som aj dva obrázky pre znázornenie. Rozdiely medzi týmto a tým čo niekde je je spôsobené tým, že táto norma platí až od roku 2000. Mali by podľa nej byť označené poschodia ale akosi sa to tak nerobí hlavne v starších budovách.
Dúfam, že som pomohol
jusike
15.05.11,12:52
Ďakujem veľmi pekne za pomoc :)