dolly1
14.05.11,20:39
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či sa zákon 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa vzťahuje aj na súkromnú osobu - predajcu. Cez bazár si odo mňa telefonicky objednali tovar, nemáme žiadnu zmluvu, ani internetovú komunikáciu, tovar som poslala, dotyčná mi zaplatila dobierku a v ten deň mi napísala sms-ku, že uvidí, či mi tovar vráti, pričom sme sa na ničom takom nedohodli. Tovar mi naozaj poslala späť, ale na dobierku, čo viem, že nie som povinná prebrať, ale potrebovala by som vedieť, či som vôbec povinná akceptovať vrátenie tovaru, keď nie som podnikateľka. Nikde to neviem nájsť, ak viete, prosím, poraďte. Ďakujem pekne
focalor
14.05.11,19:20
je to zlozitejsia otazka, zakon 108/2000 v § 2 ods. 1 odkazuje pri zmluve na ustanovenia § 51 (nepomenvane zmluvy) a § 52-54 (spotrebitelske zmluvy) Obcianskeho zakonnika, pricom zmluva sa uzatvara medzi predavajucim a spotrebitelom, predavajuci nie je v zakone 108/2000 definovany, ale je tam odkaz napr. na § 2 ods. 2 Obchodneho zakonnika - t. j . osoba podnikatela, ale zaroven je predavajuci definovany v zakone o ochrane spotrebitela (250/2007) v § 2 pism. b) bod 3 - predavajuci je fyzicka osoba, ktora predava vlastne pouzite vyrobky, a podla § 4 zakona 108/2000 sa na pravne vztahy medzi predavajucim a spotrebitelom pouziju Obciansky zakonnik a zakon o ochrane spotrebitela, teda podla mojho nazoru je to svinstvo (ako asi cela sucasna koncepcia ochrany spotrebitela, ked zo spotrebitela robi chraneny druh, ktory je nesvojpravny) ale mam za to, ze pri takomto predaji sa vztahuje zakon 108/2000 aj na fyzicke osoby)
Eva10
19.05.11,05:57
Aby zmätkov nebolo málo, OZ v § 52 ods. 2, 3, definuje spotrebiteľa a "dodávateľa".
Zákon 108/2000 ale upravuje len špecifickú oblasť ochrany spotrebiteľa a to pri podomovom a zásielkovom predaji. Popísaný prípad však podľa mňa nespadá ani pod podomový predaj (§ 5) ani zásielkový predaj (§ 9) zákona.