sheida
14.05.11,20:44
Ahojte, rodičovská sa mi pomaly končí. Syn nastupuje v septembri do škôlky. Pred niekoľkými mesiacmi som si obehala základné školy a dávala som si žiadosti. Niekde odo mňa žiadosť nechceli ani zobrať, vraj budú prepúšťať. Pred materskou som pracovala mimo mesta /50km tam a 50km späť/, tak som sa teraz zamerala na školy v meste. Predsa som sa ale rozhodla, že si dám žiadosť na jednu vidiecku školu, ktorá je 8 km od mesta. Také sympatie ku škole a riaditeľke som ešte nezažila. Dohodli sme sa, že by som mala nastúpiť na miesto odchádzajúcej dôchodkyne, keďže o rok končím ďalšiu VŠ, že mi dá pred štátnicami voľno... Férovo sa bavila o plate a podmienkach. Povedali sme si, že keby sa niečo u jednej z nás menilo, voláme si.
Po tejto návšteve som už ďalej nehľadala.
Pred dvoma mesiacimi zo školy, ktorú mám pri bloku a žiadosť o zamestnanie tam mám už dva roky zavolali, že im odchádza nejaká učiteľka na rizikové. Ponúkli mi zastupovanie na 8 hodinový úväzok do konca roka a potom ešte nevedia. Brala som to, ako ľahký vstup do reality po rokoch materskej.
Keďže sme sa sťahovali, od septembra prekladáme na túto školu aj dcéru, druháčku.
Pred týždňom mi riaditeľ povedal, že bude mať pre mňa miesto od septembra, na celý úväzok. Zmluva bude ale možno aj ďalšie tri roky ako že zastupujem počas MD. Potom uvidíme.
Terajšia škola je veľký kolos. Tá na dedine je v takej komornejšej atmosfére. Dozvedela som sa, že sú tam zlaté deti, aj kolektív učiteľov. Tu je kolektív veľký, vzťahy všelijaké(nič nezvyklé pri veľkom množstve ľudí). Správanie detí je priamo úmerné rodičom a dnešnej dobe v meste.
Zavolala som riaditeľke na dedinu, aby sa nehnevala, ale vzhľadom na moje dve deti a ušetrenie času cestovaním, ku nej nenastúpim. Veľmi mi ďakovala za serióznosť, vraj sa tešila, lebo som jej veľmi sadla a keby som si to rozmyslela, tak ma ihneď berie.
Viem, že by bolo veľkou výhodou, keby som pracovala ihneď pri bydlisku, ale hlavne sa mi nepáči zmluva, ktorú mám dostať. Podľa slov riaditeľa, by som mala dostať zmluvu na dobu neurčitú najskôr o tri roky, keď pôjde do dôchodku jeden kolega. Keď pôjde!! S mojou kombinácoiu sú na škole dve učiteľky, jedna ide na materskú, dve už sú , plus ten budúci dôchodca. Chce prijať ešte jednu učiteľku, ktorá vraj je veľmi šikovná a zatiaľ pracovala len v centre voľného času. Ja mám byť na zastupovanie za jednu, ktorá je na materskej už rok a pol.
Máme učiteľku, ktorá mi povedala, že pred 5 rokmi nastúpila do školy.Mala zmluvu ako na zástup, tá z materskej nastúpila a ona dostala opäť zmluvu na zástup. Nemôže zobrať ani úver, lebo jej ho banka nedá. A to má už 45 rokov.
Prax v školách mám 13 rokov. Ťahá mi na 40-dsiatku a som z toho na nervy, že nemám stále miesto.
Ako sa rozhodnúť? Môžem to ešte zmeniť. Dať na neistotu, ale blízko alebo istotu s cestovaním?

Ďakujem
Mária27
15.05.11,08:45
Dnes nemá istotu v práci nikto. Podľa môjho názoru dochádzať za prácou začať môžeš aj potom, čo nebude blízko. Učitelia majú aj tú výhodu, že to nemôže robiť hocikto (vzdelanie), takže konkurencia je menšia.
Tezaurus
16.05.11,14:40
Ja by som zobrala školu 8km vzdialenu od bydliska. Jednak kvôli istejšej zmluve a tiež kvoli tomu že učenim v mieste bydliska vyrazne stratiš sukromie a decka budeš stretavat aj vo volnom case.
sheida
16.05.11,15:21
Učím tam už teraz na čiastočný a rodičko mám aj v pieskovisku. Minule som zbierala po psovi... a na druhý deň o tom rozprávala celá trieda.
Vebi34
17.05.11,05:46
Ahoj,
ja som mala podobnú situáciu pred niekoľkými rokmi, keď som nastupovala do zamestnania po materskej dovolenke. Po skončení VŠ, som pracovala vo firme, no po skončení MD som chcela byť viac času s deťmi, preto som sa rozhodla nastúpiť do školstva. Mala som ponuku- 10min peši, zmluva na rok na zástup alebo 15km, najskôr na dobu určitú, po roku na trvalo. Dochádzať pri 2 malých deťoch som si nevedela predstaviť, preto som zobrala na zástup, veď po roku sa niečo vyrieši. Nakoniec boli z toho 3 roky, následne zmluva natrvalo a dnes som tam riaditeľka. Možno som mala šťastie a rozumela som si so správnymi ľuďmi, ale nebanujem. Neviem, čo mi ešte osud prinesie, ale ja by som na tvojom mieste necestovala, neviazala sa na spoje a pekné kolektívne vzťahy sa dajú vybudovať aj na veľkej škole. Držím palce, pre správne rozhodnutie.