teplomer
15.05.11,07:14
ahojte

som registrovany podla §7 pre nakup tovaru z EU a predaj v tuzemsku. Mam pridelene IC DPH ktore moj dodavatel uvadza na fakture ked tovar kupujem. Chcem sa spytat ci mam povinnost podavat suhrnny vykaz ked tovar z EU len kupujem a predavam na slovensku ?

Tovar kupujem pravdepodobne s danou kedze v cennikoch maju uvedene "w tax".

Ako je to s danovym priznanim ? Platim len dan z prijmu nie ? Kedze som neplatca DPH v tuzemsku a dph odviedol dodavatel tovaru.

taktiez nechapem toto :
"Každá osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH je podľa § 69 ods.
6 zákona o DPH pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu povinná platiť
daň. Po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť,
je povinná do 25 dní podať daňové priznanie a v tej istej lehote aj zaplatiť daň"

Fungujem uz takto skoro tristvrte roka takze dufam ze suhrnny vykaz nemam povinnost podavat.

Dakujem
s uctou

Peter M.
KEJKA
15.05.11,07:20
nie, súhrnný výkaz sa ťa netýka.
DP DPH podávaš mesačne - teda len ak naozaj nakúpiš tovar, negatívne=nulové podávať nemusíš. DPH platíš ty, nakupuješ bez dane a DPH zaplatíš, nemáš nárok na odpočítanie dane.
Ak si DPH neplatil, tak boh s tebou.............
a nemýľ si DPH s daňou z príjmu - to podávaš za celý rok.
Funguješ trištvrte roka - takže jedno DPFO si podať už musel, či?
teplomer
15.05.11,09:26
aby som bol presny :
Na DU mi minuly rok povedali ze ako neplatca dph s pridelenim IC DPH nakupujem tovar s nemeckou DPHckou a tu to predavam konecnemu spotrebitelovi za ceny, ktore mi dodavatel odporuca. Kedze som distributorom jednej znacky z nemecka, musim dodrziavat ceny uvedene v cenniku. Je tam moj nakup s DPH a potom odporucana predajna cena spotrebitelovi.

Danove priznanie mi robila uctovnicka tento rok a vyslo mi tam 0 kedze som si dal pocitac do nakladov, plus faktury za telefon atd. Minuly rok som este len zacal takze som nemal velky zisk, v podstate som bol v strate.

To ze kazdy mesiac musim robit danove priznanie som nevedel a ani uctovnicka nevie. Naozaj sa ma to tyka ??

Co by Vas mohlo zaujimat je to ze prvykrat som tovar nakupil ked som este nemal pridelene IC DPH a nemci mi tam priratali dalsich 19%. Cize v cenniku uvadzaju ceny s dph + akokeby mi som 2x zaplatil dan.
KEJKA
15.05.11,09:31
daňové priznanie s nulou to bolo DP na daň z príjmov. To sem nepatrí, je to iná daň.
Prvý raz si nakúpil s nemeckou DPH, lebo si nemal ičDPH
po pridelení ičDPH na Slovensku sa DPH z dovezeného tovaru platí na Slovensku a platiteľom si ty. Preto podávaš DPH priznanie a platíš slov.DPH, ktorú si sám vypočítaš. takto to funguje a každá účtovníčka to vie, inak nie je účtovníčka, ale podvodníčka-pardon za výraz.
Ak máš svoje ičDPH , nie DIČ, ale SK202..........
tak ty musíš platiť DPH na slovensku s každého tovaru nakúpeného z Nemecka. Sám píšeš, že prvý raz si nakúpil s inou cenou a terazt s inou cenou.
K cenníkom sa vyjadriť neviem, nepoznám ich.
teplomer
15.05.11,09:44
prvy nakup tovaru bol minuly rok teda s nemeckou VAT, bolo to v hodnote cca 680eur. Dalsi nakup bol s pouzitim ic dph taktiez minuly rok, tam bolo menej tovaru cize cena bola cca 300eur. A naposledy som kupoval tovar 19 aprila tiez s ic dph. cize 19.4 som platil prevodom do nemecka a tovar som obdrzal 2 alebo 3.5.2011 Teraz som z toho mimo, neviem co mam robit ?

Predpokladam nejake sankcie. :confused::confused:
teplomer
15.05.11,09:49
aj tak nechapem preco mi na DU aj uctovnicka povedala ze kedze som neplatca dph v tuzemsku tak dph z tovaru platit nemusim. normalne som z toho vyjaveny :eek:
KEJKA
15.05.11,09:52
ved neplatíš z tovaru, ktorý predávaš
KEJKA
15.05.11,09:55
platíš z tovaru ktorý nakupuješ !!!!
kým si nebol registrovaný - nemal ičDPH, tak DPH odvádzal Nemec.
Kedže si dostal ičDPH /dostal si kartičku SK20202.........???/
tak platíš DPH z nakúpeného tovaru ty na Slovensku !!!
ale nakupuješ bez nemeckej DPH, teda lacnejšie o nemecku DPH.
Volá sa to prenos daňovej povinnosti.
teplomer
15.05.11,09:56
takze najlepsie bude podat danove priznanie za tovar kupeny v aprili a modlit sa, aby som nemal kontrolu a neprisli mi na to, ze z toho jedneho nakupu min. rok som nezaplatil dan...:confused:
KEJKA
15.05.11,10:02
prvy nakup tovaru bol minuly rok teda s nemeckou VAT, bolo to v hodnote cca 680eur. na tom doklade viš VAT a sumu DPH?, predpokladám že áno.

Dalsi nakup bol s pouzitim ic dph taktiez minuly rok, tam bolo menej tovaru cize cena bola cca 300eur.
podstatné je, či bola aj cena nižšia z dôvodu, že DPH tam bola uvedená NULA. ZA ten mesiac si mal podať DP DPH so sumou 300 ZD a 57 EUR DPH swi mal zaplatiť /na účet DU/. Tvoja obst.cena by tým pádom bola 357 a predával by si napr. za 457 - DPH by si už neriešil.
Z predaja by si mal zisk 457 mínus 357 = 100 - tento zisk podlieha dani z príjmu, ktorú si ale mal nulovú, kedže si si uplatnil vyššie spomínané výdavky.

A naposledy som kupoval tovar 19 aprila tiez s ic dph. cize 19.4 som platil prevodom do nemecka a tovar som obdrzal 2 alebo 3.5.2011 Teraz som z toho mimo, neviem co mam robit ?

Predpokladam nejake sankcie. :confused::confused:
ten posledný nákup je ešte v norme, nič si nezmeškal. kedže si tovar dostal až v máji, DPH priznanie podáš až za máj do 25.júna. Len tú DPH už vypočítaš nie 19%, ale 20% - máme zmenu sadzby DPH.
teplomer
15.05.11,10:08
dakujem pekne za pomoc. Uz tomu rozumiem. Musim si zohnat novu uctovnicku ktora sa vyzna. takto sa clovek dostane aj do problemov.

A co sa tyka predajnej ceny. Dajme tomu ze nakupna cena tovaru je 10E bez nemeckej dph a odporucana predajna cena zo strany dodavatela je 20E. to znamena ze z tych 10 zaplatim dan 2E a predavam za 20 lebo som viazany dodrzavat predajne ceny.Cize zisk mam 8e a ten podlieha dani z prijmu cize finalny zisk je 6,40E. Ak to chapem spravne.

doteraz som vlastne zisk navysil o 19% kedze som dan nezaplatil. :mee:

Mozno blba otazka ale podstatna. Da sa ten nakup z min. roka nejak doplatit ? Resp. kedy by mi na to mohli prist ? Ak by som sa ozval ze som to nezaplatil tak asi by som udal sam seba...tuto nevydim vychodisko :confused:
KEJKA
15.05.11,10:28
..............................

A co sa tyka predajnej ceny. Dajme tomu ze nakupna cena tovaru je 10E bez nemeckej dph a odporucana predajna cena zo strany dodavatela je 20E. to znamena ze z tych 10 zaplatim dan 2E a predavam za 20 lebo som viazany dodrzavat predajne ceny.Cize zisk mam 8e a ten podlieha dani z prijmu cize finalny zisk je 6,40E. Ak to chapem spravne.
správne, akurát že daň z príjmu bude nižšia, lebo si ešte odpočítaš iné uznateľné výdavky, podobne ako si to urobil za min.rok. Ale DPH si pochopil.

doteraz som vlastne zisk navysil o 19% kedze som dan nezaplatil. :mee:
hm-tak nejako
Mozno blba otazka ale podstatna. Da sa ten nakup z min. roka nejak doplatit ? Resp. kedy by mi na to mohli prist ? Ak by som sa ozval ze som to nezaplatil tak asi by som udal sam seba...tuto nevydim vychodisko :confused:
ak to bol len ten jeden nákup za 300 EUR, tak by som to neriešila. Prídu ti na to pri kontrole, ale sankcia z toho nebude, lebo únik DP je príliš nízky.
Sankcia nebude, aj ked sa priznáš a daň doplatíš, ale potom by si sa poškodil na dani z príjmu. Aj ked bola nulová, tak správne by si vykázal stratu a tú by si mohol uplatniť, t.j. odpočítať zo zisku v nasl.roku. Takže tieto nadväzujúce opravy tvoja účtovníčka nezvládne, a nová to ťažko bude mať zaplatené.
teplomer
15.05.11,10:50
Velka vdaka KEJKA.

Posledna otazka je, trvale bydlisko mam 400km od miesta kde teraz zijem. Aby som mohol podavat DP z nakupeneho tovaru a celkovo aby som si ulahcil styk so danovym uradom, je mozne si nejakym sposobom riesit tieto veci napriklad s danovym uradom v Bratislave alebo inom meste ? Aby som za kazdym nemusel cestovat 400km do rodnej vlasti len koli administrative alebo koli tomu ze sa chcem zaregistrovat na pouzivanie el. podpis a pod. Alebo ked si budem chciet pridat cinnost do zivnosti...
KEJKA
15.05.11,11:21
Velka vdaka KEJKA.

Posledna otazka je, trvale bydlisko mam 400km od miesta kde teraz zijem. Aby som mohol podavat DP z nakupeneho tovaru a celkovo aby som si ulahcil styk so danovym uradom, je mozne si nejakym sposobom riesit tieto veci napriklad s danovym uradom v Bratislave alebo inom meste ? Aby som za kazdym nemusel cestovat 400km do rodnej vlasti len koli administrative alebo koli tomu ze sa chcem zaregistrovat na pouzivanie el. podpis a pod. Alebo ked si budem chciet pridat cinnost do zivnosti...
SZČO si viazaný na miesto trvalého bydliska. vybav si ZEP, a budeš podávať elektronicky odkiaľkoľvek. Rovnako účinne môžeš podávať poštou - netreba ísť osobne. Môj klient žije v Anglicku a sro má na Slovesnku, tiež to funguje.......
Samozrejme kontrola a súčinnosť s DU sa bez osobnej účasti neobíde.
Druhá možnosť je založiť jednosobovú sro - tú môžeš kdekoľvek.
teplomer
15.05.11,11:34
posledny problem je...kde zohnat niekoho, kto si tych mojich par faktur vezme do opatery. Najst niekoho schopneho asi bude problem :confused: