janka501
15.05.11,08:46
Dobrý deň, chcela by som vedieť váš názor na otázku:
Ktoré z foriem odpisovania považujete za najprogresívnejšie?

vďaka
veronikasad
15.05.11,06:49
Dobrý deň, chcela by som vedieť váš názor na otázku:
Ktoré z foriem odpisovania považujete za najprogresívnejšie?

vďaka
určite zrýchlené odpisovanie.

§ 28
Zrýchlené odpisovanie hmotného majetku
Na začiatok

(1) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa odpisovým skupinám priraďujú tieto koeficienty pre zrýchlené odpisovanie:
Koeficient pre zrýchlené odpisovanie
Odpisová skupina v prvom roku v ďalších rokoch pre zvýšenú
odpisovania odpisovania zostatkovú cenu
1 4 5 4
2 6 7 6
3 12 13 12
4 20 21 20.


(2) Pri zrýchlenom odpisovaní sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

a) v prvom roku odpisovania ako podiel jeho vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania,
b) v ďalších rokoch odpisovania ako podiel dvojnásobku jeho zostatkovej ceny a rozdielu medzi priradeným koeficientom pre zrýchlené odpisovanie platným v ďalších rokoch odpisovania a počtom rokov, počas ktorých sa už odpisoval.

(3) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku po vykonaní technického zhodnotenia sa odpisy určujú takto:

a) v roku zvýšenia zostatkovej ceny ako podiel dvojnásobku tejto ceny hmotného majetku a priradeného koeficientu zrýchleného odpisovania platného pre zvýšenú zostatkovú cenu,
b) v ďalších rokoch odpisovania ako podiel dvojnásobku zostatkovej ceny hmotného majetku a rozdielu medzi priradeným koeficientom zrýchleného odpisovania platným pre zvýšenú zostatkovú cenu a počtom rokov, počas ktorých sa odpisoval zo zvýšenej zostatkovej ceny.

(4) Ročný odpis vypočítaný podľa odsekov 2 a 3 sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.
janka501
15.05.11,07:19
dakujem, môžte mi to nejako laicky vysvetliť resp. chcela by som počuť nejaký názor Prečo je táto forma najprogresívnejšia.
KEJKA
15.05.11,07:22
pretože v prvej polovici doby odpisovania odpíšeš - uplatníš v nákladoch 65-75 % celej obstarávacej hodnoty
veronikasad
15.05.11,07:25
dakujem, môžte mi to nejako laicky vysvetliť resp. chcela by som počuť nejaký názor Prečo je táto forma najprogresívnejšia.
Skús si to na praktickom príklade a porovnaj s rovnomerným odpisovaním.

Ak si študentka, dúfam že aspoň trochu vieš o čom je citovaný § zákona o dani z príjmov.

Uvediem ti aj praktický príklad výpočtu odpisov. Napr. pri OC 10 000 € v I. odpisovej skupine v I. roku odpisovania:

rovnomerný odpis
10 000/4 = 2500

zrýchlený odpis
10 000/4 = 2500
progresia sa prejaví v druhom roku odpisovania


Pri rovnnomernom odpisovaní pôjde do daňových výdavkov rovnaká suma počas celých 4 rokov.

Dosaď si do vzorca zrýchlené odpisovanie v ďalších rokoch a porovnaj ...
marjankaj
15.05.11,07:26
dakujem, môžte mi to nejako laicky vysvetliť resp. chcela by som počuť nejaký názor Prečo je táto forma najprogresívnejšia.
Myslíš najprogresívnejšia=najpokrokovejšia?:confused:
Tak to netuším.
Sama si musíš rozhodnúť, čo je pre teba najvýhodnejšie. Či odpísať čo najskôr alebo to rozložiť rovnomerne. Aký to bude mať dopad na základ dane.
veronikasad
15.05.11,07:27
Janko, to je asi maturitná otázka ...
Paula
15.05.11,07:36
A ktorá je aspoň tretia, keď má byť "naj" ? :)
marjankaj
15.05.11,07:40
Skús si to na praktickom príklade a porovnaj s rovnomerným odpisovaním.

Ak si študentka, dúfam že aspoň trochu vieš o čom je citovaný § zákona o dani z príjmov.

Uvediem ti aj praktický príklad výpočtu odpisov. Napr. pri OC 10 000 € v I. odpisovej skupine v I. roku odpisovania:

rovnomerný odpis
10 000/4 = 2500

zrýchlený odpis
2*10 000/4 = 5000

Pri rovnnomernom odpisovaní pôjde do daňových výdavkov rovnaká suma počas celých 4 rokov.

Dosaď si do vzorca zrýchlené odpisovanie v ďalších rokoch a porovnaj ...

Veronika oprava.

rovnomerný:
1. 2500
2. 2500
3. 2500
4.2500

zrýchlený
1. 2500
2. 3750
3. 2500
4. 1250
veronikasad
15.05.11,07:44
Jasne, ďakujem - opravila som ...
marjankaj
15.05.11,07:47
Paula ty ma tuším chceš naťahovať.:---
Naj- môže byť aj keď je iba jeden. Napríklad jedináčik je najlepšie dieťa svojich rodičov.:D:D:D
janka501
15.05.11,07:49
nie je to maturitná otázka ale otázka od oponenta...
predpokladám že najprogresívnejšou myslel najpokrokovejšou...ale tak ako čo ja viem, myslím že väčšina podnikov odpisuje zrýchlenou formou, ale neviem čo to s tým má spoločné že je najprogresívnejšia :confused: taká divná otázka...
marjankaj
15.05.11,07:57
nie je to maturitná otázka ale otázka od oponenta...
predpokladám že najprogresívnejšou myslel najpokrokovejšou...ale tak ako čo ja viem, myslím že väčšina podnikov odpisuje zrýchlenou formou, ale neviem čo to s tým má spoločné že je najprogresívnejšia :confused: taká divná otázka...

No asi myslel daňové odpisy a asi "najprogresívnejše" bude to zrýchlené odpisovanie. Teda dostať do odpisov čo najviac a čo najrýchlejšie.

Pri účtovných odpisoch si môžeš stanoviť svoje postupy.
janka501
15.05.11,07:59
a nie su prave preto výhodnejšie účtovné odpisy kedže si to môžeš určit podla seba koľko rokov budeš odpisovať? ale to asi nie je najprogresívnejšie ale najvýhodnejšie :D
marjankaj
15.05.11,08:03
a nie su prave preto výhodnejšie účtovné odpisy kedže si to môžeš určit podla seba koľko rokov budeš odpisovať? ale to asi nie je najprogresívnejšie ale najvýhodnejšie :D

No to sú dve rôzne veci. Daňové odpisy sú stanovené v zákone a nemožno si ich ľubovoľne meniť.
Účtovné si účtovná jednotka stanovuje sama podľa svojich podmienok.

Na základ dane majú vplyv iba daňové odpisy.
janka501
15.05.11,08:07
asi správna odpoved bude v tom predošlom príspevku, že najprogresívnejšie je zrýchlené odpisovanie, aby sme mohli odpisovať čo najviac a čo najrýchlejšie...a aby sme si znižovali základ daňe (čiže odvádzali menšie dane každý rok?) snad to dobre chápem...(španielska dedina pre mna)
veronikasad
15.05.11,08:10
asi správna odpoved bude v tom predošlom príspevku, že najprogresívnejšie je zrýchlené odpisovanie, aby sme mohli odpisovať čo najviac a čo najrýchlejšie...a aby sme si znižovali základ daňe (čiže odvádzali menšie dane každý rok?) snad to dobre chápem...(španielska dedina pre mna)
Janka, nie každý rok.
Pri zrýchlenom najviac v druhom roku odpisovania (pri prvej odpisovej skupine), najmenej v štvrtom.

Ak si firma uplatní rovnomerné odpisovanie - zníži si základ dane v každom roku rovnako.
marjankaj
15.05.11,08:17
asi správna odpoved bude v tom predošlom príspevku, že najprogresívnejšie je zrýchlené odpisovanie, aby sme mohli odpisovať čo najviac a čo najrýchlejšie...a aby sme si znižovali základ daňe (čiže odvádzali menšie dane každý rok?) snad to dobre chápem...(španielska dedina pre mna)

No ale tým zase utrpí príjem do štátneho rozpočtu a budeme zväčšovať deficit a znížia nám rating. A nebudeme tigrom v EU.:rolleyes:
A potom sa ministri zase zobudia a ešte viac nám utiahnu opasky. Veď aj oni chcú z niečoho žiť.:mee::eek:
janka501
15.05.11,08:25
tak toto už ide mimo moje chápanie a znalosti :D
marjankaj
15.05.11,08:28
tak toto už ide mimo moje chápanie a znalosti :D

No keď sa dozvieš aký dôchodok ti vypočítajú, tak to budeš vedieť úplne presne.
janka501
15.05.11,08:31
no tak momentálne skôr riešim tie formy odpisovania viac ako svoj dôchodok...ale aj na to pride čas:)