foool
15.05.11,09:13
Ahojte.
Rada by som si vyskusala podnikanie. Kedze som na to sama, chcem si na zaciatok vyskusat nieco, co uz funguje, nech sa naucim veci za pochodu. Napr. e-shop na predaj kozmetiky, parfemov a pod. Viem, je toho kopec, ale ide to, takze si chcem vyskusat, co taky business obnasa.
Ako zacat? ako ziskat kontakty na velkosklady? ako ten retazec vlastne funguje? Aky je rozdiel medzi distributorom, velkoobchodom? Kdesi som citala ze distribucky kozmetiky nahanaju aj farmaceuticke distribucky..
Prosim, poradte.
Dakujem.
blavaciko
15.05.11,21:14
osobne si myslim ze e-shop na predaj kozmetiky, parfemov a pod. funguje...
urcite by to vyzadovalo velmi velke naklady pre zacinajuceho podnikatela...
Xeon
16.05.11,00:42
Napr. e-shopov na kozmetiku/parfemy/drogeriu je uz plno a co je dolezitejsie, maju uz vsetko rozbehnute a tak mozu poskytovat najnizsie ceny, ktorym Vy ako zaciatocnicka "bez nicoho" sotva mozete konkurovat (ak sa vobec uchytite).

Samo o sebe e-shop uz v dnesnej dobe nie je nejak draha zalezitost, avsak ak si aj nechate e-shop spravit plus nechat si zabezpecovat jeho zakladnu technicku prevadzku (domainhosting, webhosting, udrzbu), potrebujete nejake svoje zakladne technicke znalosti, aby ste si mohli sama pridavat produkty alebo aspon menit ich cenu, robit akcie, atd.

Toto vsetko je zaklad, ale je to nic, ak e-shop nebude mat tzv. optimalizaciu pre vyhladavace (tzv. SEO) a Vy nebudete mat znalosti z marketingu (ako oslovovat zakaznikov) a v tomto pripade najma z e-marketingu (ako ich oslovovat cez internet, ako a u koho robit cielene reklamne kampane - cielena reklama na internete). Toto vsetko sluzi na to, aby sa potencionalni navstevnici k Vam dostali a co najviac navstevnikov sa zmenilo na zakaznikov.

Ak sa Vam to podari, potom (resp. este predtym) potrebujete dalsie znalosti ohladne uctovnictva, skladu a to co ste pisali Vy, aby bol sklad plny, cize od koho nakupovat (ale velkoobchody a dodavatelia sa daju lahko najst na internete).

Samozrejme, na toto vsetko co som napisal, si mozete "najat" ludi, no myslim si, ze v takom pripade zvlast v takomto dost konkurencnom odvetvi nevykazete ziadny zisk, skor stratu. Ak chcete ist do toho sama a fakt poctivo, rok dva roky Googlenia, nakupovania knih a poctiveho studia tychto problematik Vas neminie.

Zrejme Vas moj prispevok nepotesil, ale taka je realita. Skor skuste najst oblast s co najmensou v idelanom pripade ziadnou konkurenciou - ked sa Vam toto podari, mate vyhrate. Potesujuca sprava na zaver.
Samantha
16.05.11,08:11
S tým všetkým čo tu Xeon popísal sa budete musieť popasovať. Poznám to, práve to bude rok a pol čo podnikám. Ale nenechajte sa tým množstvom práce odradiť. A ani ľuďmi.. Množstvo ľudí hovorí, aké to je ťažké, že sa to nedá, a znechutia iných... lebo sú to ľudia, čo chcú veľké peniaze a chcú ich bez námahy.. ale veď takto to nefunguje.. kto vám niečo dá zadarmo? všetko sa musí zaslúžiť.
Áno, budete musieť veľa zisťovať, učiť sa, hľadať, študovať, skúšať... ale to je normálne. Každý takto začína, každý už dnes úspešný podnikateľ mal veľmi ťažké začiatky. Kľúčom je nenechať sa odradiť, veľa sa pýtať, študovať, nechať si poradiť, a skúšať a skúšať. Rátajte s tým, že v začiatku budete v strate, ale to takmer každý na začiatku bol. Musíte mať voľné svoje vlastné financie, aby ste tento začiatok prekonali. Len nechoďte do veľkého rizika, nenakúpte na začiatku obrovské zásoby, len aby ste mohli promptne obslúžiť každého klienta. Vždy sa dá klientovi povedať, že to práve nemáte na sklade ale akonáhle to dôjde, tak sa mu ozvete. Práve takto si možno vybudujete ešte lepší imidž, ako len ticho zasielať tovar bez nejakého budovania vzťahu so zákazníkom.
Takže ešte raz, nenechajte sa odradiť ničím a hlavne veľa pracujte. Odmena nepríde hneď, no keď príde tak bude omnoho väčšia... nielen vo forme vyšších ziskov, ale aj vo forme že ste niekomu pomohli či niekoho potešili. A hlavne vybudovali vlastnými silami niečo, čo funguje... A to je odmena, ktorá sa finančne vyčísliť nedá ale má omnoho vyššiu cenu.
minmi
16.05.11,08:35
Musis si najst kontakty na velkoosklady (google, zlate stranky...) Tak sa zaregistrujes a potom zistis (tak ako ja) ze maju vyssie ceny ako velke obchodne retazce. Mna skoro trafilo ked som v tescu nasla o 20 % nizsiu cenu ako vo velkosklade ... tak ma cele podnikanie preslo lebo tomu konkurovat nemozem :-(
Xeon
16.05.11,12:40
Musis si najst kontakty na velkoosklady (google, zlate stranky...) Tak sa zaregistrujes a potom zistis (tak ako ja) ze maju vyssie ceny ako velke obchodne retazce. Mna skoro trafilo ked som v tescu nasla o 20 % nizsiu cenu ako vo velkosklade ... tak ma cele podnikanie preslo lebo tomu konkurovat nemozem :-(

Presne tak. Dokonca sa robia este take marketingove praktiky, ze ked pride nejaky velky retazec napr. typu Tesco do nejakeho mesta, strategice vyrobky zacne predavat pod svoju nakupnu cenu, vsetci pridu kupovat tam, malicke predajne skrachuju a potom sa cena opat zdvihne. Takto si "vycistia" priestor pre seba. Tento postup bol dokonca uvedeny v jednej knizke o marketingu. V dnesnej dobe su nekale praktiky bohuzial bezne.

Iked neviem ako je to uz v dnesnej dobe legislativne osetrene, pocul som cosi o tom, ze predajca nesmie predavat po novom pod svoju nakupnu cenu, ale podrobne som to nestudoval.