yessimus
15.05.11,13:07
Dobry den,

prosim vas, ako je to s pracovnym miestom a vyskou mzdy po materskej dovolenke v trvani 3 roky?
Musi zamestnavatel ponuknut po MD rovnaku poziciu a mzdu ako pred nastupom na MD? Ak ano, existuje nejaka "ochranna" lehota, alebo moze po prvom mesiaci manzelke znizit mzdu (preradit na ine pracovne miesto a pod.)?

Dakujem.
KEJKA
15.05.11,11:31
tá úprava sa týka hlavne práv zamestnankyne, takže ak obe strany súhlasia aj s preradením aj so znížením mzdy, tak k porušeniu zákona podľa mňa nedôjde. resp. kde niet žalobcu, nie je ani sudcu.
Tweety
15.05.11,11:31
Dobry den,

prosim vas, ako je to s pracovnym miestom a vyskou mzdy po materskej dovolenke v trvani 3 roky?
Musi zamestnavatel ponuknut po MD rovnaku poziciu a mzdu ako pred nastupom na MD? Ak ano, existuje nejaka "ochranna" lehota, alebo moze po prvom mesiaci manzelke znizit mzdu (preradit na ine pracovne miesto a pod.)?

Dakujem.
Po prvé, MD nie je v trvaní 3 rokov, takže do práce nastúpi po skončení RD, a tú už zamestnáv. podľa ZP nemá povinnosť zaradiť zamestnanca na rovnakú pozíciiu.
KEJKA
15.05.11,11:47
dobrý postreh.................oceňujem
veronikasad
15.05.11,11:51
Dobry den,

prosim vas, ako je to s pracovnym miestom a vyskou mzdy po materskej dovolenke v trvani 3 roky?
Musi zamestnavatel ponuknut po MD rovnaku poziciu a mzdu ako pred nastupom na MD? Ak ano, existuje nejaka "ochranna" lehota, alebo moze po prvom mesiaci manzelke znizit mzdu (preradit na ine pracovne miesto a pod.)?

Dakujem.

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=3&ved=0CCQQFjAC&url=http%3A%2F%2Fporadna.monster.sk%2Fna-pracovisku%2Fpraca-a-pravo%2Fmala-novela-zakonnika-prace%2Farticle.aspx&ei=xr3PTeaQGpCfOqmHlIMN&usg=AFQjCNFd0PXo7HWzQvuNoT2kfAEpZxh2zw&sig2=WJ7m1T1NKAheIgQ5IWyLRA

k odkazu ešte jedna poznámka :
rod.dovolenka podľa § 166 odst. 1 ZP je vlastne "materská" dovolenka muža, počas ktorej poberá dávku nem.poistenia "materské" zo sociálnej poisťovne (nie rodičovský príspevok z UP).
Tweety
15.05.11,11:51
Lydka, vďaka za potešenie z bodíka. Prajem Ti peknú nedeľu. Maja
yessimus
16.05.11,18:14
Tak som z toho trochu zmateny.
Ako je to teda, musi zamestnavatel dat rovnake miesto a podmeinky alebo nemusi.
Z toho odkazu na novelu co tu je mi pride ze teda ano.
Ale z prispevkov to vyzera ze nie.
Tweety
16.05.11,18:17
Tak som z toho trochu zmateny.
Ako je to teda, musi zamestnavatel dat rovnake miesto a podmeinky alebo nemusi.
Z toho odkazu na novelu co tu je mi pride ze teda ano.
Ale z prispevkov to vyzera ze nie.
Po návrate z MD áno, ale po návrate z RD už nie, tak ako som už uviedla v prvom príspevku. Manželka sa vráti z RD.
veronikasad
16.05.11,18:21
Tak som z toho trochu zmateny.
Ako je to teda, musi zamestnavatel dat rovnake miesto a podmeinky alebo nemusi.
Z toho odkazu na novelu co tu je mi pride ze teda ano.
Ale z prispevkov to vyzera ze nie.
pozri § 157 odst. 2)

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210114&FileName=zz2011-00048-0210114&Rocnik=2011

Tá druhá veta sa dá vysvetliť všelijako - samozrejme v prospech zamestnávatela ...
yessimus
17.05.11,18:19
Ja teda neviem ale stale sa mi zda, ze si tu odpovede protirecia.
Citujem z tej zbierky: Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko.
Samozrejme neviem co je v paragrafe 166.
To ze je tam dalsi text ktory moze zamestnavatel vyuzit je druha vec.
yessimus
01.06.11,06:13
Prosim ako to teda je?

V paragrafe 157 (plne znenie, nejde mi sem pridat odkaz) je jasne napisane, ze aj po navrate z RD je zamestnavatel povinny poskytnut rovnake miesto. A iba ak to nie je mozne preto, ze sa dana praca uz nevykonava, alebo je pracovisko zrusene, len vtedy mu moze dat ine miesto, ale zodpovedajuce zmluve.

Nicmenej tento ZP zacal platit az po nastupe manzelky na RD (MD). Neviem ako to bolo presne predtym, ale zamestnavatel sa teraz ohana tym, ze pre manzelku platia pravidla zakonniku prace za ktorych nastupovala na MD (RD), nie tie ktore platia teraz, co sa mi zda dost cudne.

Prosim o pomoc. Dakujem.