misstka
15.05.11,12:11
Jeden človek mi dlží 1500€, podala som návrh na platobný rozkaz. Ten človek je momentálne nezamestnaný, vlastní nehnuteľnosť, úspory pravdepodobne nemá.
Je dosť pravdepodobné, že ak bude mať v rukách aj platobný rozkaz, sumu nezaplatí.
Chcem sa preto opýtať, čo dalej, môže mu vôbec exekútor siahnuť na nehnuteľnosť kvôli takej sume? čo ak po doručení platobného rozkazu prepíše nehnuteľnosť na niekoho iného? Dá sa to spätne nejako napadnúť, alebo by sa to dalo len vtedy, kedy ten prepis urobil až po začatí exekúcie?
A koľko vlastne je platnosť toho platobného rozkazu a ak nezaplatí a podám návrh na začatie exekúcie, tak koľko súdu zhruba trvá, kým návrh schváli a je aj potom, keby bola naňho exekúcia nejaká premlčacia doba po ktorej sa už dlh nebude dať vymôcť alebo premlčacia doba neexistuje?
Trochu veľa otázok, ale chcem vedieť na čom som, lebo sa bojím toho, aby som tie náklady nemusela nakoniec zaplatiť ja...
truch
15.05.11,10:20
Najskôr musíš dať PR na súd, aby vyznačili pravoplatnosť a vykonateľnosť / najskôr 15 dní po doručení/. Keď budeš mať právoplatný a vykonateľný PR, máš 2 možnosti. Buď si budeš sumu vymáhať sama, ak vieš napr. číslo účtu povinného a má tam peniaze, alebo môžeš žiadať úhradu z predaja nehnuteľnosti, alebo to dáš exekútorovi a on všetko zariadi. Cez exekútora to ide rýchlo, ak má povinný majetok, alebo peniaze /exekútor to zistí, tebe banka info nedá/ veľmi rýchlo ti peniažky pošle. Horšie je, ak ten dotyčný nič nemá, potom sa to ťahá veľmi dlho.
misstka
15.05.11,10:37
platobný rozkaz už je podaný, je už dlhšie nezamestnaný,takže peniaze na účte asi nemá a je možné, že aj tú nehnuteľnosť na niekoho z rodiny prepíše. preto ma zaujíma aj to, či by sa ten prepis dal nejako napadnúť, ak by to urobil ešte pred exekúciou, respektíve ak to dám exekútorovi, tak koľko to on bude môcť vymáhať, možno sa neskôr zamestná a ak nie, je to starší človek, takže pôjde na dôchodok a bude mať nejaký príjem.
truch
15.05.11,12:34
platobný rozkaz už je podaný, je už dlhšie nezamestnaný,takže peniaze na účte asi nemá a je možné, že aj tú nehnuteľnosť na niekoho z rodiny prepíše. preto ma zaujíma aj to, či by sa ten prepis dal nejako napadnúť, ak by to urobil ešte pred exekúciou, respektíve ak to dám exekútorovi, tak koľko to on bude môcť vymáhať, možno sa neskôr zamestná a ak nie, je to starší človek, takže pôjde na dôchodok a bude mať nejaký príjem.

Prepísať nehnuteľnosť po vydaní PR nemôže, to je otázka pre právnikov, čo sa s tým dá robiť. Nám vymáhal exekútor peniaze a minulý rok, po 10 rokoch, sme ich konečne dostali. Takže neboj, času máš určite dosť:)
focalor
15.05.11,18:03
ak prepise majetok na inu osobu tak mozno takymto ukonom na sude odporovat zalobou, a teda nebudu voci tebe ucinne, a pravdepodobne by slo aj o trestny cin poskodzovania veritela, ak by tam bol umysel, co je nutne preukazat, lebo moze predat a dlh vyplatit sam...
Mária27
15.05.11,18:23
Platobný rozkaz môže byť vydaný aj do mesiaca, zvyčajne býva do troch. Exekútor skúma možnosť úhrady dlh, čoraz viac sa predávajú aj nehnuteľnosti, niekedy aj za smiešny dlh.
Ak súd niečo rozhodne, premlčacia doba je 10 rokov.

Ak by previedol nehnuteľnosť na osobu blízku, dá sa odporovať tomu právnemu úkonu (napadnúť ho do troch rokov) - potom by si postupovala podľa §§ 42a, 42b obč.zákonníka. Ak by ju previedol na inú osobu, mal by za to peniaze, mal by zaplatiť dlh.
TinaL
16.05.11,18:26
Škoda, že ste nepoužili pri podaní návrhu na platobný rozkaz ust. § 172 ods. 8, citujem:
(8) Ak navrhovateľ predloží spolu s návrhom na začatie konania platobný rozkaz na tlačive vydanom podľa vzoru uvedenom v osobitnom predpise a na vydanie platobného rozkazu sú splnené zákonom ustanovené podmienky a je zaplatený súdny poplatok, súd vydá platobný rozkaz najneskôr do desiatich pracovných dní od splnenia týchto podmienok.

Mám s tým skúsenosti, takže by to bolo rýchlejšie. To tlačivo je myslím prístupné na www.justice.gov.sk