janus_s
15.05.11,13:05
Známa otvára predajňu a idem k nej robiť. Zvažujeme buď prácu na dohodu alebo na živnosť. zaujíma ma, aké sú podmienky živnosti a či to nie je nejakým spôsobom napadnuteľné. Dakujem za každú odpoveď
KEJKA
15.05.11,11:08
na živnosť to je napadnuteľné - ak budeš celý deň niekde za pultom, ta je to závislá práca. Podobne aj v sklade.
prečo nie HPP, alebo PP na čiastočný uväzok?
Zasa odvody?
janus_s
15.05.11,11:12
jasné,odvody.... a druhá vec je, že nevie, či to bude fungovať...a nechce mi dať zmluvu
KEJKA
15.05.11,11:23
možno by bolo riešením prevziať obchod do prenájmu a tak sa vlastne starať o všetko sám. Známej budeš platiť nájomné.
janus_s
15.05.11,11:25
ja tam budem predávať
janus_s
15.05.11,11:26
možno by bolo riešením prevziať obchod do prenájmu a tak sa vlastne starať o všetko sám. Známej budeš platiť nájomné.
my tam budeme obidve...
ewita888
15.05.11,11:29
ide o závislú činnosť, takže treba spraviť pracovnú zmluvu.. ak by to známej nešlo, pracovná zmluva sa ukončí, kde je problém?
janus_s
15.05.11,11:35
ide o závislú činnosť, takže treba spraviť pracovnú zmluvu.. ak by to známej nešlo, pracovná zmluva sa ukončí, kde je problém?
ved pisem ze v odvodoch :-D dalej tiez v dobe urcitej/neurcitej....
ewita888
15.05.11,11:43
no keďže ide o závislú činnosť, na živnosť to nejde.. ešte sa dá uzavriet dohoda o pracovnej činnosti, ale tá je max. na 10 hodín týždenne.. čo sa týka doby určitej/neurčitej - tam je kde problém? PP sa dá skončiť aj dohodou...
Ešte sa dá uzavrieť aj PP na kratší pracovný čas, tam by boli aj menšie odvody..
Indeed
15.05.11,12:01
Známa otvára predajňu a idem k nej robiť. Zvažujeme buď prácu na dohodu alebo na živnosť. zaujíma ma, aké sú podmienky živnosti a či to nie je nejakým spôsobom napadnuteľné. Dakujem za každú odpoveď

Nepozeraj na to a vobec NEBER DO UVAHY predchadzajuce prispevky !

Je to na Tebe, ako sa dohodneš so svojim zadavateľom práce.

Vzťah na živnosť je pre Teba jednoznačne vyhodnejší,pracuješ -máš peniaze.
Nepracuješ-nemáš peniaze.

Tak by som to videl ja.
veronikasad
15.05.11,12:05
Indeed, na príp. pokutu za nelegálnu prácu z IP mu pri kontrole prispeješ, ak sa bude riadiť tvojou radou ?
janus_s
15.05.11,12:07
no keďže ide o závislú činnosť, na živnosť to nejde.. ešte sa dá uzavriet dohoda o pracovnej činnosti, ale tá je max. na 10 hodín týždenne.. čo sa týka doby určitej/neurčitej - tam je kde problém? PP sa dá skončiť aj dohodou...
Ešte sa dá uzavrieť aj PP na kratší pracovný čas, tam by boli aj menšie odvody..
myslim,ze je dost ludi,ktori pracuju v obchode a pracuju na zivnost....len proste neviem ako to funguje a ci hrozi nejaky postih za to.nebudem tam kazdy den,tak ci sa da napriklad pracovat napr. na 100 hodin mesacne...
veronikasad
15.05.11,12:08
myslim,ze je dost ludi,ktori pracuju v obchode a pracuju na zivnost....len proste neviem ako to funguje a ci hrozi nejaky postih za to.nebudem tam kazdy den,tak ci sa da napriklad pracovat napr. na 100 hodin mesacne...
ako si tú prácu na živnosť predstavuješ ? Budete mať spoločný priestor a každý svoj tovar ? Alebo ide len o funkciu predavača na živnosť ?
Indeed
15.05.11,12:14
ako si tú prácu na živnosť predstavuješ ? Budete mať spoločný priestor a každý svoj tovar ? Alebo ide len o funkciu predavača na živnosť ?

Ako sa oni dohodnú, tak bude !

My nemame žiadne právo do ich dohody KECAŤ.
veronikasad
15.05.11,12:15
Ako sa oni dohodnú, tak bude !

My nemame žiadne právo do ich dohody KECAŤ.
Na Porade žiada radu, nie právo kecania ...
ewita888
15.05.11,12:20
§ 1
Pôsobnosť Zákonníka práce
Na začiatok

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahujú sa na tieto právne vzťahy všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka.

(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.
Indeed
15.05.11,12:26
Na Porade žiada radu, nie právo kecania ...

Moj nazor je ,že drviva väčšina ,žiada práve právo "kecania" a komentovania zaležitosti, do ktorých im nič neni.
marjankaj
15.05.11,12:36
Moj nazor je ,že drviva väčšina ,žiada práve právo "kecania" a komentovania zaležitosti, do ktorých im nič neni.

Tak toto ti vyšlo. Netušil som, že ty si zaangažovaný.:eek:
Indeed
15.05.11,12:44
Tak toto ti vyšlo. Netušil som, že ty si zaangažovaný.:eek:

jA KECAM len priležitostne,,

inka je mi to 8.
Economic
15.05.11,13:26
Nepozeraj na to a vobec NEBER DO UVAHY predchadzajuce prispevky !

Je to na Tebe, ako sa dohodneš so svojim zadavateľom práce.

Vzťah na živnosť je pre Teba jednoznačne vyhodnejší,pracuješ -máš peniaze.
Nepracuješ-nemáš peniaze.

Tak by som to videl ja.


Musím nesúhlasiť ! Práve predchádzajúce príspevky sú veľmi rozumné a na základe nich sa dá zamestnávateľovi oponovať. Predavačka na živnosť ? Hlúposť jednoznačne zamestnanec, alebo dohodár a na papieri toľko a na ruke toľko... Možno taká je moja predstava... Dohodou sa dá aj PP pekne skončiť, tu ide o špekuláciu platiť za zamestnanca odvody.
blavaciko
15.05.11,21:12
osobne si nemyslim ze praca "na zivnost" je najlepsou volbou... ziadna dovolenka, ziadna ochrana zakonnika prace...

ako spomenuli takmer vsetci predomnou predavacka na zivnost je nelogicke, nezakonne a pravne velmi jednoducho napadnutelne...
co si das ako predmet podnikania? sprostredkovanie v oblasti obchodu?

ako ti chce znama dat hmotnu zodpovednost ak nebudes u nej zamestnana?
ako mozes pristupovat k jej registracnej pokladnici?

hlupost, hlupost, hlupost...

jednoznacne pracovny pomer a nic ine...

o tom skonceni, jaj ved tak krasne sa daju ukoncovat pomery ak sa chce...