flector
15.05.11,14:41
Snažím sa dopátrať odpovede na rôzne otázky ohľadom majetkových vzťahov, avšak bezúspešne. Resp. zatiaľ sa mi podarilo zistiť iba protichodné názory.
Preto sa skúsim opýtať ešte tu. Ktovie, možno niekto poradí.

Mám svoju s.r.o. (založenú pred niekoľkými mesiacmi) v ktorej som jediným 100% vlastníkom aj konateľom zároveň. Zamestnancov nemám žiadnych, ani niesom vo svojej firme zamestnaný, nevyplácam si žiadnu mzdu, ani odmeny, atď.) Moja spoločnosť *sídli* v nehnuteľnosti ktorej som taktiež 100% vlastníkom. Pri zakladaní spoločnosti bol spísaný okrem iného aj dokument:
Súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zápisom nehnuteľnosti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra alebo živnostenského registra.

* Inak, moja firma je prakticky kompletne "virtualna" IT spoločnosť – v skutočnosti by som ani žiadne sídlo nepotreboval. Cielim prakticky len na zahraničný trh (programovanie, 2D, 3D grafika, predovšetkým ale vlastné projekty, (takmer všetky projekty mám "von" – v angličtine, španielčine, nemčine, taliančine, poľštine, atď. ) + internetová reklama, affilate na nich, a pod.), projekty sa fyzicky hostia na serveroch uložených v serverovni u providera (tj. niekde úplne inde) ...
Zo svojimi klientmi (väčšina aj tak z druhého konca sveta) komunikujem výhradne a len online, atď., atď.

Otázka 1.:
Som povinný mať ešte aj riadnu nájomnú zmluvu okrem toho súhlasu na sídlo firmy?

Podotázka 1.a)
Ak áno / nie, ... + prečo?

Podotázka 1.b)
Ak áno, ktorý zákon mi to vyslovene prikazuje?

Podotázka 1.c)
A hlavne, čo je najdôležitejšie, kto to môže "vymáhať"? (Okrem mňa samozrejme.)
Viem, že pokiaľ firma využíva cudzie majetkové práva nastáva bezdôvodné obohatenie, bez ohľadu na prepojenie dotknutých strán ... Platí to však aj v prípade, ako je ten môj?
(Viem, že formálne to platí vždy.) – Ale snáď:
„Kde niet žalobcu, niet ani sudcu."
Ja sám si ten nájom platiť NECHCEM. Pripadá mi to ako absolútny nezmysel, aby som platil sám sebe za niečo čo je v každom ohľade aj tak 100% moje. (Aj keď sú to právne ako keby iné osoby.) Snáď je to na mojom rozhodnutí, pretože ja sám seba žalovať nebudem ...

Podotázka 1.d)
Okrem toho, pokiaľ mi je známe, nájomná zmluva nemusí mať písomnú formu a môže byť aj ústna. ;) Však?

Podotázka 1.e)
Čo keď bude táto zmluva bezodplatná? Znova, kto ma môže nútiť si to prenajímať sám sebe za trhovú cenu?
(A hlavne – možné represie(?) – aké?, na základe čoho?, od koho?)

Do nákladov si samozrejme nechcem dávať nič v súvislosti s tou nehnuteľnosťou, ani nič podobné. Všetky náklady spojené s tou nehnuteľnosťou kde má moja firma sídlo hradím z vlastných (nefiremných) zdrojov, takže skutočne nechápem koho (aký úrad(?)) by to mohlo trápiť ...

Prosím, neberte to tak, že by som chcel niečo silou mocou obchádzať. Ja chcem veci robiť správne. - Ale, jednoducho v tomto prípade nechápem, prečo by ma mal niekto nútiť nasilu platiť SAMÉMU SEBE, keď nechcem – však je to predsa nezmysel!!!

Otázka 2.:
Obdobná otázka ako otázka 1. avšak týkajúca sa využívania iných prostriedkov vo firme, ktoré vlastním ja ako súkromná osoba.
Znova! Nič z toho čo už mám a čo som nadobudol ako súkromná osoba, si ale NEMÁM ZÁUJEM DÁVAŤ DO NÁKLADOV vo firme!!!
(Takže nevidím aký by tam mohol byť problém.)

Tj. Napr. Počítače, software, rôzne technické a elektro vybavenie / zázemie, či telefón, zrkadlovku, objektívy, atď.,
Alebo aj niektoré moje už existujúce webové projekty. Rôzne projekty som si pracne a od 0 pomaličky budoval ako študent po dlhé, dlhé roky vo všemožných krajinách (na doménach rôznych krajín) a jazykoch. Pôvodne ako nekomerčné, ktoré však za tie roky získali stabilné návštevnosti – čiže je ich teraz relatívne ľahké transformovať pomocou mojej s.r.o. na komerčné, tj. napr. cez reklamu, či sprostredkovanie cez affiliate a pod.
Takže, moja firma na nich už len zarába pomocou rôznych komerčných metód. Zjednodušene by sa dalo povedať, že moja firma teraz zbiera ovocie z týchto dávno zabehnutých projektov, ktoré som vytvoril pred rokmi, pôvodne ako nekomerčné. + Ale, samozrejme do budúcna ich plánujem aj ďalej rozvíjať.

Avšak domény týchto projektov stále patria mne (nie firme): To som už, ale raz riešil tu:

http://www.porada.sk/t154196-moze-byt-domena-komercnej-web-stranky-vlastnena-fyzickou-osobou.html

Okrem toho, ako som spomínal v tom predošlom vlákne ... aj tak mám naďalej projekty u ktorých nemám komerčné ambície a chcem ich prevádzkovať (ako súkromná osoba) na vlastné súkromné náklady, ... len tak ... pre potešenie a dobrý pocit. :)
Skrátka IT / technika ma bavila v podstate odjakživa. Napr. mám plný šuflík mojich (hlavne offline) projektov a všelijakých mojich "výplodov", ktoré som programoval prakticky celú časť mladosti po večeroch a tak. ;) :D (A niektoré sú teda už riadne prehistorické veci, to je fakt.) Niektoré projekty som tvoril aj dlhé roky, rokúce ... skrátka len pre seba, pre vlastný rozvoj a potešenie ... aby nakoniec v pokoji ležali na záložnom disku v šufiku.

Ale k téme. Samozrejme, nové vybavenie, domény, atď. ktoré si kupujem / plánujem kúpiť na firmu, za firemné peniaze + nové komerčné projekty ktoré budujem, atď. to už je / bude patriť firme, aj do nákladov, atď.
To je jasné ...

Ale nechápem prečo by som si tam mal dávať, prenajímať, či predávať SÁM SEBE aj to "staré", ktoré som si zadovážil, či vytvoril dávno predtým ako súkromná osoba – zvlášť keď si to nechcem dávať do nákladov! A som 100% vlastník.

Vopred ďakujem za všetky odpovede.
KEJKA
15.05.11,12:52
tak len stručne-priznávam, že som zadanie preletela, je príliš obsiahle.
1. súhlas vlastníka slúži len ako určitá poistka, že sídlo firmy je legálne zriadené a budeš ako predstaviteľ firmy na tej adrese zastihnuteľný. Žiadna nájomná zmluva nie je nutná, nikde to nie je zakotvené ako povinnosť - vzhľadom na to, že v súvislosti s nehnuteľnosťou firma neznáša žiadne náklady, je to čisto tvoje rozhodnutie

2. ak firma zbiera ovocie a nemá v súvislosti s tým adekvátne náklady, štát sa iba poteší - platíš vyššie dane z príjmu, hurahura - aspoň niekto štátnu kasu naplňa.............čo dodať?

Keby si chcel znížiť zisk, našiel by si xyz spôsobov ako to urobiť, práve cez NZ /č.1/, alebo odkúpenie práv, alebo vyplatenie mzdy, či odmeny................. každý spôsob je však spojený s ďalšími povinnosťami, ktorým sa svojou voľbou vyhneš.
Ty si dane skracovať nechceš ani legálnym spôsobom, tak sa netráp-tento postup ti nikto nenapadne, možno pár čitateľov si bude klopkať na čelo /z tých, ktorí by najradšej neplatili nič/.
Jediný nie si, mám tiež takého klienta, odmieta všetky možnosti, ako si "prilepšiť".
Klobúk dole pred Vami, moja úcta.
marjankaj
15.05.11,12:53
No pre začiatok si prečítaj Obchodný zákonník § 105 - § 153
A ak ti aj potom niečo nebude jasné tak sa opýtaj.

Tu je link
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#105
Economic
15.05.11,13:21
Kto to vyžaduje tú nájomnú zmluvu ? O tomto ako ti už poradili hovorí Obchodný zákonník. Nájomná zmluva vôbec nemusí byť. A ani sa za sídlo nemusí platiť, veď si vo svojom vlastnom.
Skôr neviem či máš vedomosť, k poskytovaniu služieb do zahraničia v rámci EÚ a podávaní súhrnného výkazu. Aj keď toto v Tvojej otázke nebolo.
marjankaj
15.05.11,18:39
Kto to vyžaduje tú nájomnú zmluvu ? O tomto ako ti už poradili hovorí Obchodný zákonník. Nájomná zmluva vôbec nemusí byť. A ani sa za sídlo nemusí platiť, veď si vo svojom vlastnom.
Skôr neviem či máš vedomosť, k poskytovaniu služieb do zahraničia v rámci EÚ a podávaní súhrnného výkazu. Aj keď toto v Tvojej otázke nebolo.

No nie je to celkom tak. On je FO a SRO je PO. To sú dve rôzne osoby. On ako konateľ iba koná v mene SRO.
Preto som dal ten link, aby si toto uvedomil.



§ 2
Podnikanie

(3) Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom.Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.
flector
16.05.11,05:58
KEJKA vďaka za odpoveď a aj všetkým ostatným ďakujem samozrejme.

Economic
Áno, o poskytovaní a primaní služieb do / z iných členských štátov viem.
Som registrovaný podľa §7a ku podávaniu súhrnných výkazov.

marjankaj
Veď toho som sa bál – že, „ … to nieje celkom tak“, lebo je to PO a FO. Ako vravíš.
Ale ten súhlas vlastníka nehnuteľnosti, ktorý sa v zákone spomína, mám ako som už písal na začiatku.
Pri zakladaní spoločnosti bol spísaný. Takže to vlastne stačí.(?)

A tie ostatné veci (používanie PC, techniky, web projektov, atď. ktoré sú moje [FO] vo firme) sú teda tiež OK, ak to správne chápem. (?)

Ide o to, že ak to nemá kto kontrolovať a hlavne vymáhať (nejaký úrad, či kontrola, alebo ...[???] ... [Niekde som niečo také čítal, ale už neviem presne, že to (napr. zmluvy, nájom o používaní vecí / prostriedkov vo firme, tj. že na základe čoho využíva s.r.o. ten a ten prostriedok) môže pýtať nejaká kontrola, či úrad, ... (môže ???)]), tak si logicky nechcem zbytočne komplikovať život tým, že si budem musieť ešte prenajímať, či predávať svoje vlastné veci, alebo si nebodaj za to ešte SÁM SEBE niečo NASILU platiť – čo mi pripadá ako totálny nezmysel aby som niečo také robil, keď som 100% vlastník aj ako FO aj PO!
KEJKA
16.05.11,16:59
úplný nezmysel to nie je. Ako občan-daňovník máľ nezdaniteľnú šasť, to znamená, keby si zo sro sebe vyplatil napr. za prenájom, sumu 3000-4000 EUR, ale aj viac, tak za seba síce podáš DPFO, ale daň ti vyjde nulová. Na druhej strane sro zaplatí o 19% z 3000-4000 EUR nižšiu daň. Teda vlastne ušetríš a zostane ti z tržieb viac.
Máš však pravdu, že sro si tie výdavky môže uplatniť do nákladov na základe dokumentov a to sú tie zmluvy, dohody, a iné dokumenty, ktoré kontrola môže pýtať.
flector
17.05.11,06:37
Chápem, ... ak by som si teda tie veci chcel dať do nákladov, musel by som mať zmluvy.

Keďže ja si ich ale do nákladov dať nechcem, tak žiadne zmluvy niesom povinný mať. (?)
Napr. ani zmluvy o bezodplatnom nájme.

A prípadnej kontrole, to že nemám zmluvy vadiť nebude, pretože to nejde do nákladov. (?)
(To je pre mňa hlavne dôležité si jednoznačne ujasniť. - Či tie zmluvy nebudú pýtať náhodou aj tak. Resp. či ma za to, že ich nemám nebudú chcieť sankcionovať.)
KEJKA
17.05.11,11:45
zbytočne komplikuješ.
Samozrejme, že na to, čo nie je, nemusíš mať zmluvu.
Takže sa nestresuj.
Kontrola bude kontrolovať, to, čo máš v nákladoćh a výnosoch.
6e nebudeš mať v nákladoch nájomné /napr,/ predsa nebude mať dôvod sankcionovať. V priestoroch sídla firmy si legálne so súhlasom vlastníka, to úplne stačí.
Podobne je to s hnuteľným majetkom, ktorý využívaš, dosahuješ tržby ale nevlastníš. Musel by niekto prísť a tvrdiť, že to máš nelegálne, ale kedže je to tvoj súkromný majetok, tak zasa to nikto napadnúť nemôže.
Economic
17.05.11,12:41
zbytočne komplikuješ.
Samozrejme, že na to, čo nie je, nemusíš mať zmluvu.
Takže sa nestresuj.
Kontrola bude kontrolovať, to, čo máš v nákladoćh a výnosoch.
6e nebudeš mať v nákladoch nájomné /napr,/ predsa nebude mať dôvod sankcionovať. V priestoroch sídla firmy si legálne so súhlasom vlastníka, to úplne stačí.
Podobne je to s hnuteľným majetkom, ktorý využívaš, dosahuješ tržby ale nevlastníš. Musel by niekto prísť a tvrdiť, že to máš nelegálne, ale kedže je to tvoj súkromný majetok, tak zasa to nikto napadnúť nemôže.


Podstata je, že príjem musíš zdaniť, no náklady si odpočítať môžeš.