d.varmeda
08.01.06,21:05
1.Som szco a uctujem v JU. Vo firme mam aj osobny automobil.
Automobil parkuje v garazi ktorí patrí do bezpodieloveho vlastnictva manzelov a nie je v majetku firmy.
Moze mi spoluvlastnik garaze prenajat tuto garaz na zaklde zmluvy o najme, s tym aby platba za prenájom bola raz rocne a to na zaver roka?
2. Je povinny prenajimatel garaze platit za prijem z prenajmu garaze dan?
Dakujem.
KEJKA
08.01.06,20:28
áno môže si prenajať na základe zmluvy a môže to byť vyplatené raz ročne.
príjem z prenájmu sa zdaňuje - závisí od koho prenajímaš, aké ma dotyčný príjmy, resp. aká bude výška nájmu.
renča1
09.01.06,05:49
ja len podotknem, že ak príjem za prenájom nedosiahne 5 násobok život.minima, ide o príjem oslob.od dane z príjmu.
nika.sum
07.03.06,13:27
Manzelia maju bezpodielove spoluvlastnictvo, garaz maju v osobnom vlastnictve. Moze ju prenajat manzelka svojmu synovi, alebo najom musi ist do prijmu aj manzelovi?
mysimis
07.03.06,13:29
zdaňujú to obaja.
mysimis
07.03.06,13:30
zdaňujú to obaja. samozrejme každý za svoj podiel.
nika.sum
07.03.06,13:37
samozrejme každý za svoj podiel.

takze ak u kazdeho z nich nedosiahne príjem z prenajmu 5 nasobok minima je to oslobodene od dane? Ak by mal manzel aj iny prijem, ale z prenajmu nebude vyssi ako 5 nas.... nemusi ho nikde uvadzat? je to tak?
Katija
07.03.06,13:39
Manzelia maju bezpodielove spoluvlastnictvo, garaz maju v osobnom vlastnictve. Moze ju prenajat manzelka svojmu synovi, alebo najom musi ist do prijmu aj manzelovi? To záleží od toho ako sa manželia dohodnú. Zákon im to umožňuje. Citujem § 4 ods. 8 zákona 595/2003 Z.z.
"(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov."
nika.sum
07.03.06,14:04
Takze ak je u kazdeho dodrzana podmienka o 5 nasobku ziv.min. , netreba to nikde uvadzat? Hladala som aj nejaku vzorovu zmluvu o prenajme, neviete o niecom?
Gard
11.03.06,14:20
Tada kazdy z manzelov moze mat zmluvu na prenajom nehnutelnosti (napr. aj prenajom casti bytu kde sidli ich s.r.o.) do vysky 5x ziv. minima rocne a neplatit z prijmu za prenajom dan ? Teda spolu 2 zmluvy medzi ich s.r.o. a nimi ?
Katija
11.03.06,17:10
Tada kazdy z manzelov moze mat zmluvu na prenajom nehnutelnosti (napr. aj prenajom casti bytu kde sidli ich s.r.o.) do vysky 5x ziv. minima rocne a neplatit z prijmu za prenajom dan ? Teda spolu 2 zmluvy medzi ich s.r.o. a nimi ? Ano je to tak. Ale keď je nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve, myslím že by mala stačit jedna zmluva medzi manželmi - prenajímateľmi na jednej strane a firmou - nájomcom na strane druhej.