d.varmeda
08.01.06,22:11
Pri uctovani som narazil na dobropis z roku 2004, konkretne s datumom 31.12.2004. Platba mi bola uhradena na ucet v roku 2006. Som platca DPH - Q, uctujem v JU.
Ako mam postupovat?
Mam urobit opravne priznanie o DPH za 4Q 2004?
Alebo mozem prijem zauctovat ako prijem ktory neovplyvnuje dan. zaklad a ignorovat fakturu a j ked pridem o sumu DPH.
Poradte.
KEJKA
08.01.06,21:20
nuž, v JÚ sa ZD vyčísľuje z príjmov a výdavkov, takže úhradu z roku 2006 ignorovať nemôžeš.
Určite by som priznala dobropis vo výške ZD ako príjem ovplyvňujúci základ dane. Príjem vo výške DPH zvyšuje tvoju daňovú povinnosť za IV.Q./2004. Správne by bolo podať dodatočné daňové priznanie - ako sám píšeš.
podľa toho, ako si narazil na ten dobropis by som sa možno rozhodovala to risknúť a zahrnúť do priznania za IV.Q.2005 - ale nepovažujem to za správne riešenie.
Zlata
09.01.06,11:39
nuž, v JÚ sa ZD vyčísľuje z príjmov a výdavkov, takže úhradu z roku 2006 ignorovať nemôžeš.
Určite by som priznala dobropis vo výške ZD ako príjem ovplyvňujúci základ dane. Príjem vo výške DPH zvyšuje tvoju daňovú povinnosť za IV.Q./2004. Správne by bolo podať dodatočné daňové priznanie - ako sám píšeš.
podľa toho, ako si narazil na ten dobropis by som sa možno rozhodovala to risknúť a zahrnúť do priznania za IV.Q.2005 - ale nepovažujem to za správne riešenie.
Máš pravdu, to nie je správne riešenie. Pri kontrole to z IV.Q.2005 vyhodia a dodania IV. Q. 2004, to je na pokutu 2x.
Urobiť dodatočné DPH za IV.Q.2004, ZD do príjmov 2006, neovplyv.príjem 2006 výška DPH.
ALBO
09.01.06,12:35
Pri uctovani som narazil na dobropis z roku 2004, konkretne s datumom 31.12.2004. Platba mi bola uhradena na ucet v roku 2006. Som platca DPH - Q, uctujem v JU.
Ako mam postupovat?
Mam urobit opravne priznanie o DPH za 4Q 2004?
Alebo mozem prijem zauctovat ako prijem ktory neovplyvnuje dan. zaklad a ignorovat fakturu a j ked pridem o sumu DPH.
Poradte.

Daň opravíte v tom období, v ktorom ste doklad dostal=§53.
bredikova
12.01.06,16:59
Daň opravíte v tom období, v ktorom ste doklad dostal=§53.

Mám podobný prípad, ale chvalabohu len vrámci tohto roku. v 4Q som dostala fa ešte s daniteľným plnením z 9/2005. Mám spraviť opravne alebo mám si ju uplatniť v 4Q.
Jana Acsová
12.01.06,17:15
Mám podobný prípad, ale chvalabohu len vrámci tohto roku. v 4Q som dostala fa ešte s daniteľným plnením z 9/2005. Mám spraviť opravne alebo mám si ju uplatniť v 4Q.Faktúru? T.j. normálnu fakturáciu za dodávku? Aké máte zdaniteľné obdobie?
bredikova
12.01.06,18:27
Ano jedná sa faktúra za dodávku materiálu za 9 mesiac. My sme štvrťročný plátcovia. Dostali sme ju v 11 mesiaci.Jedná sa mi či mám spraviť dodatočné za 3 štvrťrok alebo si môžem uplatniť DPH v 4.štvrťroku.
Jana Acsová
12.01.06,18:37
Ano jedná sa faktúra za dodávku materiálu za 9 mesiac. My sme štvrťročný plátcovia. Dostali sme ju v 11 mesiaci.Jedná sa mi či mám spraviť dodatočné za 3 štvrťrok alebo si môžem uplatniť DPH v 4.štvrťroku.V štvrtom štvrťroku bez podania DDP. Splníte podmienky § 51 ods. 2 ZDPH.
bredikova
12.01.06,18:40
V štvrtom štvrťroku bez podania DDP. Splníte podmienky § 51 ods. 2 ZDPH.

Fajn. Lebo ja som vždy robila DDP. Dúfam, že naši daniari to tiež tak budú brať. Ďakujem.:)
bredikova
12.01.06,18:46
Ešte jeden prípad. Jedná sa o nákup automobilu v 6/2005. Auto me prihlásili v 6 aj zaplatili cestnú daň. Ale faktúru sme nedostali. Teraz na konci roka som to zistila, tak sme sy vypýtali opis faktúry. Aj v tomto prípade nemusím robiť DDP ale radšej ano. V tomto prípade sa jedná o mesačného pátcu.
evina
12.01.06,18:48
Ešte jeden prípad. Jedná sa o nákup automobilu v 6/2005. Auto me prihlásili v 6 aj zaplatili cestnú daň. Ale faktúru sme nedostali. Teraz na konci roka som to zistila, tak sme sy vypýtali opis faktúry. Aj v tomto prípade nemusím robiť DDP ale radšej ano. V tomto prípade sa jedná o mesačného pátcu.

O nákup akého automobilu sa jedná?
bredikova
12.01.06,18:49
Jedná sa o peguot boxer 320. To je úžitkové.
ALBO
12.01.06,19:28
Ešte jeden prípad. Jedná sa o nákup automobilu v 6/2005. Auto me prihlásili v 6 aj zaplatili cestnú daň. Ale faktúru sme nedostali. Teraz na konci roka som to zistila, tak sme sy vypýtali opis faktúry. Aj v tomto prípade nemusím robiť DDP ale radšej ano. V tomto prípade sa jedná o mesačného pátcu.

Podľa § 51 ods. 2 druhá polovica.Daň si uplatníte v období,kedy ste doklad dostali=v decembri v RDP
bredikova
12.01.06,19:51
Veľmi pekne ďakujem. Ten 51 § si musím riadne preštudovať, aby som nerobila zbytočnú robotu. Porada je faj.
evina
12.01.06,19:57
Veľmi pekne ďakujem. Ten 51 § si musím riadne preštudovať, aby som nerobila zbytočnú robotu. Porada je faj.

Paragraf 51 odst. 2:
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1. písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1. písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1. písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2. písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
Jana Acsová
13.01.06,08:28
Ešte jeden prípad. Jedná sa o nákup automobilu v 6/2005. Auto me prihlásili v 6 aj zaplatili cestnú daň. Ale faktúru sme nedostali. Teraz na konci roka som to zistila, tak sme sy vypýtali opis faktúry. Aj v tomto prípade nemusím robiť DDP ale radšej ano. V tomto prípade sa jedná o mesačného pátcu.V tomto prípade doporučujem dokladovať korešpondenciou neskoršie uplatnenie DPH (resp. uplatnenie práva na odpočítanie dane v čase, keď faktúru obdržíte), nakoľko ste až dodatočne zistili, že faktúru nemáte, hoci bola dodávateľom vystavená ...
Katty
25.02.06,11:38
Ahojte
chcela by som poradiť s faktúrou z roku 2003. Bola ňou fakturovaná služba v SR. Túto faktúru sme ale nedostali a tým pádom nebola u dodávateľa uhradená. To však zistil až v roku 2005 a začal urgovať úhradu. Začali písomné "ťahanice" ale v konečnom dôsledku to vyzerá tak že ju musíme uhradiť, pretože podľa par.397 obch.zákonníka je pre práva vymáhateľné na súde stanovená premlčacia lehota v dlžke 4roky. Kedže fa bola vystavená 12/2003 ešte stále majú zákonné právo na jej vymáhanie. To mi od nich prišlo. Môj problém je ten že ju potrebujem dať do účtovníctva a uhradiť. Sme platcami DPH. Viem že daňový náklad to byť nemôže, to by som musela otvoriť rok 2003 a zmeniť DP. Ide mi však o DPH, tá by sa teoreticky dala uplatniť aj v roku 2006 či nie? Právo na odpočítanie dane mi predsa vzniká až keď mám fyzicky faktúru od dodávateľa a mám ju zaúčtovanú. Ak by som si teraz v roku 2006 vyžiadala opis fa a doložila k faktúre obálku, bolo by možné si celú daň odpočítať napr. v 02/2006 alebo nie? Cena služby by však bola nedaňovým nákladom. Uvažujem správne?
Katty
27.02.06,09:01
prosím poraďte mi niekto????
Tweety
27.02.06,09:05
Ahojte
chcela by som poradiť s faktúrou z roku 2003. Bola ňou fakturovaná služba v SR. Túto faktúru sme ale nedostali a tým pádom nebola u dodávateľa uhradená. To však zistil až v roku 2005 a začal urgovať úhradu. Začali písomné "ťahanice" ale v konečnom dôsledku to vyzerá tak že ju musíme uhradiť, pretože podľa par.397 obch.zákonníka je pre práva vymáhateľné na súde stanovená premlčacia lehota v dlžke 4roky. Kedže fa bola vystavená 12/2003 ešte stále majú zákonné právo na jej vymáhanie. To mi od nich prišlo. Môj problém je ten že ju potrebujem dať do účtovníctva a uhradiť. Sme platcami DPH. Viem že daňový náklad to byť nemôže, to by som musela otvoriť rok 2003 a zmeniť DP. Ide mi však o DPH, tá by sa teoreticky dala uplatniť aj v roku 2006 či nie? Právo na odpočítanie dane mi predsa vzniká až keď mám fyzicky faktúru od dodávateľa a mám ju zaúčtovanú. Ak by som si teraz v roku 2006 vyžiadala opis fa a doložila k faktúre obálku, bolo by možné si celú daň odpočítať napr. v 02/2006 alebo nie? Cena služby by však bola nedaňovým nákladom. Uvažujem správne?
Cena služby je nedaňovým nákladom roku 2006, daň si uplatníš, pretože služby boli poskytnuté a máš faktúru.:cool:
Katty
27.02.06,09:09
Dakujem Tweety
ALBO
27.02.06,10:46
Ahojte
chcela by som poradiť s faktúrou z roku 2003. Bola ňou fakturovaná služba v SR. Túto faktúru sme ale nedostali a tým pádom nebola u dodávateľa uhradená. To však zistil až v roku 2005 a začal urgovať úhradu. Začali písomné "ťahanice" ale v konečnom dôsledku to vyzerá tak že ju musíme uhradiť, pretože podľa par.397 obch.zákonníka je pre práva vymáhateľné na súde stanovená premlčacia lehota v dlžke 4roky. Kedže fa bola vystavená 12/2003 ešte stále majú zákonné právo na jej vymáhanie. To mi od nich prišlo. Môj problém je ten že ju potrebujem dať do účtovníctva a uhradiť. Sme platcami DPH. Viem že daňový náklad to byť nemôže, to by som musela otvoriť rok 2003 a zmeniť DP. Ide mi však o DPH, tá by sa teoreticky dala uplatniť aj v roku 2006 či nie? Právo na odpočítanie dane mi predsa vzniká až keď mám fyzicky faktúru od dodávateľa a mám ju zaúčtovanú. Ak by som si teraz v roku 2006 vyžiadala opis fa a doložila k faktúre obálku, bolo by možné si celú daň odpočítať napr. v 02/2006 alebo nie? Cena služby by však bola nedaňovým nákladom. Uvažujem správne?

Ak požiadate o opis *FA, tak to vyzerá, že ste ju už mali.odkial viete, že bola vystavená v roku 2003? BOlo by dobre aby bolo vidieť z vašej korešpondencie, že vám nebola doručená. I keď je čudné, že vás netrápilo skôr., že nemáte službu vyfakturovanú.
Jana Acsová
27.02.06,17:25
Ahojte
chcela by som poradiť s faktúrou z roku 2003. Bola ňou fakturovaná služba v SR. Túto faktúru sme ale nedostali a tým pádom nebola u dodávateľa uhradená. To však zistil až v roku 2005 a začal urgovať úhradu. ...
Právo na odpočítanie dane mi predsa vzniká až keď mám fyzicky faktúru od dodávateľa a mám ju zaúčtovanú. Trošku pokombinované, nakoľko povinnosť zaúčtovania platila podľa Zákona o DPH platného do 30.4.2004. A podľa mňa aj všetky dovtedy uskutočnené "zdaniteľné plnenia" by sa mali posudzovať v kontexte toho predpisu. To čo uvádzate je viacmenej aplikáciou Zákona platného po 1.5.2004 a mám za to, že to nie je možné:
napr. § 85 ods. 1, § 85 ods. 6.
Takže nedoporučujem aplikáciu predpisu, ktorý nebol platný v čase uskutočnenia zdaniteľného plnenia, t.j. v roku 2003. A v tom prípade (ak si dobre pamätám) vám už uplynula lehota na uplatnenie odpočítania dane, lebo by to bolo možné iba dodatočným daňovým priznaním a tam platil § 42 ods. 3 - v DDP môže platiteľ odpočítať daň najneskôr v lehote 12 mesiacov od konca zdaňovacieho obdobia, keď vznikol nárok na odpočítanie dane, inak mu nárok na odpočítanie dane zaniká.
Katty
28.02.06,11:35
Ak požiadate o opis *FA, tak to vyzerá, že ste ju už mali.odkial viete, že bola vystavená v roku 2003? BOlo by dobre aby bolo vidieť z vašej korešpondencie, že vám nebola doručená. I keď je čudné, že vás netrápilo skôr., že nemáte službu vyfakturovanú.

Opis fa mi ponúka dodávateľ, preto ten opis. Z korešpondencie je vidieť že sme ju nedostali v r.2003. To že sme nemali vyfakturovanú službu ma "netrápilo" preto lebo som bola presvedčená že všetky prepravné služby danej prepravnej spoločnosti za 12/2003 boli fakturované na "druhej" faktúre. Totiž táto spoločnosť fakturuje dvakrát do mesiaca a nakoľko sme v tom období začínali podnikať a faktúru som od nich mala (ale nie dve faktúry) tak som to považovala za vybavené. Keby nás urgovali napr. po týždni za nezaplatenie faktúry tak by sme to zistili hneď že nám chýba, lenže oni to začali riešiť až v roku 2005 a tak máme zviazané ruky....
Katty
28.02.06,11:37
Trošku pokombinované, nakoľko povinnosť zaúčtovania platila podľa Zákona o DPH platného do 30.4.2004. A podľa mňa aj všetky dovtedy uskutočnené "zdaniteľné plnenia" by sa mali posudzovať v kontexte toho predpisu. To čo uvádzate je viacmenej aplikáciou Zákona platného po 1.5.2004 a mám za to, že to nie je možné:
napr. § 85 ods. 1, § 85 ods. 6.
Takže nedoporučujem aplikáciu predpisu, ktorý nebol platný v čase uskutočnenia zdaniteľného plnenia, t.j. v roku 2003. A v tom prípade (ak si dobre pamätám) vám už uplynula lehota na uplatnenie odpočítania dane, lebo by to bolo možné iba dodatočným daňovým priznaním a tam platil § 42 ods. 3 - v DDP môže platiteľ odpočítať daň najneskôr v lehote 12 mesiacov od konca zdaňovacieho obdobia, keď vznikol nárok na odpočítanie dane, inak mu nárok na odpočítanie dane zaniká.

hmm takže máme totálnu smolu??? prídeme aj o DPH aj o daň z príjmu?:mee:
Jana Acsová
01.03.06,14:21
hmm takže máme totálnu smolu??? prídeme aj o DPH aj o daň z príjmu?:mee:Na daň z príjmu môžete podať DDP ... trošku síce pošteklíte kontrolu, preto to treba zvážiť.
Katty
01.03.06,17:29
štekliť sa nebude, nejde o veľké prachy, len som z toho chcela vykorčulovať keďže chyba sa stala na oboch stranách a nakoniec na to doplácame iba my, to je nespravodlivé

Ďakujem za rady, pekný večer
petovsan
06.10.06,12:02
Mne sa práve dostala do rúk stará faktúra, vystavená 29.07.2005 (nákup IM, uhradený zálohou). Zálohy firma platila čiastočne na základe celkovej zálohovej faktúry v 07/2005, posledná úhrada zálohy bola v 12/2005. Faktúru - daň. doklad firma nedostala. Teraz prišiel opis faktúry s dátumom dodania: 29.07.2005. Môžem uplatniť nárok na odpočet DPH z tejto faktúry v III.Q.2006, t.j. vtedy, keď sme doklad skutočne obdržali? Tá podmienka posledných 12 mesiacov od konca obdobia... už v súčasnom ZDPH nie je, však, alebo som to prehliadla?
petovsan
17.10.06,15:28
prosíííím, vie mi niekto poradiť???
petovsan
18.10.06,12:09
opäť posúvam, vie mi niekto poradiť, prosím?
Alenaa
16.03.10,07:58
Mám jednu faktúru došlú z 11/2009 - sme platcovia dph, faktúra v roku 2009 nebola naúčtovaná, teda v 4 Q sme si z nej neuplatnili dph.
Ide o smiešnu sumu, ale faktúra bola v r. 2010 uhradená cez banku, tak by som ju mala naúčtovať.
Kvôli tomu by som nerada podala dodatočné DPH, mohla by som naúčtovať celú faktúru za rok 2009 do nákladov? Prípadne časť DPH ako nedaňový náklad?
babi2
16.03.10,08:23
Mám jednu faktúru došlú z 11/2009 - sme platcovia dph, faktúra v roku 2009 nebola naúčtovaná, teda v 4 Q sme si z nej neuplatnili dph.
Ide o smiešnu sumu, ale faktúra bola v r. 2010 uhradená cez banku, tak by som ju mala naúčtovať.
Kvôli tomu by som nerada podala dodatočné DPH, mohla by som naúčtovať celú faktúru za rok 2009 do nákladov? Prípadne časť DPH ako nedaňový náklad?

Na uplatnenie DPH je nárok v tom období kedy ste faktúru obdržali, ak ste mali faktúru v minulom roku a DPH ste si neuplatnili, tak nemôžete dať DPH do daňových nákladov. Daňový náklad v min.roku bude len základ DPH a DPH bude ako náklad NZD
Zákon o DPH
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Alenaa
16.03.10,08:56
Ďakujem,
tiež som si myslela, že základ dane dám do nákladov a dph nedaňový náklad.