odyseana
15.05.11,17:10
Dobry den,
potrebujem SURNE poradit, co najskor..vypoved dal sprostredkovatel..
..v tzv. skusobnej dobe sa dala vypoved zmluvy o sprostredkovani medzi spolocnostou a zivnostnikom jednostranne bez akehokolvek poskodenia druheho obchodneho partnera, ked medzi nimi este nevznikol ziadny obchod, ale sprostredkovatelovi vznikol pravny narok na alikvotnu ciastku zmluvne dohodnutej mzdy za odpracovane dni, ktoru mu teraz druha strane nechce vyplatit, lebo sa citi poskodena vypovedou a oznacuje ju za porusenie zmluvy. Dokonca sa klasicky vyhraza nejakym svojim poskodenim. Zmluva vznikla na zaklade obchodneho zakonnika. Skusobna doba nebola definovana na nejaku lehotu, len sa da posudit podla systemu odmenovania, ktory je na prve 3 mesiace fixny - bez ohladu na vysku zabezpeceneho obchodneho kontraktu..bola definovana doba urcita s vypovedou 2 mes.
A este.., vypoved SZCO nastala okamzite pre velmi vazne rodinne problemy a neda sa dalej ratat s pracou o sprostredkovani.

Prosim poradte, cim sa da ohanat aby sprostredkovatel dostal svoju cast platu a aby druhy obchodny partner uznal vypoved.

DAKUJEM
odyseana
15.05.11,15:14
poslal vypoved po 3 tyzdnoch od podpisu zmluvy o sprostredkovani, akonahle sa dozvedel o rodinnych dovodoch
sroservis
15.05.11,22:18
Je potrebné sa ešte raz pozrieť do zmluvy (a do listín, na ktoré zmluva môže odkazovať) - za akých podmienok je možné podať výpoveď.

Ak boli tieto podmienky dodržané (spôsob podania, dôvod, výpovedná lehota), nie je dôvod, aby ju druhá strana neuznala.

Samozrejme za dobu trvania zmluvy, patrí živnostníkovi dohodnutá odmena za jeho výkon (ak keď z Vášho zadania nie je zrejme aký, keď "žiadny obchod nevznikol")

Ak zmluva (a jej prílohy) neobsahuje dojednanie o práve ukončiť zmluvu okamžite v nejakej "skúšobnej dobe", nie je možné si toto právo "domyslieť". Obchodná zmluva nie je pracovná zmluva.

Ale ak ste obchodnou zmluvou zakrývali pracovný pomer (pozrite si definíciu závislej práce), možno by ste mohli "zmluvného partnera" mierne postrašiť podaním na Inšpekciu práce. Ale naozaj si predtým poriadne prečítajte svoju zmluvu a objektívne zvážte, či ste konali podľa nej.

Všetko dobré.
odyseana
16.05.11,05:20
zmluva bola uzatvorena podla §642.

Dovod nie je v zmluve uvedeny, je tam dana 2-mesacna vypovedna lehota.

Na prve 3 mesiace sa uzatvorila v zmluve dohoda, ze bude vyplacany fixny plat, ktory je v nej definovany.

Po 3 mesiach ma prist k prehodnoteniu dalsej spoluprace na zaklade obratu.

Zmluva bola uzatvorena v pribehu dna, nakolko im odisiel zamestnanec a oslovili vhodneho kandidata, no ten sa teraz dostal do nevyhodnej pozicie, lebo ta praca ma nadcasy, ktore v zmluve nie su definovane taktiez. Praca nevyhovuje z viacerych dovodov, na ktory sa je teda rozumne odovolat?

Prestudovala som zakonnik prace, nieco mi z toho vyslo, no stale prosim o radu.
odyseana
16.05.11,05:20
myslim obchodny zakonnik :)