petrovic2011
15.05.11,19:52
dobry den, mohol by mi niekto laicky vysvetlit co znamena ked niekto povie: "dat si to do odpisov?" :eek:
Tweety
15.05.11,17:58
dobry den, mohol by mi niekto laicky vysvetlit co znamena ked niekto povie: "dat si to do odpisov?" :eek:
Ide o odpis dlhodobého hmotného majetku podľa Zákon o dani z príjmu.
petrovic2011
15.05.11,18:07
to znamená že ja si kupim stroj, a zacnem ho odpisovat (pri danovych odpisoch) rovnomerne alebo zrychlene a odpisujem ho urcity pocet rokov ako mam stanove. Ale co nechapem je ze mne sa tie peniaze vratia akoze cela ta suma ktoru som zaplatila za ten stroj? alebo ide iba o to, ze proste platim nizsie dane?.
Tweety
15.05.11,18:09
to znamená že ja si kupim stroj, a zacnem ho odpisovat (pri danovych odpisoch) rovnomerne alebo zrychlene a odpisujem ho urcity pocet rokov ako mam stanove. Ale co nechapem je ze mne sa tie peniaze vratia akoze cela ta suma ktoru som zaplatila za ten stroj? alebo ide iba o to, ze proste platim nizsie dane?.
Peniaze sa vrátia cez odpisy, vo forme zníženia dane v roku uplatnenia odpisu.
petrovic2011
15.05.11,18:12
čiže ja "realne" nedostanem spat tie peniaze ale ide o to, ze ja si ten stroj kupim lebo ho potrebujem (napr), ospisujem ho 4 roky napr. a kazdym rokom platim nizsiu dan (o tu odpisanu sumu)?
Tweety
15.05.11,18:13
čiže ja "realne" nedostanem spat tie peniaze ale ide o to, ze ja si ten stroj kupim lebo ho potrebujem (napr), ospisujem ho 4 roky napr. a kazdym rokom platim nizsiu dan (o tu odpisanu sumu)?
Áno, tak.
petrovic2011
15.05.11,18:17
cize tym padom je lepsie si vybrat zrychlene odpisovanie aby som v druhom tretom a stvrtom roku platil nizsie dane ako by som platil pri rovnomernom?
nikdy som neplatil dane takze neviem ako to chodi, ale keby som podnikatel a nezakupil som ziadne stroje napr 5 rokov ani nic neodpisujem tych 5 rokov tak ako platim dan? resp. z coho? ak to dobre chapem tak to co zarobim za rok musim zdanit, ale keby som odpisovala stroj tak by som o tu ciastku rocneho odpisu platila menej dan spravne?

sorry za take otazky, ale trochu sa v tom vyznam ale mam nedostatky ktore musim doplnit:)
Tamila
15.05.11,18:19
čiže ja "realne" nedostanem spat tie peniaze ale ide o to, ze ja si ten stroj kupim lebo ho potrebujem (napr), ospisujem ho 4 roky napr. a kazdym rokom platim nizsiu dan (o tu odpisanu sumu)?
Neplatíš daň nižšiu o odpisy. O odpisy si zvýšiš výdavky a daň platíš zo zisku.
veronikasad
15.05.11,18:20
cize tym padom je lepsie si vybrat zrychlene odpisovanie aby som v druhom tretom a stvrtom roku platil nizsie dane ako by som platil pri rovnomernom?
nikdy som neplatil dane takze neviem ako to chodi, ale keby som podnikatel a nezakupil som ziadne stroje napr 5 rokov ani nic neodpisujem tych 5 rokov tak ako platim dan? resp. z coho? ak to dobre chapem tak to co zarobim za rok musim zdanit, ale keby som odpisovala stroj tak by som o tu ciastku rocneho odpisu platila menej dan spravne?

sorry za take otazky, ale trochu sa v tom vyznam ale mam nedostatky ktore musim doplnit:)
si SZČO ? Aký základ dane z podnikania predpokladáš ? (rozdiel medzi príjmami a výdavkami)
petrovic2011
15.05.11,18:20
čiže k ročnému zisku si pripočítam sumu za ročný odpis a z tej výslednej sumy potom platím dan?
petrovic2011
15.05.11,18:21
som študent:)
petrovic2011
15.05.11,18:23
alebo k výdavkom pripočítam daný odpis za rok a potom zo zisku davam dane? čiže ak k výdavkom pripočítam tie odpisy tým pádom mi výjde menší zisk a menej budem musieť dať na dane? je to ok?
veronikasad
15.05.11,18:23
som študent:)
riešiš otázku zo školy alebo problém z praxe ?
Tweety
15.05.11,18:24
alebo k výdavkom pripočítam daný odpis za rok a potom zo zisku davam dane? čiže ak k výdavkom pripočítam tie odpisy tým pádom mi výjde menší zisk a menej budem musieť dať na dane? je to ok?
Odpis=uplatnenie výdavku= menší ZD= nižšia daň.
petrovic2011
15.05.11,18:25
potrebujem to k diplomke, mam vseliake definice z knih ale nechapem tomu uplne na 100%
veronikasad
15.05.11,18:26
alebo k výdavkom pripočítam daný odpis za rok a potom zo zisku davam dane? čiže ak k výdavkom pripočítam tie odpisy tým pádom mi výjde menší zisk a menej budem musieť dať na dane? je to ok?
odpis je výdavok, ktorý znižuje základ dane.

Pozri aj túto tému

http://www.porada.sk/t168215-formy-odpisovania.html
petrovic2011
15.05.11,18:31
čiže ja ked niečo odpisujem zisk ktorý musím zdaniť sa mi zmenší o ten ročný odpis a odovzdám menšiu daň. Môže byť? lebo ja to takto chápem, nikdy som s tym neprišiel do styku tak neviem...
veronikasad
15.05.11,18:33
čiže ja ked niečo odpisujem zisk ktorý musím zdaniť sa mi zmenší o ten ročný odpis a odovzdám menšiu daň. Môže byť? lebo ja to takto chápem, nikdy som s tym neprišiel do styku tak neviem...
Pozri si tú priloženú tému. To je tiež tema diplomovej práce...
Tweety
15.05.11,18:33
čiže ja ked niečo odpisujem zisk ktorý musím zdaniť sa mi zmenší o ten ročný odpis a odovzdám menšiu daň. Môže byť? lebo ja to takto chápem, nikdy som s tym neprišiel do styku tak neviem...
Máš to v skratke vysvetlené vyššie, aj v mojom príspevku.
petrovic2011
15.05.11,18:38
pozrela som si, ale mne proste ešte stale nie je jasne, ze ako ovplyvnuje moj rocny odpis (stroja napr) moju dan ktoru musim dat. Odpis sa odpocita od nakladov?vydavkov?zisku?celkovej dane? toto neviem...
veronikasad
15.05.11,18:39
pozrela som si, ale mne proste ešte stale nie je jasne, ze ako ovplyvnuje moj rocny odpis (stroja napr) moju dan ktoru musim dat. Odpis sa odpocita od nakladov?vydavkov?zisku?celkovej dane? toto neviem...
čítala si príspevok č. 16 ?
Tweety
15.05.11,18:40
pozrela som si, ale mne proste ešte stale nie je jasne, ze ako ovplyvnuje moj rocny odpis (stroja napr) moju dan ktoru musim dat. Odpis sa odpocita od nakladov?vydavkov?zisku?celkovej dane? toto neviem...
Odpis je náklad v PÚ, výdavok v JÚ. Takže nám znižuje ZD a logicky aj zisk a následne daň zo zisku.
Tamila
15.05.11,18:42
Podnikateľský subjekt má nejaké príjmy a nejaké výdavky. Odpis pripočítaš ku výdavkom. Príjmy mínus výdavky = zisk, z ktorého platíš daň.
Vyššie ti to napísala Tweety.
petrovic2011
15.05.11,18:49
Tamila
tento príspevok je napísaný slovami, ktorým chápem. ĎAKUJEM

inak som to iste pisal v nejakom predchádzajúcom príspevku ale neprisla reakcia tak som nevedel ci to je spravne

uz mi to je jasne
Tweety
15.05.11,18:54
Tamila
tento príspevok je napísaný slovami, ktorým chápem. ĎAKUJEM

inak som to iste pisal v nejakom predchádzajúcom príspevku ale neprisla reakcia tak som nevedel ci to je spravne

uz mi to je jasne
Len takmimotemy, prečo raz píšeš v ženskom, a druhý raz v mužskom rode?:)
petrovic2011
15.05.11,18:55
dakujem vám za vas cas
marjankaj
15.05.11,18:56
dobry den, mohol by mi niekto laicky vysvetlit co znamena ked niekto povie: "dat si to do odpisov?" :eek:

No najprv by si si mal trochu ujasniť pojmy.
Keďže sme v téme podvojné účtovníctvo, tak odpisy ovplyvňujú(znižujú) hospodársky výsledok.
Hospodársky výsledok je rozdiel medzi výnosmi a nákladmi.
Teda výnosy-náklady.

Dosť ťažko sa to vysvetľuje, ak ti nie sú jasné základné pojmy.
petrovic2011
15.05.11,18:57
lebo to pise zamna sestra ja som na druhom compe bez netu tak asi jej to neda:D
petrovic2011
15.05.11,18:58
cize to o com sme sa bavili patri do jednoducheho uctovnictva?
Tweety
15.05.11,18:59
cize to o com sme sa bavili patri do jednoducheho uctovnictva?
Nie, odpisy patria aj do JÚ, aj do PÚ, asi si nečítal príspevky veľmi pozorne.:)
marjankaj
15.05.11,19:01
cize to o com sme sa bavili patri do jednoducheho uctovnictva?

To o čom ste sa bavili bolo kúštik z jedného a kúštik z druhého.
Vždy je dobré vedieť o čom je reč.
Potom sa aj dá odpovedať.
Keď jeden hovorí o koze a druhý o voze, tak môžu vznikať zaujímavé situácie.:eek:
petrovic2011
15.05.11,19:02
to viem že patria aj tam aj tam, ale je pravda že neviem, kedy hovoríme o jednoduchom a kedy o podvojnom uctovnictve:)
Tweety
15.05.11,19:04
to viem že patria aj tam aj tam, ale je pravda že neviem, kedy hovoríme o jednoduchom a kedy o podvojnom uctovnictve:)
A to akú VŠ končíš?
petrovic2011
15.05.11,19:05
leteckú fakultu, ale ked chcete pocut nieco o leteckych motorch velmi rad vas zasvetim:)
Tweety
15.05.11,19:06
leteckú fakultu, ale ked chcete pocut nieco o leteckych motorch velmi rad vas zasvetim:)
Ja som sa pýtala len preto, že chceš vecí na diplomovku z ekonomiky.:)
petrovic2011
15.05.11,19:07
ja viem ze vy to povazujete za sproste otazky, ale ked clovek za 25 rokov nemal nic docinenia s odpismi (okrem strednej skoly co bolo dost trapne) tak je trosku tazke tomu porozumiet po precitani par clankov...Alebo som menej inteligentny aj to je moznost...
petrovic2011
15.05.11,19:07
ano mladicka nerozvaznost (sprostost) co sa tyka vyberu temy:D
Tweety
15.05.11,19:08
ano mladicka nerozvaznost (sprostost) co sa tyka vyberu temy:D
Nič nie je na škodu, aspoň budeš mať širší rozmer vedomostí.:)
petrovic2011
15.05.11,19:10
to je tiež pravda, nikdy nie je nič naškodu:)
bubkoch
15.05.11,19:22
dobry den, mohol by mi niekto laicky vysvetlit co znamena ked niekto povie: "dat si to do odpisov?" :eek:

jednoducho, kupis nieco za 1000€, v danom roku si minul 1000€

ak by si nic neodpisoval, tak celych 1000€ mas v danom roku v nakladoch a znizis si dan v danom roku o 200€

ak odpisujes 4 roky, aj napriek tomu, ze si v danom roku minul 1000€, do nakladov si das v danom roku len 250€ a dan si teda znizis len o 50€ ... a tak dalej rovnako pocas nasledujucich 3 rokov

teda nakupom niecoho za 1000€ si znizis dan o 200€, ale pri odpisovani az za 4 roky, nie naraz
problem je ze nemas na vyber, vo vacsine pripadov musis odpisovat :)
bubkoch
15.05.11,19:26
???
marjankaj
15.05.11,19:27
Veronika, každý si nečíta zákon o dani z príjmov.
Prečo by mal práve bubkoch čítať.:confused:
veronikasad
15.05.11,19:27
???
zariadenie do 1700€ sa neodpisuje, jednorázovo sa zahrnie do daňových výdavkov. K ostatnému sa nebudem vyjadrovať ...
bubkoch
15.05.11,19:31
zariadenie do 1700€ sa neodpisuje, jednorázovo sa zahrnie do daňových výdavkov. K ostatnému sa nebudem vyjadrovať ...

islo o nazorny priklad, mas este nejaky iny problem ? necitoval som §§§, otazka bola na laicke vysvetlenie, o princip, ani cisla nesedia lebo dan z prijmu je 19% ...
veronikasad
15.05.11,19:33
Zmaž prosím radšej ten príspevok ...
KEJKA
15.05.11,19:39
jednoducho, kupis nieco za 1000€, v danom roku si minul 1000€
ak by si nic neodpisoval, tak celych 1000€ mas v danom roku v nakladoch a znizis si dan v danom roku o 200€
ak odpisujes 4 roky, aj napriek tomu, ze si v danom roku minul 1000€, do nakladov si das v danom roku len 250€ a dan si teda znizis len o 50€ ... a tak dalej rovnako pocas nasledujucich 3 rokov
teda nakupom niecoho za 1000€ si znizis dan o 200€, ale pri odpisovani az za 4 roky, nie naraz
problem je ze nemas na vyber, vo vacsine pripadov musis odpisovat :)
pekne vysvetlené, pre laika zrozumiteľné. Akurát by som použila číslo 2000 EUR.

zariadenie do 1700€ sa neodpisuje, jednorázovo sa zahrnie do daňových výdavkov. K ostatnému sa nebudem vyjadrovať ...
nesúhlasím, aj majetok do 1000 EUR sa môže odpisovať, ak sa tak firma rozhodne,

islo o nazorny priklad, mas este nejaky iny problem ? necitoval som §§§, otazka bola na laicke vysvetlenie, o princip, ani cisla nesedia lebo dan z prijmu je 19% ...
áno, tak som to pochopila, aj tú daň som si všimla, ide len o princíp pre človeka, ktorý sa venuje úplne inej problematike ako ekonomike, účtovníctvu.
Nič nemaž, tvoj príspevok je fajn.
veronikasad
15.05.11,19:42
Kejka, nedomýľ študáka ešte viac... Dať si do odpisov v jeho ponímaní je znížiť si základ dane ... (teda ide o daňové odpisy)
KEJKA
15.05.11,19:46
napriek tomu- nevadí.
ak zaúčtuješ účtovné odpisy pri drobnom majetku, tak ich uplatníš aj daňovo.
veronikasad
15.05.11,19:49
My dve si rozumieme, ale bubkoch, ani študák určite nie ...Ocením jeho rady v iných témach.
petrovic2011
15.05.11,19:50
ak môžem k tomu nieco:) tak vysvetlene to je pekne (bubkoch), pochopil som to, dakujem, a co sa tyka toho ze sa da odpisovat aj drobny majetok, tak o tom viem, je na rozhodnuti UJ ako sa rozhodne ci ho bude alebo nebude odpisovat, takze je to ok:)
KEJKA
15.05.11,20:25
tiež som ti verila, že takéto zjednodušené vysvetlenie pochopíš.