czarovna
15.05.11,19:04
Chcela by som poradiť ako napísať kúpnu zmluvu kde dvaja predávajúci odčleňujú časť zo svojich pozemkov a týmto odčlenením vznikajú dva pozemky nové, ktoré sa kupujú kupujúcim a na jednom z kupovaných pozemkov chcem zriadiť vecné bremeno. Samozrejme geometrický plán je už hotový. Viem si vytvoriť klasickú kúpnu zmluvu ale toto je už trochu komplikovanejšie tak by som poprosila o nejaký vzor ako sa to píše do zmluvy keď sa odčlení časť pozemku od dvoch predávajúcich a vznikne jedna nová parcela na kúpu. Ďakujem
buchač
15.05.11,17:17
Chcela by som poradiť ako napísať kúpnu zmluvu kde dvaja predávajúci odčleňujú časť zo svojich pozemkov a týmto odčlenením vznikajú dva pozemky nové, ktoré sa kupujú kupujúcim a na jednom z kupovaných pozemkov chcem zriadiť vecné bremeno. Samozrejme geometrický plán je už hotový. Viem si vytvoriť klasickú kúpnu zmluvu ale toto je už trochu komplikovanejšie tak by som poprosila o nejaký vzor ako sa to píše do zmluvy keď sa odčlení časť pozemku od dvoch predávajúcich a vznikne jedna nová parcela na kúpu. Ďakujem

Aj vklad do katastra bol podaný ????

Lebo ak dôjde k odčleneniu časti spoločného pozemku a následne stať sa jeho výlučným vlastníkom , musí najprv dôjsť k zrušeniu podielového spoluvlastníctva k nemu a k jeho následnému vyporiadaniu (reálnemu rozdeleniu) .
Na základe geometrického plánu je nutné dať vklad do katastra nehnuteľností ( ak to ovšem geodet neurobil ) a až potom sa dá konať , t.j. predávať uvedené pozemky .
Inak sa ani nedá , nakoľko predsa ide o nové parcely a tie potom , po samotnom úkone - rozdelení dostanú ( budú pridelené ) nové parcelné čísla .

Čiže je potrebné vyhotovenie dvoch zmlúv :
- zrušenie podielového spoluvlastníctva
- kúpnopredajné zmluvy ...jednu takú a tú druhú z vecným bremenom
Tieto sa potom dajú dať aj jedným vkladom do katastra , poplatok je 66 € .
focalor
15.05.11,17:50
ja som take zmluvy uz robil, formulacie pouzivam asi taketo:

2) Predávajúci touto zmluvou prevádzajú na kupujúcu svoje vlastnícke právo k časti parcely uvedenej v ods. 1 tohto článku, špecifikovanej geometrickým plánom č. ../.... vyhotoveným dňa .... Vladimírom V..., autorizačne overeným Ing. ......., autorizovaným geodetom a kartografom a úradne overeným Správou katastra ..... dňa ..... pod č. ......, a to
- novovytvorená parcela KN – C parc. č. .... o výmere ... m2, druh pozemku záhrady.
Overená kópia geometrického plánu č. ..... zo dňa ..... je prílohou tejto zmluvy
Vo zvysku je to klasicka kupna zmluva.
Takto to bezne riesim a na katastri to prejde...
Ak mas v ramci geometrickeho planu dve nove parcely, tak sa to uvedie, ako: ze sa prevadza diel c. .... ako novovytvorena parcela, to by sa malo vycitat z GP
Ak je takyto pozemok v spoluvlastnictve, tak predavat musia vsetci spoluvlastnici tu novovytvorenu parcelu
czarovna
15.05.11,18:12
To sú dvaja predávajúci z toho jeden predáva časti z dvoch pozemkov ( na jednom je prístupová cesta s vecnými bremenami a na druhý je záhrada) a druhým predávajúcim sú manželia ktorý predávajú zo svojej záhrahy časť ktorá sa pripojí k časti predávanej prvým predávajúcim (ale táto záhrada sa rozčlení na tie dve parcely ako u prvého predávajúceho - časť sa pripojí ako prístupová cesta a vznikne jedna parcela a časť sa pripojí k tej prvej časti záhrady a vznikne druha parcela) - komplikovane sa to opisuje, ale dúfam že je to pochopiteľné. Zaujímalo by ma ako sa takéto píše do tej zmluvy a ešte jedna vec a to ako zriadiť vecné bremeno na tú novovzniknutú parcelu s prístupovou cestou, ktorá je z časti vytvorená z pôvodnej prístupovej cesty na ktorej sú už vedené vecné bremená a z časti tej susedovej zahrady na ktorej sú vedené vecné bremená na prechod cez túto prístupovú cestu. Ďakujem
czarovna
15.05.11,18:15
A ešte som zabudla že ten geometrický plán nie je zapísaný na katastri len je katastrom schválený - geomet.plán už uvádza ako nových vlastníkov tých čo budú tieto nové parcely kupovať
focalor
16.05.11,05:07
to je v poriadku, GP ma byt len schvaleny a az na zaklade kupnej zmluvy dojde k zmene vlastnickeho prava pri zapise do katastra,
pokial ide o tych predavajucich, tak sa len rozlisia, ze predavajuci v I. rade a predavajuci v II. rade (manzelia), a na zaciatku zmluvy sa popise, ze predavajuci I. je vlastnikom nejakych pozemkov a predavajuci II. je vlastnikom nejakych pozemkov, dalej ze predavajuci I. predava cast pozemku (parcely) v jeho vlastnictve, to uz mozes uviest tu formulaciu co som vyssie uviedol, s tym ze este specifikujes ktory diel sa predava, ak vznika viac novych parciel, ak vznika jedna nova parcela tak tam este uvedies, ze podobne predavaju cast parcely aj predavajuci II.
vecne bremeno sa jednoducho uvedie v zmluve, ze na tejto novovzniknutej parcele sa zriaduje vecne bremeno v niekoho prospech (musi byt potom tiez zmluvna strana)..
czarovna
18.05.11,16:36
To napíšem že predávajúci A predáva svoj spoluvlastnícky podiel vo veľkosti 1/2 z časti novovzniknutého pozemku par.č 123 a predávajúci B predáva svoj spoluvlastnícky podiel vo veľkosti 1/2 z časti novovzniknutého pozemku par.č.123
Manželia DC predávajú zo svojho bezpodielového vlastníctva časť novovzniknutého pozemku parc.č.123 - lebo ten novovzniknutý pozemok je z časti vo vlastníctve A, z časti B a z časti vo vlastníctve DC. Ďakujem