brop
15.05.11,20:24
chce si dat urobit studnu a neviem ktora je lepsia kopana ci vrtana , viem ze vrtana je lacnejsia ale zase kopna zevraj ma viac vody.
Jusi
15.05.11,18:42
Mame doma vrtanu 150mm studnu, stlpec vody je 3m.
Nikdy nebolo malo vody, a ked sme ju na zaciatku cistili, tak cerpadlo islo nonstop 8 hodin, bez vycucania
lahaina
15.05.11,18:50
Vrtana je dobra v pripadoch, ked sa neda spravit kopana.
KEJKA
15.05.11,19:27
ja mám narážanú - predpokladám, že to je tretí typ. Akurát, že mám teraz problém s čerpadlom - cez zimu bolo v šachte, asi ho poškodilo vlhko, zapne sa ale vybije istič.
S vodou problém nebol, bez problémov a rýchlo naplnil bazén 27 kubíkov.
Zitulda
15.05.11,19:36
chce si dat urobit studnu a neviem ktora je lepsia kopana ci vrtana , viem ze vrtana je lacnejsia ale zase kopna zevraj ma viac vody.
Tá výška ´vodného stĺpca...čiže ako veľa vody je v studni, nezávisí od toho, či je vrtaná, alebo kopaná. Závisí to od viacerých faktorov ako napr: priepustnosti jednotlivých vrstiev a i. Najlepšie je ale robiť studňu tak, že si dáš zistiť či a kde a hlavne v akej hĺbke sa na pozemku nachádza voda. Ak to máš zistené je nutné poznať jednotlivé vrstvy a to len pomocou geologického vrtu. V málo súdržnej zemine je ťažšie a nákladnejšie robiť kopanú.
3biq
15.05.11,20:14
Tá výška ´vodného stĺpca...čiže ako veľa vody je v studni, nezávisí od toho, či je vrtaná, alebo kopaná. Závisí to od viacerých faktorov ako napr: priepustnosti jednotlivých vrstiev a i. Najlepšie je ale robiť studňu tak, že si dáš zistiť či a kde a hlavne v akej hĺbke sa na pozemku nachádza voda. Ak to máš zistené je nutné poznať jednotlivé vrstvy a to len pomocou geologického vrtu. V málo súdržnej zemine je ťažšie a nákladnejšie robiť kopanú.
pokial je mala vydatnost, tak je typ studne sakramentsky rozdiel. kopana je sirokanska, oproti vrtanej, kde ide len o sirku potrubia a vznika tak ovela vacsi rezervoar na vodu a tak staci ked aj pomaly doteka, proste ten buffer je velky a znesie aj ovela vacsie okamzite odbery ako vrtana studna. narazana studna je obdoba vrtanej, len sposob zavedenia potrubia do zeme je iny.
kopana vsak ma tiez svoje minusy, je nakladnejsia, pracnejsia a nedostanete sa s nou zdaleka tak hlboko ako s vrtanou. zvyklo sa na dedinach kopavat max. 15-20m, pritom hlbka vrtanej zavisi len od vasej penazenky. a moze sa stat, ze voda je hlbsie, ze je 30 - 50m pretoze je stlacena zvrchu ilom a tam uz jedine vrtana - niekedy mate maly pozemok a nemate prilis vela moznosti hladat spravne miesta, proste kopete/vrtate, kym nemate vodu. da sa eventualne spravit vrtana aby sa chytila voda a potom ju obkopat a vyuzit tak vyhody oboch studni.
co sa tyka prieskumu a vrtov, lacnejsie je spytat sa susedov ako kopali studne oni a kde narazili na vodu :)
stavmag.cz
15.05.11,21:39
Rozhodně vrtaná
majkii
15.05.11,23:14
V priepustných dobre zvodnených štrkoch nie je potrebné mať kopaú studňu, rovnako ak voda bude čerpaná z podložia je vhodná len vŕtaná studňa. Často krát sa studne vŕtajú hlbšie do podložia nakoľko voda vo vrchných častiach zvodne môže byť kontaminovaná produktami z poľnohospodárstva či inou čiinosťou (vypúšťanie žúmp).
V menej priepustných najmä nespevnených sedimentoch sa realizuje kopaná studňa s väčším priemerom, aby sa zabezpečil dostaočný objem vody ak je salbý prítok. To sa však dá riešiť aj vrtom s dostatočnou retenčnou nádržou napr. 3 až 5 m3 a vhodnou automatikou riadenia čerpania vody. Táto nádrž má výhodu aj v tom, že v nej je možné vykonať dodatočnú úpravu vody.
Preto vo väčšine prípadov by som odporučil vŕtanú studňu.
brop
16.05.11,15:35
no a uz teraz mam z toho uplny gulas , najprv som chcel vrtanu ale vacsinou vsetci maju vrtnu supravu a aute a s tou sa k domu nedostanu tak preto som zacal uvazovat nad kopanou studnou.
fetya
16.05.11,18:07
mne robili rucne, postavili velky pyramidovy stojan, v strede vrtak, a pekne vrtali bez auta, stroja... cca za 3 h bola hotova studna hlboka 11 m, vratane pvc rury, filtra. Este jedna dobra rada: ak budes mat vrtanu, tak vzdy koniec v zemi zablendovat. Niektory robia otvorene studne, a behom roka je polovica rury upchata.
dado04
15.06.11,19:11
Zdravim vas, nereagujem na povodnu otazku, ale mam trochu iny problem: V oblasti je priliz dusicnata a zavadna voda. Je moznost hlbsim vykopom/vrtom zabezpecit pitnu vodu? A asi aka hlbka by mala byt? Susedia maju vodu uz pri 4m, niektori aj pri troch metroch. Prutikar (zaruceny) mi nasiel spodny stok (asi 8m), ale bojim sa, ze pri kopani sa asi dostanem iba po uroven toho vrchneho a voda bude iba uzitkova .... je nejaka sanca pitnej vody? mate s tym niekto skusenost? Mam si nechat radsej vyvrtat hlbsiu studnu alebo vykopat pokial to pojde a zabezpecit nejaku filtraciu, len asi na dusicnany asi nieco take neexistuje... dakujem za rady.
Matias.S
16.06.11,04:47
No táto otázka mi trochu rozšírila kútik ... je v podstate jedno či je to kopaná alebo vŕtaná studňa, ide o to, že vŕtaná je urobená rýchlejšie a je možné ju umiestniť aj v miestach, kde je vodný sĺpec nižšie (vo väčšej hĺbke) ... čiže nemá to vplyv na výdatnosť danej studne pokiaľ je vodný stĺpec vo výške kde sa dá dokopať aj ručne ... :D
paloo
19.06.11,04:34
Včera sme začali kopať studňu:) Voda by podľa prútikára mala byť v hĺbke 5,5 metra.Máme vykopané asi 2,7 m a stále je tam dole suchšie a suchšie:mad:
Takto vypadá foto.
http://s3.postimage.org/34dg6q138/P1120342.jpg (http://postimage.org/image/34dg6q138/)
To čo kopeme dole je teraz ničo ako bridlica.Stredom ide taká žila z hnedého kameňa.Je predpoklad,že podľa fota a zloženia pôdy tam bude voda?
slafko79
19.06.11,06:17
Takuto zem sme mali presne aj my asi 2,5m potom prisla ta bridlica a teraz sa trapime so zbijackou.Ide to ale pomalinky asi po 3m sme nasli prvu vodu a to nam prutikar urcil dva miesta a nakoniec sme kopali o 2 metre dalej,ale natrfily sme to je hlavne teraz mame asi 4,5 a vody zatial dost este vykopeme zo par metrov a dame skruze.Tak nech sa vam podari najst.;)
paloo
03.07.11,10:43
Má niekto skúsenosti z použitím plastových skruží?
Ponúka ich táto firma http://www.il-plast.sk/?zobraz=1117
bettylou
03.07.11,14:04
slafko79: čím to kopete?
pedroman1
05.07.11,10:00
Ahojte. My sme robili studnu kopanu, v Kostolisti pri Malackach. Robila to firma. Nakolko je v danej lokalite voda dost vysoko, nebol to taky problem. Podlozie je ilovita hlina /zlta, modra, zelena.../. Uz zhruba po metri boli prve vodne cesticky badatelne. Celkovo mi dali do zeme 8 polmetrovych betonovych skruzi, 1 je nad urovnou zeme. Cela praca s vylozenim skruzi, vykopani bagrom, s osadenim a zahrabanim trvala presne jednu hodinu. Za vsetko som zaplatil necelych 500 € a som spokojny. Vodu mam necely meter pod urovnou terenu.
dado04
05.07.11,19:46
Ahojte,
no tak sme vykopali - vody z 5m studne asi 2,5m a to sme este museli kopat mierne v kopceku lebo tam, kde nam to nasiel prutikar po asi 1m sa zacala zlievat voda do vykopanej jamy ... tak sme to dali mierne dalej .... pre info cela praca aj s materialom (bager, skruze, doprava, cerpadlo) 700€. Neskor dam info ako je to s kvalitou vody ...., ale velke nadeje si nerobime.:cool:
slafko79
10.07.11,16:50
slafko79: čím to kopete?

Pozicali sme si velku zbijacku mali sme aj mensie ale islo to pomali.:)
perfecto
02.09.11,17:57
mne robili rucne, postavili velky pyramidovy stojan, v strede vrtak, a pekne vrtali bez auta, stroja... cca za 3 h bola hotova studna hlboka 11 m, vratane pvc rury, filtra. Este jedna dobra rada: ak budes mat vrtanu, tak vzdy koniec v zemi zablendovat. Niektory robia otvorene studne, a behom roka je polovica rury upchata.

Zaujímavé... a ktorá firma to robila tak ručne? Keď sa tam dá PVC rúra, načo sa tam dávajú ešte filtre? Veď tá rúra nie je priepustná? A prečo koniec zablendovať? Ako to myslíš konkrétne?

Ďakujem!
brop
02.09.11,18:10
No mnw uz urobili kopanu je 5m je tam 3000l zasobnik
a trvalo im to 2 dni aj s betonovymi skruzami
mzdarka renca
02.09.11,18:15
my máme narazenú, vody do aleluja, v tomto teple ide čerpadlo od rána do večera, čo zavlažujem a chladím klímu pri dome a v záhrade.
beedo
04.09.11,18:09
mne robili rucne, postavili velky pyramidovy stojan, v strede vrtak, a pekne vrtali bez auta, stroja... cca za 3 h bola hotova studna hlboka 11 m, vratane pvc rury, filtra. Este jedna dobra rada: ak budes mat vrtanu, tak vzdy koniec v zemi zablendovat. Niektory robia otvorene studne, a behom roka je polovica rury upchata.


Smiem vediet kde vam to takto vrtali studnu a aky bol priemer rury? Mne by sa to tiez siklo takymto sposobom lebo supravou sa dostat na miesto kde by som ju chcel je nemozne. Budem rad ked sa ozvete.
alltracboy
04.09.11,19:36
mne robili rucne, postavili velky pyramidovy stojan, v strede vrtak, a pekne vrtali bez auta, stroja... cca za 3 h bola hotova studna hlboka 11 m, vratane pvc rury, filtra. Este jedna dobra rada: ak budes mat vrtanu, tak vzdy koniec v zemi zablendovat. Niektory robia otvorene studne, a behom roka je polovica rury upchata.

ako tam potom priteka voda ked je to zablendovane?
fetya
05.09.11,10:17
v spodnej casti je rura dierkovana, cca posledny meter, meter a pol, rura je obalena sytkom, a cez to sytko a diery priteka voda. Ked nezablendujes spodok, tak potom piesok, hlina a vselico ti naplni ruru.
rudopp
05.09.11,10:25
ako tam potom priteka voda ked je to zablendovane?

Narážaná má na tej dierovanej časti hrot (s priemerom o niečo väčším ako rúra, aby sa to sitko nestrhlo)
miroB12
06.09.11,06:25
zdravým chcem sa spýtať ako sa čisti vrtana studna pretoze aj ja mám vrtanú s priemerom 150mm a take kalové čerpadlo nevim zohnať vopred Vám dakujem
pyrit
06.03.12,12:28
zdravým chcem sa spýtať ako sa čisti vrtana studna pretoze aj ja mám vrtanú s priemerom 150mm a take kalové čerpadlo nevim zohnať vopred Vám dakujem
Čistenie vŕtanej studne: poznám 3 spôsoby:
1) Namiesto kalového čerpadla použiť 4" vretenové čerpadlo (pumpeg alebo sigma). Vrtienko na čerpadle sa prevdepodobne opotrebuje, a výmena stojí cca 30€.
2) Metóda "airlift" - zložitejšie, nechce sa mi rozpisovať ... pár firiem to na SR robí.
3) Použiť veľmi výkonný kompresor - vývod z kompresoru zaústiť čo najhlbšie a všetko čo je v diere vyletí von.
Hlavne možnosť 3) ponechať radšej odborníkom :)
studniar
23.01.13,17:23
Zablendovana studna???? To som este nevidel....