2009
16.05.11,07:23
Neviem či som to zaradila do správnej témy. Otec žije teraz sám v trojizbovom byte. Je dôchodca a nezvláda platiť nájom a energie. Chce prenajať zariadenú izbu za 150 EURO. Ako je to s daňou? Vďaka za odpovede. Evika
katka50
16.05.11,05:31
Neviem či som to zaradila do správnej témy. Otec žije teraz sám v trojizbovom byte. Je dôchodca a nezvláda platiť nájom a energie. Chce prenajať zariadenú izbu za 150 EURO. Ako je to s daňou? Vďaka za odpovede. Evika

Áno-musí sa registrovať na daň.úrade. Prikladám Ti zo stránky daň. Riaditeľstva odpoveď na pod.otázku.
2009
16.05.11,05:58
Áno-musí sa registrovať na daň.úrade. Prikladám Ti zo stránky daň. Riaditeľstva odpoveď na pod.otázku.

Viem, že sa musí registrovať /ako inak/ iba sa pýtam, či bude musieť platiť z toho aj daň. Tých 150 EURO je aj s televízorom.. Internetom.. Takže takisto s energiami.
p.s. Je dochodca takže jeho príjem je iba dôchodok
2009
16.05.11,09:20
Posúvam ako je to z daňou. Izba úplne zariadená.. Vstavaná skriňa. Koberec, písací stvol, posteľ, koberec zateplené plastové okná... Oec chcel za 100 Euro ale je mi jasné, že ak sa to bude využívať stúpnu náklady. Mal by k dispozícii mágio aj net. Ako je to s daňou. Ja už platím aj za mamičku v domove dôchodcov a otca platiť nevládzem
2009
16.05.11,09:25
Myslím na elektrinu.. vodu a plyn ak si bude vyvárať Čo bude vraj je perfekný kuchár
wierus
02.06.11,18:19
chcel by som sa spytat uz dlchsiu dobu sa snazim zistit ked prenajmem byt rodinej znamej a nechcem od nej nic viac len aby mi platila byt kym ja budem mimo pretoze odchadzam za pracou do zahranicia a teraz neviem ako postavit zmluvu a s co ho budem platit vlastne dan ked nemam cisti zisk ak niekdo mozte skuste mi prosim poradit. Dakujem
wierus
03.06.11,06:23
prosím vás ak niekto vie ako to mam spravit skuste napisat
wierus
03.06.11,07:48
Myslím na elektrinu.. vodu a plyn ak si bude vyvárať Čo bude vraj je perfekný kuchár


prosim ta nemohla by si poradit???????
2009
03.06.11,07:51
prosim ta nemohla by si poradit???????

Nie. Otec to vzdal. :)
veronikasad
03.06.11,07:53
chcel by som sa spytat uz dlchsiu dobu sa snazim zistit ked prenajmem byt rodinej znamej a nechcem od nej nic viac len aby mi platila byt kym ja budem mimo pretoze odchadzam za pracou do zahranicia a teraz neviem ako postavit zmluvu a s co ho budem platit vlastne dan ked nemam cisti zisk ak niekdo mozte skuste mi prosim poradit. Dakujem
aj pre teba platí táto odpoveď - musí sa registrovať na DU

http://www.porada.sk/1742897-post2.html

Pri zdanení príjmu z prenájmu môžeš uplatniť paušálne výdavky, alebo viesť účtovníctvo a uplatniť si skutočné výdavky (to bude zrejme tvoj prípad). Príjem z prenájmu do výšky 500€ v roku 2011 nepodlieha zdaneniu.
Mária27
03.06.11,09:04
chcel by som sa spytat uz dlchsiu dobu sa snazim zistit ked prenajmem byt rodinej znamej a nechcem od nej nic viac len aby mi platila byt kym ja budem mimo pretoze odchadzam za pracou do zahranicia a teraz neviem ako postavit zmluvu a s co ho budem platit vlastne dan ked nemam cisti zisk ak niekdo mozte skuste mi prosim poradit. Dakujem
Neuzatvoríš nájomnú zmluvu ale zmluvu o výpožičke, teda zadarmo. nebudeš mať príjem, nemáš z čoho platiť dane.

Občiansky zákonník

ZMLUVA O VÝPOŽIČKE


§ 659

Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.
§ 660

Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ustanovenie § 617 platí primerane aj pre užívanie veci.
§ 661

(1) Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením.

(2) Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.
§ 662

(1) Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania.
(2) Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.
Mária27
03.06.11,09:45
Nie. Otec to vzdal. :)
Prečo to vzdal? Ved mohol pýtať o 30 eur viac, v BA to nie je veľa. Ale ťažko sa zvyká bývať s niekym cudzím.