denisa79
16.05.11,07:43
dobry den, velmi vas prosim o radu, byvame v bytovom dome s vlastnou kotolnou, cely byt.dom ma cca 100 bytov.Vsetci su zatepleny, okrem prizemia.My ako prizemne byty nemame ziadnu zlavu z kurenia, resp.inak nastaveny koeficient.Na schodzi nam bolo povedane, ze na zmenu resp.schvalenie ineho koef.potrebujem 75% obyvatelstva s podpisom a suhlasom, je to tak?Moja znama byva na inej ulici na 8p, cize podstresie a ona ma autom.zlavu, ako to je prosim, z vyhlasku som debil a vyuctovanie sa blizi.
Spomeniem, ze presne tych 75%ludi tu ma len prenajate byty, cize nieje sanca nieco poriesit.
Je to tak, ze ozaj musim tych ludi pozhanat?Vemi vas prosim o radu!
Jatej vyhaske 358/2009 nerozumiem.
Nieje to spravodlive, celu zimu sme kurili vkuse a cakam velky nedoplatok a na posch.si ani moc nekurili, je to nespravodlive a budem sa snazit, to nejako poriesit.Prosim vas o rady.:)
energetik1
16.05.11,10:24
1. Vo vyhlaske su iba odporucane koeficienty, nie su zavazne. O sposobe rozuctovania rozhoduje nadpolovicna vacsina.
2. Na najblizsej schodzi navrhnit,e rozuctovanie podla vyhlasky alebo este lepsie podla znaleckeho posudku resp. kurenarskemu vypoctu (kvoli nezateplenemu prizemiu). A ak to schodza neschvali, obratte sa na sud.
denisa79
16.05.11,10:29
cize na schodzi mam navrhnut pomer koef.ja?Ale ja sa do toho vobec nerozumiem, tusim bytovka cela ma teraz 70ku 30 pomer.
Co to znamena rozuctovanie podla vyhlasky?
verkaz
16.05.11,10:49
To čo ste si v byte dohodli je pomer základný (na m2) a spotrebný (podľa skutočnej spotreby na meračoch).
Koeficient pre zohľadnenie polohy bytov sa tak isto schvaľuje a zohľadňujú sa miestnosti na prízemí nad nevykurovanou pivnicou, miestnosti polohované na sever, prípadne na najvyššom poschodí. Zľava sa dá dohodnúť asi vo výške 10 %.
Vyhláška však len doporučuje toto zohľadnenie. Je u Vás určite viac takýchto bytov, tak si to odsúhlaste. Dá sa to však už len pre rok 2011.
Táto téma je tu už otvorená, tak si ju pozri.
denisa79
16.05.11,13:07
ano je nas 8 bytov, dovolala som sa dnes do firmy, od kt.mame digitalne merace tepla a ta mi potvrdila, ze mame mat iny redukcny koeficient, viem, ze zlava ma byt, ale nevieme kolko...a ked to ani zakon neurcuje, tak aku vysku mame pozadovat?
Kde najdem prosim tu temu?
Velmi pekne dakujem za odpovede!!!!
workerka
16.05.11,15:18
Ja by som len trošku chcela poopraviť príspevky debatujúcich v tom, že vyhláška 358/2009 koeficienty nie doporučuje, ale stanovuje. To je nóvum oproti 630/2005. Pokiaľ vlastníci nemali dohodnuté pravidlá rozpočítania vykurovacích nákladov pred 31.12.2009, mali by sa riadiť vyhláškou a to:
- rozdelenie základná zložka - 60% (m2), spotrebná zložka - 40% (merače) + koeficienty podľa prílohy č. 2 Vyhl. 358/2009.

Ak boli pravidlá rozpočítania dohodnuté vopred, tak podľa týchto pravidiel. Vlastník by sa mal o tieto veci zaujímať a mal by presne vedieť ako sa teplo rozpočítava. Musí byť o tom zápisnica zo schôdze vlastníkov na ktorej sa tieto pravidlá dohadovali. Treba si ju prečítať.

Ak je dom zateplený len od 1.poschodia vyššie (čomu nerozumiem ako je možné), bolo by dobré na najbližší rok (t.j. 2012) dať vypracovať posudok a dať odborníkovi v oblasti tepla vypočítať koeficienty + toto predložiť na schôdzi na schválenie.

Ďalej, nie je potrebná 2/3 väčšina. Úplne stačí nadpolovičná väčšina. Pri tomto sa rozhoduje ako pri bežných záležitostiach.

Samozrejme na schôdzi musia hlasovať vlastníci a nie nájomníci.

Ak sa teplo rozpočítava 100 bytom, tak stačí 51 hlasov za schválenie nového spôsobu rozpočítavania.
verkaz
16.05.11,15:35
Nájdi si tému : "Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty" tam sa dozvieš viac
najag
16.05.11,15:47
Ja by som len trošku chcela poopraviť príspevky debatujúcich v tom, že vyhláška 358/2009 koeficienty nie doporučuje, ale stanovuje. To je nóvum oproti 630/2005.........

(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestností bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu7] inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania podľa vzorca............

Ziadne novum, staci iba citat pravne normy tak, ako je stanovene........
Marína
16.05.11,17:57
Denisa, klikni na tento link Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty (http://www.porada.sk/t19068-meranie-a-rozpocitavanie-tepla-merace-koeficienty.html)
workerka
17.05.11,14:16
(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestností bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu7] inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania podľa vzorca............

Ziadne novum, staci iba citat pravne normy tak, ako je stanovene........


najag, áno, to čo si mi sem skopíroval (a) sa síce nezmenilo, ale zmenila sa tá príloha (viď nižšie). Občas treba kuknúť aj do tej prílohy :-) Aj to čo si zvýraznil je OK, len sa musia vlastníci dohodnúť a to v prípade denisy nevieme, myslím. Čiže vyhl.630/2005 ich doporučovala, v čom bol občas dosť zmätok, pretože sa mi stalo niekoľkokrát, že vlastník prišiel reklamovať vyúčtovanie v tom, že je to len doporučené a aby sme im rozúčtovanie urobili s iným koeficientom. Takže 358-čkou to dali do poriadku a koeficienty stanovili a nie doporučili. V tom je ten rozdiel. Samozrejme postup rozpočítania som popisovala v tom prípade ak nedošlo k dohode vlastníkov. To znamená, pomer 60/40 a koeficienty z prílohy. Ak k dohode došlo, ide sa podľa dohody. Samozrejme o dohode hovorí aj par 7., odst.10 "(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje."
Zároveň aj táto 358/2009 zrušila min. a max. výšku zákl.zložky, kedy sa táto smela pohybovať len od 30-50%. Samozrejme zas, len ak sa vlastníci dohodnú na spôsobe rozpočítavania vykurovacích nákladov.


Príloha č. 2
k vyhláške č. 630/2005 Z. z

Doporučené koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:

miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0, 90
miestnosť s dvoma vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0, 82
tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0, 93
najvyššie podlažie - plochá strecha 0, 80
najvyššie podlažie - pod nevykurovanou, neupravenou povalou 0, 85
najnižšie podlažie - nad terénom, nevykurovanou pivnicou 0, 80



Príloha č. 2
k vyhláške č. 630/2005 Z. z v znení 358/2009

Koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti
(1) Koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:
a) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0, 90,
b) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0, 82,
c) tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0, 93,
d) najvyššie podlažie - plochá strecha 0, 80,
e) najvyššie podlažie - pod nevykurovanou povalou 0, 85,
f) najnižšie podlažie - nad terénom alebo nevykurovanou pivnicou 0, 80.
najag
17.05.11,19:33
najag, áno, to čo si mi sem skopíroval (a) sa síce nezmenilo, ale zmenila sa tá príloha (viď nižšie). Občas treba kuknúť aj do tej prílohy :-) Aj to čo si zvýraznil je OK, len sa musia vlastníci dohodnúť a to v prípade denisy nevieme, myslím. Čiže vyhl.630/2005 ich doporučovala, v čom bol občas dosť zmätok, pretože sa mi stalo niekoľkokrát, že vlastník prišiel reklamovať vyúčtovanie v tom, že je to len doporučené a aby sme im rozúčtovanie urobili s iným koeficientom. Takže 358-čkou to dali do poriadku a koeficienty stanovili a nie doporučili. V tom je ten rozdiel. Samozrejme postup rozpočítania som popisovala v tom prípade ak nedošlo k dohode vlastníkov. To znamená, pomer 60/40 a koeficienty z prílohy. Ak k dohode došlo, ide sa podľa dohody. Samozrejme o dohode hovorí aj par 7., odst.10 "(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje."
Zároveň aj táto 358/2009 zrušila min. a max. výšku zákl.zložky, kedy sa táto smela pohybovať len od 30-50%. Samozrejme zas, len ak sa vlastníci dohodnú na spôsobe rozpočítavania vykurovacích nákladov


§7 ods.6 vyhl.630/2005 Z.z
(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podlá odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu 6) inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania podľa vzorca


§7 ods.6 vyhl.358/2009 Z.z

(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podlá odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu 7] inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa
určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania podľa vzorca

Ja stale iba vidim, ze ustanovenie §7 ods 6, ci uz vyhlasky 630/2005 Z.z., alebo vyhl. 358/2009 Z.z., je dispozitivneho charakteru a nie kogentneho charakteru a obidve uustanovenia su naprosto identicke, jedina odlisnost je odvolavka na osobitny predpis. A je mi uz uplne jedno, ake su hodnoty koeficientov v prilohe. Takze Tvoje tvrdenie je naprosto vagne a nema ziadnu oporu vo vyhlaske. Co ale nebrani, aby nadalej nezmyselne neargumentovala argumentami, ktore nemaju ziadnu vahu.
workerka
18.05.11,15:19
najag, asi sme sa nepochopili. Opäť píšem, že som tento spôsob rozpočítania nákladov popisovala v prípade, ak nedošlo k dohode vlastníkov.
najag
18.05.11,19:39
....Čiže vyhl.630/2005 ich doporučovala, v čom bol občas dosť zmätok, pretože sa mi stalo niekoľkokrát, že vlastník prišiel reklamovať vyúčtovanie v tom, že je to len doporučené a aby sme im rozúčtovanie urobili s iným koeficientom. Takže 358-čkou to dali do poriadku a koeficienty stanovili a nie doporučili.

Vyhl.358/2009Z.z.
Koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti
(1) Koeficienty k. zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočitavania:
a) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0.90
b) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0.82
c) tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0.93
d) najvyššie podlažie - plochá strecha 0.80
e) najvyššie podlažie - pod nevykurovanou povalou 0.85
f) najnižšie podlažie - nad terénom alebo nevykurovanou pivnicou 0.80

Vyhl. č.630/2005Z.z.

Doporučené koeficienty kj zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočitavania:
miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0.90
miestnosť s dvoma vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0.82
tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0.93
najvyššie podlažie - plochá strecha 0.80
najvyššie podlažie - pod nevykurovanou, neupravenou povalou 0.85
najnižšie podlažie - nad terénom, nevykurovanou pivnicou 0.80

Aj jedna priloha, aj druha priloha maju rovnaku pravnu silu v ramci prislusneho ustanovenia a maju aj rovnake koeficienty, ktorych velkost nie je vobec pravne zavazna,ale odporucana, uz vzhladom k skutocnosti, ze existuje asi 59 stavebnych sustav v ramci vystavby bytovych domov, kde kazdy bytovy dom ma odlisne prestupove cinitele a tym aj koeficienty, pretoze sa pouzivali rozne technologie a rozne materialy v ramci vystavby. Takze tieto koeficienty predstavuju odporucany prijatelny kompromis, ak nevieme realne vypocitane koeficienty pre vlastny bytovy dom. Takze stale plati, co som napisal predtym o vagnosti.......
workerka
20.05.11,13:16
Milý PASKOV, ďakujem za upozornenie v profile, no nereagovala som z toho dôvodu, že niekto musí aj pracovať :-) a teda píšem až teraz. Nie je samozrejmé, že sa vlastníci dohodnú na spôsobe rozpočítavania vykurovacích nákladov, pretože si zaviedli v dome meranie, tak ako mi píšeš. Máme kopec prípadov, že jednoducho vlastníci o tejto veci ani nerokovali.

Pre všetkých: Ak som niekoho uviedla mojími príspevkami do omylu, ospravedlňujem sa, no rada by som od Vás počula teda odpoveď na nasledovnú otázku, o ktorej ja stále píšem:

Ako rozpočítať vykurovacie náklady v dome, kde sú namontované merače tepla a zároveň nedošlo na schôdzi vlastníkov k dohode o spôsobe rozúčtovania vykruovacích nákladov.

Možno som veci písala nezrozumiteľne, alebo píšem nesprávne. Rada by som vedela, kde je chyba :-) Ďakujem za odpovede.
najag
21.05.11,19:39
Ako rozpočítať vykurovacie náklady v dome, kde sú namontované merače tepla a zároveň nedošlo na schôdzi vlastníkov k dohode o spôsobe rozúčtovania vykruovacích nákladov.
Možno som veci písala nezrozumiteľne, alebo píšem nesprávne. Rada by som vedela, kde je chyba :-) Ďakujem za odpovede.

§7 vyhl. c. 630/2005 Z.z

Rozpočitavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla:
ods1/ Ak sú v objekte rozpočitavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.
ods10/Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočitavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.".
workerka
25.05.11,14:50
Najag, čo sa týka rozdelenia základnej a spotrebnej zložky to je hádam každému jasné ... a čo koeficienty nepriaznivej polohy bytov?
najag
25.05.11,15:11
Najag, čo sa týka rozdelenia základnej a spotrebnej zložky to je hádam každému jasné ... a čo koeficienty nepriaznivej polohy bytov?

Predsa nebudeme riesit jedno a to iste dookola, co sme uz predtym riesili a vyriesili, ako v pomocnej skole...:D
workerka
25.05.11,15:24
Ako myslíš teda :-) Ja sa veru ako v pomocnej škole cítim :-D ... no nevadí. Chcela som len jednoduchú odpoveď na jednoduchú otázku. A nedočkala som sa ...
najag
25.05.11,19:34
Ako myslíš teda :-) Ja sa veru ako v pomocnej škole cítim :-D ... no nevadí. Chcela som len jednoduchú odpoveď na jednoduchú otázku. A nedočkala som sa ...

Odpovede si predsa mala v citovanych ustanoveniach vyhlasky, takze netreba hladat odpovede zlozito, ked su jednoducho napisane.
Inak povedane, podla zakona sporu, dva vylucujuce sa sudy o jednom a tom istom predmete, vyslovene v rovnakom case a vztahu, nemozu byt sucasne pravdive, jeden z nich je nutne nepravdivy.Este inak, dva vzajomne sa vylucujuce sudy nemozu byt sucasne pravdive, to znamena, ze sud nemoze byt sucasne pravdivy i nepravdivy. Snad s pomocou toho pochopis aj to ostatne.....co hladas.
sito
16.10.11,15:50
dobry den, velmi vas prosim o radu, byvame v bytovom dome s vlastnou kotolnou, cely byt.dom ma cca 100 bytov.Vsetci su zatepleny, okrem prizemia.My ako prizemne byty nemame ziadnu zlavu z kurenia, resp.inak nastaveny koeficient.Na schodzi nam bolo povedane, ze na zmenu resp.schvalenie ineho koef.potrebujem 75% obyvatelstva s podpisom a suhlasom, je to tak?Moja znama byva na inej ulici na 8p, cize podstresie a ona ma autom.zlavu, ako to je prosim, z vyhlasku som debil a vyuctovanie sa blizi.
Spomeniem, ze presne tych 75%ludi tu ma len prenajate byty, cize nieje sanca nieco poriesit.
Je to tak, ze ozaj musim tych ludi pozhanat?Vemi vas prosim o radu!
Jatej vyhaske 358/2009 nerozumiem.
Nieje to spravodlive, celu zimu sme kurili vkuse a cakam velky nedoplatok a na posch.si ani moc nekurili, je to nespravodlive a budem sa snazit, to nejako poriesit.Prosim vas o rady.:)

Hovoríš o obvodovom plášti, alebo len od suterénu, nezateplený?

Máš! Ak máš spoluvlastníkov, ktorí to dokážu pochopiť.

Odsúhlasuje sa na schôdzi vlastníkov nadpolovičnou väčšinou, ak nie je prítomna väčšina, po hodine väčšina prítomných na schôdzi.