filantrop
16.05.11,08:46
Dobry den,
mohla by som niekoho velmi ochotného a trpezlivého poprosiť, aby mi napisal, ake su moje povinnosti ku zamestnancovi? Konkretne, budem prijmat zamestnanca na par hodin tyzdenne, ale chce byt zamestnany, tak sa dohodujeme na minimalnej mzde. Som povinna mu davat stravne listky? Neviem, co vsetko musim splnit (okrem socialnej, zdravotnej, dan.uradu). Velmi prosim o pomoc a vopred velmi dakujem.
manus
16.05.11,09:19
Dobry den,
mohla by som niekoho velmi ochotného a trpezlivého poprosiť, aby mi napisal, ake su moje povinnosti ku zamestnancovi? Konkretne, budem prijmat zamestnanca na par hodin tyzdenne, ale chce byt zamestnany, tak sa dohodujeme na minimalnej mzde. Som povinna mu davat stravne listky? Neviem, co vsetko musim splnit (okrem socialnej, zdravotnej, dan.uradu). Velmi prosim o pomoc a vopred velmi dakujem.
Tak na začiatok s tým prihlasovaním:
-sociálna poisťovňa deň pred začatím pracovného pomeru. Najskôr sa však musíš prihlásiť ako zamestnávateľ (Registračný list zamestnávateľa), potom prihlásiť zamestnanca (Registračný list FO)
-zdravotná poisťovňa tiež najskôr prihlásiť sa ako zamestnávateľ, potom prihlásiť zamestnanca
-daňový úrad - prihlásiť sa ako zamestnávateľ, mesačne zo mzdy zrážať prípadnú daň, štvrťročne vypracovávať Prehľady a ročne Hlásenie.
Prosím, doplňte ma ak som na niečo dôležité nezabudla.
S tými lístkami - musíš zabezpečiť stravu ak v príslušnom dni zamestnanec u teba odrobí viac ako 4 hodiny - ty mu prispievaš 55%, on si hradí 45%.
rodina1
16.05.11,09:23
Ešte doplním:
zamestnanec si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku (podpísaním Vyhlásenia ...)
ak bude aj zamestnanec pracovať menej hodín ako je stanovený týždenný pracovný čas, si povinná mu v rámci kratšieho pracovného času vyplatiť minimálnu mzdu, prislúchajúcu počtu ním odpracovaných hodín (podľa jeho týždenného času je to alikvotná časť z minimálnej mzdy)
srska
16.05.11,09:24
+ vyhlásenie na zdanenie príjmov + prípadne nárok na daňový bonus
srska
16.05.11,09:25
Ešte doplním:
zamestnanec si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku (podpísaním Vyhlásenia ...)
ak bude aj zamestnanec pracovať menej hodín ako je stanovený týždenný pracovný čas, si povinná mu v rámci kratšieho pracovného času vyplatiť minimálnu mzdu, prislúchajúcu počtu ním odpracovaných hodín (podľa jeho týždenného času je to alikvotná časť z minimálnej mzdy)
si ma predbehla:)
filantrop
16.05.11,09:57
Boze, ste skvele. Dakujem za odpovede. Este by som vsak poprosila jednu vec. Clovek bude u mna pracovat napr 2 hodiny rano a 6 hodin vecer. Musim u neho riesit stravne listky?
Vopred dakujem.
rodina1
16.05.11,09:58
:D:D:D
rodina1
16.05.11,09:59
Boze, ste skvele. Dakujem za odpovede. Este by som vsak poprosila jednu vec. Clovek bude u mna pracovat napr 2 hodiny rano a 6 hodin vecer. Musim u neho riesit stravne listky?
Vopred dakujem.
Ak denne bude pracovať viac ako 4 hodiny (večer bude pracovať 6 hodín), musíš mu poskytnúť stravu.
Tweety
16.05.11,09:59
Boze, ste skvele. Dakujem za odpovede. Este by som vsak poprosila jednu vec. Clovek bude u mna pracovat napr 2 hodiny rano a 6 hodin vecer. Musim u neho riesit stravne listky?
Vopred dakujem.
Áno, bude pracovať viac ako 4 hod., musí mať zabezpečené stravovanie.
manus
16.05.11,10:00
Boze, ste skvele. Dakujem za odpovede. Este by som vsak poprosila jednu vec. Clovek bude u mna pracovat napr 2 hodiny rano a 6 hodin vecer. Musim u neho riesit stravne listky?
Vopred dakujem.
Je to viac ako 4 hodiny. Ale zasa je dôležitá informácia, či si neuplatňuje lístky cez deň (keď u teba nepracuje) u iného zamestnávateľa.
rodina1
16.05.11,10:07
Je to viac ako 4 hodiny. Ale zasa je dôležitá informácia, či si neuplatňuje lístky cez deň (keď u teba nepracuje) u iného zamestnávateľa.
Každý zamestnávateľ je povinný mu zabezpečiť stravu. Neskúma sa, že u jedného dostal stravu, pretože odpracoval viac ako 4 hodiny, a u druhého už nemá nárok na stravu (aj napriek tomu, že aj u tohto odpracuje viac ako štyri hodiny.