v.dedecka
16.05.11,09:00
Dobry den.Chcela by som si zalozit zivnost na nechtovy dizajn.Na zivnosti mi povedali ze potrebujem 1/2 rocnu prax + skusky na Ministerstve skolstva. Potrebujem tie skusky aj napriek tomu ze som rekvalifikacny kurz ukoncila skuskou akreditovanou Min.skolstva alebo mi staci len ta 1/2 rocna prax? Denisa
ka.ja
16.05.11,07:47
Ide o remeselnú živnosť - skupina 114 - ostatné, Kmeňová činnosť 34 - Manikúra, pedikúra, ktorá zahŕňa 2 odbory: manikér-pedikér, starostlivosť o ruky a nohy.
Skúška sa robí, ale to, že sa robí na Ministerstve školstva to je zrejme nejaké nedorozumenie. Skúška je vecou Ministerstva vnútra a po organizačnej stránke ju zabezpečuje Slovenská živnostenská komora (www.szk.sk)

Zo Živnostenského zákona:
...
Diel 1
Remeselné živnosti

§ 20

Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1 zákona.

Preukazovanie odbornej spôsobilosti
§ 21

(1) Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru


§ 22

(1) Doklady o odbornej spôsobilosti uvedené v § 21 sa pre potreby tohto zákona nahrádzajú:
a) výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
b) vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore 31) alebo
c) dokladom o ukončení najmenej strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b) a osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni31a) a dokladom o vykonaní následnej najmenej dvojročnej praxe v odbore alebo trojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
d) diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore 31b) a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
e) dokladom o vzdelaní uvedeným v písmenách a) až d) alebo osvedčením o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej šesťmesačnej praxe v odbore a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou vydaným Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky f) dokladom o vykonaní najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky.

(2) Praxou v odbore alebo v príbuznom odbore podľa odseku 1 sa rozumie skutočné vykonávanie príslušnej činnosti, ktoré je v súlade s týmto zákonom a osobitnými predpismi.

(3) Kvalifikačnou skúškou podľa odseku 1 písm. e) sa overujú odborné teoretické vedomosti a praktické znalosti technických alebo technologických postupov, ktoré sa vyžadujú pri prevádzkovaní živnosti.

(4) Skúšobné komisie na vykonávanie kvalifikačnej skúšky zriaďuje a ich členov na návrh Slovenskej živnostenskej komory vymenúva a odvoláva Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Členom skúšobných komisií je zástupca Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Slovenskej živnostenskej komory, živnostenského spoločenstva v odbore a stavovskej komory v odbore, ak sú zriadené, a zástupca príslušnej strednej školy alebo vysokej školy.

(5) Za vykonanie kvalifikačnej skúšky sa platí úhrada, ktorá zodpovedá nevyhnutným nákladom, ktoré sú s tým spojené. Úhrada, ktorú určí Slovenská živnostenská komora, je jej príjmom.

(6) Podrobnosti o obsahu teoretických vedomostí a praktických znalostí, spôsobe vykonania kvalifikačnej skúšky a vydania osvedčenia o jej vykonaní ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
...
v.dedecka
16.05.11,07:52
velmi pekne dakujem:-)
jakubko2003
16.05.11,08:07
Ešte si všimni aj § 22 ods. 1 písm. c) - nepotrebuješ kvalifikačnú skúšku, ak máš doklad o ukončení strednej školy, akreditovaný kurz a následnú 2ročnú prax.
sibylla
16.05.11,14:04
momentálne všetky ponúkané kurzy sú akreditované a osvedčené MŠ, certifikát vydáva lektorka po ukončení kurzu, základný je v rozsahu nejakých 96 hodín, potom pozvolávaj kamošky, precvič si na nich, a postupne odporúčam urobiť "nadstavbové " kurzy paintingu, zdobenia, stilettiek, atd....
v.dedecka
16.05.11,19:12
Dakujem
soniah
03.06.11,14:40
DOBRY DEN TAKZE NA ZALOZENIE ZIVNOSTI AKO MI POVEDALI NA URADE NEMUSIM MAT VYUCNY LIST ALE KURZ KTORY SOM SI ROBILA A NáSLEDNU PRAX.ROZUMIEM TOMU DOBRE?DAKUJEM ZA ODPOVED
akina
04.06.11,13:03
DOBRY DEN TAKZE NA ZALOZENIE ZIVNOSTI AKO MI POVEDALI NA URADE NEMUSIM MAT VYUCNY LIST ALE KURZ KTORY SOM SI ROBILA A NáSLEDNU PRAX.ROZUMIEM TOMU DOBRE?DAKUJEM ZA ODPOVED
Ešte k tomu potrebuješ absolvovať kvalifikačnú skúšku pred skúšobnou komisiou.
luluhu
09.06.11,10:38
Dobrý deň,

mňa by zaujímalo, akým spôsobom mám vydokladovať tú polročnú prax???Stačí na to dohoda o vyonaní práce v trvaní pol roka?
Ďakujem za odpoveď..
Danielle369
09.06.11,16:01
Ano stačí aj dohoda
Mila123
09.06.11,16:49
Dobrý deň,

mňa by zaujímalo, akým spôsobom mám vydokladovať tú polročnú prax???Stačí na to dohoda o vyonaní práce v trvaní pol roka?
Ďakujem za odpoveď..
Dohoda o vykonaní práce na pol roka ???? akú činnosť si tam pol roka robila.....???? DoVP má byť na jednorázovú činnosť , nie na opakovanú....t.j. v tvojom prípade by bola vhodnejšia dohoda o prac. činnosti.....ale ak by to bola iba akože tak...daj si pozor, tieto dohody sa evidujú napr. aj v SP a ak si bola aj nezamestnanou, bola si ju povinná predložiť príslušnému ÚP....