matisek77
08.01.06,23:14
Ahojte,

chcel by som Vas poprosit o radu, som zivnostnik, uctovnictvo si vediem sam, uctujem v JU. V minulom roku sa mi viac krat stalo, ze som si s obchodnymi partnermi vystavil vzajomny zapocet zavazkov a pohladavok /v rovnakej sume, formou podpisanej dohody o zapocte../, tym padol som nic nedostal do pokladnice ani z pokladnice /ani na BU alebo z BU/. Kedze som amater v uctovnictve, neviem, akym sposobom to mam zauctovat v penaznom denniku. VPD ani PPD nebudem vystavovat nakolko sa jedna o zapocet a taktiez, aj keby som chcel, uz obch. partnerom nemozem poslat pokladnicne doklady za rok 2005. Konkretne chcem vediet, do akych stlpcov v penaznom denniku to mam zapisat? Do priebeznych poloziek? Vopred dakujem za radu.

Prajem pekny den.
STRELEC
08.01.06,23:42
..... uctujem v JU. .... formou podpisanej dohody o zapocte../ .... VPD ani PPD nebudem vystavovat nakolko sa jedna o zapocet .... Konkretne chcem vediet, do akych stlpcov v penaznom denniku to mam zapisat? Do priebeznych poloziek? .....
Pravdu povediac už si ani presne nepamätám ako vyzerá peňažný denník v tlačenej podobe. Pri JU zápočty pohľadávok/záväzkov formou dohody o zápočte robíme takto:
- dohodu o zápočte zaevidujeme medzi interné doklady
- úhradu pohľadávky / záväzku účtujeme v nepeňažných pohyboch s odvolávkou na príslušný interný doklad.
Výdavkové ani príjmové doklady (inak častá forma "zápočtu") by ani nebolo vhodné vystavovať k dohode o zápočte. Súhlasím s tým, že tieto VPD, PPD doklady by boli prebytočné a nevyjadrovali by podstatu pohybu. Ale ani priebežné položky - tie slúžia na zachytenie časového nesúladu pri dotácii pokladne výberom z BU, na prevody medzi BU a podobne.
liba2
09.01.06,04:59
... akym sposobom to mam zauctovat v penaznom denniku. Konkretne chcem vediet, do akych stlpcov v penaznom denniku to mam zapisat?Ja by som si to vysporiadala len v knihe záväzkov, resp. pohľadávok "ručne".
Dodatočne opravujem a doplňam: je to aj príjem aj výdaj, treba to dať do peň. denníka.
Je však možné, že ak používaš nejaký účt. softvér, ten to od teba vyžaduje, aby to vedel sprárovať. Ak áno - uveď aký.
renča1
09.01.06,05:25
Ahojte,

chcel by som Vas poprosit o radu, som zivnostnik, uctovnictvo si vediem sam, uctujem v JU. V minulom roku sa mi viac krat stalo, ze som si s obchodnymi partnermi vystavil vzajomny zapocet zavazkov a pohladavok /v rovnakej sume, formou podpisanej dohody o zapocte../, tym padol som nic nedostal do pokladnice ani z pokladnice /ani na BU alebo z BU/. Kedze som amater v uctovnictve, neviem, akym sposobom to mam zauctovat v penaznom denniku. VPD ani PPD nebudem vystavovat nakolko sa jedna o zapocet a taktiez, aj keby som chcel, uz obch. partnerom nemozem poslat pokladnicne doklady za rok 2005. Konkretne chcem vediet, do akych stlpcov v penaznom denniku to mam zapisat? Do priebeznych poloziek? Vopred dakujem za radu.

Prajem pekny den.

Zápočet pohľadávok a závazkov sa robí cez ID v peňaž.denníku pokiaľ je to zmluvne dohodnuté, ako napr. jednostran.zápočet, dohoda o započ.pohľad.a závaz.... Zápočet sa účtuje , ako uzavier.operácia a účtuje sa aj do peňaž.denníka. Ak pohľad. a závazky sa týkajú podnikania, účtujú sa:
-pri pohľadávkach - príjem.ovpl.základ dane v druhot.členení príjem za tovar, príjem za výrobky alebo služby alebo ostatný príjem.
-pri závazkoch- výdaj ovpl.základ dane v druhot.členení či ide o tovar, materiál, služby-PR.
Ak sa pohľad.alebo závazky netýkajú podnikania tak to bude bud príjem neovpl.základ dane a pri závazkoch výdaj neovpl.základ dane. V otázke nie je definované či sa pohľad.a závazky priamo týkajú podnikania. Úhrady treba urobiť aj v knihe pohľadávok a v knihe závazkov.
matisek77
09.01.06,13:14
Dakujem pekne, ze mate snahu mi pomoct. Zapocet zavazkov a pohladavok je z oblasti podnikania. Este stale nerozumiem tomu, ako to mam fyzicky zapisat do "papieroveho" penazneho dennika. Su tam tri moznosti:
1. Hotovost (pokladnica)
2. Bankovy ucet
3. Priebezne polozky
A potom sa to dalej celni ci to ovplyvnuje, alebo neovplyvnuje zaklad dane... Teraz som z toho uplne vedla.Co som sa docital na internete, treba to ma v penaznom denniku, inak by sa obchadzal zakon, nakolko sluzby, ktore su predmetom, boli aj vykonane.
Johanka
09.01.06,17:14
Do "papierového" PDenníka to zapíšeš podobne ako napr. na konci roka uzávierkového operácie ( v podstate aj toto môže byť v rámci uzávierkových operácii). Nakoľko tento účtovný zápis nevyjadruje žiadny fyzický pohyb peňazí, bude zapísané inkaso pohľadávky na základe zápočtu len v stĺpci príjem ovpl. základ dane a úhrada záväzku v príslušnom stĺpci výdavkov ovpl. základ dane ( materiál, tovar, prev.réžia).
renča1
09.01.06,17:35
áno tak, ako uviedla Johanka v peň.denníku nebudeš vpisovať sumy cez hotovosť, bank.účet, prieb.položky, ale vpíšeš len sumu pohľad. a závazkov, ako nákup tovaru/záväzok/..., príjem za výrobky a služby /pohľadávky/.... Budeš účtovať len v druhot.členení.
matisek77
27.01.06,20:10
dakujem Vam velmi pekne, este bude zo mna mozno aj dobry uctovnik :-)
Bezonmama
10.03.06,07:06
Prosím vás som začiatočník, píšete o interných dokladoch, kedy sa operácia
zapisuje ako interný doklad? Mám ´dalšiu otázku, objednal som si stravné lístky, viem, že 55 % sumy si môžem dať do VOZD, tieto lístky mám na l.kv.
len nie mi jasné ako mám zaúčtovať 300,- Sk poplatok za doručenie lístkov,
mám zaúčtovať z celkovej 55 % do nákladov alebo ten poplatok zvlášť, ale kde DO VOZD alebo NOZD? ĎAKUJEM ZA RADU.
sway
10.03.06,07:12
Prosím vás som začiatočník, píšete o interných dokladoch, kedy sa operácia
zapisuje ako interný doklad? Mám ´dalšiu otázku, objednal som si stravné lístky, viem, že 55 % sumy si môžem dať do VOZD, tieto lístky mám na l.kv.
len nie mi jasné ako mám zaúčtovať 300,- Sk poplatok za doručenie lístkov,
mám zaúčtovať z celkovej 55 % do nákladov alebo ten poplatok zvlášť, ale kde DO VOZD alebo NOZD? ĎAKUJEM ZA RADU.

poplatok ide priamo do nákladov ODZ.;)
Bezonmama
18.04.06,17:11
Prosím Vás, chcem radu ešte ohľadom stravných lístkov pre živnostníka,
ked som objednal lístky v marci 2006, ale za celý I.KV. 2006, ako mi firma
ponúkala, to znamená, že si ich môžem odpisovať až od marca, mal som taký názor, že si ich môžem odpisovať už od januára, ale som sa dopočul, že len
odvtedy, kedy som si lístky objednal, je to tak, prosím poraďte mi.
Zita5
18.04.06,17:13
Prosím Vás, chcem radu ešte ohľadom stravných lístkov pre živnostníka,
ked som objednal lístky v marci 2006, ale za celý I.KV. 2006, ako mi firma
ponúkala, to znamená, že si ich môžem odpisovať až od marca, mal som taký názor, že si ich môžem odpisovať už od januára, ale som sa dopočul, že len
odvtedy, kedy som si lístky objednal, je to tak, prosím poraďte mi.



Tu Ti odpovedala na túto istú otázku Twetty.Link pripájam

http://www.porada.sk/t19915-uhrady-a-zavazky.html