lubstar
16.05.11,10:26
Prosím Vás, ak je právoplatný rozsudok súdu o povinnosti platiť pohľadávku povinným, čo je exekučným titulom, a následne bolo vydané osvedčenie o dedičstve, podľa ktorého na povinného neprešiel žiaden majetok...spôsobuje toto osvedčenie neúčinnosť pôvodného exekuč. titulu-Rozsudku? resp. mala by byť exekúcia zastavená z dôvodu podľa § 57 ods 1 písm. b), prípadne f) Exekučného poriadku?
ďakujem pekne:)
TinaL
16.05.11,08:47
Prosím Vás, ak je právoplatný rozsudok súdu o povinnosti platiť pohľadávku povinným, čo je exekučným titulom, a následne bolo vydané osvedčenie o dedičstve, podľa ktorého na povinného neprešiel žiaden majetok...spôsobuje toto osvedčenie neúčinnosť pôvodného exekuč. titulu-Rozsudku? resp. mala by byť exekúcia zastavená z dôvodu podľa § 57 ods 1 písm. b), prípadne f) Exekučného poriadku?
ďakujem pekne:)
Môžem to chápať tak, že:
1. Povinný má platiť niekomu sumu dajme tomu 200 € na základe rozsudku. Oprávnený si uplatnil exekúciu.
2. Povinnému zomrel príbuzný a na základe rozhodnutia o dedičstve nič nezdedil.
V takom prípade sa vo veci exekúcie pokračuje, nakoľko môžu siahnuť na iný majetok, či mzdu atď. To že nezdedil majetok po príbuznom neznamená, že zastavia exekúciu.
lubstar
16.05.11,11:02
skôr tak, že pôvodný povinný(S) zomrel, nechal štyroch dedičov, ktorí sa dohodli, že všetky aktíva aj pasíva nechajú na najnemajetnejšieho súrodenca(I.S.)...ale medzičasom...ešte pred osvedčením o dedičstve si oprávnený uplatnoval svoju pohľadávku od jedného z tých štyroch, u ktoreho bol najväčší predpoklad úspešného vymoženia(V.S.)..avšak teraz ten tvrdí, že všetko z dedičstva toho pôvodného zomretého(S) prešlo na toho(I.S.) a on nemá prečo platiť lebo že osvedčenie o dedičstve spôsobuje neúčinnosť pôvodného exekučného titulu-čo bol rozsudok súdu.
dakujem hrozne moc, že si ktokoľvek na toto nájde čas...som z toho zúfalá:)
TinaL
16.05.11,18:47
Možno v niečom pomôže tento prípad: http://www.webpravnik.sk/?p=230
Mária27
16.05.11,19:53
Je to odporovateľný právny úkon podľa §§ 42a, 42b občianskeho zákonníka. Oprávnený si môže žalobou vymáhať dlh od toho, kto mal z takej dedičskej dohody prospech namiesto povinného.
lubstar
17.05.11,05:20
ďakujem moc.no stále to nerieši ten základný problém, a to je, či sa tým osvedčením o dedičstve stáva Rozsudok na plnenie neúčinným...jasné, že by som mohla žiadať plnenie na tom, kto mal z dedičstva prospech...ale ja chcem nadalej pýtať pohľadávku od toho, čo doteraz podľa toho Rozsudku, ktorý bol vydaný dávnejšie...ešte pred tým osvedčením...len sa bojím toho, že mi tú exekúciu zastavia z dôvodu, že už je ten Rozsudok neúčinný nakoľko jestvuje nové rozhodnutie-osvedčenie...aj tak veľmi pekne ďakujem:)
TinaL
17.05.11,07:00
ďakujem moc.no stále to nerieši ten základný problém, a to je, či sa tým osvedčením o dedičstve stáva Rozsudok na plnenie neúčinným...jasné, že by som mohla žiadať plnenie na tom, kto mal z dedičstva prospech...ale ja chcem nadalej pýtať pohľadávku od toho, čo doteraz podľa toho Rozsudku, ktorý bol vydaný dávnejšie...ešte pred tým osvedčením...len sa bojím toho, že mi tú exekúciu zastavia z dôvodu, že už je ten Rozsudok neúčinný nakoľko jestvuje nové rozhodnutie-osvedčenie...aj tak veľmi pekne ďakujem:)
Myslím si, že ak máte vybraného exekútora, ktorého požiadate o vykonanie exekúcie, tak by ste sa mohli ešte pred podaním návrhu na exekúciu s exekútorom osobne stretnúť a zistiť si priamo u neho ako sa on k tomu postaví. Ja osobne si myslím, že by exekútor vymáhal pohľadávku od toho, kto zdedil po povinnom majetok do výšky zdedeného majetku. Ten kontakt s exekútorom je dôležitý aj z toho dôvodu, že tento prípad je špecifický a exekútor by Vám povedal, čo všetko bude potrebovať predložiť.