ALINKA
16.05.11,10:52
Ahojte. Mám s.r.o., podvoj.účtovn. Poraďte mi prosím, ako treba zaúčtovať :
Dodáv.fakt.zaúčtovaná v r.2007 60,- Eur 504/321.
Doteraz nebola uhradená, lebo dodávatel je v exekúcii,ktorá nie je ukončená.
Za r.2010 som tuto fakturu pripočítala k zdan.základu do daň.priznania.
Stále ju mám v záväzkoch, ako ju účtovne odpísať alebo ju mám dalej viesť ako neuhradenú? Ďakujem.
KEJKA
16.05.11,17:28
ak ju plánuješ časom uhradiť, tak ju eviduješ naďalej. Ak ju veriteľ nevymáha, tak ju odpíš trvalo 321/648.
mirhu
31.05.12,08:20
Ak je k neuhradeným záväzkom z roku 2009,2010 - spísaná dohoda( v roku 2011) - splátkový kalendár, ako to odpíšem z účtovníctva? nejakým interným dokladom?
Andyke
31.05.12,08:30
Nerozumiem otázke. Záväzky sú Vaše, pokiaľ ste uzavreli splátkový kalendár, tak im treba zaplatiť podľa dohodnutého spl.kalendára. A účtovať budeš o úhradách.
Prečo ich chceš odpísať ?
mirhu
31.05.12,08:56
Nerozumiem otázke. Záväzky sú Vaše, pokiaľ ste uzavreli splátkový kalendár, tak im treba zaplatiť podľa dohodnutého spl.kalendára. A účtovať budeš o úhradách.
Prečo ich chceš odpísať ?

Čiže ak uhrádzam dohodnuté splátky na základe spl.kal., postupne tie neuhradené párujem... ale to trvalo iba pár mesiacov a potom dohoda o splátkach prešla na inú spoločnosť..
Andyke
31.05.12,09:03
Váš dodávateľ predal svoju pohľadávku inej spoločnosti.
321/325 a Tebe vypadne faktúra z evidencie. ( daj tú sumu čo ste dostali doklad o postúpení pohľadávky.)
Pre novú spoločnosť úhrady: 325/221
mirhu
31.05.12,09:23
Váš dodávateľ predal svoju pohľadávku inej spoločnosti.
321/325 a Tebe vypadne faktúra z evidencie. ( daj tú sumu čo ste dostali doklad o postúpení pohľadávky.)
Pre novú spoločnosť úhrady: 325/221
Nepredal, iba previedol na inú spoločnosť, ako to zaúčtovať?
Andyke
31.05.12,09:33
Zle som to napísala ja (napísala som ľudový výraz)
Jedná sa o postúpenie pohľadávky a účtuješ ako som už písala.
KEJKA
31.05.12,09:50
Nepredal, iba previedol na inú spoločnosť, ako to zaúčtovať?
ak záväzky eviduje iná spoločnosť, tak neúčtuješ, iba si zmeníš dodávateľa - jeho obchodné meno. Spôsob je na Tebe, závisí dosť od SW. Možno budeš musieť preúčtovať 321/321, alebo 321/325, možno sa bude dať urobiť zmena iba v knihe záväzkov, v knihe faktúr,
mirhu
31.05.12,10:24
Zle som to napísala ja (napísala som ľudový výraz)
Jedná sa o postúpenie pohľadávky a účtuješ ako som už písala.
Uznanie dlhu je to isté? či iné?
Andyke
31.05.12,10:57
Mali ste faktúru od dodávateľa A - napr. na 1000 EUR.
Dlho ste neplatili, tak v r. 2011 bolo : Uznanie dlhu a súčasne splátkový kalendár dohodnutý : mesačne 100,- €
Uhradili ste 5 splátok a potom ste prestali platiť. Tak on postúpil svoju pohľadávku t.j. zvyšnú časť 500 € na inú spoločnosť B.
Oznámenie o postúpení pohľadávky mal Vám písomne doručiť subjekt A. (máš takýto doklad?)

Až potom budeš platiť zvyšok subjektu B.

Takto to bolo ?
mirhu
31.05.12,11:23
Mali ste faktúru od dodávateľa A - napr. na 1000 EUR. -áno
Dlho ste neplatili, tak v r. 2011 bolo : Uznanie dlhu a súčasne splátkový kalendár dohodnutý : mesačne 100,- € -áno
Uhradili ste 5 splátok a potom ste prestali platiť. Tak on postúpil svoju pohľadávku t.j. zvyšnú časť 500 € na inú spoločnosť B. -áno
Oznámenie o postúpení pohľadávky mal Vám písomne doručiť subjekt A. (máš takýto doklad?)-áno

Až potom budeš platiť zvyšok subjektu B.-subjekt B to platí dodávateľovi A

Takto to bolo ?
odpovede v texte
SilMar Group
01.06.12,17:43
odpovede v texte

Subjekt B to platí dodávateľovi A, ale subjekt B za to niečo od teba bude chcieť, nie? alebo len tak bezodplatne prevzal za teba záväzok?
mirhu
13.06.12,06:52
Subjekt B to platí dodávateľovi A, ale subjekt B za to niečo od teba bude chcieť, nie? alebo len tak bezodplatne prevzal za teba záväzok?
Áno bezodplatne, je to prevod leasingov z formy ,, na zánik,, do novo vytvorenej firmy - majiteľ rovnaký
SilMar Group
13.06.12,07:00
Áno bezodplatne, je to prevod leasingov z formy ,, na zánik,, do novo vytvorenej firmy - majiteľ rovnaký

Ak som správne pochopila - to je postúpenie leasingu pri zachovaní pôvodných parametrov... Skús si vyhľadať na porade "postúpenie leasingu", popísalo sa tu o tom kopu.