daniel.kerekes1
16.05.11,10:55
Dobrý deň,

Chcel by som pekne poprosiť o radu.
Kamarát si nedávno založil živnosť a ja by som mu chcel s mnohými vecami pomáhať, príp. zastupovať ho, bez nároku na odmenu a dlhodobo.
Napr. On by sa venoval predaju a ja marketingu.

Chcel by som vlastne vedieť, či keď by som pre neho robil bez nároku na odmenu, či by na to stačila zmluva o dobrovolníckej činnosti, prípadne, či by sa dala uzatvoriť nejaká dohoda... alebo čo by bolo najlacnejšie. Proste vyriešiť právny vzťah, aby som potom nemal problémy, že nedovolene podnikám, alebo niečo také.

Ešte raz vopred vďaka za rady.

Pekný deň.
Tweety
16.05.11,08:56
Dobrý deň,

Chcel by som pekne poprosiť o radu.
Kamarát si nedávno založil živnosť a ja by som mu chcel s mnohými vecami pomáhať, príp. zastupovať ho, bez nároku na odmenu a dlhodobo.
Napr. On by sa venoval predaju a ja marketingu.

Chcel by som vlastne vedieť, či keď by som pre neho robil bez nároku na odmenu, či by na to stačila zmluva o dobrovolníckej činnosti, prípadne, či by sa dala uzatvoriť nejaká dohoda... alebo čo by bolo najlacnejšie. Proste vyriešiť právny vzťah, aby som potom nemal problémy, že nedovolene podnikám, alebo niečo také.

Ešte raz vopred vďaka za rady.

Pekný deň.
AK nechceš, aby si mal opletačky so zákonom o nelegálnej práci, tak sa musíš zamestnanať, buď na PZ, alebo na dohodu.
daniel.kerekes1
16.05.11,08:58
ale z dohody sa odvádzajú nejaké odvody ?? ... a dá sa dohoda napísať aj s odmenou 0€ ??
Tweety
16.05.11,09:00
ale z dohody sa odvádzajú nejaké odvody ?? ... a dá sa dohoda napísať aj s odmenou 0€ ??
Ty neodvádzaš nijaké, len zamestnáv. do SP, G a ÚP, ale to sú zanedbateľné %. Nulová odmena nie je možná, to by si pracoval grátis, a to nie je možné.
daniel.kerekes1
16.05.11,09:02
No ved práve to, žeby musel odvádzať odvody ... aj keď minimálne, ale predsa len ... a ja odmenu nechcem, ja mu chcem len pomáhať, keďže to je môj dobrý kamarát. Nedá sa to na Zmluvu o dobrovolníckej činnosti??

Inak, vďaka za rady :-)
onical
16.05.11,10:19
No ved práve to, žeby musel odvádzať odvody ... aj keď minimálne, ale predsa len ... a ja odmenu nechcem, ja mu chcem len pomáhať, keďže to je môj dobrý kamarát. Nedá sa to na Zmluvu o dobrovolníckej činnosti??

Inak, vďaka za rady :-)

Mám podobný prípad,keď zať má v prístavbe rodinného domu malý obchodík,kde predáva sám.Raz týždenne ide na tovar cca 4 hod.Aby nebol krám zavretý,jeho žena (moja dcéra),ktorá je na rodič. dovolenke si tam na tie 4 hodiny sadne.Je to protizákonné.Máme super zákony.Môžem robiť ako otrok za 1€,ale nemôžem robiť dobrovoľne zdarma.
Xanti
16.05.11,17:53
Mám podobný prípad,keď zať má v prístavbe rodinného domu malý obchodík,kde predáva sám.Raz týždenne ide na tovar cca 4 hod.Aby nebol krám zavretý,jeho žena (moja dcéra),ktorá je na rodič. dovolenke si tam na tie 4 hodiny sadne.Je to protizákonné.Máme super zákony.Môžem robiť ako otrok za 1€,ale nemôžem robiť dobrovoľne zdarma.
Nie toto nie je protizákonné. Lebo je manželka, je dôchodkovo poistená a môže sedieť v kuse v obchodíku dokiaľ je na RD.
Xanti
16.05.11,17:55
No ved práve to, žeby musel odvádzať odvody ... aj keď minimálne, ale predsa len ... a ja odmenu nechcem, ja mu chcem len pomáhať, keďže to je môj dobrý kamarát. Nedá sa to na Zmluvu o dobrovolníckej činnosti??

Inak, vďaka za rady :-)
Tak mu pomáhaj za 0,10 eur na hodinu ... a odvody zo mzdy takto vyplatenej je to :
garančné poistenie 0,25%
úrazové poistenie 0,8%
dokopy 1,05% takže ak ty zarobíš 100 eur tak on zaplatí za teba odvody 1,05 eura. To je strašne veľa. ;)
veronikasad
16.05.11,18:03
No ved práve to, žeby musel odvádzať odvody ... aj keď minimálne, ale predsa len ... a ja odmenu nechcem, ja mu chcem len pomáhať, keďže to je môj dobrý kamarát. Nedá sa to na Zmluvu o dobrovolníckej činnosti??

Inak, vďaka za rady :-)
pozri túto tému - trošku staršia, ale stále aktuálna

http://www.porada.sk/t90345-nelegalne-nezamestnanie.html

a pokračovanie tu :

http://www.porada.sk/t91081-nelegalna-praca.html