Anub
16.05.11,12:17
Zdravim, Chcel by som sa vas opytat, ako postupovat a ako riesit moj problem.

Mam 22 rokov, som nezamestnany, evidovany na UPSVaR, dopocul som sa, ze ak si zmenim adresu trvaleho bydliska k starej mame, mam narok na statnu socialnu davku + ak mi stara mama daruje nejake percento z nehnutelnosti v ktorej byva a sucasne tam mam aj to zmene trvale bydlisko (aby som figuroval v liste vlastnictva nehnutelnosti v ktorej byvam) tak mam narok aby sa ta socialna davka este zvysila..viete mi prosim poradit ci je to vobec realne, a ake nasledne kroky mam vykonat??? (viem, ze treba ist nahlasit zmneu bydliska, vybavit obcanak novy, vodicak ale co robit dalej neviem)...za poskitnutie rady vopred dakujem
veronikasad
16.05.11,10:29
Zdravim, Chcel by som sa vas opytat, ako postupovat a ako riesit moj problem.

Mam 22 rokov, som nezamestnany, evidovany na UPSVaR, dopocul som sa, ze ak si zmenim adresu trvaleho bydliska k starej mame, mam narok na statnu socialnu davku + ak mi stara mama daruje nejake percento z nehnutelnosti v ktorej byva a sucasne tam mam aj to zmene trvale bydlisko (aby som figuroval v liste vlastnictva nehnutelnosti v ktorej byvam) tak mam narok aby sa ta socialna davka este zvysila..viete mi prosim poradit ci je to vobec realne, a ake nasledne kroky mam vykonat??? (viem, ze treba ist nahlasit zmneu bydliska, vybavit obcanak novy, vodicak ale co robit dalej neviem)...za poskitnutie rady vopred dakujem
Nebude relnejšie, ak nebudeš špekulovať a hľadať si prácu aspoň na dohodu ...

Aby si mal nárok na dávku v hmotnej núdzi, do veku 25 rokov musíš mať súdom stanovené výživné od obidvoch rodičov. Ak bude nižšie ako dávka v Hm.núdzi pre jednu osobu, doplatia ti zvyšok.
Anub
16.05.11,10:32
pracu si hladam, teraz som na absolvenskej praxi prave na Urade prace a tuna mi to bolo povedane kolegami ze je taka moznost,preto sa informujem ci o tom niekto nieco nevie, lebo sa mi neoplati vybavovat veci po uradoch a koniec koncov z toho nebudem mat nic iba novy obacanak a vodicak
veronikasad
16.05.11,10:35
pracu si hladam, teraz som na absolvenskej praxi prave na Urade prace a tuna mi to bolo povedane kolegami ze je taka moznost,preto sa informujem ci o tom niekto nieco nevie, lebo sa mi neoplati vybavovat veci po uradoch a koniec koncov z toho nebudem mat nic iba novy obacanak a vodicak
kde budeš skutočne bývať ? U rodičov alebo u babky ?

A bez toho súdom stanoveného výživného to určite nepôjde - to ti "kolegovia" asi zabudli povedať ...
Anub
16.05.11,10:40
ono je to trosku zlozitejsie, nasi su rozvedeni, mama byva v PO, ja byvam s otcom a bratom v SB, staru mamu mam v dedine medzi tymito mestami, a na kolko ak som v po byvam v po ak v sb tak v sb (myslim tym noclah, stravu,vyuzivanie energii) u babky byvam zriedka kedy, mne ide fakt o ten prispevok lebo preco nevyuzit tuto mzonost ak je...tak ja vybehnem k nam na socialne a uvidim co mi na to povedia ci treba tie sudom stanovene vecy alebo nie
veronikasad
16.05.11,10:43
ono je to trosku zlozitejsie, nasi su rozvedeni, mama byva v PO, ja byvam s otcom a bratom v SB, staru mamu mam v dedine medzi tymito mestami, a na kolko ak som v po byvam v po ak v sb tak v sb (myslim tym noclah, stravu,vyuzivanie energii) u babky byvam zriedka kedy, mne ide fakt o ten prispevok lebo preco nevyuzit tuto mzonost ak je...tak ja vybehnem k nam na socialne a uvidim co mi na to povedia ci treba tie sudom stanovene vecy alebo nie
čítaš čo ti píšem ? V prvom rade potrebuješ výživné od obidvoch rodičov. Inak sa na sociálke s tebou nebudú baviť (teda aj od otca, u ktorého oficialne bývaš)
Anub
16.05.11,10:50
no dobre..a ako sa postupuje pri tom vyzivnom, lebo ja o tom neviem skoro nic..mohla by s mi s tym pomoct? dakujem
veronikasad
16.05.11,10:53
no dobre..a ako sa postupuje pri tom vyzivnom, lebo ja o tom neviem skoro nic..mohla by s mi s tym pomoct? dakujem
Napíšeš si žiadosť o platenie výživného a pošleš na súd (vzor vygugliš). Súd si vyžiada od zamestnávatela tvojho otca príjem, rovnako aj od matky, ak už otcovi na teba neplatí a na pojednávaní, na ktoré budete všetci pozvaní, podľa výšky príjmu im určia výživné na teba.

Toto naozaj ako mladý zdravý chalan chceš ?
Anub
16.05.11,10:57
Napíšeš si žiadosť o platenie výživného a pošleš na súd (vzor vygugliš). Súd si vyžiada od zamestnávatela tvojho otca príjem, rovnako aj od matky, ak už otcovi na teba neplatí a na pojednávaní, na ktoré budete všetci pozvaní, podľa výšky príjmu im určia výživné na teba.

Toto naozaj ako mladý zdravý chalan chceš ?

napriklad o tomto osm nevedel, o chvilu idem na socialne mam to tu dve dvere vedla a uvidim co mi povedia...inak poprosil by som o odpovede bez podtontu "jezis co ty si za dement" ste poradne tak radte a nepovysujte sa dikec...idem zistit co a ako a dma vediet co povedali
veronikasad
16.05.11,11:01
napriklad o tomto osm nevedel, o chvilu idem na socialne mam to tu dve dvere vedla a uvidim co mi povedia...inak poprosil by som o odpovede bez podtontu "jezis co ty si za dement" ste poradne tak radte a nepovysujte sa dikec...idem zistit co a ako a dma vediet co povedali
to som nenapísala ani medzi riadkami. Som matka dospelých detí, ktoré by som doma bez práce nenechala a ak by skúšali to výživné - to by bol iný cirkus ...

Viem, že práca sa dnes hľadá ťažko, ale pri troche snaženia minimálne brigáda sa zohnať dá ...
Anub
16.05.11,11:11
to som nenapísala ani medzi riadkami. Som matka dospelých detí, ktoré by som doma bez práce nenechala a ak by skúšali to výživné - to by bol iný cirkus ...

Viem, že práca sa dnes hľadá ťažko, ale pri troche snaženia minimálne brigáda sa zohnať dá ...

asi nesi z vychodu z takeho maleho mestecka ale to je jedno...bol som na statnych socialnych davkach aj na socialnej poistovni nic zo sudu nepotrebujem staci mi : 1. ist na ohlasovnu pobytu, zmenit trvale bydlisko
potom si viriesit aby starka na mna prepisala percento (staci aj 0.98) doniest to vsetko na urad prace odelenie statnych socialnych davok a prispevok mi prejde, akurat zadrhel moze byt v tom ze som na absolvenstkej praxi, ze zajtra uz budu vediet co a ako. a inak ja so mpracoval 3 roky po zahranici a teraz si rieism svoj vlastni bznis ale bohuzial nedokazem zdokladovat svoj prijem kedze ide o mll marketing takze na riti nesedim a za dalsie ak cigani mozu vyuzivat setky moznedavky preco ja by som ich vyuzit nemohol...to by som mohol oznacit za rasizmus..
veronikasad
16.05.11,11:15
asi nesi z vychodu z takeho maleho mestecka ale to je jedno...bol som na statnych socialnych davkach aj na socialnej poistovni nic zo sudu nepotrebujem staci mi : 1. ist na ohlasovnu pobytu, zmenit trvale bydlisko
potom si viriesit aby starka na mna prepisala percento (staci aj 0.98) doniest to vsetko na urad prace odelenie statnych socialnych davok a prispevok mi prejde, akurat zadrhel moze byt v tom ze som na absolvenstkej praxi, ze zajtra uz budu vediet co a ako. a inak ja so mpracoval 3 roky po zahranici a teraz si rieism svoj vlastni bznis ale bohuzial nedokazem zdokladovat svoj prijem kedze ide o mll marketing takze na riti nesedim a za dalsie ak cigani mozu vyuzivat setky moznedavky preco ja by som ich vyuzit nemohol...to by som mohol oznacit za rasizmus..
Tak to ti držím palce, nech ti vyjde príspevok na bývanie, aj podnikanie ...

Ak chceš riešiť vlastný biznis, prečo nežiadať o príspevok na samostatne zárobkovú činnosť , Nie je to malá suma na začiatok ...
Anub
16.05.11,11:21
ja viem, mam uz temer hotovy odnikatelsky plan, ale ide o to ze v tom bzinise aby som mohol brat podnikatelsky plan musim ma zivnost, mne na mojej pozicii sa neoplati robit zivnost, ale ak sa dostanem na manazersku poziciu kde su uz rozdielove hodnoty z produkcie mojich ludi tak to si uz budem musiet spravit zivnost a resit podnikatelsky plan ale to stihnem tak najskor v novembri tohto roka a prave dovtedy som chcel si apson takto pomoct, u nas je tazko si najst pracu ja mam skoncene gymnazium maturitne vysvedcenie priemer 1.0 a nedokoncil som prvy rocnik prava, kto ma zamestna? nikto s gymnaziom mozem robit len manualne..a dakujem za prianie :)
Ajuška
16.05.11,11:44
... ale to stihnem tak najskor v novembri tohto roka a prave dovtedy som chcel si apson takto pomoct... :)
...len či tie "smiešne" % od babky dovtedy stihneš mať prepísané v katastri...;):---...o poplatkoch s tým súvisiacich ani nehovoriac...:rolleyes:...
Petra Nová
16.05.11,11:52
Napíšeš si žiadosť o platenie výživného a pošleš na súd (vzor vygugliš). Súd si vyžiada od zamestnávatela tvojho otca príjem, rovnako aj od matky, ak už otcovi na teba neplatí a na pojednávaní, na ktoré budete všetci pozvaní, podľa výšky príjmu im určia výživné na teba.

Toto naozaj ako mladý zdravý chalan chceš ?

Skôr si myslím, že ten návrh na určenie výživného mu súd zamietne. Hm... z akých dobrých úmyslov sa možno dostať k babkinej nehnuteľnosti alebo jej časti.:confused:
Anub
16.05.11,11:53
...len či tie "smiešne" % od babky dovtedy stihneš mať prepísané v katastri...;):---...o poplatkoch s tým súvisiacich ani nehovoriac...:rolleyes:...

november je idealny plan..realne asi az buduci rok..a ano oplati ak to je vo vyske 120e mesacne tak sa to oplati..urcite sa to oplati hoc len na 5 mesiacov
Anub
16.05.11,11:56
petra...polovicu nehnutelnosti ma otec polovicu babka ak mi neikto z nich da 1percento staci ...men tsaci mat aj len jednu tehlu z domu alebo stvorak pozemku ide len o to aby som figuroval v liste vlastnictva a ka zmyslas tak aby som sa dostal k majetku tak sa spamataj :)
Petra Nová
16.05.11,11:58
No, neviem, kto by sa z nás mal spamätať.
Anub
16.05.11,12:02
nevem ake mas zmyslanie ale ja mam svoju rodinu rad a tak ci tak ten dom bude raz moj ked dedit budem len ja a brat ak ojedine vnucata...a ma nic take ani v zivote nenapadlo okradat rodinu ale teba asi hej..respekt!
veronikasad
16.05.11,12:19
november je idealny plan..realne asi az buduci rok..a ano oplati ak to je vo vyske 120e mesacne tak sa to oplati..urcite sa to oplati hoc len na 5 mesiacov
Kde si zobral sumu 120,0€ mesačne ?

zo stránky UPSVaR :

Výška príspevku na bývanie:
55,80 € mesačne pre jednotlivca
Anub
16.05.11,12:25
ano ale pokial nesi aj v liste vlastnictva ak si v liste vlastnictva navysuje s ato na 118 e myslim
Petra Nová
16.05.11,12:25
nevem ake mas zmyslanie ale ja mam svoju rodinu rad a tak ci tak ten dom bude raz moj ked dedit budem len ja a brat ak ojedine vnucata...a ma nic take ani v zivote nenapadlo okradat rodinu ale teba asi hej..respekt!

Rešpekt???;) Nemôžeš vedieť aké zmýšľanie mám ja. To je fakt. Ale môžem prezradiť, že so súrodencami som v pohode absolvovala dve dedičské konania. Žiaľ. A aj vďaka môjmu zmýšľaniu nie som odkázaná vymýšľať spôsoby, ako si zabezpečiť prostriedky na živobytie.
veronikasad
16.05.11,12:29
ano ale pokial nesi aj v liste vlastnictva ak si v liste vlastnictva navysuje s ato na 118 e myslim
ak to bola odpoveď na výšku príspevku, tak zle myslíš.
Anub
16.05.11,12:31
to co si ty absolvovala ma nezajima, v mojom veku si nezarabal ani desatinu toho co ja :D a ja sa zivim sam len si chcem dvihnut svoj standard

to veronika : preco si to myslis? ze ja zle myslim :)
veronikasad
16.05.11,12:33
to co si ty absolvovala ma nezajima, v mojom veku si nezarabal ani desatinu toho co ja :D a ja sa zivim sam len si chcem dvihnut svoj standard

to veronika : preco si to myslis? ze ja zle myslim :)
zase si to "prekrútil". Zle myslíš - som konštatovala, že si myslíš že je to správna výška príspevku.

Nezaškodí preštudovať

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Petra Nová
16.05.11,12:37
to co si ty absolvovala ma nezajima, v mojom veku si nezarabal ani desatinu toho co ja :D a ja sa zivim sam len si chcem dvihnut svoj standard

to veronika : preco si to myslis? ze ja zle myslim :)
Keď nezajíma, tak nezajíma! Ale mňa "zajíma", či si nechceš zdvihnúť "svoj štandard" na úkor mňa, teda daňového poplatníka.
Anub
16.05.11,12:38
[QUOTE=veronikasad;1743459]zase si to "prekrútil". Zle myslíš - som konštatovala, že si myslíš že je to správna výška príspevku.

Nezaškodí preštudovať




veronika nepochopila si ma nemyslel som to tak ale tak ze preco si myslis ze sa mylim vo vyske prispevku tak mi to povedali u na sna urade pred hodinou pracovnici ktori to maju na starosti..a neverim zeby ma oklamali :) ale to je jedno aj keby ten rpisevok bol len 60 e stale je to lepsie ako nic..aspon is mozem zaplatit proteiny a aminokyseliny a dvihne mi to moj zivotny standard...neviem co ktomu viac dodat..jo a chcel by so mti velmi podakovat za tvoj cas a venovanie sa mojmu problemu..dakujem velmi pekne a pekny zvysok dna ti prajem
veronikasad
16.05.11,12:41
Už končím v tejto téme - suma, ktorú uvádzaš je vrátane dávky v hmotnej núdzi. A ak ti ju dajú bez výživného pošlem zajtra na UP všetkých nezamestnaných pubertiakov z našej ulice ...
Anub
16.05.11,12:41
Keď nezajíma, tak nezajíma! Ale mňa "zajíma", či si nechceš zdvihnúť "svoj štandard" na úkor mňa, teda daňového poplatníka.

a zaujima ta aj to kolko penazi a ani ide do socialnej poistovne na romov? kolko na cirkev? kolko na platy darmozracov po uradoch? prepac ale ja takisto platim dane, prispevam do rodinneho rozpoctu co pokriva dane, svoje prijmi z praxe mi zdanuju taksito k oty platim dane aj ja tak preco nevyuzit nieco co tu na to je..ja neidem okradat stat ja si chcem pomoct tak neviem o com tu tocis dokola
Anub
16.05.11,12:43
Už končím v tejto téme - suma, ktorú uvádzaš je vrátane dávky v hmotnej núdzi. A ak ti ju dajú bez výživného pošlem zajtra na UP všetkých nezamestnaných pubertiakov z našej ulice ...


mozes to pak zmazat a dat mi svoj email napsiem ti ako to dopadlo
veronikasad
16.05.11,12:44
a zaujima ta aj to kolko penazi a ani ide do socialnej poistovne na romov? kolko na cirkev? kolko na platy darmozracov po uradoch? prepac ale ja takisto platim dane, prispevam do rodinneho rozpoctu co pokriva dane, svoje prijmi z praxe mi zdanuju taksito k oty platim dane aj ja tak preco nevyuzit nieco co tu na to je..ja neidem okradat stat ja si chcem pomoct tak neviem o com tu tocis dokola
Predsa ešte jeden príspevok - ešte musíš veľa študovať. Príspevok na absolvenstkú prax je štátna sociálna dávka, ktorá nepodlieha zdaneniu...
Petra Nová
16.05.11,12:48
a zaujima ta aj to kolko penazi a ani ide do socialnej poistovne na romov? kolko na cirkev? kolko na platy darmozracov po uradoch? prepac ale ja takisto platim dane, prispevam do rodinneho rozpoctu co pokriva dane, svoje prijmi z praxe mi zdanuju taksito k oty platim dane aj ja tak preco nevyuzit nieco co tu na to je..ja neidem okradat stat ja si chcem pomoct tak neviem o com tu tocis dokola
Za tých 22 rokov života si sa fakt už niečo do štátnej kasy naplatil.;) A o čom tu točím? Presne o tom, čo ťa na mojich príspevkoch rozčuľuje.:---
Anub
16.05.11,12:49
Predsa ešte jeden príspevok - ešte musíš veľa študovať. Príspevok na absolvenstkú prax je štátna sociálna dávka, ktorá nepodlieha zdaneniu...

no napriklad to osm nevedel.uz budem vediet le tiez ked som pracoval v zahranici a zarabal som 5 tisic eur za turnus ako zametsnanec jednej nemenovaj firmy tiez som platil dane a nemale
veronikasad
16.05.11,12:50
no napriklad to osm nevedel.uz budem vediet le tiez ked som pracoval v zahranici a zarabal som 5 tisic eur za turnus ako zametsnanec jednej nemenovaj firmy tiez som platil dane a nemale
dane na Slovensku ? Veď si písal, že to nevieš zdokladovať ...
Anub
16.05.11,12:52
Za tých 22 rokov života si sa fakt už niečo do štátnej kasy naplatil.;) A o čom tu točím? Presne o tom, čo ťa na mojich príspevkoch rozčuľuje.:---

vies co nechajme to tak podla toho co ste mi tu napisali tak mi to neprejde, ak nie tak nie ale ka ano tak ano...dozvedel osm sa nove info, a viem kam sa mam obrtait ked este nieco budem potrebovat tu to polemiku beriem kladne, prajem vam pekny den a este raz vdaka
Anub
16.05.11,13:04
dane na Slovensku ? Veď si písal, že to nevieš zdokladovať ...

ze neviem zdokladovat aktualny biznis..jo dane na slovensku robi lsom pre slovensku firmu vzahranici
martuli
28.06.11,10:47
Musím byť v hmotnej núdzi, až potom mám nárok na príspevok na bývanie, alebo, ako to vlastne je, ak môj príjem činí v čistom 107 e plat a 116e čiastočný ID? Tých 25 percent sa odrátava len na dôchodok, alebo aj na plat. Ď resp. komu môžem poslať súkromnú správu? Nerada by som to tu rozmazávala, ďakujem.
Xanti
28.06.11,16:29
Musím byť v hmotnej núdzi, až potom mám nárok na príspevok na bývanie, alebo, ako to vlastne je, ak môj príjem činí v čistom 107 e plat a 116e čiastočný ID? Tých 25 percent sa odrátava len na dôchodok, alebo aj na plat. Ď resp. komu môžem poslať súkromnú správu? Nerada by som to tu rozmazávala, ďakujem.
25% sa odrátava aj z dôchodku aj z príjmu. Ak napíšeš koľko je členov domácnosti a koľko je ich príjem, poprípade v akom sú veku tak sa Ti pokúsim vyrátať či máš nárok na dávku v hmotnej núdzi alebo nie. A detto či vlastníš nehnuteľnosť alebo máš nehnuteľnosť v prenájme.