MariaDK
16.05.11,14:23
Ahojte,

možno sa už táto téma preberala, len sa mi ju nepodarilo nájsť...

Stručne:
Predávam byt v OV, ktorého výhradným vlastníkom som ja (nadobudla som ho ešte pred uzavretím manželstva). Teraz tento byt predávam, pričom získané prostriedky investujem do kúpy a následnej rekonštrukcie domu.
V praxi to znamená, že:
- náklady na kúpu a rekonštrukciu = 120.000,- EUR
- získané prostriedky z predaja bytu = 70.000,- EUR
- hypotéka, ktorú budeme s manželom
splácať rovným dielom = 50.000,- EUR
Z celkových nákladov budem platiť ja 95.000,- EUR a manžel 25.000,- EUR.
Práve z tohto dôvodu by sme chceli, aby podiel na vlastníctve domu odrážal túto skutočnosť.
Podľa dostupných informácií však vraj musíme ten dom kúpiť v rámci BSM rovným dielom (čo mi príde poriadne choré) a nemôžeme si vraj priamo v kúpnej zmluve stanoviť, že napr. ja budem vlastniť podiel 4/5 a manžel 1/5.
To "vraj" som uviedla zámerne pretože, som kontaktovala viacerých právnikov a poskytnuté informácie si odporovali.

Vie mi niekto poradiť či musím absolvovať tú chorú záležitosť so spísaním notárskej zápisnice o zúžení BSM, alebo existuje aj iná, snáď jednoduchšia, cesta?
Zároveň aká je notárska odmena za tento úkon (odpoveď notára bola, že to závisí od ceny nehnuteľnosti:-()

Vopred ďakujem
Eva10
16.05.11,12:48
Notárskou zápisnicou zúžite BSM a to buď na nadobudnutie konkrétnej nehnuteľnosti, označenej údajmi z KN alebo pre všetky prípady nadobudnutia nehnuteľností. Forma notárskej zápisnice je povinná, teda platne to nemôže spraviť nikto iný ako notár spísaním zápisnice o úkone.
MariaDK
17.05.11,05:05
Notárskou zápisnicou zúžite BSM a to buď na nadobudnutie konkrétnej nehnuteľnosti, označenej údajmi z KN alebo pre všetky prípady nadobudnutia nehnuteľností. Forma notárskej zápisnice je povinná, teda platne to nemôže spraviť nikto iný ako notár spísaním zápisnice o úkone.
Ďakujem za odpoveď.
Znamená to, že v tomto štáte musím zaplatiť za to, aby niečo čo si kúpim z mojich vlastných peňazí ostalo naozaj moje???
Zdá sa mi to byť nenormálne choré! Začínam mať pocit, že právnik, ktorý mi dal dobrú radu, že je jednoduchšie sa rozviesť ako riešiť absurditu BSM po celý život.

A neviete náhodou koľko takýto úkon stojí? Keď je cena úkonu závislá od ceny nehnuteľnosti, ako môže NZ platiť aj pre nehnuteľnosti kúpené v budúcnosti?
Dúfam, že posledná otázka - ja, ale nechcem byť výhradným vlastníkom nehnuteľnosti, chcem len aby naše vlastníctvo odrážalo reálny podiel prostriedkov do nej investovaných.
Vopred ďakujem
Eva10
17.05.11,05:43
Znamená to, že keď si uzavrela manželstvo bez toho aby si upravila majetkové fungovanie budú sa Vaše majetkové pomery riadiť BSM. Mala si možnosť dohodnúť zúženie BSM (to čo navrhujem aj teraz) alebo dohodnúť vznik BSM k okamihu zániku manželstva (to už dnes urobiť nemôžeš).
Právnik,ktorý ti radil rozviesť sa aby si mohla nadobudnúť majetok ako uvádzaš je hlupák. Manželstvo nie je len majetkové spoločenstvo.
Pri rozvode budeš súd presviedčať o tom, že vzájomné vzťahy medzi manželmi sú natoľko zlé, že s ním nemôžeš spolu žiť, súd Vás bude zmierovať... Ak máte maloleté deti pristupuje k tomu, Zverenie do opatery a starostlivosti, úprava styku druhého rodiča a stanovenie výživného.
Ak sa chceš od manžela oddeliť majetkovo vyrieši to jedno živnostenské oprávnenie za 5,- € a druhý manžel (ktorý nemá ŽL) navrhne zrušenie BSM za trvanie manželstva.
Cena notárskej zápisnice závisí od hodnoty veci podľa vyhlášky MS SR č. 31/1993 Z.z. príloha A pol. č. 1
MariaDK
17.05.11,07:51
Ešte raz ďakujem. Takže vidím, že žiaľbohu budem musieť použiť NZ. Rozumiem tomu, že musím, len v tom nevidím logiku, ale asi sa nad tým už nebudem rozčuľovať.
Chobot
17.05.11,10:14
Ešte raz ďakujem. Takže vidím, že žiaľbohu budem musieť použiť NZ. Rozumiem tomu, že musím, len v tom nevidím logiku, ale asi sa nad tým už nebudem rozčuľovať.

To si celý život budeš viesť evidenciu, koľko si zarobila ty a koľko manžel? A v prípade rozvodu túto tabuľku vytiahneš a budeš chcieť tie peniaze naspäť, lebo si ich zarobila ty?:rolleyes::rolleyes:

Veď manželstvo je spoločné, nie "moje" a "tvoje". Na čo si sa potom vydávala...:confused:
bubkoch
17.05.11,11:05
To si celý život budeš viesť evidenciu, koľko si zarobila ty a koľko manžel? A v prípade rozvodu túto tabuľku vytiahneš a budeš chcieť tie peniaze naspäť, lebo si ich zarobila ty?:rolleyes::rolleyes:

Veď manželstvo je spoločné, nie "moje" a "tvoje". Na čo si sa potom vydávala...:confused:

suhlasim ... no zaroven si myslim ze uvedeny problem nesuvisi len s vysporiadanim po rozvode (na to asi nie je potrebne zuzenie BSM ak by vedela zdokladovat nadobudnutie novej nehnutelnosti prostriedkami získanymi z predaja bytu nadobudnuteho pred manzelstvom, tak sa to pri vysporiadani BSM po rozvode zohladni), ale aj s dedením ... nie je jedno, ci sa po manzelovej smrti delí medzi dedicov 50% nehnutelnosti alebo len 20% ... alebo sa mylim ?
MariaDK
18.05.11,07:48
To si celý život budeš viesť evidenciu, koľko si zarobila ty a koľko manžel? A v prípade rozvodu túto tabuľku vytiahneš a budeš chcieť tie peniaze naspäť, lebo si ich zarobila ty?:rolleyes::rolleyes:

Veď manželstvo je spoločné, nie "moje" a "tvoje". Na čo si sa potom vydávala...:confused:
Dosť dobre nechápem Tvoju sarkastickú otázku.

Nie nevediem si žiadne účtovníctvo, ani nič podobné. Len nevidím dôvod, pre ktorý by som v budúcnosti (človek nikdy nevie) mala vyplácať manžela z domu, ktorý som z 80% financovala ja.
Rovnako ako nevidím dôvod na to, aby manžel v prípade ak sa situácia otočí musel vyplácať mňa z majetku, ktorý nadobudol počas manželstva, ale financoval ho on.
Otázku financií považujem za príliš vážnu na to, aby som sa ju nesnažila vyriešiť férovo voči manželovi aj sebe samej.
Mária27
18.05.11,08:27
Vyplácať sa zo spoločnej nehnuteľnosti budete tak pri zániku podielového spoluvlastníctva ako aj bezpodielového. Ide len o to, že pri podielovom spoluvlastníctve si môžeš výšku svojej investície napísať na list vlastníctva vo veľkosti podielu, pri bezpodielovom (aj v prípade úmrtia) sa musí preukázať inak (§ 150).

Nenadávaj na zákony, tie si treba prečítať pretým, ako niečo urobíš, napr. kým vstúpiš do manželstva. Manželstvo je vážna vec.