buganka
16.05.11,14:51
Zdravím, minulý rok som bola zamestnaná a zároveň aj szčo. Od zamestnávateľa som dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a odstupné, z ktorého mi strhol preddavok na daň z príjmu. Zo živnosti som mala minimálne príjmy a preddavky na daň som neplatila. Keďže odstupné bolo vcelku slušné, tak mi vznikol preplatok dane z príjmu, ktorý mi dnes prišiel a ja mám dilemu, či ju mám zaúčtovať. Ako szčo účtujem v jednoduchom účtovníctve. Ak ho zaúčtovať, tak kam? Ďakujem za rady.
veronikasad
16.05.11,12:55
Zdravím, minulý rok som bola zamestnaná a zároveň aj szčo. Od zamestnávateľa som dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a odstupné, z ktorého mi strhol preddavok na daň z príjmu. Zo živnosti som mala minimálne príjmy a preddavky na daň som neplatila. Keďže odstupné bolo vcelku slušné, tak mi vznikol preplatok dane z príjmu, ktorý mi dnes prišiel a ja mám dilemu, či ju mám zaúčtovať. Ako szčo účtujem v jednoduchom účtovníctve. Ak ho zaúčtovať, tak kam? Ďakujem za rady.
prišiel ti preplatok na podnikatelský účet ?
buganka
16.05.11,14:00
prišiel ti preplatok na podnikatelský účet ?

Nie podnikateľský účet nepoužívam, prišiel mi poštovou poukážkou na adresu
Dana L
16.05.11,14:14
podľa mňa, to vôbec nikam neúčtuj. Preplatok nebol zo SZČO
veronikasad
16.05.11,15:07
Nie podnikateľský účet nepoužívam, prišiel mi poštovou poukážkou na adresu
Preplatok dane je príjem neovplyvňujúci základ dane. Ak si ho nezahrnula do pohladávok a následne do výkazu o majetku, nemusíš o ňom v JU vôbec účtovať.

Či bolo potrebné uvádzať tento preplatok v pohladávkach je na inú diskusiu, nakolko FO podáva len jedno DP.
ivan999
21.07.11,10:06
Dobry den mame preplatok dane z prijmu FO, z preddavkov za rok 2010 je mozne ho preuctovat na platbu DPH?

Dakujem
Katarína Cigánová
21.07.11,10:18
Dobry den mame preplatok dane z prijmu FO, z preddavkov za rok 2010 je mozne ho preuctovat na platbu DPH?

Dakujem
treba ale o to požiadat správcu dane .
V účtovníctve si to potom na základe odpovede správcu preúčtuješ na správne účty / 343/341 /
Tweety
21.07.11,10:19
treba ale o to požiadat správcu dane .
V účtovníctve si to potom na základe odpovede správcu preúčtuješ na správne účty / 343/341 /
Katka, sme v téme JÚ.
Tweety
21.07.11,10:19
Dobry den mame preplatok dane z prijmu FO, z preddavkov za rok 2010 je mozne ho preuctovat na platbu DPH?

Dakujem
Všetko po dohode so správcom dane.
Zita5
21.07.11,10:33
Dobry den mame preplatok dane z prijmu FO, z preddavkov za rok 2010 je mozne ho preuctovat na platbu DPH?

Dakujem

V daňovom priznaní za rok 2010 v časti XVI. bolo potrebné vyplniť v prípade preplatku na dani z príjmu -žiadosť o vrátenie daňového preplatku(šekom alebo na BU ) . Ak ste tak nespravili , tak napíšte jednu žiadosť na Daňový úrad a požiadajte o preúčtovanie preplatku na dani z príjmu na daňovú povinnosť DPH .Túto žiadosť osobne odovzdajte správkyni dane a dajte si potvrdiť fotokópiu.Prípadne to prekonzultujte .
Katarína Cigánová
21.07.11,10:44
Katka, sme v téme JÚ.
:Dsorry vobec som si to nevšimla :D
ale prvá čast odpovede sedí;)

svojho času som účtovala FO podvojne ... tak mi to nedošlo:)