Diamant
09.01.06,07:50
Dobrý deň všetkým na Porade,
možno sa táto téma už objavila, neviem, v každom prípade by som vás rada poprosila o pomoc. Pracovala som vo firme, kde boli všetci zdraví, mladí a krásni no a teraz pracujem v novej kde sa to len hemží PN-kami, OČR-kami a úrazmi.
Prosím vás čo urobím, keď dostanem "Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti", kedy a čo z toho posielam na Sociálnu poisťovňu. O prvých 10 dňoch náhrady zo strany zamestnávateľa viem. Na čo mi slúži "Hlásenie o úraze"? A OČR posielam tiež na SP?
Veľmi pekne Ďakujem.
Tweety
09.01.06,06:59
Dobrý deň všetkým na Porade,
možno sa táto téma už objavila, neviem, v každom prípade by som vás rada poprosila o pomoc. Pracovala som vo firme, kde boli všetci zdraví, mladí a krásni no a teraz pracujem v novej kde sa to len hemží PN-kami, OČR-kami a úrazmi.
Prosím vás čo urobím, keď dostanem "Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti", kedy a čo z toho posielam na Sociálnu poisťovňu. O prvých 10 dňoch náhrady zo strany zamestnávateľa viem. Na čo mi slúži "Hlásenie o úraze"? A OČR posielam tiež na SP?
Veľmi pekne Ďakujem.
Ak platíš počas DPN( prvých 10 dní) iba náhradu príjmu, tlačivko založíš do karty zamestnanca, alebo medzi ostatné DPN. Ak je tých dní viac ako 10, tak odstúpiš tlačivo SP, pretože ona prepláca DPN ak je viac ako 10 dní.( spolu s VZ na preplatenie DPN). Tlačivo Ošetrovného postúpiš SP ihneď od prvého dňa, pretože celé prepláca SP.;)
Airam25
05.01.10,10:47
Dobrý den, hladala som tiež nejake informacie o spracovani prinesenej ziadosti o ošetrovné (OČR), otazku pripájam teda sem:

zamestnanec mi vcera t.j.4.1.2010 priniesol žiadosť na zaplatenie OČR, kt.bola vystavená 28.12.2009 do 31.12.2009. Nakolko vo firme bola od 22.12.do 4.1.2010 celozávodná dovolenka dostala som tieto papiere do ruk az vcera popoludni.Prosim vas poradte mi co s nim, potvrdit razitkom ZĽ a poslat ihned na SP?? A aky doklad este k tomu prilozit ? Je to rovnake ako pri PN ?? Dakujem za pomoc.
drobeceva
05.01.10,10:56
Dobrý den, hladala som tiež nejake informacie o spracovani prinesenej ziadosti o ošetrovné (OČR), otazku pripájam teda sem:

zamestnanec mi vcera t.j.4.1.2010 priniesol žiadosť na zaplatenie OČR, kt.bola vystavená 28.12.2009 do 31.12.2009. Nakolko vo firme bola od 22.12.do 4.1.2010 celozávodná dovolenka dostala som tieto papiere do ruk az vcera popoludni.Prosim vas poradte mi co s nim, potvrdit razitkom ZĽ a poslat ihned na SP?? A aky doklad este k tomu prilozit ? Je to rovnake ako pri PN ?? Dakujem za pomoc.
Presne tak, vystav "Potvrdenie z-ľa o z-covi na účely uplatnenia nároku na ND" a zaľli na SP. Nezabudni nahlásiť aj na ZP.
Airam25
05.01.10,11:34
Dakujem za pomoc a radu.Teda pri ošetrovnom je postup rovnaky ako pri PN-ke s tym rozdielom ze sa posiela na SP hned,(nie az po 10dnoch).Rozumiem tomu spravne??
Potvrdenie ale este nemozem vystavit,kedze nemam urobene vyplaty a teda VZ za 12mesiac,ci ano ??Aka je lehota pre SP?
Co nahlasit na ZP? Ze v tomto obdobi 28-31.12. je zamestnanec na OČR,tak ako pri PN-ke ? A kod je tam iny ako pre PN ??
Tamila
05.01.10,11:38
Dakujem za pomoc a radu.Teda pri ošetrovnom je postup rovnaky ako pri PN-ke s tym rozdielom ze sa posiela na SP hned,(nie az po 10dnoch).Rozumiem tomu spravne?? Áno
Potvrdenie ale este nemozem vystavit,kedze nemam urobene vyplaty a teda VZ za 12mesiac,ci ano ??ÁnoAka je lehota pre SP?
Co nahlasit na ZP? Ze v tomto obdobi 28-31.12. je zamestnanec na OČR,tak ako pri PN-ke ? ÁnoA kod je tam iny ako pre PN ??taký istý..
abel
05.01.10,11:39
skúsim zhrnúť:
dočasne práceneschopný zamestnanec odovzdá zamestnávateľovi diel II. - žiadosť o nemocenské a diel IIa. - žiadosť o náhradu príjmu. Ak je na potvrdení krížikom vyznačený úraz, musí vypísať aj hlásenie, ako sa úraz stal (napr. pri pošmyknutí na chodníku som si zlomil malíček na ľavej ruke). Na druhej strane dielu II. v rubrike vyhlásenie poistenca uvedie, ak chce peniaze zaslať na účet, číslo účtu, prípadne adresu, kam peniaze zaslať, inak ich SP zašle na adresu uvedenú na prednej strane žiadosti. Ak prechádza DPN z jedného mesiaca do ďalšieho, treba odovzdať aj preukaz o trvaní dočasnej PN, zamestnanec všetky tlačivá podpisuje.

Zamestnávateľ vyplatí náhradu príjmu za prvých 10 dní dočasnej PN, pri dlhšom trvaní PN odošle do SP vyplnený diel II. spolu s potvrdením zamestnávateľa - podklad pre výpočet nem. dávok.(V prípade úrazu zasiela aj hlásenie o úraze). Takisto zasiela pri prelome mesiaca preukaz o trvaní PN, po ukončení DPN odošle diel IV. - hlásenie o skončení PN.

Pri OČR vypláca dávky nem poistenia SP hneď od prvého dňa.

Do zdravotnej poisťovne, v ktorej je zamestnanec poistený, zašle Z-eľ oznámenie o začiatku aj o ukončení DPN, kód O1.

Bližšie je to v príspevku http://www.porada.sk/t23895-docasna-pracovna-neschopnost-zamestnanca-doklady.html
drobeceva
05.01.10,11:43
Dakujem za pomoc a radu.Teda pri ošetrovnom je postup rovnaky ako pri PN-ke s tym rozdielom ze sa posiela na SP hned,(nie az po 10dnoch).Rozumiem tomu spravne??
Potvrdenie ale este nemozem vystavit,kedze nemam urobene vyplaty a teda VZ za 12mesiac,ci ano ??Aka je lehota pre SP?
Co nahlasit na ZP? Ze v tomto obdobi 28-31.12. je zamestnanec na OČR,tak ako pri PN-ke ? A kod je tam iny ako pre PN ??
Odkedy je u vás zamestnaná? Ak nenastúpila v r. 2009, tak VZ dávaš z roku 2008-OČR vznikla v decembri 2009. OČR platí od prvého dňa SP.
NA ZP nahlásiť začiatok a ukončenie OČR. Áno kód 1O.
Airam25
05.01.10,12:46
Odkedy je u vás zamestnaná? Ak nenastúpila v r. 2009, tak VZ dávaš z roku 2008-OČR vznikla v decembri 2009. OČR platí od prvého dňa SP.
NA ZP nahlásiť začiatok a ukončenie OČR. Áno kód 1O.


Ide o zamestnanca.Zamestnany je od r.2006 nepretrzite.V 11.mesiaci mal prerusenie poistenia v SP na 4dni z dovodu neplateneho volna.Ziadost o OČR priniesol teraz 1.krat. Preto mi nie je jasne to "Potvrdenie ZĽ na ND" ked este nemam VZ za 12.mesiac, nie je mi jasne ked to potvrdenie bude bez 12.mesiaca,ci to bude SP stacit?? Nemam ziadne skusenosti s OČR-kami.
veronikasad
05.01.10,12:49
Ide o zamestnanca.Zamestnany je od r.2006 nepretrzite.V 11.mesiaci mal prerusenie poistenia v SP na 4dni z dovodu neplateneho volna.Ziadost o OČR priniesol teraz 1.krat. Preto mi nie je jasne to "Potvrdenie ZĽ na ND" ked este nemam VZ za 12.mesiac, nie je mi jasne ked to potvrdenie bude bez 12.mesiaca,ci to bude SP stacit?? Nemam ziadne skusenosti s OČR-kami.
Prerušenie z titulu NV sa už neberie do úvahy. OČR bude mať vyplácane z VZ roku 2008
bv_alexandra
23.02.10,06:03
Vypisujem prvý krát OČR, preto sa radšej opýtam.
Konkrétne Ukončenie OČR
Oddiel ktorý vyplna zamestnávatel:
vypísal som že ZC nastupil do práce 17.02.2010
Čo sa píše do vety:
ZC mal v období prvých desať dní potreby ošetrovania základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v dňoch......
Tu napíšem odkedy do kedy trvala OČR?
Akým spôsobom sa dá vedieť poisťovni, že zc chce očr zaslat na účet.
Myslím tako ako je to pri PN to sa vypisuje dozadu PN ale tu nič také nevidím.
Ku koncu OČR - prikladám ešte potvrdenie ZĽ o zcovi na účely nároku na nemocenskú dávku.
ZC bol na OČR od 08.02.-16.02
VZ vypním celý rok 2009? teda 01/09-12/09, alebo?
Ďakujem krásne za trpezlivosť;)
Ančika
23.02.10,06:23
Vypisujem prvý krát OČR, preto sa radšej opýtam.
Konkrétne Ukončenie OČR - podľa toho, čo napíše lekár
Oddiel ktorý vyplna zamestnávatel:
vypísal som že ZC nastupil do práce 17.02.2010 - nasledujúci deň po skončení podľa lekára
Čo sa píše do vety:
ZC mal v období prvých desať dní potreby ošetrovania základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v dňoch......
Tu napíšem odkedy do kedy trvala OČR? - nie, nič, ak počas OČR nepracoval.
Akým spôsobom sa dá vedieť poisťovni, že zc chce očr zaslat na účet. - je to na prvej časti tlačiva na zadnej strane, ale ty to tam nepíš, má si to napísať zamestnanec!
Myslím tako ako je to pri PN to sa vypisuje dozadu PN ale tu nič také nevidím.
Ku koncu OČR - prikladám ešte potvrdenie ZĽ o zcovi na účely nároku na nemocenskú dávku. - áno, ale nie ku koncu. Prikladáš ho k prvej časti zasielaného tlačiva o začiatku OČR.
ZC bol na OČR od 08.02.-16.02
VZ vypním celý rok 2009? teda 01/09-12/09, alebo? -áno za celý rok 2009, ak ZC pracoval.
Ďakujem krásne za trpezlivosť;)
Odpovede v texte. Dúfam, že pomôže;)
bv_alexandra
23.02.10,06:59
Odpovede v texte. Dúfam, že pomôže;)

ďakujem krásne.
Podla toho čo si mi napísala spravila som chybu a na prvom tlačive som nenapísala číslo účtu /jedna sa totiž o moju vlastnú OČR/ čo teraz?
Potvrdenie som samozrejme tiež neposlala zo začiatkom OČR tak ho pošlem teraz z koncom?
VERONIKA6
23.02.10,07:22
ďakujem krásne.
Podla toho čo si mi napísala spravila som chybu a na prvom tlačive som nenapísala číslo účtu /jedna sa totiž o moju vlastnú OČR/ čo teraz?
Potvrdenie som samozrejme tiež neposlala zo začiatkom OČR tak ho pošlem teraz z koncom?
Pokiaľ nie je na DPN alebo OČR napísané číslo účtu, sociálka posiela dávky na Tvoju adresu, ktorá je na doklade vypísaná.
bv_alexandra
23.02.10,09:03
Pokiaľ nie je na DPN alebo OČR napísané číslo účtu, sociálka posiela dávky na Tvoju adresu, ktorá je na doklade vypísaná.
Nakniec to tam je napísané, som volala do SP, tak mi pani povedala že som to tam vyplnila.
Vďaka za rady. :)
ZuzanaA
24.02.10,09:31
Prosím Vás o radu, nie som si istá, pri vypisovaní Oznámenia zamestnávateľa o zmene do ZP, koniec zmeny je dátum ukončenia PN alebo ten desiaty deň, po ktorý PN platí zamestnávateľ? Ďakujem.
Tamila
24.02.10,11:19
Prosím Vás o radu, nie som si istá, pri vypisovaní Oznámenia zamestnávateľa o zmene do ZP, koniec zmeny je dátum ukončenia PN alebo ten desiaty deň, po ktorý PN platí zamestnávateľ? Ďakujem.
Koniec zmeny = dátum ukončenia PN, OČR.