polis1
16.05.11,18:56
Dobrý den

chcem sa spýtat priatel má fixnu mzdu tj 380 eur hrubého a teraz na páske ma aj 2dni sviatok a za to 40 eur..Neplatí sa sviatok v tom príde ak je mzda hodinová?
Tweety
16.05.11,16:57
Dobrý den

chcem sa spýtat priatel má fixnu mzdu tj 380 eur hrubého a teraz na páske ma aj 2dni sviatok a za to 40 eur..Neplatí sa sviatok v tom príde ak je mzda hodinová?
AK je mzda mesačná, sviatok sa zvlášť neprepláca . Jedine, ak by bol odpracovaný.
veronikasad
16.05.11,17:01
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
Na začiatok

...
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
polis1
16.05.11,17:01
no je to divne pretože on je sofer z povolania a má len zakladnu mzdu tak neviem prečo to má zaplatené tak
Tweety
16.05.11,17:03
no je to divne pretože on je sofer z povolania a má len zakladnu mzdu tak neviem prečo to má zaplatené tak
Možno sviatky aj odpracoval, či nie?
veronikasad
16.05.11,17:07
no je to divne pretože on je sofer z povolania a má len zakladnu mzdu tak neviem prečo to má zaplatené tak
Základnú mzdu má znížené a má to zaplatené priemerom v kolonke sviatok ? Alebo je to suma navyše, pripočítaná k celej základnej mzde ?
polis1
16.05.11,17:10
praveze vychadzal na Velku noc takže to by som brala ze 1 sviatok, praveze ten sviatok ma pripočítaný k zakladnej mzde
polis1
16.05.11,17:19
možem prosit o skontrolovanie, fixná mzda je tých 380 eur , nastup do zamestnania je od 4.4.-29.4.2011
a potom tam je mesačná mzda 18 dní 144 hod a suma 325,72 eur
náhrada mzdy za sviatok 2 dni 16hod a suma tam je: 40 eur
hruba mzda: 365,72 eur
a potom čistého: 312,92

dakujem
veronikasad
16.05.11,17:23
možem prosit o skontrolovanie, fixná mzda je tých 380 eur , nastup do zamestnania je od 4.4.-29.4.2011
a potom tam je mesačná mzda 18 dní 144 hod a suma 325,72 eur
náhrada mzdy za sviatok 2 dni 16hod a suma tam je: 40 eur
hruba mzda: 365,72 eur
a potom čistého: 312,92

dakujem
4.4. je začiatok trvania prac.pomeru ?
polis1
16.05.11,17:29
ano 4.4. je začiatok
veronikasad
16.05.11,17:32
praveze vychadzal na Velku noc takže to by som brala ze 1 sviatok, praveze ten sviatok ma pripočítaný k zakladnej mzde
tomuto nerozumiem ...
polis1
16.05.11,18:21
proste tak isto nechapem prečo ma zaplatený ten sviatok..no ja lenze na veľku noc išiel von do Anglie
veronikasad
16.05.11,18:23
proste tak isto nechapem prečo ma zaplatený ten sviatok..no ja lenze na veľku noc išiel von do Anglie
tak potom vysvetlenie je jednoduché. Jeden sviatok má zaplatený ako nadčas + 2 sviatky priemerom. Skontroluj pracovnú zmluvu, či má v nej uvedený spôsob preplácania sviatkov, ako je uvedené v príspevku vyššie.
(možno majú platenie sviatkov priemerom uvedené v KZ alebo internom mzdovom predpise).
inges
04.08.11,08:50
Takže ak má zamestnanec mesačne odmeňovaný v pracovnej zmluve dohodnuté, že sa mu sviatky platia priemerom je to v súlade ZP. Tento zamestnanec v mesiaci v ktorom je 20 prac.dní a 2 sviatky,jeden odpracuje a jeden neodpracuje, je odmeňovaný mesačne cca 500€.
Napr.

Mesiac má 22 prac dní a z toho sú dva sviatky. Jeden odpracuje a jeden je doma. Mzda je 500 € a priemerka 3,60€.

1.príklad

500/176x160=454,55

sviatok náhrada 8x3,60=28,80 (pracoval)
príplatok za prácu vo sviatok 50%x8x3,60=14,40

sviatok náhrada 8x3,60=28,80 (nepracoval)

454,55+28,80+14,40+28,80=526,55

Takže v tomto prípade dostane náhrady zaplatené za obidva sviatky aj neodpracovaný aj odpracovaný + za odpracovaný aj mzdové zvýhodnenie 50%.
V podstate sú to zaplatené sviatky mzdou, ale v tomto prípade náhradou a vykazujú sa vo výplatnej páske, čiže sa o tieto dva sviatky mzda kráti, ale u mesačne odmeňovaného sú tieto dva sviatky už v mzde.
Erislava
04.08.11,08:57
Ja by som ten sviatok, keď pracoval, neplatila priemerom, ale mzdou, teda 500/176x8=22,73 a + 50% príplatok za prácu vo sviatok. A ešte by som rozlišovala, či pracoval vo svojom dohodnutom pracovnom čase : ak má pracovnú dobu napr. od 6-14,30 tak horeuvedený postup, ale ak by tá práca bola napr.od 14,30 , tak tie hodiny by sa brali ako nadčas.
inges
04.08.11,09:44
Ďakujem

Má 8 hodinový pracovný čas. Sviatok som dala za odpracovaných 8 hodín.

Alebo výpočet:
500/176x168 (20 dní + odpracovaný sviatok)=477,27 (mzda za odpracované dni aj so sviatkom 21x8=168)

príplatok za prácu vo sviatok 50%x3,60x8=14,40

sviatok náhrada 8x3,60=28,80 (nepracoval)

477,27+14,40+28,80=520,47
Erislava
04.08.11,09:50
Áno, lebo náhradu mzdy má mať len za ten sviatok,keď nepracoval, za ten odpracovaný má mzdu + príplatok. A za ten odpracovaný mu vzniká nárok aj za stravný lístok.
Gina Er
04.08.11,09:50
Dobrý den

chcem sa spýtat priatel má fixnu mzdu tj 380 eur hrubého a teraz na páske ma aj 2dni sviatok a za to 40 eur..Neplatí sa sviatok v tom príde ak je mzda hodinová?
ja mám fixnú mesačnú mzdu a za odpracovaný sviatok mám navyše príplatok
inges
04.08.11,09:58
Erislava ďakujem. :)

Len som si nebola istá, ktorý výpočet je správny.
Kedže ide o mesačne odmeňovaného s 8 hodinovým úväzkom, len ten sviatok je platený ako u hodinovo odmeňovaného.
V tom som mala mierny chaoz. :)
Erislava
04.08.11,10:06
Dúfam, že sme sa dobre rozumeli, toto platí u zamestnanca odmeňovaného mesačne, ktorý ma dohodnuté, že sviatky má preplácané priemerom.
carry
04.08.11,10:13
Ahojte poradaci,
mam taktiez otazku ohladom mzdy a statneho sviatku. Mame fixne mzdy (statny sviatok je nam preplacany automaticky v sume priemerneho zarobku) - cez sviatok je prevadzka zatvorena. Ak zamestnanecovi pripadne sluzobna cesta na statny sviatok, mal by dostat okrem priemerneho zarobku + 50 %priem. zarobku? Mam pravdu, alebo sa myslim? dakujem za kazdu radu.
inges
04.08.11,10:22
Erislava áno.

Môj výpočet v príspevku 16 a Váš príspevok 17 platí u zamestnanca odmeňovaného mesačne, ktorý má dohodnuté, že sviatky má preplácané priemerom.

A za každú hodinu nad jeho pracovný fond mu patrí mzda+príplatok za nadčas. Ak by pracoval vo sviatok cez týždeň nad 8 hod mal by za každú hodinu zaplatený aj príplatok za prácu vo sviatok a tiež by už išlo aj o nadčas.
Erislava
04.08.11,10:27
No, ja by som rozlišovala, či počas tohoto dňa vykonával prácu (napr. vodič z povolania), alebo sa len presúval na stanovené miesto. Ak prácu vykonával, tak mu patrí mzda+ príplatok(nie náhrada, takže nie priemerom), aj diéty, ak prácu nevykonával, tak len diéty a za sviatok ostáva náhrada mzdy.
carry
04.08.11,11:27
A čo so služobnou cestou počas víkendu? Povedzme v nedelu sa presuva na stanovene miesto a opat v sobotu sa vracia spat domov. Cesta (kazda, tam aj spat) trva viac ako 8 hodin. Patria vtedy zamestnancovi len diety? dakujem.
carry
04.08.11,11:28
Zabudla som uviest ze, bezne cez vikendy nepracujeme.
Erislava
04.08.11,12:23
Má nárok len na diéty.
carry
05.08.11,05:59
vdaka za odpovede!
lydus2001
05.08.11,08:58
ahojte, aj ja mám jednu otázku ohľadom tejto témy, možno to už bolo zodpovedané, ale tak pre istotu, aby som to dobre pochopila...
sviatky máme preplácané mesačnou mzdou, čiže aj keď sa cez sviatok nepracuje, ten deň máme zaplatený ako pracovný. A čo prípade, že zamestnanci pracovali...? Majú nárok na mzdu za nadčas a 50% príplatok za sviatok? alebo som to zle pochopila...
prosím poraďte
Erislava
05.08.11,09:08
Nakoľko v uvedenom prípade ide o obvyklý pracovný deň zamestnanca, na ktorý pripadol sviatok a uvedený zamestnanec v tento deň pracoval, nejde o nadčas. Zamestnanec dostane za ten odpracovaný sviatok príplatok za prácu vo sviatok a stravný lístok. Ako nadčas by sa to počítalo len vtedy, ak by prácu vykonával nad svoj obvyklý pracovný čas. Napr. že by mal robiť ráno a on by robil poobede, vtedy tie hodiny boli nadčas a zároveň príplatok za sviatok.
veronikasad
05.08.11,09:11
ahojte, aj ja mám jednu otázku ohľadom tejto témy, možno to už bolo zodpovedané, ale tak pre istotu, aby som to dobre pochopila...
sviatky máme preplácané mesačnou mzdou, čiže aj keď sa cez sviatok nepracuje, ten deň máme zaplatený ako pracovný. A čo prípade, že zamestnanci pracovali...? Majú nárok na mzdu za nadčas a 50% príplatok za sviatok? alebo som to zle pochopila...
prosím poraďte

http://www.porada.sk/1024469-post2.html
lydus2001
05.08.11,09:15
ďakujem za rýchle odpovede, u mňa je presne ten istý problém s tým ako to vysvetliť našim zamestnancom, lebo minule sa so mnou prišli hádať a tak ma poplietli, že už som si nebola ničím istá.
ešte raz vďaka
pozdenka
20.08.11,07:00
Dobrý deň. Prosím o radu skúsenejších mzdárov, nakoľko mám nasledovný problém...
V prevádzke sa pracuje pondelok - nedela 9:00-20:00. Zamestnanci majú mesačnú mzdu.
1/ vedúca robí od pondelka do piatku 9:00-17:00. Sobotu a nedelu má voľno. Ak odpracuje sviatok, ktorý pripadne na pracovný deň - má nárok aj na príplatok za sviatok?
2/ chlapi robia pondelok - nedeľa od 9:00 do 20:00 a striedajú sa tak, že 2 dni robia, a 2 dni majú voľno. To je jedno na aký deň mu to výjde... proste 2 dni robí, 2 dni voľno. Ak jemu výjde pracovať na deň sviatku - má nárok na príplatok vo sviatok?
Prosím o radu, lebo už som z toho celá dopletená...
Ďakujem pekne.
Tweety
20.08.11,07:03
Dobrý deň. Prosím o radu skúsenejších mzdárov, nakoľko mám nasledovný problém...
V prevádzke sa pracuje pondelok - nedela 9:00-20:00. Zamestnanci majú mesačnú mzdu.
1/ vedúca robí od pondelka do piatku 9:00-17:00. Sobotu a nedelu má voľno. Ak odpracuje sviatok, ktorý pripadne na pracovný deň - má nárok aj na príplatok za sviatok?
2/ chlapi robia pondelok - nedeľa od 9:00 do 20:00 a striedajú sa tak, že 2 dni robia, a 2 dni majú voľno. To je jedno na aký deň mu to výjde... proste 2 dni robí, 2 dni voľno. Ak jemu výjde pracovať na deň sviatku - má nárok na príplatok vo sviatok?
Prosím o radu, lebo už som z toho celá dopletená...
Ďakujem pekne.
Trochu ZP
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
pozdenka
20.08.11,07:14
Ďakujem Tweety za ochotu,ale ja som ZP čítala. Len ho asi neviem aplikovať do praxe... Môžeš mi prosím odpovedať konkrétne?
Mne to z toho vyšlo tak, že
ad 1 -áno,
ad 2 - nie,
či?
Gina Er
20.08.11,07:30
Ďakujem Tweety za ochotu,ale ja som ZP čítala. Len ho asi neviem aplikovať do praxe... Môžeš mi prosím odpovedať konkrétne?
Mne to z toho vyšlo tak, že
ad 1 -áno,
ad 2 - nie,
či?
1 áno
2 áno (prečo by nie?)
ak pracuje vo sviatok,vždy mu patrí príplatok za sviatok
Tweety
21.08.11,06:28
Ďakujem Tweety za ochotu,ale ja som ZP čítala. Len ho asi neviem aplikovať do praxe... Môžeš mi prosím odpovedať konkrétne?
Mne to z toho vyšlo tak, že
ad 1 -áno,
ad 2 - nie,
či?
Odpoveď je, dvakrát áno.
Čiže, nárok na príplatok, má v oboch prípadoch.
pozdenka
22.08.11,07:28
Ďakujem za odpovede. Som trochu zmätená z toho, že vlastne tá smena je jeho obvyklý pracovný deň a pripadol na sviatok... takže tak. Musím si to ešte ujasniť. Ďakujem.
inges
06.10.11,06:13
Dobrý deň.

ešte by som sa chcela vrátiť k môjmu príspevku číslo 16

Ak napr odpracuje vo sviatok 6 hodín, tak tie prirátam k mzde + príplatok 50% za 6 hodín vo sviatok a 2 hodiny má náhradu mzdy. lebo nepracoval.

ďakujem veľmi pekne.