Daniela12345
16.05.11,20:16
Poraďte mi správny typ zmluvy voči spoločnosti - sro
1 konateľ,1 spoločník, nie je zamestnancom - sro. Ďakujem.
3biq
16.05.11,18:21
A co je predmetom tej zmluvy? Zmluvne strany su konatel ako osoba vs. spolocnost? Treba byt konkretnejsi.
Daniela12345
16.05.11,18:36
Konateľ, spoločník našej sro nemá voči sro žiadnu zmluvu.Nie je ani zamestnancom.
KEJKA
16.05.11,19:06
a čo teda chceš riešiť?
ak nie je zmluva ani nemusí byť.
Daniela12345
16.05.11,19:09
Prihlásenie konateľa do SP- je potrebné ( zmluvu nemá, odmena žiadna sa mu nevyplácala ani nevypláca)? Ja som ho neprihlasovala.
KEJKA
16.05.11,19:25
ved ked nemá zmluvu, nemáš čo riešiť.
Pokiaľ sa mu nič nevypláca, nie je dôvod.
Daniela12345
17.05.11,05:10
A ako by sme obstáli pri kontrole z IP - nelegálna práca. Postačuje iba výpis z OR ? Nemám s tým skúsenosti.
KEJKA
17.05.11,11:48
Konateľ je konateľom, lebo koná. Zo zákona riadi spoločnosť, jej chod. Jeho práca nie je nelegálna.
Erika-ežka
23.11.12,12:48
Konateľ je konateľom, lebo koná. Zo zákona riadi spoločnosť, jej chod. Jeho práca nie je nelegálna.
Bolo by to aj v prípade, že je LEN konateľom NIE súčasne spoločníkom a vykonáva okrem iného aj prácu napr. predavača bez nároku na odmenu? :confused:
havik
25.11.12,16:01
Ahojte,

dufam ze sa nenahneva zakladatel tejto temy, ale myslim ze ide o podobnu otazku. Ked som konatel vo svojej s.r.o. a som
jedinym konatelom a zaroven pracujem vo svojej vlastnej prevadzke, musim mat nejaku zmluvu. kamarat mi povedal ze zmluvu nepotrebujem. Ide mi o to, ze ked pride kontrola ( neviem,ale to chodi iba Ispektorat prace ci aj niekto iny?) tak cim sa preukazujem? vypisom obchodneho registra alebo ? Som sice zamestnancom vo vlastnej s.r.o. a zmluvu mam, ale nechcel by som ju velmi ukazovat,nakolko to mam nastavene tak aby som nemusle platit chore-vysoke odvody. cize zasadna otazka je, ci ma moze kontrola ziadat tuto zmluvu ,alebo ich to nema co zaujimat ked im poviem ze som konatelom a tym to konci.
dakujem velmi pekne za odpovede.
Erika-ežka
26.11.12,07:16
Ahojte,

dufam ze sa nenahneva zakladatel tejto temy, ale myslim ze ide o podobnu otazku. Ked som konatel vo svojej s.r.o. a som
jedinym konatelom a zaroven pracujem vo svojej vlastnej prevadzke, musim mat nejaku zmluvu. kamarat mi povedal ze zmluvu nepotrebujem. Ide mi o to, ze ked pride kontrola ( neviem,ale to chodi iba Ispektorat prace ci aj niekto iny?) tak cim sa preukazujem? vypisom obchodneho registra alebo ? Som sice zamestnancom vo vlastnej s.r.o. a zmluvu mam, ale nechcel by som ju velmi ukazovat,nakolko to mam nastavene tak aby som nemusle platit chore-vysoke odvody. cize zasadna otazka je, ci ma moze kontrola ziadat tuto zmluvu ,alebo ich to nema co zaujimat ked im poviem ze som konatelom a tym to konci.
dakujem velmi pekne za odpovede.
Keď si konateľom vo svojej s.r.o. - predpokladám, že si zároveň spoločníkom. Tu nevidím problém, lebo máš založený obchodný vzťah podľa Obchodného zákonníka (§ 105 a nasl.). Vykonávaš prácu pre vlastnú firmu a profitovať budeš z dosiahnutého zisku. Toto by som povedala, že určite nie je nelegálna práca.
Mňa by však zaujímalo, čo sa týka keď "LEN" konateľ (ktorý nie je spoločníkom) takto vykonáva prácu pre firmu. Aj v takomto prípade sa to môže brať ako nelegálna práca ? :confused:
havik
29.11.12,09:26
takze napisem tu odpoved kt. som dostal od inspektoratu prace ohladom prace konatela. pre isotu , aby z toho mali nieco aj ostatny.

aky zakon necitujem.

"kontrolu nelegalnej prace a nelegalneho zamestanavania vykonavaju tieto kontrolne organy: Inspektorat prace, Ustredie prace,socialnych veci a rodiny a Urad prace, soc.veci a rodiny.
ako konatel spolocnosti sa pri inspekcii prace preukazujete vypisom z obchodneho registra a obcianskym preukazom kvoli preukazaniu totoznosti. Okamihom ustanovenia konatela do funkcie vznika medzi spolocnostou a konatelom zavazkovy vztah. konatel spolocnosti moze
byt zaroven v pracovnom pomere so spolocnostou. popri funkcii konatela moze napriklad zastavat poziciu generalneho riaditela ci inu pracovnu poziciu c ramci spolocnosti."

s pozdravom

Judr. xxx
Mária.K.
29.11.12,10:55
takze napisem tu odpoved kt. som dostal od inspektoratu prace ohladom prace konatela. pre isotu , aby z toho mali nieco aj ostatny.

aky zakon necitujem.

"kontrolu nelegalnej prace a nelegalneho zamestanavania vykonavaju tieto kontrolne organy: Inspektorat prace, Ustredie prace,socialnych veci a rodiny a Urad prace, soc.veci a rodiny.
ako konatel spolocnosti sa pri inspekcii prace preukazujete vypisom z obchodneho registra a obcianskym preukazom kvoli preukazaniu totoznosti. Okamihom ustanovenia konatela do funkcie vznika medzi spolocnostou a konatelom zavazkovy vztah. konatel spolocnosti moze
byt zaroven v pracovnom pomere so spolocnostou. popri funkcii konatela moze napriklad zastavat poziciu generalneho riaditela ci inu pracovnu poziciu c ramci spolocnosti."

s pozdravom

Judr. xxx

Bolo by dobré, keby si zacitoval aj zákon.
Erika-ežka
30.11.12,06:25
Bolo by dobré, keby si zacitoval aj zákon.

Aj ja som doslata odpoveď z inšpektorátu práce v podobnom znení. Konateľ má uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou podľa Obchodného zákonníka (zákon č. 513/1991 Zb) , ale môže so spoločnosťou uzatvoriť aj pracovnoprávny vzťah.

"Nelegálne zamestnávanie je aj zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom podľa § 2 ods. 4 zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ak využíva prácu fyzickej osoby a nemá s ňou založený právny vzťah podľa osobitného predpisu."

A konateľ má uzatvorený právny vzťah so spoločnosťou.
havik
30.11.12,08:49
Bolo by dobré, keby si zacitoval aj zákon.

MARIA, LEN PRE TEBA SPECIALNE.

"
K uvedenému uvádzame, že v zmysle ustanovenia § 5 ods. 1 zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vykonávajú tieto kontrolné orgány:"
havik
30.11.12,08:53
cize ked dobre chapem, tak proste ked si raz konatelom tak nie si vo svojej firme resp. prevadzke na cierno.? tak ?
Mária.K.
30.11.12,12:51
Ďakujem.
Erika-ežka
10.12.12,07:38
Aj ja som doslata odpoveď z inšpektorátu práce v podobnom znení. Konateľ má uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou podľa Obchodného zákonníka (zákon č. 513/1991 Zb) , ale môže so spoločnosťou uzatvoriť aj pracovnoprávny vzťah.

"Nelegálne zamestnávanie je aj zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom podľa § 2 ods. 4 zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ak využíva prácu fyzickej osoby a nemá s ňou založený právny vzťah podľa osobitného predpisu."

A konateľ má uzatvorený právny vzťah so spoločnosťou.

Iný Inšpektorát práce zase tvrdí, že že ak konateľ spoločnosti vykonáva aj závislú prácu - môže ju vykonávať výlučne len v pracovnom pomere.
Takže bude závisieť asi od toho kto príde na kontrolu a ako si zákon vysvetlí ...
Jednoznačnú odpoveď neviem ...