Trill
16.05.11,20:21
Sme platiteľom DPH registrovaným na Slovensku. Predávame noty k hudobným skladbám v elektronickej podobe (zákazníci si ich po zakúpení cez internet môžu vytlačiť na svojej tlačiarni) prostredníctvom anglického internetového obchodu (prevádzkovateľ je registrovaný pre DPH v UK), v rámci ktorého máme prenajatý za mesačný poplatok určitý web-priestor. Súčasťou internetového obchodu je aj to, že anglický partner sa kompletne stará o internetové finančné transakcie. Funguje to tak, že my stanovíme cenu tovaru, ktorá so zobrazí na webovej stránke, zákazník (z ktorejkoľvek krajini na svete) zaplatí túto sumu e-platbou (kreditná karta alebo PayPal) na účet sprostredkovateľa, sprostredkovateľ nám raz mesačne pošle výkaz o predanom tovare a strhnutej provízii a poukáže rozdiel na náš účet. Žiadne faktúry medzi nami a sprostredkovateľom, nič, len rámcová zmluva, mesačné výkazy a jedna platba.

Podľa rámcovej zmluvy s anglickým partnerom, je anglický partner „an agent on our behalf“, teda sprostredkovateľom, ktorý koná v našom mene. Zmluva zároveň hovorí, že ak predáme nejaký tovar (elektronické noty), tak je to obchodná transakcia medzi nami a konečným sprostredkovateľom, a že my nesieme plnú zodpovednosť za uplatnenie DPH z predaja (na výkaze vidíme krajinu, z ktorej pochádza zákazník a aj to, či je registrovaný na DPH).
V tejto súvislosti ma však prekvapuje, že sprostredkovateľ pri elektronickom nákupe vystavuje zákazníkom elektronické doklady o predaji, na ktorých vystupuje ako predávajúci (merchant/seller). Na týchto dokladoch nie je žiadna zmienka o nás ako predávajúcom. Pre zákazníka to teda vyzerá, ako keby tovar kupoval od sprostredkovateľa. Sprostredkovateľ však nie je vlastníkom tovaru, pretože ho od nás nekúpil. Ak však skutočne ide o obchod medzi nami a konečným spotrebiteľom, mali by sme zrejme podľa § 72 ZoDPH konečnému spotrebiteľovi vystaviť faktúru my. My však s konečným spotrebiteľom vôbec neprichádzame do kontaktu...

Nejako mi to celé nesedí. Mám také tušenie, že niekde musí byť chyba. Veľký problém však spočíva v tom, že ide o sprostredkovateľa s celosvetovou pôsobnosťou, ktorý so všetkými partnermi po celom svete spolupracuje za rovnakých podmienok a nedá sa s ním veľmi vyjednávať o individualizácii obchodných podmienok a vystavovaní dokladov, ktoré by zrejme boli potrebné vzhľadom na našu legislatívu.

Viete mi niekto poradiť v tejto veci? Uvítam akékoľvek postrehy a pripomienky, pretože to riešim už dosť dlho a neviem sa z toho vysomáriť. Skúsil som sa obrátiť aj na DÚ, ale odtiaľ som ako odpoveď dostal v podstate len citácie nášho zákona o DPH. Existujú u nás nejakí odborníci v tejto problematike, ktorí by vedeli za odmenu vyjasniť takýto konkrétny obchodný vzťah, vrátane kompletnej komunikácie s anglickým partnerom v našom mene?

Záverom ešte uvádzam, že celý prípad som už dosť zjednodušil, pretože nehovorím o poplatkoch za webhosting, účtovaní provízie sprostredkovateľa, prevod peňazí na náš účet cez PayPal a neuvádzam ďalšie problémy, ktoré súvisia s autorskými právami v súvislosti s predajom nôt...
Trill
16.05.11,18:24
Opravujem chybu v prvom odseku: "... obchodná transakcia medzi nami a konečným spotrebiteľom..."
Trill
16.05.11,18:26
Ešte raz opravujem: tá oprava sa týka druhého odseku, nie prvého.