Bublinka33
16.05.11,21:41
Ahojte poradaci, akurat sa chcem pustit do vyuctovania Spolocenstva za rok 2010.... prosim Vas vie mi niekto poradit ako mam vypocitat koeficient prepoctu teplej uzitkovej vody v kWh/m3 ? Za odpovede moc dakujem.
workerka
17.05.11,14:56
Ahoj Bublinka,
neviem síce čo myslíš koeficientom prepočtu TÚV, ale ak myslíš mernú spotrebu tepla na m3, tak fakturovanú spotrebu kWh vydelíš spotrebou m3 nameranou na bytových vodomeroch.
Bublinka33
17.05.11,15:14
Ano, mam k dispozicii udaj z bytovych vodomerov a potrebujem vyratat spotrebu tepla na ohrev TUV...no a potrebujem to prepocitat cez spominany koeficient.
Bublinka33
17.05.11,15:32
Takze workerka, zrejme asi tak dostanem ten koeficient ked fakturovanu spotrebu v KwH vydelim nameranym množstvom m3 z bytovych vodomerov, dostanem koeficient a dopracujem sa k spotrebe tepla na ohrev TUV? Uff...uz som z toho jelen
workerka
17.05.11,15:38
napíš presné hodnoty, aby sme vedeli o čom píšeme :-)
- fakturované kWh x cena = fakturovaná čiastka
- fakturované m3 x cena = fakturovaná čiastka
- m3 na bytových vodomeroch
uvidíme k akému koeficientu sa dopočítame :-)
workerka
17.05.11,15:45
Ináč ak potrebuješ rozpočítať teplo na TÚV, tak jednoduchšie:

fakturované:
- regulačný príkon - kW x cena = fakturovaná čiastka
- spotreba - kWh x cena = fakturovaná čiastka
SPOLU: fakturované celkom v Eur

výpočet rozdielového koeficientu:
fakturovaná spotreba : spotreba na bytových vodomeroch = koeficient

ďalej
celkom fakturované rozdelíš
na 10%
- 10% rozdelíš rovným dielom na počet bytov a NP

na 90%
- 90% vydelíš počtom fakturovaných m3 - dostaneš náklad na 1m3

Výpočet spotreby pre konečného spotrebiteľa:
- podiel na 10% nákladov
- m3 na bytovom vodomeri x rozdielový koeficient = výsledok bude upravená spotreba
- upravená spotreba x náklad na 1m3 = spotreba vyjadrená v Eur

- dúfam, že som to napísala správne

ak dáš všetky potrebné údaje, vypočítame presne :-)
Bublinka33
17.05.11,16:21
Takze workerka:

63 536,0710 kwH x 0,0425 = 2 700,28 €
441 m3 x 180,35 = 79 534,35 €

na bytovych vodomeroch bolo napocitanych 434,102 m3

zatial dakujem, fakt si neviem s tym dat rady...
Tara1
17.05.11,16:58
ach bože, a čo potom my, pre ktorých to robíte?
workerka
17.05.11,17:03
Takze workerka:

63 536,0710 kwH x 0,0425 = 2 700,28 €
441 m3 x 180,35 = 79 534,35 €

na bytovych vodomeroch bolo napocitanych 434,102 m3

zatial dakujem, fakt si neviem s tym dat rady...

no takže ešte raz. Prosím si tieto údaje:
fakturované kW x cena .......................... ?????kW x 180,35 Eur =
fakturované kWh x cena ......................... 63 536,0710 kWh x 0,0425 = 2700,28 Eur
fakturované m3 (studená voda) x cena .... 441 m3 x ???? Eur =

napíš mi čo máš na faktúre. Ak by si to vedela oskenovať, tak Ti dám mail a pošli mi to tam :-)
workerka
17.05.11,17:04
ach bože, a čo potom my, pre ktorých to robíte?

kvôli Vám to robíme :-)
Bublinka33
17.05.11,19:33
tak ta poprosim napis mi mail...dakujem krasne
Bublinka33
17.05.11,19:34
presne tak a chceme aby ste to mali spraaaavne vypocitane:-)
verkaz
18.05.11,16:17
Nezabudni na DPH
habib
26.05.11,19:38
tiež potrebujem poradit,konkrétne:

Skutočné náklady na byt za 6mesiacov:

Spotrebovaná TUV 19,12
Spotreba kwh 1113,77 ????
Zakl. zložka 7,7725 ????
Spotreb. zložka 80,3615 ????
Cena ohrevu ......to je jesné spočítané posledné 2hodnoty
....dalej veci ako vypočítat koeficient a dostat aj cenu za spotr. vodu to už je jasné.
Ale vypočítat tu spotrebu kwh ani za nič a neviem sa pohnut,je mi jasné že potrebujem použit udaj z prvej strany vyučtovania Spotreba za dom,prípadne použit aj samozrejme uvedenú realnu cenu za 1kwh v €,alebo cenu za ohrev m3 TUV v €....ale proste nech počítam ako počítak k vysledku sa neviem dostat.Možno je to mnou ale možnost je aj ta že je vyučtovanie zle vypočítané,konkrétne súčet meračov TUV v bytoch je o 160m3 vyšší ako nameral merač TUV v dome,takže samozrejme koeficient im ,,nesedel,, tak nám od nedele rozdali už 2vyučtovanie,samozrejme vyhodnejšie pre nich a nie ludí.
No nechcem to dalej rozpisovat,otázka je dufam jasná......ako sa dostat k vysledku,ktorý udaj z prvej strany Spotreba na dom použit,alebo ak niečo iné tak dopíšem.
Dakujem

ps:prikladam foto
1. Prva stana a udaje Spotreba za dom,tak velmi dolezitý udaj ,,merač TUV v dome a merače TUV bytov,, to predsa nemože byt možné,alebo?
2. Konkrétny vypočet spotreby kwh,zaklad. a spotreb. zložka
3. Bonus,teda neviem či je to normálne ,, fakturovaná SV 2.polrok
4. pokračovanie ,,vysledok čísla 34 a to koeficient 0,1619....takže človek podla vodomeru prelial 10m3 a zaplatil za 1,6m3?


ps 2:....ešte dopíšem že v dome je 54bytov,podlahová plocha 2719,68m2 z toho moj byt má 51,41(+ pivnica 4,14) a všetky ostatné udaje su hádam na foto č 1.,ak niečo viac tak dopíšem.
Jozef Štora
28.05.11,17:12
Takze tento galimatias je nerozlusknutelny. Podla mojho nazoru sa v prvom rade odpocty nediali v uvedenych obdobiach, iba sa do nich v programe zadali. Takze je uplne matuce a nepouzitelne riesit spotrebu za ine obdobie ako uceleny rok. Aj tak ale cisla nesedia. Niektore dokonca vyzeraju, ze neboli rozpocitane softverovo, ale zadane ako pevne naklady a navyse sa pani uctovnicka pomylila pri zadavani alebo ich rucnom vypocte. Uz podla vizaze vidim, ze vyuctovanie je spracovane na predpotomnom systeme bez kontroly legislativnych podmienok rozpocitavania nakladov a s priestorom na mnozstvo subjektivnych chyb. Nazvem to neumyselnou neprofesionalitou a to som mierny... vratit a nechat prepracovat, vypytat si celodomovy prehlad tzv. plachtu a tam pozriet udaje za cely doma porovnat s listinami o odpoctoch...
habib
28.05.11,18:10
Takze tento galimatias je nerozlusknutelny. Podla mojho nazoru sa v prvom rade odpocty nediali v uvedenych obdobiach, iba sa do nich v programe zadali. Takze je uplne matuce a nepouzitelne riesit spotrebu za ine obdobie ako uceleny rok. Aj tak ale cisla nesedia. Niektore dokonca vyzeraju, ze neboli rozpocitane softverovo, ale zadane ako pevne naklady a navyse sa pani uctovnicka pomylila pri zadavani alebo ich rucnom vypocte. Uz podla vizaze vidim, ze vyuctovanie je spracovane na predpotomnom systeme bez kontroly legislativnych podmienok rozpocitavania nakladov a s priestorom na mnozstvo subjektivnych chyb. Nazvem to neumyselnou neprofesionalitou a to som mierny... vratit a nechat prepracovat, vypytat si celodomovy prehlad tzv. plachtu a tam pozriet udaje za cely doma porovnat s listinami o odpoctoch...


Wow....tak až tak som to nečakal,každopádne začnem od konca,možem vrátit ale dostanem ten istý ,,galimatiaš,, pretože vyučtovanie v tomto duchu t.j jednotlivé riadky/položky dostávame posledných 5rokov.Ja si myslím že vyučtovanie by malo mat určité stanovené pravidlá ale hlavne na prvom mieste má slúžit ludom na kontrolu,t.j že si každy jeden doma pomocou kalkulačky dokáže každu položku prepočítat,kedže tam má byt uvedená každá podstatná hodnota/údaj a stačí to nasledne len vyplnit do rovnice.
Ak nerážaš na odpočty a to že je rok rozdelený na obdobie 1-6 a 7-12,tak to sme tu už mali aj obdobia 3,neriešil som to myslel som si že to záleži ako často sa počas roka menila cena je už jedno čoho a nikdy som nemal v ruke žiadne iné vyučtovanie tak ani nemám s čím porovnávat.
Proste za tých 5rokov som si vždy z vyučtovania skontroloval spotrebu SV a TUV,či sedia počty podla odpisov čo som si značil a maximálne ešte skontroloval koeficient(rozdiel medzi nameraným množstvom na merači celého domu a súčtom nameraneho množstva na bytových meračoch,teda aspon dúfam že správne chápem ale až na tento rok to vždy sedelo) a o viac som sa nestaral,pretože napr. teplo nám chodí extra faktúra od spoločnosti čo teplo dodáva,inak vyučtovanie robí človek zo zvoleného vedenia spoločenstva o ktorého schopnostiach pochybujem(osobný názor) a určite udaje vpisuje ručne.
Každopádne za posledné 4roky rovnica:
približne rovnaké realne náklady na byt - približne rovnaké zálohové platby= každy rok približne rovnaký preplatok.
.....tento rok zmena a za 4m3 TUV naviac oproti roku 2009(len čisto nameraná hodnota meračom bez koeficientu) cena o 55,19€ viac no je toto normálne?
No ale ako sa mám bránit ak nepoznám postup vypočtu:
- spotreby kwh
- zakladnej a spotrebnej zložky
...bez toho sa nepohnem.
Jozef Štora
28.05.11,18:21
vzorec vypoctu tu uz bol rieseny a velmi prehladne... trosku hladaj a najdes...
habib
28.05.11,18:28
vzorec vypoctu tu uz bol rieseny a velmi prehladne... trosku hladaj a najdes...

no ak myslíš toto téma

http://www.porada.sk/t165510-vypocet-tuv-10-90-a.html

...tak to by mi mohlo pomoct,teda chvílu myslím sa tam riešilo či je byt ako byt alebo rozhodujú m2(neviem ešte som to dopodrobna nečítal) no ale stále to by som najprv musel mat té presne udaje aby to začalo vychádzat a to si aj ty napísal že tam niesu.Tak ako z toho?
Jozef Štora
28.05.11,19:44
no ak myslíš toto téma

http://www.porada.sk/t165510-vypocet-tuv-10-90-a.html

...tak to by mi mohlo pomoct,teda chvílu myslím sa tam riešilo či je byt ako byt alebo rozhodujú m2(neviem ešte som to dopodrobna nečítal) no ale stále to by som najprv musel mat té presne udaje aby to začalo vychádzat a to si aj ty napísal že tam niesu.Tak ako z toho?

V sulade so zakonom mas pravo na nahliadnutie do ich papierov tak si ich chod nafotit. Ale pytaj odpoctove harky a kopie faktur a uz si tu skladacku poskladas z toho.