silviap1
17.05.11,06:38
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom vlastníckych práv pri vydržaní pozemku: V roku 2007 môj brat kúpil pozemok, ktorý predchádzajúci majiteľ získal vydržaním (zák. 323/92). Nebolo by na tom nič zlé, nakoľko ho vydržal s tým odôvodnením, že mu ho darovala jeho stará matka (darovacia zmluva nebola vyhotovená v písomnej forme, preto sa nepreviedol vlastník v pozemkovej knihe, resp. v katastri) , ktorá bola zapísaná ako vlastníčka v pozemkovej knihe (jeho matka už nežije a on bol jej jediné dieťa – teda jediný vnuk starej matky). Dozvedeli sme sa však, že tá stará matka čo mu ho darovala mala „údajne vraj“ až tri deti – dvoch starších synov (o ktorých sa nevedelo) a jednu – omnoho mladšiu dcéru (matku toho čo mu predal pozemok). Brat mi teraz ten pozemok daroval (dohodli sme sa – zriekla som sa kvôli tomu podielu na rodičovskom dome).
Otázka znie: Ja chcem ten pozemok predať, nakoľko ho nepotrebujem ale akosi ma to stále „žerie“ že čo ak sa ozvú potomkovia tých dvoch starších synov a napadnú to, že ich stará matka darovala ten pozemok práve tomu jedinému vnukovi po tej dcére. Teda keby to išlo cez dedičské konanie, a ak by to bola pravda že tá pôvodná vlastníčka mala tri deti, ten čo pozemok predal bratovi by mal 1/3. Ja teraz predám pozemok a čo sa dá robiť keby to „teoreticky“ napadli? Odvtedy čo ho kúpil brat uplynuli už 3 roky – chcem sa opýtať, že keby to niekto napadol, či by po uplynutí tých 3 rokov bola tá 1/3 z celku „istá“. Čo sa môže stať keď pozemok predám? Môže to niekto napadnúť a budem musieť vrátiť peniaze?
Ďakujem
Mária27
17.05.11,06:14
Nemusíš mať obavy, vydržanie sa nezruší. Vydržanie je originálne nadobudnutie vlastníctva, nie od pôvodného vlastníka - nemôže ísť o neplatný právny úkon.
STAD
17.05.11,07:55
No ja myslím, že tvoje obavy sú tak trochu na mieste. Nie som vyštudovaný právnik, ale existuje aj tzv. relatívna neplatnosť zmluvy, teda dá sa to zrušiť. Teda aspoň podľa mňa
TinaL
17.05.11,08:05
No ja myslím, že tvoje obavy sú tak trochu na mieste. Nie som vyštudovaný právnik, ale existuje aj tzv. relatívna neplatnosť zmluvy, teda dá sa to zrušiť. Teda aspoň podľa mňa
A ktorú zmluvu by ste chceli zrušiť????????? Notársku zápisnicu o vydržaní?
STAD
17.05.11,08:26
Aj notársku zápisnicu o vydržaní, aj následnú kúpnu zmluvu, ktorou ten čo to vydržal odpredal tomu jej bratovi ten pozemok. Podľa mňa sa to dá napadnúť, že mu to stará matka "ústne" darovala, nie písomnou formou. Ale opakujem, nie som právnik, je to len môj názor :-)
misoft
17.05.11,15:38
Pokiaľ predávajúci predal pozemok, získaný "údajne" vydržaním (ústnou dohodou o darovaní) a tento pozemok predtým užíval vo viere, že jeho viac ako 10 rokov, tak podmienka vydržania pozemku je splnená, následne je aj kúpna zmluva platná.
http://www.reality-dom.sk/reality/vydrzanie-vlastnickeho-prava/
http://www.michalicka.sk/?page=vydrzanie
http://reality.etrend.sk/reality-rady-odbornikov/vydrzanie-vlastnictva-k-pozemku.html
silviap1
18.05.11,03:42
Dobrý deň,
ďakujem za odpovede, ale nechápem čo ste tým myslela "nie od pôvodného vlastníka"
silviap1
18.05.11,03:46
chcem Vás poprosiť, či by ste mi to nemohla bližšie popísať,
vopred Vám ďakujem
Mária27
18.05.11,07:57
Dobrý deň,
ďakujem za odpovede, ale nechápem čo ste tým myslela "nie od pôvodného vlastníka"

Vydržanie (usucapio) predstavuje originálny spôsob nadobudnutie vlastníckeho práva, vlastnícke právo nie odvodené a závislé od vlastníckeho práva predchodcu. Pôvodné nadobudnutie vlastníctva je napr. aj nález stratenej veci, nadobudnutie prírastkov veci, spracovanie cudzej veci, stavba na cudzom pozemku.

Účelom inštitútu vydržania je uviesť do súladu dlhodobý faktický stav oprávnenej nepretržitej držby oprávneným držiteľom, ktorý je po stanovenú dobu objektívne presvedčený o svojom domnelom vlastníckom práve. Oprávnený držiteľ sa po uplynutí zákonom predpísanej doby stáva vlastníkom veci, nadobudne vlastnícke právo pôvodným spôsobom, takže proti nemu nemožno uplatňovať žiadne práva, ktoré niekto mal proti predchádzajúcemu vlastníkovi. Vydržaním zanikne vlastnícke právo doterajšieho vlastníka.
Konštitutívny právny účinok pre vznik vlastníckeho práva držiteľa veci má plynutie kvalifikovanej vydržacej doby. Vydržaním sa nadobúda vlastníctvo bez ďalšieho, len samotným uplynutím vydržacej doby bez toho, aby k tomu bol potrebný ďalší úkon či rozhodnutie, na to prihliada aj súd. Správa katastra zaznamená vydržanie, ale potrebuje k tomu listinu (osvedčenie notára, rozhodnutie súdu - má len deklaratórnu funkciu).

Vydržanie je samostatným inštitútom vo vzťahu k premlčaniu. To sa v práve vyvinulo tak, že pôvodne sa premlčaním dalo buď stratiť právo (teraz premlčanie). alebo nadobudnúť (teraz vydržanie).

Neboj sa, mali sa zobudiť skorej.
misoft
18.05.11,17:13
ale nechápem čo ste tým myslela "nie od pôvodného vlastníka"
Podľa môjho sedliackeho rozumu: "pôvodného vlastníka" myslela tú babku, čo darovala pozemok (ústne) predávajúcemu.
silviap1
20.05.11,10:51
Pre Mária27:
Ďakujem Vám za vaše odpovede. Chcem sa opýtať ešte jednu vec. Má v tomto prípade lehota 3 roky nejaký význam? Myslím tým variant keby sa "teoreticky možní dedičia" v občiansko-právnom konaní domáhali svojich práv na súde, či by po 3 rokoch si mohli nárokovať už len svoj podiel, teda 2/3. Ide mi o to, či po 3 rokoch je "istá" tá 1/3 ktorú by ten čo pozemok predal aj tak zdedil keby namiesto osvedčenia o vydržaní bolo osvedčenie o dedičstve. Je teda predpoklad, že tú 1/3 by už po 3 rokoch nebolo možné napadnúť?
Vopred Vám ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré
silviap1
23.05.11,04:01
Vydržanie (usucapio) predstavuje originálny spôsob nadobudnutie vlastníckeho práva, vlastnícke právo nie odvodené a závislé od vlastníckeho práva predchodcu. Pôvodné nadobudnutie vlastníctva je napr. aj nález stratenej veci, nadobudnutie prírastkov veci, spracovanie cudzej veci, stavba na cudzom pozemku.

Účelom inštitútu vydržania je uviesť do súladu dlhodobý faktický stav oprávnenej nepretržitej držby oprávneným držiteľom, ktorý je po stanovenú dobu objektívne presvedčený o svojom domnelom vlastníckom práve. Oprávnený držiteľ sa po uplynutí zákonom predpísanej doby stáva vlastníkom veci, nadobudne vlastnícke právo pôvodným spôsobom, takže proti nemu nemožno uplatňovať žiadne práva, ktoré niekto mal proti predchádzajúcemu vlastníkovi. Vydržaním zanikne vlastnícke právo doterajšieho vlastníka.
Konštitutívny právny účinok pre vznik vlastníckeho práva držiteľa veci má plynutie kvalifikovanej vydržacej doby. Vydržaním sa nadobúda vlastníctvo bez ďalšieho, len samotným uplynutím vydržacej doby bez toho, aby k tomu bol potrebný ďalší úkon či rozhodnutie, na to prihliada aj súd. Správa katastra zaznamená vydržanie, ale potrebuje k tomu listinu (osvedčenie notára, rozhodnutie súdu - má len deklaratórnu funkciu).

Vydržanie je samostatným inštitútom vo vzťahu k premlčaniu. To sa v práve vyvinulo tak, že pôvodne sa premlčaním dalo buď stratiť právo (teraz premlčanie). alebo nadobudnúť (teraz vydržanie).

Neboj sa, mali sa zobudiť skorej.




Pre Mária27:
Ďakujem Vám za vaše odpovede. Chcem sa opýtať ešte jednu vec. Má v tomto prípade lehota 3 roky nejaký význam? Myslím tým variant keby sa "teoreticky možní dedičia" v občiansko-právnom konaní domáhali svojich práv na súde, či by po 3 rokoch si mohli nárokovať už len svoj podiel, teda 2/3. Ide mi o to, či po 3 rokoch je "istá" tá 1/3 ktorú by ten čo pozemok predal aj tak zdedil keby namiesto osvedčenia o vydržaní bolo osvedčenie o dedičstve. Je teda predpoklad, že tú 1/3 by už po 3 rokoch nebolo možné napadnúť?
Vopred Vám ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré
Mária27
23.05.11,08:08
Neviem, ktoré 3 roky ťa mrzia, ale žiadne ťa nemôžu ohroziť. Vydržaním absolútne nenávratne zanikli práva bývalých vlastníkov.
Okrem toho, premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckeho. Napr. ak by si mala niečo zdediť a zdedil by to namiesto teba niekto iný, domáhať sa nápravy môžeš len do troch rokov (§ 105 obč.z.). Ja neviem, nad čím špekuluješ.
silviap1
23.05.11,09:39
Neviem, ktoré 3 roky ťa mrzia, ale žiadne ťa nemôžu ohroziť. Vydržaním absolútne nenávratne zanikli práva bývalých vlastníkov.
Okrem toho, premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckeho. Napr. ak by si mala niečo zdediť a zdedil by to namiesto teba niekto iný, domáhať sa nápravy môžeš len do troch rokov (§ 105 obč.z.). Ja neviem, nad čím špekuluješ.


Ďakujem Vám za vysvetlenie. Pýtala som sa dávnejšie jedného právnika a ten mi povedal, že po celú dobu 10 rokov odkedy bol pozemok vydržaný a nový vlastník zapísaný v katastri, je reálna šanca to napadnúť v občiansko - právnom konaní na súde. Teda že tí "obídení" vlastníci sa takto ešte aspoň teoreticky môžu domáhať vlastníckych práv. Ale že po 3 rokoch by tak mohli urobiť len na spoluvlastnícke podieli, teda podľa môjho výkladu (možno nesprávneho, veď preto sa pýtam). Teda že po uplynutí 3 rokov by sa "teoreticky" mohli domáhať svojich práv v 2/3 a po uplynutí 10 rokov už táto možnosť navždy zanikne. Teda že až po uplynutí tých 10 rokov od zápisu nového vlastníka sa to už nedá napadnúť ani v občiansko-právnom konaní na súde. Ja som sa pýtala, že teraz po 3 rokoch či mám na 100% istú aspoň tú 1/3. Prepáčte, ak píšem dookola to isté ale som sa chcela len uistiť.
opa81
05.02.14,08:39
Dobry den,
spominate tu, ze ste sa pytali pravnika a ten Vam tvrdil nieco o napadnuti do 10 rokov. Mam podobny pripad, v ktorom mi banka prave pre tych spominanych 10 rokov nechce schvalit uver (nechce dat zalozne pravo na nehnutelnost, ktora bola vydrzana pred siedmimy rokmi). Ale neviem sa nikde dopatrat, ktory zakon riesi tych 10 rokov. Viete mi s tym pomoct?
Dakujem!!!
JozefAdamec
02.10.15,19:47
Toto zaujíma aj mňa. Hľadám a nič...