okimas
17.05.11,06:40
Dobrý deň, uvažujem správne, že ak živnostník zamestná na dohodu osobu, ktorá počas celého roka bola vedená na úrade práce, u živnostníka podpíše vyhlásenie k dani, takže zo mzdy sa mu nebude zrážať daň, len neviem, či treba osobu registrovať na DU pre daň zo závislej činnosti a potom posielať štvrťročný výkaz aj keď bude nulový?
kn-alka
17.05.11,04:43
áno, musíš sa prihlásiť a posielať prehľady a na konci roka hlásenie. Aj ked je nulové.
okimas
17.05.11,04:47
ďakujem pekne, lebo každý mi hovorí inač a ja už neviem čo mám robiť. A treba sa aj registrovať?
Marína
17.05.11,04:56
Na DU sa musíš zaregistrovať ako platiteľ dane zo závislej činnosti a z toho ti vyplýva povinnosť, ako je spomenuté vyššie, podávať prehľady za každý štvrťrok a hlásenie po ukončení zdaňovacieho obdobia.
okimas
17.05.11,05:11
Ďakujem
okimas
18.05.11,04:10
a keď mi uplynie doba, na ktorú som prijala dohodárku, tak sa zase z DU musím odregistrovať? Lebo nebudem mať zamestnancov.
kn-alka
18.05.11,04:52
áno, ja na to používam jednoduchý list - oznámenie, že sa odhlasujem z dôvodu že nemám zamestnancov.
Tak isto ako v sociálnej poisťovni sa musíš prihlasovať a odhlasovať ako zamestnávateľ, keď nemáš zamestnancov.
Lubaba
18.05.11,04:54
a keď mi uplynie doba, na ktorú som prijala dohodárku, tak sa zase z DU musím odregistrovať? Lebo nebudem mať zamestnancov.

http://www.porada.sk/155682-post1.html
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
(4) Platiteľ dane je povinný požiadať o registráciu u správcu dane najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu alebo daň vyberať, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
okimas
18.05.11,05:23
ďakujem, je to o papierovačkách :)
kn-alka
18.05.11,06:00
áno, len o papierovačkách

ja to beriem tak, že ak im "nepovieš" že máš, alebo nemáš zamestnanca, odkiaľ to majú vedieť?
Už som mala prípad, že sa zabudlo odhlásiť z DÚ, a oni hneď vyrubovali pokutu, že nepodal prehľad. Nadarmo sme tvrdili, že nemal zamestnanca.