samby
17.05.11,10:49
Ahoj,
chcem nejakú odbornú radu, ako mám postupovať v prípade vlastníctva pozemku pod nevysporiadanou cestou. V roku 2010 som zdedila parcelu (registra E), ktorá sa nachádza pod cestou, na ktorej nieje založený list vlastníctva (v registri C). Správca (vlastník a užívateľ) tejto cesty je samosprávny kraj. Ako mám postupovať ďalej, keď samosprávny kraj nemá finančné prostriedky na vysporiadanie, a ja pochopiteľne chcem nejakú náhradu, či už finančnú alebo náhradný pozemok. Mám si dať vyhotoviť geometrický plán, aby sa mi tá parcela dostala co registra C a potom to bude jednoduchšie narábať s takou parcelou? Ďakujem za odpovede
Ajk&
17.05.11,09:02
Tak toto by aj mňa zaujímalo, môj pozemok tiež pretína cesta asi vo výmere 90 m2........
STAD
18.05.11,04:22
ja by som si dal v prvom rade urobiť geometrický plán, aby si tú cestu mala na liste vlastníctva zapísanú ako C-čkovú a potom by som písomne žiadal, nech si ju vlastník komunikácie odkúpi, alebo nech ti ju zamení za primeraný pozemok. Ale to bude určite na dlho pokiaľ sa ti podarí nejaký výsledok s ktorým budeš spokojná. Prajem veľa šťastia
Erzebeth
18.05.11,14:45
Samosprávny kraj nie je vlastníkom. Je užívateľom. Ak je cesta tvojím majetkom požiadaj o náhradu za užívanie. K tomu ti stačí aj parcela typu E.
Máš právo na jednu z týchto troch vecí: Náhradu za užívanie, výmenu pozemku alebo odkúpenie zo strany užívateľa.
olybaba
18.05.11,15:24
..... samosprávny kraj sa stal od 1.1.2004 na území kraja vlastníkom ciest II. a III. triedy.

Uzatvorením Dohody o prechode majetku a s ním súvisiacich práv a povinností z vlastníctva štátu v správe Slovenskej správy ciest na ..... samosprávny kraj, prešli od 1.1.2004 do vlastníctva ..... samosprávneho kraja aj veci, ktoré boli k 31.12.2003 v správe Slovenskej správy ciest a ktoré slúžili na činnosť jej vnútorných organizačných jednotiek.

Zabezpečenie činností spojených so správou a údržbou ciest II. a III. triedy vykonáva Správa ciest ..... samosprávneho kraja.

- vlastnikom telesa cesty je .... samospravny kraj
- vlastnikom pozemku pod telesom cesty je napr. Janko Maly
- treba rozlisovat tieto dve veci
Eva10
18.05.11,18:41
Ono je to tak, že na vysporiadanie pozemku pod cestou VUC-ka nebudemať zrejme nikdy, na sedmičkový bavorák alebo osmičkové audy pre župana vždy.
Pozemky ti nemajú aké zamenie lebo niesu SPF. Ak chceš niečo dosiahnuť musíš začať aktívne konať. ako prvý krok by som videl postup podľa STAD. Inak ich žalovať za vydanie bezdôvodného obohatenia.
Videla som ako sa jedna osemdesiat ročná tetuška domáhala "nájomného" za pozemok pod autobusovou zástavkou v extraviláne. Najskôr žiadala primeranú sumu, postupom času to upravovala až ku koncu to boli hausnumerá. Sudkyňa zrejme s ohľadom na jej vek si to sama vyhodnotila ako bezdôvodné obohatenie a dala urobiť ZP. Znalec to v celku rozumne ohodnotil a súd jej to priznal.
samby
20.05.11,10:42
ako mám teda donútiť samosprávny kraj, aby si ten pozemok odomňa odkúpil alebo mi ho zamenil za nejaký iný?
Ajk&
21.05.11,04:50
Jedine súdnou cestou ..... ale myslím takých ako si ty je strašne veľa. Ja tiež vlastním niekoľko takých ciest. Jedine že by sme tam dali závoru a vyberali mýtne. Mne by to hodilo zopár euráčov, je to hlavná cesta do atraktívnej rekreačnej oblasti ........
Ak sa niečo nové dozvieš, pamätaj aj na mňa a napíš mi ss. Pááá