vzdenka
17.05.11,11:44
Zamestnanec nastúpil 18.1.2010 s dobou určitou do 30.4.2010 kedy aj skončil pracovný pomer. Nový vstup bol 8.9.2010 do 31.12.2010s inou náplňou práce,dodatkom k pracovnej zmluve bola predĺžená doba určitá do 31.5.2011.
Je možné teraz predĺžiť dobu určitú do 7.9.2012, alebo mám brať do úvahy aj prvú zmluvu? Je to opätovne uzatvorený pracovný pomer?
Ďakujem
Lucia Červenková
17.05.11,09:54
Pozri si § 48 Zákonníka práce.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

Čiže bereš do úvahy aj prvú zmluvu. Keďže opätovné predlženie PP na dobu určitú je možné len 2x, už musí mať PP na dobu neurčitú.
VERONIKA6
17.05.11,10:10
Zamestnanec nastúpil 18.1.2010 s dobou určitou do 30.4.2010 kedy aj skončil pracovný pomer. Nový vstup bol 8.9.2010 do 31.12.2010s inou náplňou práce,dodatkom k pracovnej zmluve bola predĺžená doba určitá do 31.5.2011.
Je možné teraz predĺžiť dobu určitú do 7.9.2012, alebo mám brať do úvahy aj prvú zmluvu? Je to opätovne uzatvorený pracovný pomer?
Ďakujem
Berieš do úvahy pracovný pomer od 18.1.2010, nakoľko sa jedná o opätovné dohodnutie pracovného pomeru pred uplynutím 6 mesiacov, tak ako hovorí § v predchádzajúcom príspevku.
vzdenka
17.05.11,10:36
Ďakujem, myslela som si že keď je to pracovná zmluva na iný druh práce, že sa počíta zvlášť. Doba keď nepracoval medzi 30.4.2010 a 8.9.2010 / 4 mesiace/ sa nepripočíta?
Lucia Červenková
18.05.11,08:44
Ďakujem, myslela som si že keď je to pracovná zmluva na iný druh práce, že sa počíta zvlášť. Doba keď nepracoval medzi 30.4.2010 a 8.9.2010 / 4 mesiace/ sa nepripočíta?

Nepripočíta k čomu? Podľa toho, čo si písala, bola dohodnutá pracovná zmluva na dobu určitu a dvakrát predĺžená, čiže už viac nemôžeš predĺžiť pracovnú zmluvu na dobu určitú.

§48
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
vzdenka
18.05.11,09:54
Ďakujem za odpovede.
Lilu1
23.08.11,12:13
Dobrý deň,

potrebujem pomôcť. Máme zamestnanca s pracovným pomerom na dobu určitú od 10.05.2010 do 30.06.2010 a od 02.09.2010 - 30.06.2011. Tieto pracovné pomery boli uzavreté z dôvodu zastupovania zamestnanca ktorý je PN. Keby sme uzavreli teraz pracovný pomer na dobu určitú, mohol by byť do 09.05.2012.
Ak by sme uzavreli pracovný pomer na dobu určitú od septembra 2011 s týmto zamestnancom (nie na zastupovanie), nemohol by sa tento považovať za nový PP (t.zn. najdlhšie na tri roky) a nie za opätovný?
vieraaaa
23.08.11,12:32
Podľa mňa nemôžete uzatvoriť nový - opätovný pracovný pomer na dobu určitú, tj. predĺženie alebo opätovné uzavretie PP najviac 2x v priebehu 2 rokov(opravila som späť)
§ 48 ZP Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g)vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
rodina1
23.08.11,14:12
Len doplním Vierku, podľa novely Zákonníka práce, platnej od 1. 09. 2011, môžte s týmto pracovníkom uzatvoriť opätovne PP v prípade:


§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu


(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú
dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky,
dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú
dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol
dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na
prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa
opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.“.
vieraaaa
23.08.11,14:48
Jarmilka, možno si zle vysvetľujem platnosť ZP od 1.9., ale myslela som, že v prac. pomere na dobu určitú, ktorý bol uzatvorený do 1.9.2011 platí aj tá doba 6 mesiacov na uzatvorenie nového PP, ale keďže nie som si istá, tak radšej nebudem mýliť
viď zákon 257/2011 Z.z.
§ 252g
Prechodné ustanovenie účinné od 1. septembra 2011
(1) Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. septembrom 2011. Právne úkony urobené pred 1. septembrom 2011 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011.
(2) Pracovné pomery na určitú dobu uzatvorené pred 1. septembrom 2011 sa skončia uplynutím doby, na ktorú boli dohodnuté.
(3) Ustanovenie § 252c sa od 1. septembra 2011 nepoužije. Práva a povinnosti vyplývajúce z dohôd uzatvorených podľa § 252c pred 1. septembrom 2011 sa posudzujú podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011.
(4) Právo odborovej organizácie pôsobiacej u zamestnávateľa pred 1. septembrom 2011 samostatne zastupovať všetkých zamestnancov zamestnávateľa sa posudzuje do 31. decembra 2012 podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011; u tejto odborovej organizácie môže zamestnávateľ uplatniť postup podľa § 230 ods. 3 od 1. januára 2013.“.
rodina1
23.08.11,14:54
reagovala som len na to, že písala zadávateľka otázky, v prípade, ak by uzatvorili PP po 1. 9. 2011 s tým istým zamestnancom, či to bude považované za opätovne uzatvorený PP.
Preto som jej "prilepila" aj citáciu novely ZP od 1. 9. 2011

Vierka, a podľa novely ZP platí aj ods. 3.
vieraaaa
23.08.11,16:10
díky Jarmilka, už som to pozerala
Lilu1
23.08.11,16:25
Ďakujem Vám veľmi pekne.

Uzavrieme so zamestnancom PP ešte teraz v auguste do 9.5.2012 a potom buď končí alebo ostane na neurčito.