Petra Nová
17.05.11,14:34
Dnes som zablúdila do témy "Citáty". Vierka Popluhárova tam pripojila pekné charakteristiky lásky, zamilovanosti, akceptácie svojho ja. To posledné ma nabudilo k založeniu tejto témy. Vždy, keď niekde čítam o tom, že "treba sa mať rád", tak tuho rozmýšľam, čo tie slová znamenajú a aký je ich obsah. Ak sa to snažím pochopiť na sebe, tak si myslím, že sa mám rada.:) Len hneď ma napadne, či to nie je až príliš a netreba trochu ubrať.:confused: To je dilema spôsobená tým, že nikde som nenašla definíciu pomyselnej hranice, kedy sa niekto nemá rád, kedy áno, a kedy možno hovoriť o egoizme a sebectve.

Neviem, možno ostatní nemáte pochybnosti, čo znamená "mať sa rád" a pre Vás to nie je žiadny problém, lebo sa radi máte. Potom zabudnite a ja sa už s tým "dáko" vysporiadam.;):)
Kvaka
10.06.11,19:38
Dnes som zablúdila do témy "Citáty". Vierka Popluhárova tam pripojila pekné charakteristiky lásky, zamilovanosti, akceptácie svojho ja. To posledné ma nabudilo k založeniu tejto témy. Vždy, keď niekde čítam o tom, že "treba sa mať rád", tak tuho rozmýšľam, čo tie slová znamenajú a aký je ich obsah. Ak sa to snažím pochopiť na sebe, tak si myslím, že sa mám rada.:) Len hneď ma napadne, či to nie je až príliš a netreba trochu ubrať.:confused: To je dilema spôsobená tým, že nikde som nenašla definíciu pomyselnej hranice, kedy sa niekto nemá rád, kedy áno, a kedy možno hovoriť o egoizme a sebectve.

Neviem, možno ostatní nemáte pochybnosti, čo znamená "mať sa rád" a pre Vás to nie je žiadny problém, lebo sa radi máte. Potom zabudnite a ja sa už s tým "dáko" vysporiadam.;):)
Petra, dnes som našla túto tvoju tému, ale priznám sa, že pôvodne som hľadala, či si niekde nepísala, ako dopadla tvoja havka s tou hrčkou. :):):)
Je to zaujímavá téma, lebo ľudia mávajú obvykle problémy vtedy, ak sa dostatočne nemajú radi. Platí to najmä o psychických problémoch. Dávnejšie som o tom niekde čítala, utkvelo mi v pamäti len to, že ak chceme mať radi iných, najprv sa musíme naučiť mať radi sami seba. Je to jeden zo spôsobov, ako žiť šťastný život. Sama nepoznám tú hranicu, ale ak je človek spokojný a šťastný, dokáže mať rád aj iných, tak potom určite má rád aj sám seba, tak akurát.
Objednávam si knihy cez Martinus, tam som našla jednu knihu, skús si ju objednať, ak chceš vedieť o tom viac. Prečítaj si recenzie.
http://www.martinus.sk/?uItem=41081
Petra Nová
11.06.11,18:58
Petra, dnes som našla túto tvoju tému, ale priznám sa, že pôvodne som hľadala, či si niekde nepísala, ako dopadla tvoja havka s tou hrčkou. :):):)
Je to zaujímavá téma, lebo ľudia mávajú obvykle problémy vtedy, ak sa dostatočne nemajú radi. Platí to najmä o psychických problémoch. Dávnejšie som o tom niekde čítala, utkvelo mi v pamäti len to, že ak chceme mať radi iných, najprv sa musíme naučiť mať radi sami seba. Je to jeden zo spôsobov, ako žiť šťastný život. Sama nepoznám tú hranicu, ale ak je človek spokojný a šťastný, dokáže mať rád aj iných, tak potom určite má rád aj sám seba, tak akurát.
Objednávam si knihy cez Martinus, tam som našla jednu knihu, skús si ju objednať, ak chceš vedieť o tom viac. Prečítaj si recenzie.
http://www.martinus.sk/?uItem=41081

Kvaka, ďakujem za pripojený link.

Keď som zakladala túto tému, tak som myslela skôr na iné. Na Porade sa dá často stretnúť so sloganom: "Treba sa mať rád". A dá sa nájsť skoro v každej téme, kde sa ženy, sklamané životom, uchádzajú o rady. Málokto však aj vysvetlí, čo majú urobiť, aby to "mať sa rád" aj naplnili. Zaujímalo ma predovšetkým to slovné spojenie, pojem, cez jeho poraďácke chápanie. Asi som chcela priveľa. Alebo je to ťažká téma.:rolleyes: Nešlo mi ani tak o odborné vysvetlenie. Nevadí, veď ja som spokojná a mám sa rada, tak, akurát. Podľa svojho chápania. Takže OK.
Tie zvýraznené vety si napísala veľmi pekne. Je v nich veľa pravdy.

K tej moje have môžem napísať, že už je s hrčkou v poriadku. Bolo to presne tak, ako to napísala ajuschka v psíčkarskej téme. S jedným malým rozdielom, že veterinár pozrel, pohmatal a povedal, že sa samo vstrebe. A mal pravdu.:) Za dva týždne bolo po hrčke. Ja som si neuvedomila, že mám síce havku veľmi peknú a milú, ale ten psí rozumček používa len občas, takže sa jej stáva, že tresne do hoci čoho. A psíci sa predsa len líšia od človeka tým, že oni modriny nemajú. Asi. Lebo ja som jej žiadnu nevidela, hoci to bolo určite čerstvé, keď som hrčku zistila. Takže v tomto som spokojná, ale začal nás trápiť exzém a to už havu kŕmim tabletkami, potieram kvapkami a mastím tekutým púdrom.:mee: Ale nevzrušujem sa , starám sa, tak musí prejsť.
buchač
11.06.11,19:29
Dnes som zablúdila do témy "Citáty". Vierka Popluhárova tam pripojila pekné charakteristiky lásky, zamilovanosti, akceptácie svojho ja. To posledné ma nabudilo k založeniu tejto témy. Vždy, keď niekde čítam o tom, že "treba sa mať rád", tak tuho rozmýšľam, čo tie slová znamenajú a aký je ich obsah. Ak sa to snažím pochopiť na sebe, tak si myslím, že sa mám rada.:) Len hneď ma napadne, či to nie je až príliš a netreba trochu ubrať.:confused: To je dilema spôsobená tým, že nikde som nenašla definíciu pomyselnej hranice, kedy sa niekto nemá rád, kedy áno, a kedy možno hovoriť o egoizme a sebectve.

Neviem, možno ostatní nemáte pochybnosti, čo znamená "mať sa rád" a pre Vás to nie je žiadny problém, lebo sa radi máte. Potom zabudnite a ja sa už s tým "dáko" vysporiadam.;):)

Dilema ???
Definícia ???
Dilemu by som možno ešte ako tak bral ...
Definícia je ale predsa u každého iná ...kto sa kedy a ako má rád , alebo koho ...
Čo je to egoizmus vlastne ?...hej , slovníky vravia to , či ono - význam je ten istý ...
Ale u niekoho je egoizmus na inej hladine myslenia ako u toho druhého ...niekto má rád diamanty ...inému stačí krajec chleba ...

Je egoistické nemať deti a naopak je egoistickým vyznamenaním veľkého srdca a citu ich mat ich 14 - 16 ....?

Je egoistické robiť len to , čo chcem , bez ohľadu na druhého.... a na druhej strane , kde je hranica presadzovania si vôle toho druhého bez toho , aby to negatívne zasiahlo do mojej vôle ....

JA ????
Hej ,nepopieram ...mám sa rád a som svojím spôsobom aj egoista ...dôvody sú hádam v mojom prípade jasné ...
jozka56
11.06.11,20:40
Aká parádna téma...hej mám sa rada...lebo viem, že svojim správaním a konaním nikomu neubližujem, podľa mňa toto zadávateľka témy asi sleduje. Snažím sa žiť svoj život , aj keď s určitým sebaovládaním, ktorý mi nespôsobuje veľké obtiaže. Moja rodina, sebadisciplína, zhovievavosť ,tolerancia, rovnaký vlnový kanál a ideme:))) a úsmev a spokojnosť funguje:)
Petra Nová
12.06.11,14:28
Dilema ???
Definícia ???
Dilemu by som možno ešte ako tak bral ...
Definícia je ale predsa u každého iná ...kto sa kedy a ako má rád , alebo koho ...
Čo je to egoizmus vlastne ?...hej , slovníky vravia to , či ono - význam je ten istý ...
Ale u niekoho je egoizmus na inej hladine myslenia ako u toho druhého ...niekto má rád diamanty ...inému stačí krajec chleba ...

Je egoistické nemať deti a naopak je egoistickým vyznamenaním veľkého srdca a citu ich mat ich 14 - 16 ....?

Je egoistické robiť len to , čo chcem , bez ohľadu na druhého.... a na druhej strane , kde je hranica presadzovania si vôle toho druhého bez toho , aby to negatívne zasiahlo do mojej vôle ....

JA ????
Hej ,nepopieram ...mám sa rád a som svojím spôsobom aj egoista ...dôvody sú hádam v mojom prípade jasné ...
Dilema ... prečo otázniky???
Definícia ... detto

Obidve slová v téme som použila vedome a mám zato, že aj náležite. Zopakujem, qako sú vysvetlené v slovníku cudzích slov.
Dilema - možnosť voľby medzi dvoma protikladnými možnosťami;
Definícia - slovné vymedzenie uvedením jeho základných, typických znakov;

Pre istotu pripojím aj význam slova egoista – človek mysliaci len na seba, stavajúci svoje osobné záujmy nadovšetko, opak altruista – nezištný, ľudomilný človek.

Neviem, nestretla som sa s presným vymedzením obsahu(významu) slovného spojenia "mať sa rád". A je pre mňa ťažšie vysvetliteľné, ako napr."mať iného rád".

A teraz k tým otáznikom. V mojom chápaní egoizmus je v protiklade s tým, čo si ja myslím pod "mať sa rád". Preto "dilema". Na druhej strane súčasťou "mať sa rád" je aj myslieť na seba, ale nie "výlučne", skôr myslieť na seba "aj". Podľa mňa. A to je rozdiel. Niekde medzi tým "výlučne" a "aj" je hranica, ktorá keď sa prekročí, ide už o sebectvo(egoizmus). Samozrejme, že každý má tu hranicu subjektívne posunutú niekde inam, v tom s Tebou súhlasím. Ale psychológia(ako veda) by mala byť schopná stanoviť určité objektívne kritériá, typické znaky pre jedno aj druhé, a tým ich definovať a rozlíšiť. Toľko k tomu, prečo dilema a definícia - bez otáznikov.

Ozaj som tému nezakladala ako nejaké "vedecké pojednanie". Preto sa vrátim k tým Tvojim praktickým príkladom. Príkladu s 16 deťmi som fakt nerozumela, tak sa nebudem vyjadrovať. A diamanty a kus chleba, myslím, že tiež nie je úplne ono. Egoizmus na základe jeho definície, chápem ako vymedzenie vzťahu k druhému človeku. Nie k veci, teda diamantu alebo ku chlebu. Ak matka si kúpi diamantový prsteň a jej deti v dôsledku toho trpia nedostatkom, tak je to určite prejav egoizmu matky vo vzťahu k deťom. Ak matka kúpi čerešne pre celú rodinu a otec ich je až dovtedy, kým ich skoro všetky nezje, a až prípadný zvyšok nechá deťom a manželke, tak to je egoizmus otca(k rodine) ako vyšitý a nemá nič spoločné s tým, že otec sa má rád.

Znovu zopakujem, že téma mala byť také "ľahké rozprávanie" o tom, čo si kto predstavuje, keď niekto povie "mať sa rád" ... "maj sa rád", atď. Možno som dúfala, že sa niekto pokúsi sformulovať kritériá pre stanovenie hranice medzi mať sa rád a egoizmom, keď už som čítala takéto odporúčania v rámci rád. Jožka56 tému pochopila presne, napísala to tak, ako to sama cíti. :)

Za seba môžem povedať, že poradiť druhému ako sa má mať rád, hoc aj laicky, by som si netrúfla. ;)