milošššš
17.05.11,18:50
Ahojte,

chcem sa opýtať, aké meno mám dať na kúpnu zmluvu ak moja teta sa druhýkrát vydala a na liste vlastníctva figuruje meno z predchádzajúceho manželstva? Ak terajšie, ako treba postupovať pri overovaní podpisu na úrade? Ďalej, ak sme kupujúci traja súrodenci treba uviesť v akom pomere sa kupovaná časť rozdelí, alebo to kataster urobí automaticky ak tam nie je nič uvedené?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
Mária27
17.05.11,18:29
Vlastníčka musí okamžite nahlásiť do katastra zmenu mena, iank bude problém.
Ak nemajú budúci spoluvlastníci uvedené výšku podielov, nadobudnú ich rovnakéich rovnaké (radšej ich napíšte ako vlastníci).

Katastrálny zákon 162/1995

§ 19
Súčinnosť s vlastníkmi a inými oprávnenými osobami
Vlastníci a iné oprávnené osoby sú povinní
a) dbať, aby všetky údaje katastra týkajúce sa nehnuteľností alebo vlastníka nehnuteľností, ako aj zmeny týchto údajov mohli byť v katastri riadne evidované, a ohlásiť každú zmenu správe katastra do 30 dní odo dňa vzniku, zmeny alebo zániku rozhodujúcej skutočnosti a na vyzvanie správy katastra predložiť v určenej lehote doklady na zápis týchto údajov do katastra; ...

§ 42
Spôsobilosť zmlúv, verejných listín a iných listín na zápis do katastra
(2) Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie
a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ...
c) nehnuteľnosti ... ; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov, uvádza sa i podiel vyjadrený zlomkom k celku.
doktor23
17.05.11,19:14
a ako to tak vidím, choďte radšej za notárom alebo advokátom. Podľa môjho názoru bude stačiť, ak sa ku kúpnej zmluve doloží sobášny list, ktorý preukáže zmenu priezviska.
milošššš
18.05.11,18:02
a ako to tak vidím, choďte radšej za notárom alebo advokátom. Podľa môjho názoru bude stačiť, ak sa ku kúpnej zmluve doloží sobášny list, ktorý preukáže zmenu priezviska.


na katastri mi bolo povedané, že treba dať "žiadosť o zmenu údajov katastra"

spraví sa to naraz s podaním návrhu na vklad

ďakujem vám
TinaL
18.05.11,18:13
Ahojte,

chcem sa opýtať, aké meno mám dať na kúpnu zmluvu ak moja teta sa druhýkrát vydala a na liste vlastníctva figuruje meno z predchádzajúceho manželstva? Ak terajšie, ako treba postupovať pri overovaní podpisu na úrade? Ďalej, ak sme kupujúci traja súrodenci treba uviesť v akom pomere sa kupovaná časť rozdelí, alebo to kataster urobí automaticky ak tam nie je nič uvedené?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
V prípade iného mena k návrhu na vklad zmluvy do katastra prikladám osvedčený sobášny list. Do zmluvy sa dávajú údaje, ktoré má teta v občianskom preukaze momentálne platné, lebo podľa toho sa aj vypisuje doložka o osvedčení podpisu u notára či na mestskom alebo obecnom úrade a podľa toho aj porovnáva kataster správne údaje predávajúceho.
V prípade, že kupuje nehnuteľnosť jedna, či viac osôb, je potrebné uviesť aký podiel kupuje. Lebo jedna osoba môže napríklad kupovať len polovicu nehnuteľnosti.
Inak by som Vám radila, aby ste si dali vypracovať zmluvu niekomu, kto sa tomu naozaj rozumie, alebo už robil podobnú zmluvu. Lebo je tam viac vecí, ktoré treba uviesť, aby to katastru vyhovovalo. Lebo Vám prerušia konania a odstraňovanie problémov je niekedy viac komplikované ako urobiť novú zmluvu.
Napríklad sa inak dá podať aj elektronicky - podanie oznámenia o zamýšľanom návrhu na vklad, čo Vám môže znížiť správny poplatok za návrh zo sumy 66,- € na sumu 51,- €.
Ešte ma napadlo, že teta má len iné priezvisko alebo aj inú adresu? Ak aj adresu, tak tam sa prikladá buď ftc. občianskeho alebo potvrdenie z mestského úradu o trvalom pobyte, záleží od príslušného katastra, niektorý chce tak, niektorý tak.
milošššš
18.05.11,18:23
Teta má aj inú adresu. bolo mi povedané, že cez ten sobášny list to nejde, musí sa podať tá žiadosť na zmenu údajov. najhoršie je veru to, že každý úrad to chce inak nedajbože úradník :(
TinaL
18.05.11,18:28
Teta má aj inú adresu. bolo mi povedané, že cez ten sobášny list to nejde, musí sa podať tá žiadosť na zmenu údajov. najhoršie je veru to, že každý úrad to chce inak nedajbože úradník :(
O aký kataster ide? V ktorom meste? Lebo mám skúsenosť s viacerými katastrami a zatiaľ každý to tak akceptoval.
A ešte mám jednu otázku. Keď podáte žiadosť o evidenčnú zmenu údajov, potom čo k tomu máte priložiť? Nebodaj sobášny list? :) Lebo aj tá žiadosť musí byť nejako podložená.
milošššš
18.05.11,18:33
je to kataster v Ilave. no musí tam prísť osobne teta a na spodu tej žiadosti vyplní úradníčka podľa jej OP, že je to naozaj ona.
TinaL
18.05.11,18:40
No mám z toho zmiešaný pocit. Čo keby vlastníčka bola v Amerike? To ju bude kataster ťahať z Ameriky sem, len aby úradníčka niečo opísala?
Toto je uvedené na katasterportály:
Na LV je uvedený chybný údaj. Ako dosiahnem nápravu? Ako mám postupovať a aké doklady mám predložiť ak som zmenil meno alebo adresu, ktorá je evidovaná na liste vlastníctva?
V prípade zistenia nesúladu údajov správa katastra opraví údaje katastra na základe písomnej žiadosti a predložených dokladov na ich preukázanie.
Každý môže kedykoľvek podať návrh na odstránenie chybných a doplnenie neúplných údajov katastra.
Návrh podáva účastník konania písomne a obsahuje najmä:

a. Meno (obchodný názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) navrhovateľa
b. Označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný
c. Pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností a označenie dôkazov
d. Označenie príloh

Dokladom na zmenu mena alebo adresy sú overené listiny ako je najmä sobášny list, rodný list, občiansky preukaz.

https://www.katasterportal.sk/kapor/faq.do
milošššš
18.05.11,18:45
to je pravda. potom by to mali akceptovať. len nechápem prečo mi to tak povedala. neznášam tieto vybavovačky :mad:
TinaL
18.05.11,18:49
Volali ste priamo s právnym oddelením alebo len pracovníčkou, ktorá je v podateľni, prípadne s kým?
Hovorím Vám, ja osobne robím kúpne či darovanie zmluvy, kde ani v návrhu neuvádzam, že došlo k zmene mena, či adresy, len proste dám do príloh potrebné listiny a kataster si to môže vydedukovať aj sám. Prípadne v návrhu sa môže uviesť jednou vetou, že predávajúca sa vydala a zmenila adresu a v prílohe dokladáte listiny, ktorými to preukazujete. Je to podľa mňa skrátený proces ako keby na katastri najskôr podám návrh na zmenu, ktorá im bude niečo trvať zapísať a potom návrh na vklad, ktorý im tiež trvá 30 dní, kým to zapíšu, prípadne ak Vám to prerušia, tak znova nejaká lehota...
milošššš
18.05.11,18:52
je to možné, ja Vám verím. tak by to malo byť. niekde vyššie som napísal, že sa to dá podať naraz.
TinaL
18.05.11,18:58
je to možné, ja Vám verím. tak by to malo byť. niekde vyššie som napísal, že sa to dá podať naraz.
Prosím neberte to tak, že by som sa s Vami hádala. Len to vidím ako nekorektné konanie zo strany katastra, ak niekoho nútia prísť osobne tam a keď Vám povedia, že to inak nejde. A hovorím o tom, že iné katastre to tak akceptujú, takže nech Vám pracovníčka nehovorí, že to nejde.
milošššš
18.05.11,19:01
Nie neberiem :). Jasné ja Vás chápem a ďakujem za rady. Len asi to urobím ako chcú, bude to aj tak naraz hotové.
TinaL
18.05.11,19:06
Potom dajte vedieť ako ste dopadli. :) Veľa úspechov pri písaní zmluvy!
Eva10
18.05.11,19:07
je to kataster v Ilave. no musí tam prísť osobne teta a na spodu tej žiadosti vyplní úradníčka podľa jej OP, že je to naozaj ona.
To si musel naraziť na veľmi "dôležitú" a málo odborne zdatnú čúzu. Postupuj ako radí Tina a nemajú nad tým čo špekulovať, tobôž nie prerušovať konanie.
milošššš
18.05.11,19:08
Ďakujem veľmi pekne :-) dám vedieť. naozaj ďakujem za rady.
TinaL
18.05.11,19:14
To si musel naraziť na veľmi "dôležitú" a málo odborne zdatnú čúzu. Postupuj ako radí Tina a nemajú nad tým čo špekulovať, tobôž nie prerušovať konanie.
Ďakujem. Nemusí sa riadiť podľa mňa, len som hovorila svoje skúsenosti, že aj takto to ide. A prerušiť konanie môžu kvôli nedostatkom v zmluve, takže ešte má milošššš komplikovanejšiu vec ako je zmena údajov.
LILIEZ
11.07.11,12:55
ahojte poraďáci,
V roku 2010 som kúpila 3/4 pozemku (ostatná časť nebola vysporiadaná), v tom čase som bola ešte slobodná, takže pozemok sa stal výlučne iba mojím vlastníctvom, rovnako kúpna zmluva a návrh na vklad znel iba na moje meno. V tomto roku som sa vydala, a planujem kupit zvyšnú 1/4 pozemku. Na kataster som zatial nepodávala žiadosť o zmenu údajov. Chcela by som vedieť:
1. Do kúpnej zmluvy a návrhu na vklad mám zahrnúť aj manžela alebo stačí, ak ako kupujúca budem figurovať iba ja? (to, že to spadá do BSM mi je jasné)
2. Keď som sa vydala a nastala zmena priezviska (zmena adresy nie) stačí ak k návrhu na vklad pripojím overený sobášny list + ftc občianskeho preukazu (overenú alebo neoverenú) ?
3. Stále platí, že na kataster ide taký počet zmlúv aký je počet účastníkov + dve vyhotovenia pre kataster a pri návrhu na vklad platí to isté?
4. Pri zmluvách stačí a návrhu na vklad stačí dať overiť dve vyhotovenia?
Za odpovede ďakujem.
LILIEZ
12.07.11,12:46
vedel by mi niekto s tým pomôcť?