Macka
09.01.06,10:47
Prajem príjemný deň, a všetko dobré v tomto roku všetkým poraďákom, a zároveň Vás poprosím o radu a veľmi súrne.
Môj klient/ platca DPH/ poskytuje na základe zmluvy údržbu softwerov a servis PC , tlačiarní a ďalšieho príslušenstva VT firme v CZ, a to v mieste firmy na území ČR s tým, že na faktúre chce mať zákazník zvlášť vyčíslenú službu a zvlášť náklady na dopravu, telefón.Viete mi poradiť , kde je miesto dodania služby? Neviem, kde mám túto službu zaradiť a ako mám túto službu a dopravné náklady fakturovať s daňou alebo bez dane? Poraďte prosím. Túto faktúru musím zaradiť ešte do decembra r. 2005 a neviem si rady. Firma je platcom DPH na území ČR / len tak pre zaujímavosť ,ako by to bolo , ak by česká frma nebola platcom DPH/?Ďakujem.
ALBO
09.01.06,10:11
Podľa mňa treba rozlišovať dva druhy služieb:
údržba SW
Práce na HM-opravy
údržba SW sa posudzuje podľa § 15 ods. 7. Miesto dodania je miesto, kde má sídlo spotrebiteľ služby (česko). Vystavíte Fa bez DPH. ćeský zákazník to dodaní v ceskom ŠR. Súvisiace náklady mu môžete vyčísliť zvlášť, to Vás nemusí trápiť, lebo podľa nášho zákona sú tieto súčasťou základu dane(§22) a teda aj tie rovnako ako základná služba, t.j. údržba SW , nepodliehajú zdaneniu u nás ale podliehajú zdaneniu v Česku.
Druhé je opravy HHM-podľa § 15.ods. 6- dodanie je v Česku, lebo tam sa práce vykonajú a HHM zostane tam. Takže znova daň sa odvedie v Česku.Súvisiace služby rovnako ako vyššie.
AK by čech nebol platiteľ platí to iste, =samozdanenie, lebo uvedené v § 15 sa vzťahuje na podnikateľov a nie len na plátcov DPH. To, kto má platiť DPH u nás ak príjme službu zo zahraničia je zadefinované v §69.V českom zákone by to malo byť obdobne.
Macka
09.01.06,13:03
Albo, ďakujem za odpoveď, údržbu SW môžem zaradiť podľa par. 15 ods.7 a 8 ako elektronické služby a práce na HM podľa ods. 6? Má ešte niekto taký istý názor? Totiž takto som to fakturovala aj ja ,ale mala som pochybnosti. Ešte raz dík za radu. M.
Macka
10.01.06,07:22
Ahojte, tu opäť Macka,
mám ešte jednu podotázku, čo ak môj klient neopraví napr. tlačiareň na území CZ/ napr. nemá súčiastky/, vezme tlačiareň na územie SR, tu ju opraví a následne vráti odberateľovi do CZ. Kde je miesto dodanie služieb v tomto prípade? Poradí mi niekto? Je to veľmi nutné . Už teraz ďakujem. M.
liba2
10.01.06,07:39
Prajem príjemný deň, a všetko dobré v tomto roku všetkým poraďákom, a zároveň Vás poprosím o radu a veľmi súrne.
Môj klient/ platca DPH/ poskytuje na základe zmluvy údržbu softwerov a servis PC , tlačiarní a ďalšieho príslušenstva ...Ja len či toto je elektronicky dodávaná služba...?
ALBO
10.01.06,14:26
Ja len či toto je elektronicky dodávaná služba...?

Ano v § 15 ods. 12 je ako elektronicky dodávaná služba spomenuté aj udržiavanie programov=udržba SW
Macka
11.01.06,04:57
Tu zase otrava Macka. Klient mi oznámil, že táto firma, ktorá je registrovaná pre DPH v CZ, otvorila pobočku aj na Slovensku a údržbu SW a servis VT bude vykonávať na týchto pobočkách na území SR / faturácia bude na sídlo firmy v CZ/. Mení sa týmto miesto dodania oboch služieb alebo klient bude fakturovať s oslobodením od dane? Prosím súrne a ďakujem najmú Albovi za rýchle odpovede. Ešte raz dík.
ALBO
11.01.06,07:24
Tu zase otrava Macka. Klient mi oznámil, že táto firma, ktorá je registrovaná pre DPH v CZ, otvorila pobočku aj na Slovensku a údržbu SW a servis VT bude vykonávať na týchto pobočkách na území SR / faturácia bude na sídlo firmy v CZ/. Mení sa týmto miesto dodania oboch služieb alebo klient bude fakturovať s oslobodením od dane? Prosím súrne a ďakujem najmú Albovi za rýchle odpovede. Ešte raz dík.

Podľa mňa podľa § 5sa nemusí zaregistrovať pre túto činnosť na slovensku, a osobou povinnou platiť daň zostanete vy.
wisperka
11.01.06,07:51
Ahojte...potrebovala by som surne vediet ak sme v minulom roku vykazovali stratu a tento rok zisk kolko si možme odpočítať zo straty. Kolko tretín alebo ako to je...pomožte mi pls
KEJKA
11.01.06,20:36
mimotemy
Ahojte...potrebovala by som surne vediet ak sme v minulom roku vykazovali stratu a tento rok zisk kolko si možme odpočítať zo straty. Kolko tretín alebo ako to je...pomožte mi pls
je to tu rozobraté daj HLADAT napr. umorovanie straty.
Mikolajova
12.01.06,05:41
Chcela by som sa opytať v súvislosti s par.15 zákona o DPH. Robíme práce na HM (nábytok) - opravy v Čechách. Ako by ste v tomto prípade postupovali, obidvaja sú platci DPH.
Macka
12.01.06,06:17
ALBO ak tomu dobre rozumiem, tak obe služby teda údržba SW a servis VT , keď sa uskutočňuje pre českú firmu registrovanú pre DPH v CZ na slovenskej pobočke,/ čiže k spotrebe dochádza na Slovensku/ ktorá v SR registrovaná nie je, faktúry vystavujeme so slovenskou daňou.Poprosím o jednoznačnú odpoveď. Ďakujem
ALBO
12.01.06,07:56
ALBO ak tomu dobre rozumiem, tak obe služby teda údržba SW a servis VT , keď sa uskutočňuje pre českú firmu registrovanú pre DPH v CZ na slovenskej pobočke,/ čiže k spotrebe dochádza na Slovensku/ ktorá v SR registrovaná nie je, faktúry vystavujeme so slovenskou daňou.Poprosím o jednoznačnú odpoveď. Ďakujem

No trochu sme sa zamotali.Odpoveď č. 2 na otázku 1 bola dobrá. Ale v otázke 7 som to nepochopila -čítala som ju len samostatne bez 1 a vyšlo mi, že otázka je: že česká firma opravuje na slovensku.Takže k tomu smeruje aj odpoveď v č. 8.
No teraz vidím , že otázka je , že slovák poskytuje služby pre čecha v jeho org. jednotke na Slovensku .Pričom fakturácia je na českú firmu na jej české DIČ.
V prípade opráv PC sa ide na § 15 ods.6 a ten nás presunie do § 16 ods. 7.V § 16 ods. 7 sa hovorí , že miesto dodania je Česko (tam je odberateľ registrovaný) , avšak len v prípade ak sa opravovaný tovar odošle zo Slovenska. Keďže vo vašom prípade zostanú PS na Slovensu v o.z.Čecha, tak to zdaníte vy, Vystavíte normálnu Fa s DPH akoby tuzemskú.Váš klient vyúčtuje cenu vrátane slovenskej DPH.

V prípade údržby SW §15 ods. 7.Miesto dodania je tam ,kde má príjemca sídlo alebo prevádzkáreň.Z dôvodu, že objednávka a fakturácia je pod českým IČ DPH malo by sa fakturovať bez dane a čech by to mal samozdaniť.
Bola by som rada, keby to odobrili , resp. vyvrátili aj poraďáci aby komunikácia nešla len medzi nami dvomi.Majmä tú údržbu, tam ma mätie to ,že kde má prevádzkáreň,ale to by sa asi použilo len vtedy, keby to tá prevádzkareň objednalo ako o.z. Slovenska.
ALBO
12.01.06,08:00
Chcela by som sa opytať v súvislosti s par.15 zákona o DPH. Robíme práce na HM (nábytok) - opravy v Čechách. Ako by ste v tomto prípade postupovali, obidvaja sú platci DPH.

§15ods. 6. Predpokladám, že pre českú firmu. Fakturujete bez DPH,česká firma samozdaní. Miesto dodania je Česko.
Macka
12.01.06,08:42
Tu opäť Macka, Albo prepáčte, že som Vás zamotala, to som nechcela, a poprosila by som aj ostatných poraďákov aby sa pripojili a poradili mi. Dík
JanaSys
12.01.06,09:02
Ďakujem Macka, ALbo - aj mne to pomohlo. Teda dúfam, že je to ten istý prípad:
- údržba software
- objednávateľ česká firma s ICDPH
- fyzicky sa údržba vykonáva v SR (firma z ČR pracuje na serveri v SR, kde softvér udržuje SR firma)
Takže bez DPH.
Mikolajova
12.01.06,13:11
§15ods. 6. Predpokladám, že pre českú firmu. Fakturujete bez DPH,česká firma samozdaní. Miesto dodania je Česko.
Chcela by som sa ešte opýtať či to uvádzam do výkazu DPH alebo nie?
Jana Acsová
12.01.06,16:30
§
Miesto dodania je Česko.
Chcela by som sa ešte opýtať či to uvádzam do výkazu DPH alebo nie?
Ak je miestom dodania iný členský štát EÚ, slovenský platiteľ to neuvádza v daňovom priznaní na Slovensku.
Jana Acsová
12.01.06,16:33
Poprosím o jednoznačnú odpoveď. Vau :eek:
Jednoznačne možno odpovedať v prípade, že sú k dispozícii všetky podklady. Odpovede je potrebné vždy brať orientačne, nakoľko niekedy ani zadanie nie je úplné ... tak ako to vidieť aj u tohto zadania.
Napríklad neuvádzate kto a čo si objednal, teda pod akými IČ DPH prebieha obchodný vzťah a mne nejasne je podaný aj konečný užívateľ dodávok.
ALBO
12.01.06,17:38
Ak je miestom dodania iný členský štát EÚ, slovenský platiteľ to neuvádza v daňovom priznaní na Slovensku.

doplním ešte, podľa § 70 ich vedie v záznamoch k DP
Jana Acsová
12.01.06,17:41
doplním ešte, podľa § 70 ich vedie v záznamoch k DPTak ako všetky ostatné prijaté a dodané tovary a služby bez ohľadu na uplatnenia dane. .-)
ALBO
12.01.06,17:53
Avo, môžte sa prosím pozrieť na odpoveď pod č. 13. Neviem, či je odpoveď dobrá nech nezavádzam.
Slovenská firma -platiteľ- fakturuje českej firme platiteľovi údržbu SW. Problém je v tom, že to robí pre organizačnú zložku tej českej firmy na slovensku.
Mne z toho vzchádza § 15 ods7-miesto je tam kde má objednávateľ sídlo.Avšak mi tam vadí , že miesto je kde má prevádzkáreň.Tí česi tu majú asi prevádzkareň ale na tú sa nefakturuje.
Ďakujem
Jana Acsová
12.01.06,18:03
Avo, môžte sa prosím pozrieť na odpoveď pod č. 13. Neviem, či je odpoveď dobrá nech nezavádzam.
Smerovala som k tomu môj príspevok 19. Bola by som rada, keby to trochu ešte zadávateľ otázky doplnil ... Ale táto oblasť je fakt "pole neorané" a stanoviská nejednoznačné. Ja osobne vidím veľký problém v interpunkčných znamienkach v § 15 ods. 7 ... a z toho vychádza aj rozporuplnosť názorov v praxi. Ak zadávateľ upresní "transakciu" môžeme sa k tomu vrátiť ... ale asi k jednoznačnosti nedôjdem. .-(
Macka
13.01.06,09:05
Tu Macka,
dokaz pre AVA a ALBA,
poskytujem všetky údaje , ktoré mám.Ja pre môjho klienta robím len JU a prvýkrát podávame daňové priznanie na DPH, takže mám trochu obavy, pretože sa mi to skomplikovalo touto faktúrou do CZ.
Takže mám pred sebou servisnú zmluvu a faktúru, ktorú klient už vystavil a mne to doniesol na zaúčtovanie.
Servisná zmluva znie:
Objednávateľ: firma XZY s.r.o.
sídlo: Praha ....., CZ
IČ DPH : CZ.......

Dodávateľ: FO
sídlo: ........, SR
IČ DPH: SK.......

Predmet zmluvy:
1. Predmetom tejto zmluvy je poskytovanie podpory užívateľov PC staníc spoločnosti JKL Slovensko, a.s., prípadne tiež údržba aplikačného software, vr. aplikácie SCALA, počítačových sietí a servis počítačov, tlačiarní a ďalšieho príslušenstva výp. techniky.Na základe dohovoru s odberateľom môže byť táto zmluva využitá i k zaisteniu podpory užívateľov ostatných zákazníkov.

Ostatné časti zmluvy sú z hľadiska DPH nepodstatné. Viem len , že tento servis vykonal klient na území SR v českej púobočke. Čo mám ešte zistiť aby sa dala správen služba identifikovať.Dakujem všetkýmuž teraz za cenné rady .
lejka
18.01.06,09:17
Prosím o radu: platca DPH HU predal VZV na Slovensko.VZV sa pokazil a pretože je v záručnej dobe,požiadal HU slovenskú opravárenskú firmu,platcu DPH,aby opravila pokazený VZV na Slovensku.Objednávateľ služby je HU platca DPH ale oprava VZV bude na Slovensku.Fa mu vystavíme s 19%DPH.
Ako preukážeme,že VZV je na území Slovenska?
ALBO
18.01.06,19:35
Prosím o radu: platca DPH HU predal VZV na Slovensko.VZV sa pokazil a pretože je v záručnej dobe,požiadal HU slovenskú opravárenskú firmu,platcu DPH,aby opravila pokazený VZV na Slovensku.Objednávateľ služby je HU platca DPH ale oprava VZV bude na Slovensku.Fa mu vystavíme s 19%DPH.
Ako preukážeme,že VZV je na území Slovenska?

Ten Hu nech napiše na objednavku ake prace a kde požaduje vykonať. A vy keĎ budete fakturovať , taktiež doložíte supis prac a uvediete miesto. Vy nemate komu toto zdôvodňovať, veď daniar je slovak a vy odvediete daň na Slovensko,
Lenteoreticky - ten Hu by mal zdôvodniť prečo daň neodviedol on do ich ŠR.
lejka
20.01.06,06:35
Prosím,potrebujem vystaviť fa. korejskej firme KIA,ktorej sme prenajali stroj na výstavbu v SR.Bez DPH?
Jana Acsová
13.02.06,12:57
Oprášim túto staršiu tému .-)
V prípade, že zahraničná firma, ktorej poskytujeme služby podľa § 15 ods. 8 ZDPH má organizačnú zložku na Slovensku, alebo prevádzkáreň podľa ZDPH - registračná povinnosť podľa § 4 bez ohľadu na to pod akým IČ DPH si objedná služby, nie je možné uplatniť na odberateľa služby prenos daňovej povinnosti a slovenský subjekt by mal fakturovať s daňou. Posudzuje sa to tak preto, lebo český subjekt podniká na území SR.

Takže je to aj o interpunkčných znamienkach prvej vety § 15 ods. 7 .-(
Jana Acsová
13.02.06,13:11
V prípade údržby SW § 15 ods. 7. Miesto dodania je tam ,kde má príjemca sídlo alebo prevádzkáreň.Z dôvodu, že objednávka a fakturácia je pod českým IČ DPH malo by sa fakturovať bez dane a čech by to mal samozdaniť. V tomto je teda problém podľa predchádzajúceho príspevku. Čiže podmienkou správnej fakturácie nie je fakt pod akým IČ DPH si subjekt službu objedná, ale ako na Slovensku funguje a čo tu vykonáva.
alušik
22.02.06,07:11
Ja sa chcem opýtať na tento prípad. Slovenská firma - platiteľ DPH fakturuje českej firme - platiteľovi dph - ič dph má CZ stavebné práce vykonané na území Nemecka.
Vychádza mi to, že miesto dodania je podľa § 15 ods. 2. Je to tak? Potom teda fakturujem bez DPH?
ALBO
22.02.06,07:21
Ja sa chcem opýtať na tento prípad. Slovenská firma - platiteľ DPH fakturuje českej firme - platiteľovi dph - ič dph má CZ stavebné práce vykonané na území Nemecka.
Vychádza mi to, že miesto dodania je podľa § 15 ods. 2. Je to tak? Potom teda fakturujem bez DPH?

Miesto dodania je Nemecko §15 ods.2, vy síce fakturujete bez DPH, ale musíte sa zaregistrovať v nemecku a tam daň odviesť.
Susan
22.02.06,07:24
Tu Macka,
dokaz pre AVA a ALBA,
poskytujem všetky údaje , ktoré mám.Ja pre môjho klienta robím len JU a prvýkrát podávame daňové priznanie na DPH, takže mám trochu obavy, pretože sa mi to skomplikovalo touto faktúrou do CZ.
Takže mám pred sebou servisnú zmluvu a faktúru, ktorú klient už vystavil a mne to doniesol na zaúčtovanie.
Servisná zmluva znie:
Objednávateľ: firma XZY s.r.o.
sídlo: Praha ....., CZ
IČ DPH : CZ.......

Dodávateľ: FO
sídlo: ........, SR
IČ DPH: SK.......

Predmet zmluvy:
1. Predmetom tejto zmluvy je poskytovanie podpory užívateľov PC staníc spoločnosti JKL Slovensko, a.s., prípadne tiež údržba aplikačného software, vr. aplikácie SCALA, počítačových sietí a servis počítačov, tlačiarní a ďalšieho príslušenstva výp. techniky.Na základe dohovoru s odberateľom môže byť táto zmluva využitá i k zaisteniu podpory užívateľov ostatných zákazníkov.

Ostatné časti zmluvy sú z hľadiska DPH nepodstatné. Viem len , že tento servis vykonal klient na území SR v českej púobočke. Čo mám ešte zistiť aby sa dala správen služba identifikovať.Dakujem všetkýmuž teraz za cenné rady .

Ja by som vystavila fakturu s DPH pre cesku firmu, pretoze sa sluzba uskutocnila v SR a kedze ceska firma ma prevadzakaren na Slovensku, tak to zakon jednoznacne riesi, ze fa musi byt s DPH.
alušik
22.02.06,07:29
Miesto dodania je Nemecko §15 ods.2, vy síce fakturujete bez DPH, ale musíte sa zaregistrovať v nemecku a tam daň odviesť.

To snáď nie? A tam nie je stanovená nejaká suma, kedy tá registrácia musí byť. To aj keby som vykonala službu za 10.000,- sk, musím sa registrovať?
ALBO
22.02.06,07:48
To snáď nie? A tam nie je stanovená nejaká suma, kedy tá registrácia musí byť. To aj keby som vykonala službu za 10.000,- sk, musím sa registrovať?

To si musíte zistiť u nich na DU. Keby sa to stalo u nás, tak sa musíte zaregistrovať, hneď keď začnete robiť.§5
press
02.02.07,09:10
chcem sa opytat na opacny pripad, ktory sa rozoberal na zaciatku
vztah CZ-SK obaja platcovia DPH

Ceska firma nam fakturuje poplatok (1.1.-30.6.2007) za servisnú sluzbu XZ za 1 pracovisko systemu RUPLAN-EVU
Zatial je to iba zalohova faktura.

Ale dopredu sa chcem opytat
Teda miesto dodania bude na SK, teda DPH bude 0, samozdanim to ?
Chcem sa este opytat na ktorych riadkoch sa samozdanenie uvadza vo vykaze DPH pre tento typ.
ALBO
02.02.07,10:08
chcem sa opytat na opacny pripad, ktory sa rozoberal na zaciatku
vztah CZ-SK obaja platcovia DPH

Ceska firma nam fakturuje poplatok (1.1.-30.6.2007) za servisnú sluzbu XZ za 1 pracovisko systemu RUPLAN-EVU
Zatial je to iba zalohova faktura.

Ale dopredu sa chcem opytat
Teda miesto dodania bude na SK, teda DPH bude 0, samozdanim to ?
Chcem sa este opytat na ktorych riadkoch sa samozdanenie uvadza vo vykaze DPH pre tento typ.
Neviem síce čo to robia ,ale asi servis na HM, takže § 15/6. a teda miesto dodania slovensko= samozdanenie i vás. Fakturujú zálohu= DP vám vzniká dňom kedy česi budú mať na účte pripísanú uhradu §19/4.
Mali by vám vystaviť doklad §73 a 74. Ale aj keď ho nevystavia vy musíte odviesť DPH a zistiť si ten dátum DP u nich.
Dáte to na r. 9 a 10.
Daň na vstupe si uplatníte v tom istom DP, §51/2/posledná veta. a to na r. 15